Egzoz gazlarının insana ve çevreye verdiği zarar oldukça fazladır. Bu sebeple ülkeler yeni egzoz emisyon düzenlemeleri oluşturmakta ve otomotiv üretici firmalarının bu konuya daha hassas yaklaşıp çevreye daha az zarar veren otomobil üretmeleri istenmektedir.Katalitik konvertörün kullanılmasının sebebi otomobilden çıkan zararlı gazları minimize etmek suretiyle insanı ve çevreyi korumaktadır. Motorda yanan hava yakıt karışımı karbondioksite (CO2) suya (H2O) karbonmonoksite (CO) azotoksite (NOX) ve hidrokarbona (HC) dönüşür. Bunlar içerisinde CO NOX HC doğa ve insan sağlığı için zararlı gazlardır. İşte bu zararlı gazları zararsız hale dönüştürmek için katalitik konvertör (katalizör) kullanılır.
İç Yapısı
Konvertörün içerisinde bulunan ve seramik malzemeden imal edilmiş olan özel filtreler sayesinde bu zararlı olan her bir gazın kimyasal tepkimeye girmesi sağlanır. Böylece bu zararlı gazlar zararsız olan karbondioksite (CO2) suya (H2O) ve azot (N2) haline dönüşür. Oksijen sensörleri ile konvertörün verimli çalışıp çalışmadığı ECU (Elektronik Kontrol Ünitesi) tarafından kontrol edilir.Katalitik konvertörün kimyasal tepkimeye girebilmesi için egzoz gazının en az 400 0C olması gerekir. En ideali ise 500 0C civarıdır. Katalitik konvertörlü araçlarda kesinlikle kurşunsuz benzin kullanılması gerekmektedir. Aksi taktirde normal ve süper benzinlerde bulunan kurşun molekülleri katalitik konvertöre zarar vererek arızalanmasına sebep olurlar. Herhangi bir kullanıcı hatası veya darbeye maruz kalmadığı taktirde katalitik konvertörün ömrü aracın ömrü ile birlikte değerlendirilmektedir.


Bunun yanı sıra katalitik konvertörlü araçların kurşunsuz benzin kullanmaları gerektiği için bu tür araçların supap mekanizmasında arızalar görülebilmektedir. Çünkü motorda yağlama sisteminin yağlayamadığı tek yer supap başlarıdır. Bu kısımların yağlanmaları benzinde bulunan kurşun molekülleri sayesinde gerçekleştirmektedirler. Bu sebeple halk arasında kurşunsuz benzin doğa ve çevre dostu fakat motorun düşmanıdır denilmektedir.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]