Üretildiği ülke: Japonya
Kurulduğu Yıl: 1937
İsmi Nereden Geliyor: Kelimenin kökü ailenin soy ismi olan Toyoda'dan gelir. Toyoda Japoncada "bereketli pirinç tarlası" anlamındadır.
Kurucusu: Kirchiro Toyoda
Amblemin Anlamı: 3 Elipsten yapılmış amblem Toyotanın geleceğe yönelik kararlılığını gösterir. İlk elips Toyota sahibini ikinci elips Toyotayı iki elipsi çevreleyen üçüncü elips ise Toyota teknolojisi ve yeniliğinin sınırsız olanaklarını ve yaratıcı ruhunu simgeler.

Toyota Motor Corporation (TMC veya Toyota) minivanlardan büyük kamyonlara kadar değişen alanlarda üretim yapan ve büyük bir model yelpazesine sahip olan dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden birisidir.Yakın zamanda Ford'u geçerek dünyanın en büyük ikinci otomobil firması olan Toyota'nın 2007 yılında dünya üzerinde en çok otomobil üreten firma olan ancak büyük bir ekonomik kriz içindeki General Motors'u tahtından edeceği düşünülmektedir. 2007 ilk çeyrek dünya satış rakamlarına göre General Motors'u geçmiş ve en çok satılan otomobil markası olmuştur.

2003 takvim yılında Toyota Lexus Daihatsu ve Hino markalarının yıllık toplam satışları 678 milyon adede ulaşmıştır. Japonya'da 12 fabrikası 11 bağlı kuruluşu ve 26 ülkede 46 üretim tesisi 264.100 çalışanı ile Lexus ve Toyota marka araçlar üreten şirketin ürünleri 140'tan fazla ülkede müşterilere ulaştırılmaktadır. Toyota'nın otomotiv işlerindeki gelirleri toplam satışlarının %90'ını kapsamaktadır. Toyota'nın telekommunikasyondan prefabrik evlere ve lüks yatlara kadar değişik alanlarda çalışan şirketleri de bulunmaktadır.

Küresel Toyota satışları yıllar içerisinde gelişim göstermektedir. 1937 yılındaki kuruluşundan beri Toyota'nın ürün yelpazesi dünyanın ilk seri üretilen hibrit aracı "Prius"u ve pazara hazır ilk Hidrojenli aracı "Toyota FCHV"yi kapsayacak kadar genişlemiştir.

Toyota'nın 1951 yılından beri aralıksız ürettiği Land Cruiser modeli sadece yüksek satış rakamlarına ulaşmakla kalmamışarazi kabiliyeti ve kalitesi sayesinde sınıfında bir efsane haline gelmiştir.

Toyota üretim sistemi (TPS) tüm müşterilerin ihtiyacına uygun araçların esnek bir şekilde ve yüksek kalitede üretilebilmesine imkan vermektedir.