Benzin’den gaz’a dönüşüm sistemin temel görevi benzin enjeksiyon kontrol ünitesinin hesapladığı enjeksiyon zamanlamasını gaz enjektörlerine göre uyarlamaktır. Daha anlaşılır bir ifadeyle belirtmek gerekirse ECU her iki yakıt türü arasında enerji açısından bir denge oluşturmaktadır.
Sonuç benzinli orijinaliyle karşılaştırıldığında benzer ve temel fonksiyonlar (yakıt kontrolü ekonomik devir motor devir sınırlayıcı vs.) ile yardımcı görevler (klima debriyaj kontrolü güç direksiyonu ilave elektrik tüketeçleri vs.) kapsayabilen bir sistemidir.
Benzin enjeksiyon zamanlarının ECU tarafından gaz enjeksiyon zamanına dönüştürülmesi temel olarak parametreler ve benzin enjeksiyon zamanlarının anlık okunması sayesinde yapılabilmektedir:
Bu parametreler
– ortak rampadaki gaz basıncı;
– gaz sıcaklığı;
– motor soğutma sıvısı sıcaklığı;
– motor devri;
– akü gerilimi dir.
Özellikle enjeksiyon sistemi tarafından işaret edilen püskürme süresi aynı silindirde tam ve mükemmel olarak aynı miktarda yakıt miktarı ölçümü için gaz sistemi ECU tarafından gaz sistemine uyarlanır.
Normalde benzinle yapılacak olan çalıştırma acil durumda uygun bir opsiyonla bir komütatörü çalıştırarak gazla da yapılabilir. Motor çalıştırıldığında sistem gazla çalışırken stop edilmişse benzinle çalışmaya başlayacak fakat ECU gaza dönüşü gerçekleştirmek için şartların uygunluğunu denetleyecektir.
Yapısı ve ortam sıcaklığına bağlı bir basınç altında depoda depolanan sıvı haldeki gaz redüktör -buharlaştırıcıda sıvı halden gaz haline dönüşür ve emme manifoldu basıncından daha yüksek 095 barlık bir basınçla regülatör çıkışına gelir.
Aşağıdaki şartların yerine gelmesiyle: motor devri minimum seviyesi; soğutma sıvısı minimum sıcaklığı; motor ivmelenme veya yavaşlama durumu; elektrovanalar açılır ve bir kaç saniye içinde gazlı sisteme geçilmiştir.
Bu andan itibaren benin enjektörleri kesilir ve gaz sistemine ait ECU gaz enjektörlerine kumanda eder. Gaz sistemine ait ECU birer birer benzin enjeksiyon zamanlarını okur ve aynı silindire ait gaz enjektörüne atadığı gaz enjeksiyonuna eşdeğer bir zamana dönüştürür. Bu şekilde enjektör emme manifolduna doğru miktarda gaz sağlamış olur.
Elde edilen tanıtma işleminin kesin kalibrasyonu için sistem programını kullanarak gaz sistemine özel bir uyarlamanın gerekli olmadığı fakat tümünün benzinli çalışmada olduğu gibi iyi bir şekilde uyarlanması gerektiği anlaşılmaktadır. Ayrıca gaz enjektörlerini yönetmek için ECU aşağıdaki fonksiyonları da kontrol eder:
1-Yakıt seviyesi
2-Sistem elektrovanalarının açılması;
3-Depoda gazın bitmesi sonucu benzinle çalışmaya dönüş vs.