Araç aynı hızda ama vites boştayken bilgisayar yaklaşık 1.3 lt /100 km olarak gösteriyor fakat vitesteyken sıfır gösteriyor. Bu farklılıklar neden kaynaklanmaktadır?
Kısaca belirtmek gerekirse yeni nesil araçlarda normal bir hızda ilerlerken ve araç vitesteyken gazı bırakıncayakıt tüketimi kesilir.

Yol bilgisayarının ölçümü kesmesi gibi bir şey söz konusu değildir. Sadece yakıt tüketilmediğinden ekranda “0” görünür. Enjeksiyonlu motorların görev yaptığı araçlarda yokuş aşağı inerken gaza basılmazsa yakıt kesme stratejisi devreye girer.

Ancak yokuş inerken kesinlikle vitesi boşa atmayın ve kontağı kapatmayın. Vites boşa alındığında motorayakıt girişi kesilmediğinden Tüketim azda olsa devam eder. Ayrıca motor kompresyonu ortadan kalkacağındanotomobili durdurmak güçleşir.

Kontak kapatıldığındaysa fren sistemi bir süreden sonra çalışmayacağı için yapılacak yakıt tasarrufuna karşılık ciddi kazalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Şu notu düşerek değerlendirmemi bitireyim. Ön paneldeki yol ve araçbilgi ekranına yansıyan değerlerin yansımasında bir miktar gecikme olduğu da unutulmamalıdır.
Alıntıdır.