Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Leyla ile Mecnun Efsanesi

  Leyla ile Mecnun Efsanesi


  Mecnun bir kabile reisinin dualar ve adaklarla dünyaya gelmiş olan Kays adlı oğludur. Okulda bir başka kabile reisinin kızı olan Leyla ile tanışır. Bu iki genç birbirlerine aşık olurlar. Okulda başlayıp gittikçe alevlenen bu macerayı Leyla‘nın annesi öğrenir. Kızının bu durumuna kızan annesi kızına çıkışır ve bir daha okula göndermez.

  Kays okulda Leyla‘ yı göremeyince üzüntüden çılgına döner başını alıp çöllere gider ve Mecnun diye anılmaya başlar.


  Mecnun‘ un babası oğlunu bu durumdan kurtarmak için Leyla‘yı isterse de Mecnun (deli çılgın) oldu diye Leyla’ yı vermezler. Leyla evden kaçarak Mecnun‘ u çölde bulur. Halbuki o çölde âhular ceylanlar ve kuşlarla arkadaşlık etmektedir ve mecâzî aşktan ilâhî aşka yükselmiştir. Bu sebeple Leyl⒠yı tanımaz. Babası Mecnûn’ u iyileşmesi için Kâbe’ ye yasal kelımeürür. Duâların kabul olduğu bu yerde Mecnûn kendisindeki aşkını daha da arttırması için Allahü Tealâya duâ eder:

  “Ya Rab belâ-yı aşk ile kıl âşinâ beni
  Bir dem belâ-yı aşkdan etme cüdâ beni.”

  Duâsı neticesi aşkı daha da çoğalır ve bütün vaktini çöllerde geçirmeye başlar. Diğer tarafta ise Leylâ da aşk ıstırabı içindedir.
  Bir zaman sonra âilesi Leyl⒠yı İbn-i Selâm isimli zengin ve îtibârlı birine verir. Ancak Leylâ kendisini bir perinin sevdiğini ve eğer kendisine dokunursa ikisinin de mahvolacağını söyleyerek İbn-i Selâm’ ı vuslatından uzak tutmayı başarır.

  Mecnûn çölde Leyl①nın evlendiğini arkadaşı Zeyd’ den işitince çok üzülür. Leyl⒠ya acı bir sitem mektubu gönderir. Leylâ da durumunu bir mektupla Mecnûn’ a anlatır. Kendisini anlamadığından dolayı o da sitem eder.

  Bir müddet sonra Mecnûn‘ un âhı tutarak İbn-i Selâm ölür. Leylâ baba evine döner. Bir çok tereddütten sonra her şeyi göze alarak Mecnûn’ u çölde aramaya başlar. Fakat Mecnûn dünyadan elini eteğini çekmiş ilâhî aşk yüzünden Leylâ’nın maddî varlığını unutmuştur. Leylâ çölde Mecnûn’ u bulduğu hâlde Mecnûn onu tanımaz. Leylâ onun erdiğini anlarsa da yine onsuz yaşayamaz. Hastalanıp yataklara düşer. Kısa zaman sonra da ölür. Mecnûn Leyl⒠nın ölüm haberini öğrenir. Gelip mezarını kucaklar ağlayıp inler;

  “Ya Rab manâ cism ü cân gerekmez
  Cânânsuz cihân gerekmez.”

  Der kabri kucaklayarak ölür. Bir müddet sonra Mecnûn‘ un sâdık arkadaşı Zeyd rüyasında Cennet bahçelerinde birbiriyle buluşmuş iki mesut sevgili görür. Bunlar kimdir? diye sorunca derler ki:

  “Bunlar Mecnûn ile onun vefalı sevgilisi Leyl⒠dır. Aşk yoluna girip temiz öldükleri aşklarını dünya hevesleriyle kirletmedikleri için burada buluştular.”

  Leyla ile Mecnun’un aşkları bir Arap efsanesine dayanmaktadır. Bu efsanede Mecnun mahlasıyla şiirler söyleyen Kays ibni Mülevvah adlı bir Arap şairiyle Leyli ( Leyla ) adlı bir Arap kızın arasında geçen ve ayrılıkla sona eren bir aşk serüveni anlatılmaktadır.

  Söylentiye göre Kays ile Leyla kardeş çocuklarıdır. Küçük yaşta birbirlerini severler. Kays’ın Leyla için söylediği şiirler dillerde dolaşır. Leyla’nın babası adını dillere düşürdüğü için kızının Kays’la evlenmesini önler. Leyla başka biriyle evlendirilir. Kays çöllere düşer. Mecnun (deli ) diye anılmaya başlar. Ayrılık acısına dayanamayan Leyla kederinden ölür. Mecnun bunu duyunca onun mezarının başına koşar ve o da orada can verir. Bu efsane Arap edebiyatında X. yüzyılda çok yaygın bir hale gelmiş Mecnun’a ait olduğu söylenen şiirlerin arasına nesirler de eklenerek hikaye haline getirilmiştir. Bu konu daha sonra Fars ve Türk edebiyatlarında da işlenmiştir.

  Bunların arasında en ünlüsü Fuzuli‘nin yapıtıdır ( 1535) Aşağıda okuyacağınız küçük hikaye Fuzuli`nin Leyla vü Mecnun adlı mesnevisinden alınmıştır. Kays bilinen adıyla Mecnun Leyla`nın aşkından kendisinden geçip yarı meczup bir halde çölde giderken namaz kılmakta olan bir dervişin önünden geçer. Derviş hemen namazını selamlayıp Mecnun’a “Namaz kılan birinin önünden geçilmez bunu bilmiyor musun?” diye çıkışır. Mecnun cevap verir “Ben Leyla’nın aşkından öyle bir hale geldim ki senin burada namaz kıldığını görmedim bile sen nasıl bir aşkla namaz kılıyorsun da benim senin önünden geçtiğimi görüyorsun?” Leyla ve Mecnun’un hikayesi Türk Halk edebiyatının da etkilemiş ve Leyla ile Mecnun adıyla bir Karagöz oyunu haline getirilmiştir. Karagöz oyunlarında işlenen Leyla ile Mecnun hikayesi ise şöyle : Oyunun başında Leyla ile Mecnun birbirlerine olan sevgilerini şiirlerle dile getirirler.

  Aralarında bir gül ağacı vardır. Zebani gelerek gül ağacını alır ve yerine karaçalı koyar. Karagöz bu karaçalıyı almak isterken zebani Karagöz‘ü kaldırıp baş aşağı kara çalının üzerine atar. Hacıvat gelerek Karagöz’e Leyla ile Mecnun’un hikayesini anlatarak Zebani’nin kara çalıyı onları ayırmak için koyduğunu söyler. Perdeye içinde Leyla’nın babası ve annesinin olduğu bir kervan gelir. Hacıvat onlara bir ev bulur. Daha sonra Mecnun’un babası olan Halepli Haşim gelir. Hacıvat Leyla’nın anne ve babasının olduğu yere ergeç Mecnun’un da geleceğini söyler. Mecnun gelip Leyla’ya olan aşkını Hacıvat’a anlatır ve ondan yardım ister. Bu esnada bir aslan gelip Karagöz’ün köpeğini yutar. Leyla’nın babası kızını Mecnun’a istemeye gelen Hacıvat’ı kovar.

  Hacivat Karagöz‘ün ninesi olan Cazu’dan yardım ister. Cazu nine Leyla’nın babasına giderek eğer kızlarını Mecnun’a vermezlerse Leyla’nın öleceğini söyler. Bunun üzerine Leyla’nın babası kızını Mecnun’a vermek için üç şart koşar. Birincisi Mecnun çok sevdiği dişi ahuyu öldürecektir. İkincisi aslan ile boğuşup onu da öldürmesi. Üçüncüsü ise yedi başlı ejderhayı öldürmesi. Karagöz Mecnun’a bir bıçak verir. Mecnun kendi isteğiyle ahuyu öldürür. Daha sonra aslan ile ejderhayı da öldürür ve koşulları yerine getirmiş olur. Zebani iki sevgilinin kavuşmasını engellemek amacıyla araya yine kara çalı koyarsa da Mecnun bıçağı ile karaçalıyı kesip atar. Sevgililer birbirlerine kavuşurlar ve kervanla memleketlerine dönerler…

  LEYLA ve MECNUN

  Ey Rabbim! Aşk belasıyla beni tanıştır
  Beni bir an bile olsa; aşk belasından ayırma!

  Detlilerden yardımını uzak tutma.
  Yani beni daha çok belalara müptela eyle!

  Ben var oldukça beladan isteğimi uzaklaştırma!
  Ben belayı isterim çünkü bela da beni ister.

  Sevgi belasıyla ağırbaşlılığımı gevşetme!
  Ta ki dostlar beni kınayıp vefasız demesinler!

  Gidip geldikçe sevgilimin güzelliğini arttır
  Sevgilimin derdine beni daha çok mübtela et.

  Ben nerede mevki ve itibar kazanma nerede?
  Bana yoksulluk ve yokluk ulaşma kabiliyeti ver

  Senden ayrıyken bedenimi öyle zayıf kıl ki
  Bahar yeli beni sana kavuştursun.

  Fuzûlî’ nin nasibi gibi beni gururlandırıp
  Ey Rabbim asla beni bana bağlı kılma!

  Sonunda yar ağlayıp inlememize acıdı ve
  Bugün hüzünler evimize ayak bastı.

  Gözyaşı yağmurum demek öyle tesir etti ki
  Gül bahçemizde taze bir gül dalı düşürdü.

  Ah ateşinin bizi yaktığı
  Ayrılık gecesini aydınlatan meş’ aleden bellidir.

  Eğer ağlayan gözümüzde uyku olsaydı
  Bu kavuşma uyku halinde görülen bir rüya demek mümkün olurdu.

  Gördüğümüz bir hayal mi?
  Yoksa sevgilinin yanımıza geleceği aklımıza bile gelmezdi.

  Ey can ve gönül! Sevgili misafirimiz oldu!
  Neyimiz varsa misafirimizin ayaklarına dökelim.

  Ey Fuzûlî! Sevgilinin kasdı canımızı almakmış.
  Gel.. Güzel uğruna can vermeyi kendimize bir borç bilelim.

  **
  Fuzûli’ nin 1535′ te yazdığı
  Leylâ ve Mecnûn adlı mesnevîsi

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Saçma hikaye.. Aşkından vazgeç çöllere düş olacak iş mi?
  Erdal demirkıran ne demiş;

  Sevdin mi Mecnun gibi sevip düşme çöle...
  Sevdin mi Ferhat gibi sev hiç olmazsa; git dağ del su getir köyüne de aşkın bir işe yarasın!


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş