Kadın sürücülerin güvenlik tercihleri!


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] araştırması kadın sürücülern güvenlik tercihini ortaya koyuyor.

Kadın sürücüler otomobillerinde; Otomatik vites geniş bagaj hacmi ve üstün manevra yeteneği gibi özelliklerin bulunmasını istiyorlar. İlk etapta bunlar bilindik tercihleri olarak bilinse de kadınlar her konuda olduğu gibi otomobil konusunda da güvenliği elden bırakmıyor. Bundan dolayı otomobillerinin güvenlik donanımlarının tam olmasını istiyor. Bu donanımlar çoğu zaman “kadınlar küçük otomobil tercih eder” fikrini bile ortadan kaldırabiliyor. Çünkü kadınlar güvenlik donanımı tam olan aracın boyutlarına dahi bakmıyor. Tabi ki bu listede kadınların tercih ettiği olmazsa olmazlar da mevcut. Sahibinden ikinci el otomobil bulmak veya satmak isteyenlerin buluştuğu online otomobil ilan sitesi Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] un incelemesine göre her 3 kadından 2’si güvenlik donanımı olarak tercihini Airbag’ den yana kullanıyor. Peki kadınların ilk tercihi arasında yer alan Airbag sistemi nedir nasıl çalışıyor?

Airbag Nedir?
Kaza anında hava yastığı içinde bulunan maddenin tepkimeye girmesi sonucu şişerek sürücünün veya yolcunun gelen darbeden ötürü yaralanma riskini minimum seviyeye indirmeyi sağlayan sistemdir. İlk olarak 1980’li yıllarda otomobillere entegre edilmiştir. Airbag sistemini oluşturan parçalar: Hava yastığı sensörler ve şişirme sistemi olarak 3 başlık altında toplanır. Çalışma şekline baktığımızda aracın ön bölümünde yer alan sensörler kaza anında zarar gördüğünde buradan alınan sinyaller milisaniyeler içerisinde şişirme sistemine iletilir. Bu sistem içinde bulunan Sodyum Azide (NaN3) gazı sensörlerden gelen emirle tepkimeye girerek şişer ve kişinin çarpışma sonucunda yaralanma riskini azaltır.
Bayanlar güvenlik konusunda tedbiri elden bırakmazken özellikle küçük çocuklarının güvenliğini daha ön planda tutarlar. Bundan dolayı araçlarının güvenlik donanımları arasında isofix bağlantı sisteminin de olmasına dikkat ederler.

Isofix Bağlantı Nedir?
Küçük çocukların kullandığı koltukları otomobile monte etmeyi sağlayan bağlantı noktalarıdır. Marka ve modele göre aracın farklı bölümlerinde yer alan bu bağlantı noktaları 2005 yılı itibari ile üretilen her araçta bulunması zorunlu hale getirilmiştir. 3 bölümden oluşan bu sistem sayesinde çocukların güvenli seyahat etmesi sağlanmış olur.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] un incelemesine göre Airbag ve Isofix gibi güvenlik donanımları bayan sürücüler için olmazsa olmazlar arasında. İki sistemin kilit noktası ise bu donanımların tek başına yeterli olmamasıdır. Tasit.com editörü Alper GÜLER yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Bayanlar her konuda olduğu gibi güvenlik konusunda da tedbiri elden bırakmıyor. Ancak bu donanımlar doğru kullanılmadığı takdirde korkutucu sonuçlar doğurabiliyor. Örneğin; Airbag sistemi kullanılırken emniyet kemeri muhakkak takılı olmalı. Bu sayede hava yastığı kaza anında sizi doğru şekilde karşılar ve kazadan en az zarar ile kurtulmanızı sağlanır. Isofix bağlantı içinse konu yine tartışmasız doğru kullanımdan geçiyor. Bu sistemi kullanırken bağlantı şeklini doğru şekilde yapmanız gerekiyor. Ayrıca Isofix bağlantıyla bağlanan çocuk koltuklarının bireyin yaşına uygun ve bağlantı noktalarının sağlam olması gerekir. Otomobillerde bulunan güvenlik donanımları sizi ve sevdiklerinizi kaza anında koruması için üretilmiştir. Ancak bu donanımları kullanırken daha bilinçli olmaya ihtiyaç var.”