Volvo isminin ilk olarak bir bilyanin üzerinde görünmesinin ardından tam 90 yıl geçti.
Volvo markasi 22 Haziran 1915 tarihi itibariyle resmi kayıtlara geçmişti.
Volvo’nun 90 yillik hikayesinin başladığı tarihten bir yıl kadar önce Svenska Kullager Fabriken(SKF); otomotiv sanayinde üretici markaların bilyalar ve ilgili sistemler üzerinde olan müthiş potansiyelinin farkına vardı ve buna bağlı olarak ihtiyacı karşılayacak kaynaklar üzerinde fikirler oluşturmaya başladı. SKF hali hazırda Sven Wingquist’in essiz küre biçimli bilya icadı sayesinde konusunda dünya lideri bir üretici konumundaydı.

Volvo; basit ve söylenmesi kolay bir isim
Şirket yönetiminde çalışan kelimeler ve yabancı dillerle arası iyi olan zeki bir yönetici marka kullanımı üzerinde VOLVO ismini ortaya attı. Başvuru ile ilgili hazırlanan kağıtlar SKF’den; 20 Şubat 1915 tarihinde Stokholm’de bulunan Royal Isveç Patent & Kayıt Ofisi’ne AB Delmar & Patent Ofis’i aracılığı ile gönderildi.
“Volvere”; Latince’de “roll – yuvarlan” kelimesinin mastar hali. “Volvo” da “yuvarlanıyorum” demekti. İsim basit dahiyane ve şirketin genel çalışmaları ile güçlü sembolik bir bağlantıya sahipti. Bundan da öte içerisinde R veya S harfleri yoktu. Bu dünyanin birçok bölgesinde telaffuz sorunları yaşanması konusunda minimum risk taşıyordu. SKF o günlerde büyük bir ihracat şirketi olarak marka isminin değerini son derece iyi biliyordu.
Amerikalı sanayici ve kamera üretim firmasi Eastman bu tarihten birkaç yıl önce rulo filmleri icat etmiş ve aynı sebeplerden dolayı ürünleri için R veya S harflerini kullanmaktan kaçınmış ve basit bir marka ismi yaratmıştı.

Beş yıllık duraklama süreci sonrasında tam gaz ileri
Volvo’nun start almasından kısa bir süre sonra otomotiv sektörü I.Dünya Savaşı sırasında durgunluk dönemine girdi. Potansiyel bilya alıcıları üretimlerini otomobillerden ağır vasıta ve diğer savaş kullanımına yönelik cihazlara çevirdi. Her anlamda tam olarak operasyonel olarak faaliyet göstermese de firma bu şekilde beş yıl geçirdi. Aktiebolaget Volvo 1920 yılında üretim faaliyetlerini durdurdu. SKF pazarda ürünlerini gelecek dönemde kendi ismi ile satışa sunmaya karar vermişti.
AB Volvo ismi Agustos 1926 tarihine kadar rafa kaldırıldı. SKF yönetimi uzun süren bir çalışma sonrasında otomobil üretimine destek verilmesine başlanması konusunda ikna edildi. Bu fikir SKF çalışanlarından Asar Gabrielsson tarafından birkaç yıl süren bir çalışma sonrasında kabul ettirildi. Gabrielsson iyi dostu olan mühendis Gustaf Larson ile birlikte bir İsveç otomobilinin üretilmesi konusunda ısrar etti. SKF en sonunda yolu açti ve AB Volvo ismini tekrar ortaya çıkararak marka için gerekli işlemlerin yapılmasını ve maddi desteği sağladı. Şirketin resmi ismi aynı zamanda üretilecek otomobillerin ismi olarak da seçildi. Prototip aşaması boyunca otomobillere Gustaf ‘tan esinlenerek GL ve Larson isimleri verildi.

Tarihi Değerlere Sahip Logo
Aynı zamanda; içinde çaprazlamasına sağa doğru bir ok bulunan daire şekli logoya adapte edildi. Bu şekil batı kültüründe yer alan en eski ideogramlardan (düşünceyi yansıtan sembolik çizimler) biriydi ve orijinal olarak aslında Roma İmparatorluğu zamanında Mars Gezegeni’ni simgelemek için kullanılıyordu. Bu işaret aynı dönemde Romalılar’ın Savaş Tanrısı Mars’a verdiği sembol ile aynıydi. Bu şekil savaş malzemelerinin yapıldığı malzeme olan demiri ve savaşçılığın sembolü olan erkeksi yapıyı da tanımlamasi açısından zamanin en popüler işaretlerinden biriydi.
Aslında bu ideogram sadece İsveç’te değil tüm demir sanayinde daima bir sembol olmuştu. Otomobilin önünde yer alan bu sembol İsveç’in gurur duyduğu demir sanayi; bunun yanında çelik ve dayanıklılık ile de bir birliği simgeliyordu. Yeni otomobil ile ayni zamanda Volvo ismi de kendi yazı karakterine kavuştu.
Logo tasarımı radyatör boyunca sol üstten sag alta dogru uzanan diagonal bir bant ile beraber şekillendirildi ve Nisan 1927 tarihinde henüz daha ilk otomobilde kullanıldı. Bu bant orijinal hali ile krom logoyu yerinde tutmak için bir gereklilikti fakat bundan sonra dekoratif bir sembole dönüştü. Bu sembol hala üretimden çıkan tüm Volvo modellerinin ızgarasında yer alıyor. 2006 yılından itibaren demirin sembolü olan logo hem Volvo Cars hem de Volvo AB için ortak bir sembol haline geldi.

İlk Volvo 14 Nisan 1927 tarihinde Göteborg’daki fabrikadan çıkar. Modelin adı ÖV4 Jakob’dur.

1928 yılında ilk üretimden bir yıl sonra Volvo araçlarını ihraç etmeye başlar. İlk ürün Finlandiya’ya gider Finlandiya’yı Danimarka Hollanda Norveç ve Belçika izler. 1930 yılında ise deniz aşırı ihracat başlar ve Volvo artik Latin Amerika Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dadır. Şubat 1928’de ilk kamyon yine aynı yıl ilk otobüs üretilir.

İlk Volvo Kamyon ve İlk Volvo Otobüs:

1936 yılındaki satış katologlarında Volvo kurucuları Assar Gabrielsson ve Gustaf Larson’un şu özdeyişi tarihi kayıtlara geçer: “Otomobiller insanlar tarafından kullanılıyor. Bu nedenle Volvo'da yaptığımız her şeyde bize klavuzluk eden ilke güvenliktir ve hep öyle kalmalıdır.”

1955 yılında tüccar Nils Sefeldt New York’dan Texas’a yaptığı seyahat sırasında bir kasırgaya yakalanınca içinde bulunduğu aracı Volvo’nun rüzgara karşı gösterdiği performans Volvo’nun Amerika kıtasında satışlarını artırır. Firma 1963 yılında Kanada’da açtığı fabrika ile Amerika kıtasındaki ilk Avrupalı otomobil üreticisi olur. Volvo 1964 yılınnda bir milyonuncu 1976 yılında da üç milyonuncu aracını üretir. Üç milyonuncu araç merkezi İsviçre’de bulunan Kızıl Haç Örgütü’ne hediye edilmiştir.

1999'da Volvo’nun otomobil bölümü Volvo ortakları tarafından Ford firmasına satılmıştır. Bu tarihten beri VolvoCars ve Volvo AB olarak iki firma varlığını sürdürmektedir. VolvoCars otomobil Volvo AB ise kamyon otobüs iş makinesi ile uçak ve deniz araçları motorları üretmektedir. Ford firmasi Volvo’nun dizaynından üretimine kadar yönetimine karışmamaktadır. Peki değişen ne olmuştur: Artık Volvo’nun karı Ford’un kasasına gitmektedir ve Ford marka otomobiller de Volvo’nun dizayn ve güvenlikte sahip oldugu patentler doğrultusunda üretilmektedir.

2007 yılına gelindiğinde üretilen toplam Volvo otomobil sayisi 15 milyonu aşmıştır. Volvo bugün üretilen otomobillerin dörtte birden fazlasını ABD'de satmaktadır. İsveç'te ise satılan her beş otomobilden biri Volvo'dur.