Karayolu araçlarında kullandığımız aktif emniyet sistemi olan hava yastıklarının çalışma prensiplerini hep birlikte bir inceleyelim.
Hava yastığı nasıl çalışır?
Hava yastıkları beyninde iç ve dış ivme sensörleri vardır (yan sensörler). Hava yastıkları beyni almış olduğu sinyalleri analiz eder. Bu beyin ivmeleri ve darbenin yönünü belirlemek için sinyallerin değerlendirmesini yapar ve darbenin tipi ve şiddetine göre bağlı olduğu piroteknik elemanlarının ateşlenmesine veya ateşlenmemesine karar verir.
Darbenin algılanması
Hava yastıkları beyninin içine yerleştirilen elektronik ivme ölçer ön ve arka darbenin algılanmasına imkan sağlar. Yan hava yastıklarının tetiklenmesini sağlayan iki sensör sürekli olarak yanal yavaşlamayı ölçerler ve bu bilgileri hava yastıkları beynine iletirler. Hava yastıkları beyni yan darbenin şiddetini hesaplamak için yanal ivme sensörlerinin ve beynin iç sensörünün verilerini kullanır.
Hava yastıklarının tetiklenmesi

1. Çalışma şartları
Hava yastıkları sistemi müşteri veya fabrika modlarında işlemsel veya işlemsel olmayan jeneratör kontağı durumlarında ve işlemsel olmayan jeneratör ilk hareket durumunda aktif konumdadır.
2. Prensip
İvmeölçer aracın yavaşlamalarını ölçer. Yavaşlama referans değeri geçildiği zaman patlayıcı bir pastil ilave yükün ve sonra da katı yanıcının yanmasını etkiler; katı yanıcı gaza dönüşür. (Azot) ve hava yastığını şişirir. Birkaç milisaniye sonunda hava yastığı söner.
3. Hava yastıklarının tetiklenme koşulları
Hava yastıklarının tetiklenmesi bir darbenin algılanmasından sonra kontak sonrası + akımın varlığına bağlıdır. Kontak sonrası + akımın kaybolmasından sonra fünyelerin ateşlenmesi (darbe durumunda olsa bile) bir dakika sonunda iptal edilir (Maksimum).
4. Ön hava yastıklarının tetiklenmesi
Şiddetli bir ön darbe gelmesi durumunda hava yastıkları beyni ön hava yastıklarını çalıştırır (Sürücü ön hava yastığı – Yolcu ön hava yastığı – Sürücü diz hava yastığı). NOT : Ön hava yastıklarının tetiklenmesi piroteknik ön gergili emniyet kemerlerinin tetiklenmesine neden olur.
5. Yan hava yastıklarının tetiklenmesi (perdeler ve göğüs)
Şiddetli bir yan darbe durumunda ve yan sensörlerden gelen yanal yavaşlama verilerinin algılanması üzerine hava yastıkları beyni yan ve perde hava yastıklarının açılmasını emreder.
6. Piroteknik ön gergili emniyet kemerlerinin tetiklenmesi
Piroteknik ön gergili emniyet kemerlerinin tetiklenmesi her hava yastığı tetiklenme işleminde gereklidir. Piroteknik ön gergili emniyet kemerlerinin tetiklenme eşiği hava yastıklarının tetiklenme eşiğinden bağımsız olarak gerçekleşir. Zayıf bir darbede sadece piroteknik ön gergili emniyet kemerleri çalışabilir.
7. Kalibrasyon
Hava yastıkları beyni Hava yastıkları beyni aracın hızına göre değişen bir ateşleme süresi kalibrasyonuna sahiptir. Araç hızı eşik değerleri aşağıda belirtilmiştir :16 km/h’ten düşük hız : Zayıf darbe (piroteknik eleman tetiklenmez)Geçerli araç hızı 16 km/h ve 40 km/h arasında : Orta hızlı darbeAraç hızı 40 km/h değerinden daha yüksek : Yüksek hızlı darbe
İlave özellikler
Darbe gelmesi durumunda hava yastıkları beyni bir veya birden fazla piroteknik elemanın devreye giriş bilgisini BSI 1 modülüne gönderir. Bu bilgi “darbe bilgisi” sinyali olarak anılır.Darbenin tipine şiddetine göre BSI1 beyni bu bilgiden yararlanarak aşağıda gösterilen bir veya birçok işlevi yerine getirir :-Araç hızı sabitlemenin kesilmesi işlevi-Darbe durumunda açılır kapanır birimlerin kilit açma işlevi-Yakıt pompasını kesme işlevi-Dörtlü flaşör lambalarının otomatik olarak yanma işlevi-Acil çağrı işlevi (Ekipmana göre)Başlangıç durumuna geri dönüş (tetiklemeden önceki durum) sadece kontak anahtarının durma konumundan aksesuarlar ve kontak sonrası konuma geçmesi halinde gerçekleşir.
YAN DARBE SENSÖRLERİ

Göre:
Yan ivme sensörleri yanal ivmeyi ölçerler ve bu bilgileri hava yastıkları beynine iletirler.
Çalışması:
İvme sensörleri ve hava yastıkları beyni arasındaki iletişim birbiri üzerine burulmuş çiftler şeklinde 2 kablo tarafından gerçekleştirilir.Bu iki kablo aynı zamanda yan ivme sensörlerini de besler.Yan ivme sensörleri tarafından aktarılan parametreler :Yavaşlama verilerini hava yastıkları beynineSensörün durumunu öğrenmeye yarayan bir bilgi (Ölçü alanı – İşlevsel veya arıza durumu)Gerilim uygulandığı zaman yanal ivme sensörleri 1 saniyede tamamen işlevsel hale gelirler.Yan ivme sensörleri otodiyagnostiklerini 500 ms’de gerçekleştirir ve bir mevcut bilgisi gönderir.Hava yastıkları beyni gerilim verilir verilmez hattın durumunu periyodik olarak denetler (İletişim olmaması – Açık devre – Kısa devre).
90 ve üzeri hızla seyir halidneyken kasislerden aracın geçmesi halinde hava yastığının açılıp açılmayacağı :
Hava yastıkları beyni aracın hızına göre değişen bir ateşleme süresi kalibrasyonuna sahiptir. Araç hızı eşik değerleri aşağıda belirtilmiştir :16 km/h’ten düşük hız : Zayıf darbe (piroteknik eleman tetiklenmez)Geçerli araç hızı 16 km/h ve 40 km/h arasında : Orta hızlı darbeAraç hızı 40 km/h değerinden daha yüksek : Yüksek hızlı darbe Ancak : yüksek bir kasisden geçipte aracın alt kısmı darbe alır ise bazı hava yastıkları açılabilir.