Soğutma suyu katkısı olarak kullanılan antifirizlerin çeşitli renkleri mevcuttur. Örneğin Yeşil eflatun açık mavi v.b. gibi. Antifirizler ısının O 0C”nin altına düşmesi ile soğuta sıvısında oluşabilecek donma etkisini ortadan kaldırır. Soğutma suyu katkıları olan antifirizler donma ve korozyon hasarlarını kalkerleşmeyi önler ve ayrıca kaynama noktasını yükseltirler.
Bu nedenlerden dolayı soğutma sistemi mutlaka yıl boyunca donma ve paslanmaya karşı koruyucu maddeler içermelidir.
Özellikle tropik iklime sahip ülkelerde yüksek kaynama noktasından dolayı soğutma suyu motorun ağır koşullardaki çalışma güvenliğine katkıda bulunmaktadır.
Antifrizin yaklaşık -25 °C’ye kadar (kutup iklimine sahip ülkelerde -35°C’ye kadar) koruma sağlaması gerekmektedir.
Soğutma suyunun yoğunluğu sıcak mevsimlerde ya da sıcak ülkelerde su katılarak inceltilmemelidir. Soğutma suyu katkısının oranı en az % 40 olmalıdır.
İklimsel nedenlerden dolayı daha güçlü antifriz gerekirse G12***8242;nin oranı yükseltilebilir ancak bu % 60 (yaklaşık -40 °C’ye kadar antifriz) üzerine çıkamaz çünkü antifriz bundan sonra tekrar düşmeye başlar ve soğutma etkisi kötüleşir.
Radyatör kalorifer radyatörü silindir kapağı ya da silindir kapağı contası değiştirildiğinde önceden kullanılmış soğutma suyunu tekrar kullanmayın.
Tavsiye edilen karışım oranları:


Antifriz katkısıAntifriz katkı
OranıG 12 ***8594; NotSu ***8594; Not-25 °C
-35 °C40 %
50%2.25 lt
2.8 lt3.35 lt
2.8 lt