Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Araç Temizliği Nasıl Yapılmalıdır ?

  Araç temizliği denilince aklımıza ilk gelen olay aracın yıkanmasıdır.

  Tepeden tırnağa yıkanan bir araç temizliğin en büyük parçasıdır evet ama acaba aracımızı düzgün yıkıyormuyuz?

  Öncelikle araç yıkanması için geçerli bazı maddeleri size bir kez daha hatırlatarak konumuza başlayalım;

  - Aracınızı güneş ışığında yıkamayınız
  - Aracınızı yıkamak için sabah erken saatleri yada öğleden sonra serin olmasını bekleyin
  - Aracınızı yıkarken sabun olarak bulaşık deterjanı kullanmaktan sakının
  - Aracınızı ılık su ile yıkayın
  - Aracınızı yıkarken yumuşak bir bez kullanın
  - Aracı sık sık suyla ıslatın
  - Aracın tamamını bir seferde yıkamaktan fırçalamaktan sakının. Aracın üstü önü arkası ve yanları olarak ayırdığınız bölgeleri sırasıyla yıkayın
  - Aracınızın cilasını ihmal etmeyin Oto Şampuan ve bakım ürünlerinin sıkça kullanıldığı Amerika’da araç sahiplerinin yaklaşık %3 ‘ü araçlarını yıkarken kullandıkları sert kimyasal maddeler sahip bulaşık deterjanı gibi otomotiv yıkamak için geliştirilmemiş sabunlarla araçlarına zarar vermekte.

  Araçların yılda 2 sefer cilalanması aracın dış yüzey koruması için tavsiye edilirken sürücülerin % 48 ‘i bu tavsiyeye uymamakta.

  Gelelim aracımızı nasıl yıkayacağımıza;

  öncelikli olarak aracı yıkamadan evvel tekerlek ve jantları yıkamaya çamurlarını akıtmaya dikkat etmeliyiz. Bu şekilde aracımızın gövdesini ve boyasını tekerlek ve jantlardan çıkabilecek çamur gibi zarara sebebyet verebilecek maddelerden sakınmış oluruz. Beyaz şerite veya üzerinde beyaz yazıya sahip olmayan lastiklerimizi sert bir fırça ile temizleyebiliriz. Jantımızın tipine göre yumuşak veya sert bir fırçayla jantlarımızı temizledikten sonra gövdeyi yıkamaya başlayabiliriz.

  Aracınız için oto şampuanı kullanabileceğiniz gibi boyayı koruyan özel katkılardanda kullanabilirsiniz. Aracın tepesinden yıkamaya başladığınızda size tavsiye edilen yıkama biçimi yıkadığınız alanın işini bir seferde bitirmek yani hem sabunlamayı hem durulamayı peş peşe yapmak. Tepeyi yıkadıktan sonra aracın yıkayacağınız bölümleri ön yanlar ve arka olmalı en az ayda 1 sefer kapı içlerini temizlemelisiniz. Durulama esnasında suyu yukarıdan aracın tüm yüzeyine dağılacak şekilde durulanacak alana tatbik etmelisiniz.

  Aracınızı duruladıktan ve yumuşak bir bezle kuruladıktan sonra dilerseniz aracınıza cila yapabilirsiniz. Cila için dikkat etmeniz gereken en büyük husus aracın yüzeyindeki yabancı maddelerden aracınızı kurtarmanız. Bunun için gelişmiş bir araç temizlik ürünü kullanabilirsiniz. Cilayı nasıl kullanmanız gerektiği cilanın üzerindeki kutuda açıklanmıştır bu uyarıları dikkate alarak aracınızın cilasını yapabilirsiniz. Cila yaparken dikkat edeceğiniz hususlardan en önemlileri güneş ışınlarından aracınızı sakınmanız ve aracınızın temiz olduğundan emin olmanızdır.

  Otomobil temizlik

  Otomobilinizi yıkatırken veya yıkarken nelere dikkat etmelisiniz? Bazı otomobillerin eski gözükmelerinin nedeni boyasının yıpranmasıi bunu da nedeni otomobilin yanlış yıkanmasıdır.

  1. Otomobilinizi hiçbir zaman fırça ile yıkamayın. Sünger mümkünse alışveriş merkezlerinde satılan bu iş için yapılmış olan doğal süngerleri tercih edin.

  2. Hortum kova ve otomobil yıkamak için yapılmış bir şampuan kullanın. Böylece hem kirler çabuk çözülecek hem de kova kullandığınız için daha az su kirleteceksiniz. Hortumun ucunda suyu kesen bir tabanca olmasına özen gösterin.

  3. Aracınızı her zaman tavanından yıkamaya başlayın kaput ve bagajdan sonra kapılara ordan tampon kapı altı ve jantlara geçin. Siz temizden kirliye giderken süngerinize daha az kir birikir ve dolayısıyla arabanızın çizilme ihtimali de azalır.

  4. Arabanızı duruladıktan sonra kullanacğınız bezin yine otomobil kurulamak için yapılmış sentetik güderi denilen sarı bezler olmasına işinizi kolaylaştırır. Yanlış kurulama aracınızda hem çizilmelere hemde lekeler kalmasına neden olur. Doğal bezler sizi uğraştırırken sentetik güderiyi sıktığınızda hem eliniz acımaz hemde serbest bıraktığınızda anında gevşer.

  Eğer işi daha da ciddiye alıyor ve bir pazar gününü otomobilinizin temizliğine ayırmak istiyorsanız detaylı temizlik için gerekli bilgiye ihtiyacınız var demektir.

  Detaylı Temizlik

  Arabanızın kaportası için kullanacağınız şampuanın yanına;

  1. Jantlarınızın temizliği için özel asit (janta temizlemek için özel) lastiklerinizin parlaklığı için köpük veya sprey biri kuru biri ıslak kullanmak için ince yağlı boya fırçası iç temizlik için mat temizleme sıvısı (parlak da olabilir ama mat güneşte yansımaz gözünüzü almaz) camlarınız için beyaz ispirto yada cam temizleme sıvısı şimdilik işinizi görür.

  2. Bunların kullanımına gelirsek; jant temizliğinde jantın önce normal sabun süngerle temizlenip durulaması temizlenmiş jant üstüne asit sıkılması ve kurumasına yakın (yaz aylarında hemen kuruyabilir) 4-5 dakika sonra sert olmayan yağlı boya fırçası ile temizlenmesi tavsiye edilir.

  3. Lastiklerinizi arabanızı yıkarken muhakkak süngerle siliniz ve jant temizleme işlemi bittikten sonra en iyi sonuç için kurumuş lastik üstüne sıkınız.

  4. Islak yağlı boya fırçasıyla arabanızın kapı çıtaları tampon ve gövde birleşimlerinin aralarını cam fitillerini ve süngerin giremeyeceği bütün dış yüzeyde çok bastırmadan temizleyebilirsiniz. Bu işlemin sonucu arabanız kuruduğunda daha da belli olacaktır.

  5. Kuru fırça ile arabanızın içini konsol ve kapı parça birleşimlerini havalandırma deliklerini ve düğmelerini temizleyebilirsiniz.

  6. Camlarınızın bir sıvı yardımı ile temizlenip yağdan arındırılması kışın çok daha gereklidir. Su ve bezle silinen camda yağ kalır yağmurlu havalarda hemen buğulanmaya ve karşıdan gelen ışığın kırılıp gözünüzü daha da almasına yol açar. 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Araba İç Temizliği Nasıl Yapılır ?

  Arabalarımıza her ne kadar özen gösterirsek gösterelim bir süre sonra kirlenmesi ve tozlanması kaçınılmaz oluyor. Başta çocuklu ailelerin arabaları olmak üzere bütün otomobiller kullanımdan dolayı zaman içerisinde kirlenmektedir. Arabanın içinde yenilen yiyecekler içilen içecekler arabaya konulan poşetler koliler kutular… kısacası her şey koltukların kirlenmesine paspasların tozla kaplanmasına sebep oluyor. Kirli bir arabanın içerisinde zaman geçirmek hem sürüş açısından keyif kaçırdığı için problemli hemde sağlık açısından zararlı. Bu sebepten dolayı arabanızın iç temizliğine önem vermelisiniz. Özellikli bebeği & çocuğu olan aileler hastalıklara karşı koruma sağlamak için kesinlikle temizliği aksatmamalı.

  Arabasıyla ilgilenmekten zevk alan kişiler zamanı olanlar temizliği biraz çaba harcayarak kendi başlarına yapabilir. Arabayı temizlerken dikkat etmeniz gereken hususlardan öncelikli olanı ev için üretilmiş kimyasal temizlik malzemelerini arabada kullanmamak olacaktır. Temizlik için her zaman otomobiller için özel olarak üretilmiş temizlik malzemeleri tercih etmelisiniz. Peki neden araba için ayrıca temizlik malzemesi alayım? diye soracak olursanız:

  Araç İçin Özel Üretilmiş Temizlik Malzemelerini Kullanmanız İçin Geçerli Nedenler

  Ev için üretilmiş temizlik malzemeleri parke fayans mermer gibi yüzeyler için uygundur. Arabanızda böyle bir yüzey var mı? Olduğunu hiç zannetmiyorum. Bu tip temizlik malzemeleri aracın konsoluna ve döşemesine zarar verir.

  Otomobillerin havalandırma imkanları kısıtlı olduğundan dolayı ev içi temizlik malzemelerinin kullanılması insan vücuduna zarar verir. Bu kimyasalları kullanırsanız uzun süre soluyacaksınız demektir.
  Bulaşık deterjanı arap sabunu gibi temizlik malzemeleri ilk başlarda iyi bir sonuç verirken zaman içerisinde yer yer bozulmalara aşınmalara ve bir takım problemlere sebebiyet verir.

  Bu tip temizlik malzemelerini neden kullanmamanız gerektiğini öğrendikten sonra sıra geldi aracın iç kısmını temizlemeye. Bu yazımızda “Paspasların Temizliği” Araç İçinin Süpürülmesi” “Döşeme ve Koltuk Temizliği” “Havalandırma Deliklerinin Temizliği” ve “Araç Ön Konsol Direksiyon ve Kapı İçleri Temizliği” alt başlıkları altında bu 5 alanı yüzeysel olarak sade bir dille anlatacağız. İşte araba içi temizliğinde yapmanız gerekenler sırasıyla şu şekilde:

  Paspasların Temizliği

  Arabanın içerisindeki paspasları önce dışarı çıkarmalı ve silkelemelisiniz. Paspasları temizleyip kurumaya bırakabilirsiniz. Paspaslar genellikle 2 tipten oluşur. Bunlardan birincisi kauçuk olanlar diğeri ise halı paspaslardır. Kauçuk olanları rahatlıkla köpüklü suyla fırça yardımıyla yıkayıp kurumaya bırakabilirsiniz. Halı paspaslarda ise durum farklı. Paspasları arabanın içerisinden çıkardıktan sonra elektrik süpürgesi yardımıyla tozlarından arındırmalı sert bir şekilde silkelemelisiniz. Paspasları sıvı el sabunuyla temizlemek de mümkün. Halı paspasları temizlerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ağartıcı kullanmamak ve paspasların iyice kuruduğundan emin olmak. Tam olarak kurumadan arabanın içine yerleştirmeyin. Tamamen kurumamış halı paspaslar bir süre sonra berbat bir koku oluşturur.

  Arabanın İçinin Süpürülmesi

  Paspasları temizlediğimize göre artık sıra aracın içine gelebilir. Arabanın içini süpürmeye başlamadan önce koltuklarda kılıf varsa onları öncelikli olarak çıkartın. Ayrıca araç içi süpürme işlemini koltuk sırtları > oturma kısımları > yer döşemeleri sırasını takip ederek yaparsanız daha iyi bir temizlik elde edersiniz. Süpürme işlemi için şarjlı bir süpürgeyi etrafımızda priz varsa evde kullandığımız süpürgeyi veya araç için üretilmiş süpürgeleri tercih edebiliriz. Koltuk aralarını boyun kısmını kısacası ulaşması zor yerleri süpürmek için süpürge uçlarından faydalanabilir en uç noktalara erişebilirsiniz. Aracın içindeki pisliği ve tozları ne kadar iyi süpürge ile çekerseniz temizlik işi o derece kolaylaşacaktır.

  Döşeme ve Koltuk Temizliği

  Araç içini süpürdükten sonra sıra geldi koltukları ve döşemeleri temizlemeye. Burada en önemli husus kumaş ve deri için farklı işlem yapmak olacaktır. Kumaş ve deri yüzeyler için temizleme ise şu şekilde:

  Deri: Deri döşemelerde yumuşak bir bez kullanmanız ve deri döşemeler için özel olarak üretilmiş temizlik malzemelerinden yardım almanız gerekir. Kumaş için üretilmiş temizlik malzemeleri ve sert bezler deriye zarar verecektir. Deri döşemeleri temizledikten sonra bakım yapmanız gerekecektir. Deri bakımı hem koltukların ömrünü uzatacak hem de deriden dolayı meydana gelen gıcırtıyı giderecektir. Özel bakım malzemelerini (deri için) marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

  Kumaş: Araba koltukları için üretilen temizlik spreyini koltukların üzerine sıkıp biraz beklemek lazım. Bekleme esnasında kumaş yüzeylerin kiri kabaracaktır. Ardından yumuşak ve temiz bir sünger yardımıyla koltukları acele etmeden ovuyoruz. Eğer ki koltuğun üzerinde leke varsa bunu çıkarmak için araba koltukları için özel üretilmiş kimyasallardan yardım almamız lazım. Bunları lekenin üzerine sürüp/sıkıp sert bir fırça yardımıyla çıkartabiliriz.

  Kapı İçleri Direksiyon ve Araç Ön Konsol Temizliği

  Paspasları temizleyip kurumaya bıraktık aracın içini süpürdük koltukları temizledik ve sıra geldi direksiyon araç ön konsolu ve kapı içlerini temizlemeye. Bu temizlik için parlak veya mat spreyleri tercih edebilirsiniz. Sıvıyı ilgili yüzeye püskürttükten sonra bir süre bekliyor ve kuru & yumuşak bir bez yardımıyla iyice siliyoruz. Eğer ki koltuk içlerinde kapının açık bir yüzeyinde hoparlör varsa sıvının bu yüzeylere gelmemesine değmemesine dikkat ediyoruz.

  Havalandırma Kanallarının Temizliği

  Yaptığımız temizliği sırasıyla bir kontrol edelim. Paspaslar temizlendi ve kurutuldu aracın içi süpürüldü koltuklar döşemeleriyle birlikte temizlendi varsa üzerinde lekeler giderildi. Direksiyon kapı içi ve araç ön konsolu gibi alanlar araç temizleme spreyi yardımıyla parlatılıp temizlendi ve sıra geldi aracın havalandırma kanallarını temizlemeye. Aracın havalandırma kanallarını temizlemek için klimayı en güçlü fanda çalıştırıyoruz. Klima çalışırken ince bir fırça yardımıyla klima deliklerini temizliyoruz.

  Tüm bunların sonucunda aracınızın içini komple temizlemiş olursunuz. Aracınızı kirlendikçe temizlemeyi ihmal etmeyin. Temiz araç hem sizi rahatlatacak hemde hastalıklardan uzak tutacaktır.
  Bir Yastıkta Aşktaaa..Sonsuza Kadar...Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş