Sonbahar-Kış Modası


2010-2011 sonbahar kış modasını sizler için araştırdım Paris Kopenhag Newyork Tokyo moda haftalarında ne varsa özetle burada. Bu sezon herkes kendisine hitap eden bir stil bulabilecek.


Hazırlayan: Bilge Merve Savaşan

Bence renklilik bizlere en çok gri ve bulutlu kıs aylarında lazım. Neyse ki tasarımcılarda bunun farkında olacak ki bu Sonbahar-Kış modasında yaz renklerinden alıştığımız neon ve canlı renkler adeta karnaval rüzgârını kış aylarında da estirmeye devam ediyor.

Püsküllü moda 2011 yılında da etkisini gösteriyor. Püskül modası zaten gecen sene ayakkabılarda çantalarda gözükmeye başlamıştı. Bu sezon ise "Yükseliş Devri`ni" yasıyor bu stil. Ayrıca Platform topuk salaş giyim dantel açık ayakkabı içine giyilen çorap çizgi detaylar koleksiyonun göze çarpan yanları. Ayrıca bir iki parçada military tarzı giyimin izleri var.

Aksesuarların ihtişamı...

Parlak-mat değerli-değersiz büyük-küçük bu Sonbahar-kış aksesuarlarınızı konuşturma zamanı! Özellikle büyük taşlı kolyeler yeni sezonda çok moda. Ne giyerseniz giyin büyük taşlı kolyenizi takmadan sokağa çıkmayın. Hatta boynunuzun taşıyabildiği ölçüde sıra birden fazla kolye de takabilirsiniz.

Büyük Çantamızdan bu sezonda vazgeçmiyoruz...

Küçücük el çantalarına sığmaya çalışırken çantalar tekrar büyüdü ve en sonunda rahatız. Bütçeniz el verdiği kadar omuza takılan ya da uzun saplı çantalarda timsah derisi gibi özel derileri de tercih edebilirsiniz.

Renklerin sonsuzluğu...

Yeni sezonda uzaktan fark edilmeye hazır olun. Kırmızı turuncu ya da mor fark etmez ama capcanlı tonlarla sonbaharın gri havasının renkleneceğine hiç şüphe yok. Ayrıca baştan aşağıya bu canlı renklere bürünmeye de korkmayın. İlk tercihiniz ise kırmızıdan yana olsun.

Kışın açan Çiçekler...

Sonbahar-kış günlerini çiçek bahçesine döndürmeye hazır olun. Çiçek desenlerinin ne kadar gerçekçi olduğunu görünce şaşıracaksınız. İri çiçek desenleri dışında dallar ve tomurcuklar da desen olarak göze çarpıyor. Tabi ki desenli kıyafetler seçerken mutlaka vücut yapınızı da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Dantel geri geldi...

Seksi bir kumaş olan dantel yeni sezonda gündelik kıyafetlerde de yer alacak. Tasarımcılar bu hassas kumaşı sadece detay olarak değil elbise bluz etek gibi parçalarla hayatımıza sokuyor. Prafa büyük boy dantel kullanarak danteli basitleştirip sıradanlaştırırken Givenchy daha çocuksu bir havaya sokuyor.

Folklorik desenler kendimizi olabildiğince özgürce ifade etmemize yardım edecekler...

Kapalıçarşı’ya gitmenin tam zamanı. Gucci bile kilim desenini anımsatan çantalar yaptıysa biz de Kapalıçarşı’nın altını üstüne getirerek bu folklorik stile sahip olabiliriz. Özbek işi kumaşlardan bol etekler biraz da Rus bebeklerini anımsatmıyor mu? Giymeye cesaretiniz olmasa da desenlerde kullanılan canlı renkler nakışlar neşe saçacak.

Biri "Gotik" mi dedi?

Siyah hiçbir zaman vazgeçilemeyen bir renk. Yeni sezonda da siyah elbiseler ve ikili takımlar çok moda. Ayrıca koyu renk göz makyajları da Gotik havayı hissettirecek. Sienna Miller’ın birkaç sene önce estirdiği boho havadan bahsetmiyoruz. Artık hippilik de sofistike bir görünüm aldı. Gucci ve Hermes gibi lüks markaların koleksiyonlarındaki desenli elbiseler özgür bluzlar ister istemez hippi görüntüsünü lüks yapıyor.

İş Kadını olan-olmayan buraya dikkat...

Tarz sahibi iş kadınları ofislerinden dışarıya sokaklara çıkıyor. Feminen bluzlarla tamamlanan ikili takımlar vazgeçilmez olacak. Etek boyları daha uzun; bellerde kemer de eksik olmayacak.

Leylak Tonlarında huzur bulun.. .

Kokusu değil ama leylak tonları yeni sezonda çok moda. Ultraviyole mürekkep lavanta demir pası gibi morun belki de şimdiye kadar görmediğimiz tonları elbiseleri paltoları ve aksesuarları süslüyor. Doya doya bu rengi kullanabiliriz bu sezon.

Mimarinin Etkisi her yerde bizimle...

Tasarımcıların sonbahar-kış sezonundaki ilham kaynakları belli oldu: Mimari. Tasarımcılar koleksiyonlarında ultra modern tasarımlarla bizi şaşırtmaya devam ediyor. Farklı kalıplar değişik topuklar bir kıyafetten ya da ayakkabıdan daha çok mimari tasarımları anımsatıyor.

Natürel Tonlarda kullanmayı ihmal etmeyin.

Canlı renkler sonbahar günlerine canlılık getirirken natürel pastel tonları da yeni sezonun yeni renklerinden. Herhalde hiçbir sezonda bu kadar geniş renk paleti olmamıştı; iddialı olmak isteyenler canlı renkleri klasik olanlar natürel tonları tercih edebilir.

Orduya Katılın

Üniformayı anımsatan kıyafetler sezonun yenilerinden değil aslında. Yaz-kıs her sezon kendi kendini yenileyerek karsımıza çıkan askeri stiller bu sezonda nefesinizi kesecek. Asker üniformasını anımsatan ceket ve paltolarla sanki orduya katılıyor gibi bir havanız olacak.

Pantolonlar ne alemde? Derseniz...

Eğer elbise kadınıysanız yeni sezonda pantolon da giymeye hazır olun! İsterseniz dapdar kalıplarda isterseniz şalvar havasında.

Rock’n Roll Tarzı herkese yakışır mı?

İster punk deyin ister rock’n roll ama baskılı tişörtler dapdar pantolonlar pantolon askıları gibi rockçıları anımsatan detaylar yeni sezonda çok moda.

Spor Giyimde yeni aksesuarınız.

Spor salonlarında giydiğiniz eşofman altlarını andıran pantolonlar sweatshirt’ler yeni sezonun en rahat tasarımları. Hatta lüks detaylarla zenginleştirilebilen bu yeni spor tarzı herkes çok sevecek. APKA Yeni sezonun en önemli aksesuarlarından biri de şapka. Fötr şapka bere ya da eşarpla kıyafetler tamamlanıyor.

Tartan`in tadına varın...

İskoçların deseni tartan yeni sezonda pantolon etek ceket hatta gece elbisesi olarak bile karşımıza çıkıyor. Daha önceden punk yaklaşımla yorumladığımız tartan yeni sezonda daha seksi ve ihtişamlı olacak.

Upuzun Elbiseler her an her yerde...

Davetlerde mini yerine uzun elbiseler giymeye hazır olun. Özellikle uzun boylu bayanlar için harika bir stil sizi tam bir tanrıça gibi gösterecek. Şifon işlemeli ipekli upuzun elbiseler kadınları çekici göstereceği gibi kırmızı halı zarafeti de sunacak.

Volüm

Ekstra hacimli tasarımlar bizi 60′lı yıllara götürüyor. Özellikle dış giyimde kullanılan volüm modasında limit yok. İster bir pançoyla ister mini elbiselerle bu modaya uyabilirsiniz. Ama dikkat bu trendin sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterdiğini de hatırlatalım.

Yüksek Topuklar

Önce uyarıyoruz; bu trendi uygulamak kolay değil! Ayakkabı topukları herhalde hiç bu kadar yükselmemişti. İncecik topukların üzerinde yükselmeyi her kadın isteyebilir ama yine de bu stilettoların yürümek için olmadığını düşünüyoruz. Ayrıca yeni sezonun farklı formlu ayakkabılarına da alışmak oldukça güç olacak!

Bırakın Hollywood sizi kıskansın

Bir film yıldızını andıran parlak kıyafetler abartılı mücevherler sonbahar günlerini aydınlatacak. Dore bakır tonları kadar payetler pullar kristaller de yeni sezonda bir zenginlik sunuyor.

Elmaslarda sonra kadının en iyi dostu "KÜRK"

KÜRK 80′li yılların vazgeçilmeziydi… Sonra kürk düşmanı olduk özel koleksiyonlarda bile görmek istemedik. Fakat kürk tekrar çıkış yapıyor. Çantalardan ayakkabılara saç bantlarından kemerlere kadar birçok aksesuarda kullanıldığı gibi yelek şapka ya da ceket olarak da karşımızda kürk.


ALINTIDIR.