Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Türkler alışverişte plansız

  Türkler alışverişte plansız

  Kültür farklılığının alışverişe de yansıdığı ortaya çıktı. Araştırmaya göre Türkler alışverişe liste yapmadan çıkıyor ve beğendiklerini alıyor.

  İzmir Ekonomi Üniversitesi Lojistik Yönetimi Bölümü ile Bremen Üniversitesi Lojistik Yönetimi Bölümü’nün ortaklaşa yürüttüğü Türkiye’de Tüketici Lojistiği araştırmasında alışveriş alışkanlıkları karşılaştırıldı. Türkler plansız hareket ederken Almanların kendilerine liste yaparak gerekli gördüğü ürünleri satın aldıkları ortaya çıktı.
  İzmir Ekonomi Üniversitesi Lojistik Yönetimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Işık Özge Yumurtacı önderliğinde kurulan ekip tarafından Türkiye’de ailelerle birebir yapılan görüşmelerde Türklerin alışverişe çıktıklarında gördüklerini beğendiklerini aldıkları ihtiyaç listelerinin olmadığı kaydedildi. Bremen Üniversitesi Lojistik Yönetimi Bölümü Başkanı Prof.Dr. Herbert Kotzab ve Araştırma Görevlisi Jon Meyer tarafından Bremen’de yürütülen çalışmada da Almanların neyi nasıl alacaklarını bildikleri temel ihtiyaç listelerinin oluştuğu aktarıldı.
  İki üniversitenin Erasmus anlaşması olduğunu ve ortak projelerin süreklilik kazandığını anlatan Yrd.Doç. Dr. Yumurtacı araştırmanın haziran ayında sonuçlanacağını ancak araştırmada temel farkların gözlendiğini söyledi. Yrd.Doç. Dr. Yumurtacı araştırmaya yönelik şu görüşleri ifade etti:
  “Türk toplumu ve Alman toplumunun alışverişte yaptıkları farklara yönelik görüşmeler yapıyoruz. Alman vatandaşları alışverişlerini belli bir plan ve sisteme oturtmuş durumda. Alışverişe gittiklerinde ne alacaklarını neyi nasıl alacaklarını biliyorlar. Almanlar alışveriş için düzenli planlamalarla Türk vatandaşlarımız ise alışverişe ihtiyaçları olduğunda gidiyor. Çoğu plan yapmıyor ve genellikle alışverişe gittiklerinde gördüklerini alıyor. Ayrıca beğendikleri şeyleri de anında görüp alabiliyorlar.”
  'Türkiye'de insanlar indirime göre alışveriş yapıyor'

  Türklerin alışverişte esnek davrandığını anlık hareket ettiğine dikkat çeken Yumurtacı “Kültürler alışveriş yapılarını etkiliyor. Almanlar araba ile yakın alışveriş merkezlerini tercih ediyor. Listeler yapılıyor. Ancak Türkler indirimde gördüğü bir ürünü listesinde olmasa da beğendiğinde satın alabiliyor. Araştırmamızı genişleterek haziran ayında sonlandırmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Türkler planlara karşıdır. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Önceden çok planlıydım. Şimdi plan yapmıyorum çünkü illa bozan biri çıkıyor.

  Alışverişlerde ihtiyacım olanı alırım. Saatlerce gezmem herşeye bakmam.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş