Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart 2. El Oto Hakkında Bilgiler.

  A Oto Almak İsteyenler

  2.el satınalma prosedürü

  a- Yapabildiğiniz kadar en üst seviyede araştırma yapın. Almayı düşündüğünüz araçla ilgili eleştirileri okuyun tüketici raporlarını inceleyin arkadaş ve meslektaşlarınıza sorun seçeneklerinizi karşılaştırın yakıt tüketim verilerini inceleyin. Otomobilin piyasada ki beğenilirliğini test edin. Servis maliyetlerini araştırın.

  Asıl hedefiniz marka model seçeneğinizi 2 adede indirmek olsun.Eğer satıcı ile ne almaya karar vermemiş durumda karşılaşacak olursanız o satın alma devamında sizi mutlu etmeyebilir. Çünki çok normal olarak satıcı size satması gerekeni veya kendisine daha yüksek primi kazandıracak ürünü size satmaya çalışacaktır. Unutmayın iyi araştırma size kazandırır Örn. aynı kilometrede bulunan iki araçtar triger seti değişmiş olanı alırsanız yaklaşık 600 Ytl. tasarruf edersiniz.
  b- Almayı düşündüğünüz otomobillerin servis kayıtlarını inceleyecek olursanız seçeneklerinizin yarısı elenecektir. Çünki bu inceleme size konu otomobilin kaza geçmişi gerçek kilometresi eski sahibi tüm bakımlarının zamanında yapılıp yapılmadığı gibi tüm detayları verecektir.
  c- Kesinlikle size söylenenlere göre otomobil almayın mutlak her söyleneni kontrol edin.Unutmayın herkesin söyleyeceği kendisinin sizin ne kadar bilmenize gerek olduğuna verdiği kararla ilgilidir.Gerekirse profesyonel destek alın Ya da B 2.El otomobil nasıl kontrol edilir bölümümüzü inceleyin.
  d- Son aşamada otomobili güvendiğiniz bir eksper veya servise gösterin ve bu kontrolü yaptırmadan sakın Kapora vermeyin.
  Tüm noktaları tamamladıktan sonra alacağınız otomobilin üzerinde "rehin-haciz-yakalama" gibi yasal yaptırımlar varmı araç çalıntımı incelemesini yapın.. Eğer bayii kanalı ile satın alıyorsanız araç sertifikası varmı yeni oto garantisi devam ediyormu eğer etmiyorsa uzatılmış garanti veya 2.el otomobil garantisi satınalabilirmisiniz gibi sorularınızı yanıtlandırın. Unutmayın satıcı tarafın talep ettiği bedeli ödeyip bir mal alıyorsunuz araştırma en doğal hakkınız.

  * Otomobilin değeri ve ederi;

  Ucuz otomobil aramayın ikinci el otomobil alırken iyi ticaret ; ucuz almak değil iyi durumda olan bir otomobili kabul edilebilir bir fiyata almaktır. Kimse malını ucuza satmayacağına göre ucuz otomobil ; kaza geçmişi olankilometresi orijinal olmayanservis bakımları yapılmamış veya muhtemel ağır masrafı var olan gibi uzayıp giden seçenekler listesinden bir tanesine sahip bir araç olacaktır. İyiyi pahalıya alın kullanım sırasında o kendisini finanse edecektir. Sakın fiyatını bilmiyorlarda ucuza satıyorlar veya stoklarını eritiyorlar gibi laflara inanmayın.
  İkinci el otomobillerin bir fiyat kataloğu olmadığına için bize göre en sağlıklı sistem ortalama almaktır. Aynı otomobil için 2 bireysel satıcı 2 bayii ve 2 galeriden fiyat alın . Hepsinin ortalamasını aldıktan sonra (12000 – 20000 Ytl. Aralığında bulunan araçlar için) bu ortalamadan 1500 Ytl. Çıkarın artık almayı düşündüğünüz otomobilin fiyatına çok yakınsınız. Ben bunlarla uğraşamam diyorsanız bizim web sayfamızdan uzmanımıza danışın.

  * Hangi otomobiller benim bütçeme uygun ;

  Eğer otomobilleri A(clio hb-fiesta) B (megane sedan-ford focus) C(laguna-mondeo) olarak 3 tipe ayırırsak;
  10.000 – 15.000 Ytl. Aralığı 1998 – 2003 A
  1998 – 2001 B
  1996 – 2000 C
  15.000 – 20.000 Ytl. Aralığı 2003 – 2006 A
  2001 – 2004 B
  2000 – 2002 C
  20.000 – 25.000 Ytl. Aralığı 2006 – 2007 A
  2004 – 2005 B
  2002 – 2004 C
  Yukarıda verilen liste tamamen örnek olup geniş bir otomobil çeşitliliğine sahip olan ülkemiz için size tavsiyemiz " ne alabilirim'i" uzmanına sorun.Unutmayın otomobili aldıktan sonra diğer masraflar (noter satışı-ruhsat çıkarma – trafik sigortası - ilk bakım...vs.) için yaklaşık 1000. Ytl. daha para harcamanız gerekecektir.

  * Doğru otomobili seçmek ;

  Ne aradığınızı bilmeden ve ihtiyaçlarınızı belirlemeden satış noktaları arasında gezmek sadece sizin psikolojinizi bozar.Bundan dolayı siz sadece işe gidip gelmek için küçük bir sedan mı? yoksa çok yol yapacağınız dizel bir araç mı hafta sonları arazide kulalanacağınız 4x4 bir araçmı gibi uzayıp giden listeyi kendinize göre tanımlamanız gerekir.Siz ne istediğinizi ve bunun için ayırdığınız bütçeyi belirledikten sonra bırakın gerisini profesyoneller halletsin. Ne alacağım nasıl karar veririmle ilgili C Doğru ikinci el otomobil nasıl seçilir bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

  * Hangi kilometre uygun ;

  Maalesef piyasada aşılamamış bir diğer sıkıntıda " kaç kilometre" sorusunun hayati bir önem taşımasıdır. Düzenli bakımları yapılmış yeni nesil bir otomobil motor ihtiyacı olmadan 500.000 km. yol yapabilmektedir.Artık seyahat mesafeleri uzamış yerleşim yerleri şehir dışına taşmış ve insanlar günde 100 kilometre yol yapar hale gelmişlerdir.Bunun anlamı normal bir aile otomobilinin 3 yaşına geldiğinde 100.000 km de olması çok normaldir. Siz aracın kilometresinden ziyade bakım durumuna bakarak araç almayı tercih edin.Bakım görmemiş 60.000 km araç almaktansa tüm bakımları yetkili serviste yapılmış 150.000 km'de araç almak daha sağlıklıdır.

  * Kaç yaş uygundur;

  Bizim otomobillerde yaptığımız sınıflandırmada
  Yeni otomobil 0 – 3 yaş
  Orta yaş otomobil 4 – 7 yaş
  Yaşlı otomobil 8 – üzeri yaş

  * Kimler 2.el otomobil satar ;

  Günümüzde araba pazarları cazibesini hızla kaybetmekte ve internet ile gazete ilanları ön plana çıkmaktadır.Yeni uygulama ise artık bizim gibi profesyoneller sizin ihtiyaçlarınızı belirleyip taleplerinizi inceliyor ve size sizin ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun otomobili temin ediyor.

  * Nerede otomobil bakmalıyım;

  Günümüzde yeni oto bayilerigaleriler2.el satış mağazalarıaraç sahipleri sürekli bir açık pazar oluşturmaktadır. Siz bu seçeneklerin içinden mümkün olduğunca kazasızbakımları yapılmış ve kronik arızası olmayan otomobil bakın. Bu işi profesyonelce yapanlarda fiyat daima daha pahalı olacaktır.Ama işi bu olan bir kişinin alıp sattığı araç size güven verecektir. Özellikle bağımsız ve kayıtsız satıcılardan alacağınız araçlarda ise öncelikle risk satın almış olacaksınız. Aldığınız kişi bu işin ticaretini yapıyorsa size fatura kesip kesmeyeceğini sorun eğer fatura kesiyorsa gerçek bir tüccardır. Unutmayın halk dilinde ki ifademiz ile yeri yurdu belli satıcı sattığı mala dikkat etmek zorundadır.Eğer sahibinden bir araç alıyorsanız ürünü olduğu gibi kabul ediyorsunuz ve dönüşü yok demektir.

  * Önce telefon görüşmeleri yapmak ;

  Alacağınız otomobille ilgili biraz araştırma yapın.Sahibinden aldığınız plakarenk kilometreşanzuman tipidonanım ve güvenlik detayları ile yetkili servisine ve arkadaşlarınıza danışın.Bu arkadaşımın arabası ama ben satıyorum3 ay önce aldım sıkıldım satıyorum gibi konuşmalar daima sizi şüphelendirsin. Karşılaştığınız kişi korsan satıcı olabilir.Satan kişiden aracın bakıma girdiği servisin bilgisini alıp oraya bakım ve kaza detayını sorun. Satıcının size tüm detayları vermesini beklemeyin bu hiç olmaz. Siz araştırın
  Sormanız ve kontrol etmeniz gerekenler ;
  • Ne zaman almıştınız
  • Siz kaçını sahibisiniz
  • Mevcut kilometresi
  • Kazası var mı?
  • Küçük tamirat geçirdi mi?
  • Şu an bakım ihtiyacı var mı?
  • Genel mekanik durumu nedir
  • Aracın iç-dış görüntüsünde anormallik var mı?
  • Mevcut durumda ezikçizik ve paslanma var mı?
  • Servisiniz neresi
  • Sizde servis kayıtları var mı?
  • Neden satıyorsunuz
  Rehin haciz eski ceza makbuzları var mı?

  * Pazarlık ;

  Pazarlığa daha telefonda başlayın size 15000 Ytl. denirse ben 14000 Ytl den yukarı düşünmüyorum diye oraya öyle gidin böylece pazarlık başlangıç rakamınız otomatikman düşecektir. Aldığınız bir profesyonel satıcı ise devir fiyatlarınında satış fiyatına dahil edilmesini talep edin ya da 14000 Ytl olarak gittiğiniz yerde 13000 Ytl veririm diyin.Sizin gerçek alıcı olduğunuzu anladıklarında inebilecekleri maksimum fiyatı zorlayacaklardır. Kesin karar vermeden kaparo vermeyin ve evrak imzalamayın. Üzerinizde fazla baskı oluştururlarsa veya araçla ilgili en ufak bir şüpheniz varsa oradanhemen ayrılın ve başka bir ortamda sağlıklı düşünün.Aynı otomobilden başka bir yerde daha bulun ve iki satıcının kendi aralarında rekabet etmelerini sağlayın. Size vaad edilenleri kesinlikle yazılı olarak alın.Garanti var denilirse neleri kapsadığını sorun.Servis kayıtlarını onların temin etmesini isteyin.


  * Yasal risk ve prosedürler;

  Aman dikkat! Ülkemizde devam eden bir yanlış uygulamaya dikkat çekmek istiyorum.Siz vergi dairesinden alınan temiz kağıdı ile notere gidiyor aracın üzerinize satışını gerçekleştirip satan kişinin parasını ödüyorsunuz.Sakın yapmayın.Alacağınız otomobil için kesinlikle trafikten "devrinde sakınca yoktur" yazısını görmeden paray ödemeyin.Unutmayın araç üzerinde bulunan haciztahdit ve rehin gibi yaptırımlar vergi dairesi temiz kağıdında görülmez o kağıt sadece aracın ödenmemiş motorlu taşıtlar ve trafik cezalarını gösterir.

  * Uzatılmış garanti ;

  Unutmayın artık çoğu marka uzatılmış garanti veya artı 2.el garantisi satıyor.Örnek verecek olursak Renault'ta yeni oto garantisi bitmemiş bir otomobile ek 1 yıl daha garanti ve 2.el otomobiliniz 7 yaş /160000 km altı ise 2.el garantisi satınalabiliyorsunuz. Bu alınan garantinin maliyeti yaklaşık 200 Ytl. civarında olup sizi çoğu 2.el satın alma riskinden koruyacaktır.

  * Yapılması ve yapılmaması gerekenler;

  + Servis kayıtlarını inceleyin buradan alacağınız bilgiler sayesinde paranızı korursunuz.
  + Alacağınız otomobili bir uzmana incelettirin.
  - Önden kazalı şasesidireklerikulesi ve tavanı oynanmış otomobil almayın.
  - Görürgörmez bir aracı almayın. Test edin soğuk motor-sıcak motor ve uzun yolda yapın.
  - Söylenenlere inanarak otomobil satın almayın.
  - En ufak bir şüphe duyduğunuzda alımdan hemen vazgeçin.
  - Tamir ve bakım ihtiyacı olan otomobil almayın bırakın satan yaptırsın daha sonra pazarlık edersiniz.
  - Satıcıya kaba davranmayın.Ona baskıcı ve ısrarcı yaklaşın. Biraz saygı ve sevgi gösterirseniz size yardımcı olduklarını göreceksiniz.

  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  B 2.El Otomobil Kontrol

  Lütfen dikkat bu bölüm tamamen tecrübelere dayalı olarak bir rehber niteliğinde hazırlanmış olup bağlayılıcılığı yoktur.

  * Araç geçmişini inceleyin ;
  Otomobilin sahibinden alacağınız plaka ve şasi numarası ile yetkili servisine müracaat edin. Servislerden alacağınız bu bilgi zaten almayı düşündüğünüz otomobil seçeneklerinin sayısını %50 azaltacaktır.(Sormanız gerekenler son bakım kilometresi-fabrikanın tavsiye bakımları yapılmış mı- kaporta boya amaçlı servis girişi olmuş mu)

  * 2.el araba almaya giderken yanınıza almanız gerekenler ;
  a-Kağıt/kalem ; Araç plakasışasi nofiyatkilometreözellikleritam tipi ve aklınıza takılanları not etmek için.
  b-Kontrol listesi çıktısı...................TIKLAYIN.........
  c-El feneri ; özellikle motor bölgesinde yağ kaçağıköşelerde paslanma var mı diye görmek için.
  d-Mıknatıs ; Özellikle paslanmış çamurluk ağızlarına tekrar saç eklenmediği için zaman zaman macunla doldurulmaktadır. Yanınızda götürdüğünüz bu mıknatıs ile çamurluk ağızları veya şüphelendiğiniz yerleri kontrol edebilirsiniz. Eğer macun dolgu varsa mıknatıs tutmayacaktır.
  e-Bez veya kağıt mendil ; Yağ çubuğunu kontrol için.
  f-Cd ve kaset ; Müzik sistemini kontrol için.

  * Kaporta kontrolü ;
  Önce aracın etrafında bir tur atarak nasıl göründüğüne bakın ve ön cam kenarlarında çatlakgenel olarak çizikezikpaslı nokta kırık far soluk ayna kırık ve bozuk duran silecekeksik jant kapağı gibi sorunları listeleyin. Ya bunları satıcının satış fiyatı içinde yaptırmasını ya da bunlardan dolayı indirim yapmasını talep edeceğiz.
  Geçmiş kaza veya pas izleri arayın. Şu an iyi durumda görünse bile ağır kazalı aracı almayın. Özellikle önden kaza geçirmiş araba piyasa ağzı ile kolay kolay düzen tutmayacaktır. Karşınıza sık sık klima arızasıanormal lastik aşınması aşırı ses alma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.
  Aşırı paslanmış veya pastan dolayı tamir görmüş araba almaktan imtina edin. Unutmayın ****lin özelliği bir defa bozuldu ise artık tekrar düzeltilemez. Zaman içinde eski sorunlar tekrar edecektir. Acele etmeyin iyi bir kaporta kontrolü yaklaşık 20 dakika sürer. Aracın yanına bakın ve çizgilerinin düzgün olup olmadığına birbirini doğrusal takip ettiğine bakın.

  Kaporta parçalarından boya yansımalarına bakın eğer araç boya görmedi ise her panelin yansıması aynı olacaktır. Boya gördü ise o parçada muhtemel dalgalanma göreceksiniz.

  Aynı parçaya değişik açılardan bakın ve yanında ki diğer parçalarda boyası arasında ton farkı var mı kontrol edin.

  Varsa kesinlikle araç boya görmüştür. Çünkü aracın fabrikasyon öyle boyanmış olması mümkün değildir.
  Tüm paneller arasında bulunan açıklık ve mesafeyi kontrol edin. Parça aralıkları eşit başlayıp bitmelidir. Eğer daralıp genişleme varsa aracın diğer tarafı ile kıyaslayın farklılık fark edilir derecede ise parça değişimi düzeltme veya sökülüp boyama olmuştur. Aşağıdaki resimlerde birincisi sökülüp takılmış diğeri ise işlem görmemiştir. Zaten işlem görmemiş resimde ki parçalar arası eşit mesafe göze çarpmaktadır.

  Kapıları açıp yukarı doğru esnetmeye çalışın menteşeler buna az da olsa izin vermemelidir. Araçta çeki demiri olup olmadığını kontrol edin ağır çekiş yapmış bir araçta gövdesel kasılma olabilir.

  * Lastik ;
  Diş derinliği 3 milimetre'nin altına düşmüş üzerinde balon veya yara olan diş derinlikleri arasında farklılık olan marka ve tipleri farklı olan lastikler sakıncalıdır. Unutmayın otomobilinizin markası ne olursa olsun onu taşıyan lastikleridir.

  Eğer satıcı size lastikleri yeni değiştirdim diyorsa diş derinliği 8 milimetre olmalıdır.

  * Araç içi ;
  Bir otomobilin içi onun nasıl kullanıldığının en güzel göstergelerinden bir tanesidir. Şoför koltuğu aşırı yıpranmış mı

  emniyet kemerleri ve tokaları çalışıyor mu tüm kapılar rahat açılıp kapanıyor mu? Kilitleri hem uzaktan kumanda(varsa) hem de kapı üzerinden kontrol edin. Eğer araç içinde aşırı oto parfümü kokusu varsa dikkat edin bu işlem bazı kötü sinmiş kokuları gidermek için yapılmış olabilir. Bagajı açın ve küf kokusu olup olmadığını kontrol edin eğer küf kokusu varsa bagaj su alıyor olabilir. Stepne ve krikoyu kontrol edin eğer stepne araç altında muhafaza ediliyorsa mekanizmasının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Gösterge tablosunun fonksiyonlarının tam olarak çalıştığını tüm uyarı lambalarını kontrol edin(örn.absmotorhava yastığı vb...). Motor çalıştıktan sonra bunlar yanmaya devam ediyorsa aracı yetkili bir serviste test cihazına bağlatmadan satın almayın.

  * Elektrik donanımı ;
  Elektrikli camlar cam yıkama motoru silecek sistemikoltuk ısıtmaaçılır tavan uzaktan kumanda radyo cd veya teyp far yıkama gibi tüm ekipmanları test edin. Unutmayın c klas bir arabada sadece far yıkamam sisteminin tamir maliyeti 250 Ytl. civarındadır.

  * Isıtma ve Soğutma ;
  Bu sistemlerin çalışıp çalışmadığının kontrolü çok önemlidir. Motoru çalıştırın ve ısınmasını bekleyin dışarısı soğuk bile olsa klimayı devreye alıp motor kısmından gelecek sistemin devreye girdiğini gösteren hafif bir tık sesini duyun ve soğuk hava gelişini kontrol edin. Soğuk hava gelmiyorsa devrelerde kaçak gaz eksikliği veya kompresör arızası gibi ihtimaller vardır. Bu işlemden sonra tüm fan kademelerinin çalışıp çalışmadığını ve sistemin içeriye sıcak hava verip vermediğini kontrol edin. Radyatörde sorun varsa sistem içeriye rutubet kokulu hava verip camlar buğulanabilir.

  * Sel veya su baskını emareleri ;
  Eğer araç geçmişte suya maruz kaldı ise şu an her şey normal dahi görünse gelecekte ciddi sıkıntılar doğacaktır. Su olmaması gereken yerlere girdiği için araçta paslanma çok daha hızlı gerçekleşecektir. Özellikle bagaj halısını ve araç içi zemin paspaslarını kaldırdığınız zaman burada nem ve geçmiş su seviyesi izine rastlayabilirsiniz. İlk bakacağınız yer stepne yuvasıdır.

  * Motor ;
  Motor için ana konu yağ değişimlerinin düzenli yapılıp yapılmadığıdır. Bununla ilgili belgelere araç sahibi veya yönlendirdiği servis aracılığı ile ulaşın. Unutmayın aracın markasının ne olduğu önemli değildir zamanında yapılmamış bakım daima ağır masraf demektir. Kaputun altında ki bazı şeyler yetersiz bakımın göstergesidir. Aşırı kirli motor

  yağ sızıntısı yanık yağ kokusu korozyona uğramış akü kutup başları

  gibi. Aşırı temiz bir motor ise görsel bir gösteridir. Siz kendi kontrollerinizi kesinlikle yapın motor dururken yağ dolum kapağını açın ve iç kısımlarına bakıneğer oralarda balçık kıvamında artık varsa bakımsızlığın göstergesidir. Aynı konumda yağ çubuğunu çekin silip tekrar yuvasına oturtup tekrar çıkarın ve yağ seviyesinin sınırlar içinde yağ kalitesinin ise normal (kahve ve sarı rengin karışımı hafif şeffaf) olduğunu gözlemleyin. Yağ çok koyu veya köpüklü gelirse motorda sıkıntı olabilir.

  * Otomatik Vites ;
  Otomatik vites araçlarda meydana gelen şanzuman sorunları genelde aynı ve çok maliyetlidir. Eğer alacağınız aracı bir uzmana gösteremiyorsanız aşağıda yazılı olanları yapın. Araçta şanzuman yağ çubuğu varsa yağın kokusuz ve kirli olmadığından emin olun. Kirli yağ sorunlu şanzuman demektir. Diğer bir sorun ise vitese beklemeli geçmedir. Araç dururken "P" konumunda çalıştırın ayak frende iken "R" ye alın. Vites değişiminin sarsılmadan ve zıplamadan olduğuna ve bunu size hafif bir kalkınma ile hissettirip hissettirmediğine bakın. Aynı işlemi "N" ile "P" arasında deneyin ve araçta hafif momenti hissedin. Eğer vites değişimleri 1 saniye'yi geçiyorsa servise mutlaka danışın. Özet olarak otomatik vites araçlarda vites değişimi çok hafif sarsıntı ile ve bir saniye süre içerisinde oluyorsa sorun ihtimali düşüktür.

  * Düz vites ;
  Düz vites araçlarda debriyaja bastığınız zaman vitesin kolay geçip geçmediğini ( öncelikle araç dururken) yol testinde vitesten atma olup olmadığını geçişler sırasında ses gelip gelmediğini kontrol edin. Eğer RPM (dakikada devir sayısı) artıyor fakat araç hızlanmıyorsa debriyaj balatasının değişmesi gerekiyor demektir.

  * Test Sürüşü ;
  Öncelikle motor soğuk dahi olsa tek marşta kolayca çalışmalıdır. İlk çalışmada sarsıntı aşırı ses ve duman olmamalıdır. Çalıştırdıktan sonra hareket etmeden elinizin altında bulunan tüm ekipmanları test edin. Yol testi sırasında kesinlikle müzik sistemi kapalı olsun. Araç ile ani hızlanma ve ABS sistemini devreye sokacak frenleme yapın. Yol testinde araçta gezme var mı olmaması gereken ses geliyor mu ve ekstra bir salınım var mı kontrol edin.

  Alıntıdır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  C 2.El Otomobil Seçimi

  * Yeni mi kullanılmış mı ;
  İkinci el bir otomobil alarak yeni otomobil almaya oranla çok daha fazla tasarruf edersiniz. Satın aldığınız yeni otomobil ilk 3 yıl içinde satın alma değerini yaklaşık % 30- %40 oranında kaybedecektir. Bunu örneklersek 35.000 Ytl. fiyata satın aldığınız bir Ford Focus 3 yaşına geldiğinde yaklaşık 23.500 Ytl. fiyata satılıyor. Bu da % 33 değer kaybı demektir. Standart otomobil binme giderlerine ek olarak siz her yıl o otomobile değer kaybının karşılığı 3833 Ytl. ödüyorsunuz. Yorumu size ait. Yeni bir otomobil plaka takıldığı an ise değerinin anında %10' unu kaybediyor. Tabii ki yeni otomobil garantilidir o zaman sizde 2.el otomobilinizi profesyonel bir kurumdan satın alın ve risklerden uzak durun.

  * Güvenlik ;
  Hiçbir zaman %100 güvenlik yoktur. Ama özellikle euroncap gibi kuruluşlardan belli yıldızları almış ürünlerin kaza anında koruma faktörü daha büyüktür. Kimi otomobillerin özellikleri ise size baştan kazaya karşı korumak üzere tasarlanmıştır.


  Güvenilirlik ;
  Eğer ikinci el otomobil alıyorsanız sizin için güvenilir bir yerden almak ilk sırada olmalıdır. Buraya kadar anlattığımız tüm maddeler aman şuna dikkat aman buna dikkat tarzındaydı. Eğer satın alma işleminizi güvenilir ve yeri belli kurumlardan alıyorsanız daha rahat edersiniz. Dikkat edin bir aile otomobili demiyorum. Çünki sizin güvenip aldığınız aile bir önceki sahibinden sorunlu bir araç satın almış ve haberi olmadan buna biniyor olabilir.

  * Yakıt tüketimi ;
  Günden güne yükselen yakıt fiyatları sizin alacağınız otomobilin benzinlidizel veya lpg'li olması konusunda tereddütte bırakıyor. Biz genel olarak şunu ifade ediyoruz eğer yılda 25.000 kilometre'den fazla yol yapıyorsanız o zaman dizel veya lpg tüketen araç sizin için tercih olmalıdır. Bunun dışında aynı yakıt kullandığı halde tüketim değerleri birbirinden %20 oranında farklı otomobiller olabilir. Geçmişten örnek verirsek2004 model Renault Clio Symbol 1.5 DCI ile Hyundai Accent Dizel. Satın alma sırasında otomobillerin karma yakıt tüketim değerlerini iyi incelemeniz size 2.000 Ytl.'ye kadar tasarruf sağlayabilir. Unutmayın az yakıt tüketimi çevreyi de az kirletmek demektir.

  * Marka ve Model ;
  Öncelikle kendinize almayı düşündüğünüz otomobilden beklentinizin ne olduğunu sorun ve bu araçtan beklentilerinizi sıralayın. Örn. Uzun yolda kullanılacak sadece şehir içi işe gidip gelmek için kullanılacak hafta sonu aile otomobili gibi. Uzayıp gidecek bu liste içinde araç tipine karar verdikten sonra maliyetlerini göz önüne alarak markasına karar vereceğiz.

  Örneklersek ;
  Sadece uzun yol ; Ford Mondeo – Renault Laguna – Toyota Avensis
  Şehir içi iş ulaşımı ; Renault Clio Hb. - Toyota Yaris
  Yakın çevrede çok kilometre yapacak araç ; Fiat Albea – Renault Clio Symbol
  Hafta sonu aile otomobili ; Renault Scenic - Ford Focus Cmax - Toyota Corolla Verso
  Hem iş hem de aile ; Dacia Logan SW – Renault Megane SW
  Hem iş hem de kötü yollar ; Renault Kangoo – Fiat Doblo
  Ucuz servis aile otomobili ; Ford Focus- Fiat Albea


  * Düz vites mi yoksa otomatik mi ?
  Tabii ki burada sizin kullanım tercihiniz ön planda olacaktır. Fakat ülkemizde otomatik vites alışkanlığı tam oturmadığı için ikinci elini bulmak zor bulduğunuz zamanda maliyetli olabiliyor. Teknik yönden ise OV otomobillerde biraz daha sık fren balatası değiştirirsiniz ve yakıt tüketiminiz % 15 daha fazla olur. Fakat diğer yönden otomobilinizi satmaya karar verdiğinizde çok rahat elinizden çıkarırsınız.

  * Benzin / Dizel / LPG ;
  Dizel ve Lpg tüketen otomobillerin satışı günden güne hızla artmaktadır. Fakat ikinci el otomobil almak söz konusu olduğunda dizel'i tercih etmek her zaman için büyük bir soru işareti olmuştur. Ülkemizde mazot kalitesinin hala istenilen düzeye (euro 4) gelmemesi ve maalesef kısa süreli rant peşinde olan istasyonların kullandığı kaçak mazotun satılıyor olmasından dolayı 2.elde dizel hep risktir. Sizin otomobili satın aldığınız kişinin son depo mazotu nereden aldığını bilemediğiniz için belki 4000 Ytl. yakıt sistemi masrafı olan bir otomobil satın alıyor olabilirsiniz. Bu pencereden baktığınızda yakıt otomasyonu takılı şirketlere ait ikinci el dizel otomobiller daha az risklidir. Yazılanların sonucunda sadece gerçek anlamda ihtiyaç varsa dizel araç satın alınmalıdır. İyi bir dönüşüm yapılmış lpg tüketen otomobil ise bize göre her zaman en doğru karardır. Unutmayın lpg diğer yakıt türlerine göre %30 daha az havayı kirletiyor.

  * Motor tipi ve hacmi ;
  Artık marka ve modeline karar verdiğiniz otomobiliniz hangi motor hacminde olması gerektiğine karar verme zamanı. Burada dikkat edilmesi gereken otomobilden ne istediğinize karar vermenizdir (performans-ekonomi-prestij). Bu söylediklerimizi kendimize göre örnekleyelim. Performans; 2000 cc Laguna – Mondeo – Avensis. Hesaplı Prestij için; 1600 cc. Laguna – Mondeo ve Avensis Ekonomi + performans; 2000 cc Lpg kullanılan Mondeo – Laguna ve Avensis Burada yazılı olanlar sadece 3 çeşit ürün alınarak kendi aralarında sınıflandırılmasıdır. Siz ihtiyacınızı eksperimize bildirirseniz size özel değerlendirme yapılacaktır.

  * Donanım ;
  Almaya karar verdiğiniz otomobilin kendi içinde donanım ve güvenlik seviyeleri olacaktır. Bize göre almaya karar verdiğiniz otomobilde öncelikle standart olarak çift hava yastığı + abs + klima bulunmasına özen gösterin. Buna ilave olarak yan ve perde hava yastıkları ESP dijital klima açılır tavan çelik jant gibi ilave donanımlar tamamen sizin bütçeniz ve zevkiniz ile alakalıdır. Ama aynı parayı açılır tavanlı ve çelik jantlı otomobile vereceğinize daha fazla hava yastıklı ve güvenlik donanımlı otomobile vermeye özen gösterin.

  * Olduğu gibi ucuz araba ;
  Öncelikle piyasada olduğu gibi denilen kavramın karşılığı olarak "as is" kullanılmaya başlanmıştır. Bunun karşılığı gördüğünüz bir otomobili her şeyi ile kabul edip ve bir daha geri dönmemek üzere almaktır. Bu tarz otomobillerin başlangıç satın alma maliyeti başta düşük görünmekle birlikte devamında çıkardığı masraflar ve sıkıntılar ile sizi yormaktadır. Bundan dolayı ucuz ve bakımsız olmasından ise kabul edilebilir bir fiyat ile bakımları yapılmış ve tast edilmiş bir ürün almak her zaman tercih sebebidir.

  Alıntıdır.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  D 2.El Kontrol Listesi


  * Başlangıç


  Servis sorgulaması yapılacak bakımları yapılmış mı kilometresi orijinal mi kayıtlı kaporta boya işlemi var mı?

  Kaç el değiştirmiş özellikle yakın tarihli el değiştirme var mı ?

  Neden satıyorlar ?

  Kendileri bir kaza geçirmiş mi veya motorla ilgili ciddi bir bakım geçirmiş mi ?

  Kara yolları muayenesi ve eksoz muayenesi var mı ?


  * Dış Kontrol


  Arabanın parçaları arası hatları düzgün mü kaporta yüzeyinde dalgalanma var mı?

  Kapılar menteşeler üzerinde rahat hareket edip kapanıyor mu?

  Kaporta parçaları arasında ki mesafe hem kendi aralarında hem de sağlı sollu olarak eşit mi ?

  Paslanma var mı ?

  Kaporta parçalarının boya renkleri arasında ton farkı var mı varsa nedenini sorun.(kazaçizik...)

  Çeki demiri var mı varsa ruhsata işli mi?


  * Muhtemel motor problemi göstergeleri


  Motor bölgesinde yağ veya su sızıntısı var mı ?

  Motor yağlı ve kirli mi ?

  Yağ seviyesi az veya çubukta bulunan yağ çok koyumu ?

  Kalitesiz ve yetersiz bakım izi var mı ?( Paslı kutup başıiyi sıkılmamış vidalar değişmemiş tamir edilmiş radyatör hortumları vs....)

  Motoru çalıştırın

  Düzensiz mi çalışıyor.

  Vuruntuüfleme veya tekleme var mı ?

  Eksozdan aşırı beyaz duman atıyor mu.

  Kontrol panelinde motor uyarı lambası yanık mı kaldı.

  Sürüş sırasında gaz pedalına verdiğiniz tepkiyi hemen alıyor mu?

  Mümkün olursa aynı otomobilden bir tane daha kullanın ve ikisini karşılaştırın.

  Motor yağı kapağının altı çok kirli mi?

  Yanmış yağ kokusu geliyor mu?


  * Otomatik vites


  Geçmişte bir tamir görmüş mü?

  Şanzuman yağı en son ne zaman değişmiş ve yağda yanık kokusu var mı?

  Motoru çalıştırıp ayağınız frende vitesleri değiştirin ve geçişlerde aşırı sarsma ani vuruntu veya vites geçiş süresinde bir saniyenin üzerinde bir zaman mı var.

  Daha sonra aynı vites değişme testini deneme sürüşünde yapın. Deneme sürüşünde normal giderken gaz pedalına sonuna kadar basın ve aracın alt vitese geçip kendisine ivme kazandırıp kazandırmadığını kontrol edin


  * Düz vites


  Şanzumanda yağ kaçağı var mı ?

  Sürüş sırasında anormal bir ses geliyor mu ?

  Vitesler rahat geçiyor mu?Özellikle geri vites.

  Kavramada kaçırma var mı ? ( Devir yükselirken hızın artmaması)

  Sürüş sırasında vitesten atma var mı ?


  * Süspansiyon


  Amortisörlerde sızıntı var mı ?

  Amortisörde gözle görülür bir deformasyon var mı ?

  Direksiyonda boşluk var mı ?

  Araç virajlarda zıplama yapıyor mu ?

  Lastikler birbirinden farklı mı ?

  Kullanım sırasında araç düz giderken direksiyonda düz mü ve herhangi bir tarafa çekme var mı?

  Belli bir sürate ulaşınca araç zıplama yapıyor mu ?


  * Frenler


  Fren hidroliğinde sızıntı var mı

  Fren hidrolik seviyesi normal mi ?

  Fren pedalı çok sert veya çok yumuşak mı ?Veya frenleme aşırı sert basınca mı gerçekleşiyor

  Fren sisteminde paslanma var mı ?

  Frenleme esnasında pedalda titreme oluyor mu ?

  Frenleme sırasında araç bir tarafa çekiyor mu ?

  Frenleme sırasında ötme denilen sürtme sesi geliyor mu ?

  Fren yapılında fren veya abs lambası yanıyor mu ?


  * Lastik


  Lastik üzerinde çatlama çizik veya balon var mı ?

  Diş derinlikleri veya markaları arasında fark var mı ?

  Yüksek hızda titreme var mı ?

  Sürüş sırasında uğultu geliyor mu ?


  * Araç içi


  Sürücü koltuğu ve direksiyon aşırı yıpranmış mı? ( Böyle bir araç en az 100.000 km civarındadır.)

  Paspas altları rutubetli mi ?

  Radyo-cd-teyp çalışıyor mu ?

  Kilometrenin Orijinal olmadığına dair göstergeler. (aşırı yıpranmış vites topuzu şoför koltuğu direksiyon-lastiği yıpranmış gaz pedalı - unutulmuş eski yağ veya bakım kartı – motor üzerinde en son triger değişimini gösteren etiket - araç kullanma kılavuzunun içinde unutulmuş eski faturalar)


  Klima soğutuyor mu?

  Elektrik donanımları çalışıyor mu ?( camlaraçılır tavandikiz aynaları....)

  Isıtıcı cam buğu giderici ve fan kademeleri çalışıyor mu ?

  Şoför koltuğunda sürüş hakimiyetine sahip olup rahat ediyor musunuz?

  Stepne kriko ve bijon anahtarı yerinde mi ?


  Alıntıdır.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  E Kaporta Kontrol

  * Araç geçmişi


  Kaporta kontrollerine başlamadan önce ilk yapılması gereken otomobilin şase numarası ve plakasını alarak servis sorgulamasını yapmaktır. Bu başlangıç bizi yanlış olan bir çok şeyden koruyacaktır.

  * Başlangıç

  Satıcıya aracın kaza geçirip geçirmediğini sorunbiliyorsa ya söyleyecektir ya da söylemekten imtina ediyorsa klasik " vallahi ben bilmiyorum siz servise gösterin tarzı güven vermeye çalışacaktır" eğer aracın sadece Birkaç parçası boya görmüş ve ağır bir kaza geçirmemiş ise sorun yoktur. Siz ağır kazalı sel veya suya kapılmış aşırı paslanma gösteren ve pastan dolayı boyanmış araç almayın yeter.

  * Kasa hatlarını kontrol edin

  Resme baktığınız zaman otomobilin hatlarının ne kadar düzgün ve boyası üzerinde yansıyan resmin doğru yansıdığını göreceksiniz. Bu yansıma size aracın daha önce ikinci bir boyama görmediğini göstermektedir. Eğer incelediğiniz otomobil kirli ise acele etmeyin aracın yıkanmasını talep edin.

  Fakat gördüğünüz gibi ikinci resmimizde özellikle aracın arka çamurluğu üzerinde yansıyan resim dalgalıdır. Bu basit kontrol bile size boyanın Orijinal olmadığını söyleyecektir. Burada amaç satıcının açığını yakalamak değildirsonuçta çamurluğun boyalı olması hiçbir şeyi etkilemez. Amacımız otomobilin tam durumunu öğrenip pazarlık gücümüzü arttırmaktır.

  * Kaporta parçaları arasında ki boşluklar

  Bu resimde gördüğünüz ise kaza geçirip daha sonra sağlıklı bir şekilde tamir görmemiş otomobile iyi bir örnektir. Dikkat ederseniz her iki kaporta parçası arasında ki mesafe daralma ve genişlemeler yapıyor. Bu tarz mesafe farklılıkları olan otomobillerin başına tam olarak ne geldiğini öğrenmeden satın almaktan imtina edin. Resimde gördüğünüz kontrolü tüm parçalar içinde yapın. Eğer parçalar arasında ki mesafede daralma ve genişleme yoksa aynı parçalar arasında bulunan mesafeleri otomobilin her iki tarafı içinde kontrol edin.


  * Boya geçiş çizgileri arayın

  Boya geçiş izlerini en rahat bulabileceğiniz yerler arka çamurluklar ön direkler ve ön çamurluk ile tavanın birleşme yerleridir. Arka çamurluklar tavanla birleştiği için boyanmış bir çamurluk ile boya görmemiş bir tavan arasında boya geçiş izi olmak zorundadır. Boya geçiş yerlerinde görmeniz gereken ton farkı ve bant izidir. Unutmayın boya geçiş izlerini görmenin en sağlıklı yolu acele etmeden aracı incelemektir.

  * Boya kontrolü

  Boya ihtiyacı doğmuş bir otomobili gerek yetkili gerekse yetkisiz serviste Orijinal renk tonunda boyamak çok zordur. Siz parçalar arasında ki ton farkını araştırın. Aynı parçaya değişik açılardan bakarsanız olumlu sonuç alma ihtimaliniz daha yüksektir. Ek olarak boya üzerinde elinizi gezdirirseniz Orijinal boyalı parçanın daha yumuşak bir etki verdiğini hissedeceksiniz. Boyalı parça; üzerinde kalan saç teli boya ayırım bant izitoz kalıntısı gibi ibarelerle size kendisini belli edecektir.

  * Boya akıntıları

  Orijinal boyasının üzerine kaza veya başka bir sebeple ikinci kat boya atılması gerektiği zaman özellikle uzman olmayan kişiler zemini gerektiği gibi hazırlayamaz ve iyi durumda olmayan zemin üzerine atılan boya aynı evimizin duvarlarını kendimiz boyamaya kalktığımız zaman olduğu gibi mini damlalar halinde akma yapar.

  * Kapı içleri ve menteşe altları

  İncelemeniz sırasında kapı içlerinde menteşe bölgesinde bulunan kablolar üzerinde boya izi kalabilir. Özellikle kapının boyanması sırasında en iyi ustalar dahi kapının içine doğru boya damla izi bırakırlar.

  * Kaput ve bağlantı somunları

  Motor kaputu ve çamurlukta kullanılan birleştirme cıvata ve somunlarının üzerinde anahtar izi boya lekesi veya birbirinden farklılık var mı ? Eğer civatalardan birinde boya lekesi veya sökülme izi varsa bu boya veya değişme göstergesidir.

  * Şase kontrolü

  Şase otomobilin ana taşıyıcısı ve direnç noktasıdır. Motor kaputunun altında kalan şase uçlarını birbiri ile karşılaştırarak iyi inceleyin. Şase üzerinde oynama ve paslanma belirtisi gördüğünüz zaman bu araç kesinlikle uzak durulması gereken bir otomobildir. Bu parça otomobilin ana unsuru olduğundan dolayı kaza sonrası tamir dahi görmüş olsa direncinin bir kısmını kaybedecektir.

  * Sel ve su baskını kontrolü

  Geçmişte bir şekilde su görmüş bir otomobilin şu anda her şeyi normal çalışıyor bile görünse sonuçta suyla hiç temas etmemesi gereken noktalar suya maruz kaldığı için zaman içinde hemde maliyeti yüksek sıkıntılar çıkmaya başlayacaktır. Su izleri en belirgin olarak bagajda stepne yuvasında ve kapı içi kaplamalarında görülebilir. Su baskını gerçekleştiği zaman araçta bulunan o su izini yok etmek çok zordur. Bunlara ek olarak araç içi halı altlarında ıslaklık görürseniz buda yakın zamanda yaşanan su baskınının geri tepmesi olabilir.

  * Pas kontrolü

  Resimde paslanma dediğimiz zaman neyi kastettiğimiz net olarak görülüyor. Küçük (2/3 mm) paslı bölge fazla bir sorun değildir. Burada yapılması gereken alacağınız bir mıknatıs ile pas tamiratı görmüş olabileceğinden şüphelendiğiniz yerler ile araçta ilk paslanan yer olan çamurluk ağızlarını mıknatıs tutuyor mu yoksa altı dolgu malzemesi ile şişirildiği için tutmuyor mu şeklinde kontrol etmelisiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş