Aktif güvenliğin en önemli unsuru Frenlerdir. Peki acaba aracımızda frenleri durumu nasıl kontrol edilir.
Bu işlemler aslında çok basittir. Kendi aracanızın teşhisini koyabilirsiniz. Şimdi bir araçta fren sistemi acaba nasıl kontrol edilir ona bakalım.
1-Frene bastığınızda homurtuya benzer rahatsız edici bir ses çıkıyor ve fren pedalı titriyorsa fren sisteminde bir arıza var demektir. Bu gibi durumlarda fren etkinliği azalır ve sürüş güvenliği de tehlikeye girer. Bu yüzden fazla zaman geçilmeden servise gitmelisiniz.
2-Frene bastığınızda pedal debriyaj yumuşaklığında döşemeye kadar iniyorsa fren merkezinde bir sorun var demektir. Bu gibi durumlarda fren Westinghouse’unda ana merkez bölgesinde bir kaçak olup olmadığı araştırılır. Bu bölgelerde hidrolik yağı lekeleri varsa ana merkezin yenisiyle değiştirilmesi gerekir.
3-Yüksek hızla giderken frene basıldığında pedal ve direksiyon titriyorsa frenlerde problem var demektir. Bu da fren disklerinin kontrol edilmesi gerektiğini gösterir. Titreme disklerin incelmesi ve yamulmasından kaynaklanır. Çözüm disklerin ve fren balatalarının değiştirilmesidir.
4-Ani bir şekilde frene basıldığında otomobil sağa veya sola çekiyorsa fren ayarlarında bir dengesizlik var demektir. Frene basıldığında hangi tarafa çekiyorsa o tarafın freni iyi tutuyor demektir. Frenin dengesiz tutması çok tehlikelidir. Freni dengesiz olan bir araçla ani fren yapmak gerektiğinde aracın devrilme riski vardır.
Tekrar söylemek gerekirse frenlerinizin her servis bakımlarında kontrol edilmesi sizin ve sevdiklerinizin hayatı demektir.