Volkswagen 1938 yılında Almanya da halk şekli araba üretimi için Alman İşçi Partisi tarafından Alman Otomotiv Birliğine Kurdurulan bir araba firmasıdır. Firmanın Adı Almanca dilinde " Halkın Arabası" anlamına geliyor.

Firma Güney Afrikada Volksbus isimiyle otobüs Brezilyada VW Titan Tractor ismiylede kamyon üretmektedir. Volkswagen AG firmasının sahip olduğu diğer otomobil markaları sırasıyla Audi Skoda Seat Bentley Bugatti LamborgHini Şubat 2008 Tarihinden bu yana da Scaina ile faaliyetlerine devam etmektedir.

Volkswagen Almanya'nın Wolsburg şehrinin en önemli geçim kaynağı olarak bilinmektedir.

Volkswagen otomobilleri bilindiği üzere Türkiyede Doğuş Grubu tarafından yapılmaktadır. Doğuş grubunun medya gücü sayesinde Volkswagen otomobilleri Türkiye de çok satılmıştır ve kalitesi bakımından çoğu insanın gözdesidir.

Son olarak Volkswagenin VW logosu Porsche mühendisi olan Franz Xaver bulmuştur. Amblemin anlamı ise Wolsburg kentini simgelemektedir. Firmanın sloganı ise Almanca "Das Auto" yani Türkçe de " Araba Bu " anlamına geliyor. Firmanın sloganı "Aus Liebe Zum Automobil" Yani "Otomobil Aşkına" anlamına gelir.