Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  yildiz Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Herkül (Hercules)

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri

  Herkül (Hercules)

  Hercules takımyıldızının temsili resmi

  Yunan efsane kahramanlarının en büyüklerinden biridir. Roma mitolojisinde Herkül adıyla tanınır. Ölümlü bir prenses olan Alkmene ile Zeus’un oğludur. Çok güçlü olan Herakles (Hercules) insanın doğaya karşı savaşma ve direnme gücünü simgeler. Doğanın insanın başına sardığı felaketlerin üstesinden gelerek insanlığa yardım ettiğine inanılır.

  Fakat Alkmene Zeus’tan hamile kalınca kıskanç Hera öç almak için fırsat kollamağa başlar. Şöyle bir oyun kurar: Perseus soyundan doğacak ilk çocuğun bütün insanlara egemen olması için Zeus’tan söz alır.

  O sırada Persues soyundan Sthenelos’un karısı yedi aylık hamiledir. Hera Alkmene’nin doğumunu geciktirip Sthenelos’un karısının önce doğurmasını sağlar. Böylece Persues soyundan doğan ilk çocuk Herakles (Hercules) değil Sthenelos’un oğlu Eurystheus olur. Bunun sonucu olarak da Herakles (Hercules) yaşamı boyunca yeteneksiz Eurystheus’a boyun eğecektir.

  Zeus’un kıskanç karısı Hera Herakles’in doğduğunu duyduğu zaman çok kızar ve henüz beşiğinde yatarken öldürülmesi için iki yılan gönderir. Ama Heracles bebek iken bile öyle güçlüdür ki yılanları elleriyle boğar. Heracles iyi bir eğitim görür güçlü bir savaşçı ve keskin bir nişancı olur. Ne var ki Hera’nın ona olan düşmanlığı sürmektedir. Bir gün Hera’nın etkisiyle bir delilik nöbeti geçiren Herakles karısını ve çocuklarını öldürür. Bu korkunç suçun cezası kral Eurystheus’un belirleyeceği on iki görevi yerine getirmektir. Heracles’e verilen ilk iş Yunanistan’daki Nemea bölgesine korku salan azgın aslanı öldürerek postunu almaktır. Heracles hayvanı kolları arasına alarak elleri ile boğarak öldürür. Sonra Hydra adlı dokuz başlı bir canavarı öldürmeye gönderilir. Canavarın zehir saçan başlarını bir bir koparır ve ölümsüz olan başını da kocaman bir kayanın altına gömer. Daha sonra altın boynuzlu geyiği ve Erymanthos Dağındaki yaban domuzunu yakalayan Heracles’in beşinci görevi kral Augias’ın üç bin sığırının barındığı ahırları temizlemektir. Heracles iki ırmağın yataklarını değiştirip sularını ordan geçirerek kullanılamaz durumdaki bu ahırları birgünde temizlemeyi başarır. Sonra insan eti ile beslenen Stymphalos kuşlarını öldürür. Girit halkını açlıkla karşı karşıya bırakan Beyaz Boğayı ve insan eti yiyen kral Diomedes’in atlarını yakalar. Dokuzuncu görevi savaşçı Amazon kraliçesi Hippolyte’nin büyülü kemerini getirmektir. Heracles kemeri almak için Amazonlar kraliçesini öldürür. Bundan sonra Heracles’e Atlas Okyanusu’ndaki Dev Geryoneus’un sığırlarını getirmesi söylenir. Buraya ulaşmak için bir dağı yararak Cebelitarık Boğazını aşar. Boğazın her iki kenarındaki kayalar bu efsaneden dolayı Herakles Sütunları olarak adlandırılır. On birinci görevi ejderhanın koruduğu ağaçta yetişen üç altın elmayı ele geçirmektir. On ikinci görevi ise Kerberos adlı üç başlı köpeği yakalamaktır.

  Heracles bu görevlerin hepsini başarıyla yerine getirdikten sonra altın postu arayan Argo gemicileri ile birlikte yolculuğa çıkar.

  Heracles daha sonra ileride ölümüne neden olacak Aitolia (Yunanistan da Korinthos Körfezinin kuzeyine düşen bir bölgenin eski adıdır) Kralı Oeneus’u kızı Deianeira ile evlenir. Heracles karısı Deianeira’ya saldıran insan başlı at olan Nessos adındaki bir Centaur’u öldürür. Nessos ölürken Deianeira’ya kendi kanıyla ıslanmış gömleğini verir ve Heracles onu bir gün bırakırsa bu gömleğin kocasının sevgisini geri getireceğini söyler. Heracles bir gün gerçekten karısını bırakır. Deianeira da ona gömleği gönderir. Nessos’un kanı zehirli olduğundan ölümsüz Heracles gömleği giyer giymez acıyla kıvranmaya başlar. Acılarını dindirmek için Heracles kendini yakar. Ölümlü vücudu yanıp kül olurken Heracles Olympos Dağının doruklarına yükselir. Zeus oğlunu yıldızların arasına gönderir.
  Hercules takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü

  Kaynak:Yasemin ÖRS
  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri- Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri- Ankara 2001

  Etiketler: Alkmene Deianeira Eurystheus Herakles Hercules Herkül Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Orion
  Orion takımyıldızının temsili resmi

  Orion oldukça eski ve köklü bir takımyıldızıdır. Sümerler tarafından Uru-anna ya da cennetin ışığı olarak kabul edilirdi. Ayrıca büyük Sümer kahramanı Gilgamesh olarak da bilinir.

  Mitolojiye göre Orion deniz tanrısı Poseidon ve Girit kralı Minos’un kızı Euryale’nin oğludur. Orion oldukça iri cüsseli dev sayılabilecek bir yapıya sahiptir ve çok güzel bir yüzü vardır. Babası Poseidon Orion’a deniz üzerinde yürüyebilme becerisi vermiştir. Gökyüzünde Orion bir elinde kırılmaz bir sopa diğer elinde ise bir aslan derisi taşıyor olarak tasvir edilir. Orion’un başı kadınlarla çok derde girmiştir. Kral Oinopion’un (Şarap içici demek olan Oinopion Dionysos ile Ariane’nin oğludur ve Sakız adası kralıdır. Adalılara kırmızı şarap yapmayı öğretmiştir) kızı Merope’ye kur yapmış başarılı olamamıştır.

  Ertesi gün fazla içki içerek sarhoş olmuş bir hata yaparak Merope’ye saldırmaya kalkışmıştır. Bunun sonucunda Kral Oinopion Orion’un gözlerini kör etmiştir. Daha sonra Orion demir tanrısı Hephaistos’un çekiç seslerini dinleyerek ona ulaşmış ve ondan yardım istemiştir. Hephaistos ona dünyanın doğusuna gitmesini ve doğan güneşin iyileştirici ışınları yüzüne vurunca gözlerinin yeniden göreceğini söyler. Orion doğuya Lemnos adasına gider ve tekrar görme yeteneğini kazanır.

  Mitolojiye göre Orion bir akrep tarafından topuğundan sokularak öldürülmüştür. Burada akrep Scorpio (Akrep) takımyıldızı olarak bilinir. Bazı öykülere göre akrep Yer tanrısı Gaia tarafından bazılarında ise av ve Ay tanrıçası Artemis tarafından yeryüzündeki hayvanların çoğunu avladığı için Orion’u öldürmek üzere yollanmıştır. Başka bir masalda ise Orion’un av tanrıçası Artemis’e karşı uygunsuz davranışlarda bulunur. Bu yüzden akrebin Artemis tarafından Orion’u öldürmesi için yollandığı söylenmektedir. Orion ve Scorpio gökyüzünde birbirlerine zıt yönlerde bulunurlar. Biri doğarken biri batmaktadır. Bu sayede onların bir daha savaşmasının engellendiğine inanılır.

  Orion akrep tarafından zehirlendikten sonra sağlık tanrısı Asclepius (Gökyüzünde Ophiuchus takımyıldızı olarak bilinir) tarafından tekrar yaşama döndürülür.

  Orion’un ölümü hakkında bir başka masal daha vardır. Orion ve av tanrıçası Artemis evlenmek üzere nişanlanmışlardır. Ancak Artemis’in erkek kardeşi Apollon bu evliliğe karşı çıkmaktadır. Apollon Artemis’e kötü bir oyun oynamıştır. Artemis çok iyi bir okçudur. Apollon bir gün Artemis’le denizde çok uzakta görünen bir karaltıyı vurup vuramayağı konusunda iddiaya girmiştir. Artemis tek atışta hedefi kolaylıkla vurmuştur. Ancak vurduğu hedefin nişanlısı Orion olduğunu öğrenince acı içinde kalmıştır. Bu olaydan sonra Ay tanrıçası Artemis yaşama olan bağlılığını kaybetmiş ve içindeki acıyı dindirememiştir. Bu nedenle Ay bu kadar soğuk ve hayat içermeyen cansız bir yerdir. Artemis Orion’un bedenini gümüşten yapılmış Ay arabasına koyarak kendi elleriyle gökyüzüne taşımıştır. Artemis nişanlısı Orion’un yıldızlarının bulunduğu bölgedeki en parlak yıldızlar olması için özel olarak karanlık bir bölge seçmiştir.
  Orion takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü

  Kaynak:Yasemin ÖRS
  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve UzayBilimleri - Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri - Ankara 2001

  Etiketler: Gilgamesh Oinopion Orion Poseidon Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri

  05 Temmuz 2009 Pazar

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Ursa Major (Büyük Ayı) Ursa Minor (Küçük Ayı)
  Ursa Major takımyıldızının temsili resmi

  Burada Ursa Major ve Ursa Minor takımyıldızları birlikte anlatılmaktadır. Ursa Major ismi Callisto’dan gelmektedir. Arcadia (Yunanistan’ın güneyindeki Pelops adasının dağlık bölgesidir.) kralı Lycaon’un kızı olan Callisto avcılığa düşkündür. Av tanrıçası Artemis Callisto’yu ilk gençlik çağlarından itibaren görevlileri arasına alır.

  Artemis Apollon’un kızkardeşidir. Çocukların doğumlarını bebeklerin korunmasını ve beslenmesini gözeten tanrıçadır. Tanrıçalar dünyasının rahibesidir. Genç Nymph’leri yetiştirirdi. Başı örtülü yani gelin anlamına gelen Nymph’ler kırlarda sularda ormanlarda yaşayan tanrısal varlıkların dişi olanlarına verilen isimdir. Eski yunan inanışına göre bütün dünya Nymph’lerle doludur. Nymph’ler Artemis’le birlikte avlanırlar şarap tanrısı Dionysos’la eğlencelere katılırlar. Güneş ve güzel sanatlar tanrısı Apollon ile tanrıların habercisi Hermes’e refakat ederlerdi. Artemis yanına kabul ettiği genç kızlardan sadakat yemini yapmalarını isterdi. Bu yeminle genç kızlar dünya nimetlerinden uzakduracaklarına söz verirlerdi. Callisto’da bu kızlardan biridir ve bir süre sonra Artemis’in en gözde görevlisi olmuştur.

  Zeus bir gün Callisto’yu ormanda uyurken görür ve ona aşık olur. Zeus Artemis’in kılığına girerek Callisto’nun yanına gider. Callisto baş tanrıyı Artemis sandığından ondan çekinmez ve iyi karşılar. Bu birlikteliğin sonucunda Callisto hamile kalır ve Arcas adında bir oğlan çocuğu dünyaya getirir. Bunu farkeden Artemis sözünü tutmayan Callisto’yu bir ayıya çevirir (Zeus’un karısı Hera’nın kıskançlığından Callisto’yu ayıya çevirdiği de düşünülmektedir.) Callisto artık avcıların peşinden koştuğu bir avdır.

  Uzun yıllar sonra Callisto ormanda oğlu Arcas ile karşılaşır. Annesini tanımayan Arcas bu avı kaçırmak istemez ve onu vurmaya karar verir. Tam bu sırada Zeus araya girer ve Arcas’ı yutan Callisto’yu ise cennete uçuran bir hortum gönderir. Callisto gökyüzünde Büyük Ayı olarak belirir Arcas da Küçük Ayı olarak gökyüzündeki yerini alır.

  Bu konuyla ilgili başka bir öykü ise şöyledir : Zeus’un annesi Rhea babası ise Kronos’tur. Bir kehanete göre Kronos’un oğullarından biri onu tahttan indirecektir.Bu durumdan hiç hoşnut olmayan Kronos çareyi her doğan çocuğunu yok etmekte bulur. Doğar doğmaz çocuklarını yutmaktadır. Kronos Zeus doğana kadar pek çok çocuğundan bu şekilde kurtulmuştur. Ancak Zeus annesi sayesinde hayatta kalabilmiştir. Zeus doğduğunda annesi Rhea onun kundak bezinin içine bir taş koyar ve Kronos da bir çocuğunu daha yok ettiğini sanarak taşı yutar. Rhea bebeği Girit Adası’na kaçırır. Burada Dikte Mağarası’nda birer su perisi olan İda ile Adrasteia Zeus’a bakıcılık yapar. Mağara Giritli askerler tarafından korunur. Yıllar sonra Zeus büyüdüğünde babası Kronos’a karşı galip gelir ve ondan yuttuğu bütün çocuklarını tekrar kusmasını ister. Bu çocukların hepsi ileride genç tanrıların liderleri olup evrenin yönetimini Titanlar’ın elinden alırlar.

  Mitolojide İda Küçük Ayı Adrasteia ise Büyük Ayı olarak geçer. Ancak bu su perilerinin nasıl ayıya dönüştükleri bilnmemektedir.
  Ursa Major ve Ursa Minor takımyıldızlarının gökyüzündeki görüntüsü


  Kaynak:Yasemin ÖRS
  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve UzayBilimleri - Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri - Ankara 2001

  Etiketler: Arcas Artemis Büyük Ayı Callisto Küçük Ayı Nymphalar Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri Ursa Major Ursa Minor

  03 Temmuz 2009 Cuma

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Pegasus (Kanatlı At)
  Pegasus takımyızının temsili resmi

  Pegasus (Kanatlı At) Perseus Medusa’yı öldürdüğü zaman Medusa’nın başından dışarıya uçar. Pegasus zeka tanrıçası Athena tarafından Korinthos şehrinin kralı Glaukos’un oğlu Bellerophon’a verilir. Pegasus’un Bellerophon’a verilmesinin nedeni Khimaira adındaki bir canavarla savaşmaya gidecek olmasıdır. Bu canavar ağzından ateş saçan aslan başlı keçi gövdeli ve yılan kuyruklu bir yaratıktır.

  Bellerophon kanatlı atı Pegasus’a binerek canavarın ağzından fışkıran alevlerin yetişemeyeceği kadar yükseğe çıkar. Havadan saldırarak ucu kurşun ve demirden yapılmış uzun mızrağını Khimaira’nın çenesine saplar. Canavarın nefesi kurşunu eritir. Eriyen kurşun canavarın boğazından akarak ölümüne neden olur.

  Bellerophon Pegasus’a binerek tanrıların evi Olympos’a gitmek ve ölümsüzler arasına katılmak ister. Bellerophon tanrıların dağı Olympos’ın tepesine yükselmeye çalışırken Zeus bir at sineği gönderir. At sineği Pegasus’u ısırınca atın canı yanar. Pegasus çıldırmış gibi uçarken Bellerophon yere düşer ve yaptığı küstahlık nedeniyle öleceği güne kadar insanların yaklaşmaktan çekindiği kör sakat biri olarak yaşar.

  Pegasus ise yıldızların yanına kadar yükselir. Zeus Pegasus’u yere indirmez ve yıldızlar arasına yerleştirir.
  Pegasus takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü


  Kaynak:Yasemin ÖRSAnkara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri - Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri - Ankara 2001

  Etiketler: Bellerophon Bellerophontes Kanatlı At Pegasus Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri

  28 Haziran 2009 Pazar

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Perseus (Perse) Cetus (Balina)
  Cetus takımyıldızının temsili resmi

  Zeus Argos kralı Acrisius’un güzel kızı Danae’ye aşık olmuştur. Bir kahin Danae’nin dünyaya getireceği bir çocuğun kralı öldüreceğini söylemiştir. Kral Acrisius kızı Danae’yi yeraltında tunç kaplamalı bir odaya kapatarak kehaneti önlemeye çalışır. Fakat aldığı tüm önlemlere rağmen Zeus tavandaki bir delikten kendini altın yağmuruna çevirerek Danae’nin kucağına düşer. Böylece Danae Perseus’u dünyaya getirir. Bunu öğrenen Kral Acrisius çok kızar ve Danae ile oğlunu bir sandığa kilitleyip onları denize bırakır. Dalgalar sandığı Seriphos Adasına çıkartır. Kayaya vuran sandık birkaç gün sonra Dictys adında bir balıkçı tarafından bulunur. Dictys sandığı kırarak açar ve Danae ile çocuğu yanına alır. Perseus’u kendi çocuğu gibi büyütür. Balıkçı Dictys bu toprakların kralı olan Polydectes’in kardeşidir. Yıllar sonra Polydectes Danae’yi gördüğünde ona aşık olur ve onunla evlenmek ister. Ancak Perseus artık büyümüştür. Kral Polydectes eğer Danae ile evlenirse tahtının tehlikeye girmesinden korkmaktadır. Bu nedenle Perseus’tan kurtulmak için yollar aramaya başlar.

  Günün birinde Polydectes Pisa şehrinin kralı Oenemaus’un kızı Hippodamia ile evleneceğini açıklar. Düğün hediyesi olarak herkesten at kolleksiyonuna katkıda bulunmasını ister. Ancak Perseus’un ne atı ne de parası vardır. Bunu çok iyi bilen kral ondan başka bir istekte bulunur. Gorgon Medusa’nın kafasını getirmesini ister. Polydectes Perseus’un asla geri dönmeyeceğinden emin olarak Danae ile evlilik planları kurmaya başlar. Polydectes Perseus’un bu işte başarılı olacağına inanmamaktadır. Ancak Perseus bunu başarırsa Medusa’nın başı tüm düşmanları taşa dönüştürecek bir silah olacaktır.

  Gorgonlar inanılmaz derecede çirkin görünüme sahip üç kız kardeştir. Bu kızlardan herhangi birine bakan hemen taşa dönüşmektedir. Kardeşlerden ikisi Euryale ile Stheno ölümsüz iken; üçüncü kardeş Medusa ölümlüdür. Medusa yıllar önce çok güzel bir kadındır ve saçlarının güzelliğiyle dillere destandır. Birgün Medusa deniz tanrısı Poseidon’u çok kızdırır.Poseidon onu zeka tanrıçası Athena’nın tapınağına kapatır. Athena Medusa’yı çok çirkin biri haline getirir ve saçlarını yılanlara dönüştürür.

  Perseus’un tanrılarla güçlü ilişkileri vardır ve tanrılar ona yardım ederler. Yer altı tanrısı Hades ona görünmemesini sağlayacak bir giysi vermeyi teklif eder. Tanrıların habercisi Hermes gökyüzünde büyük bir hızla uçmasını sağlayacak bir çift sandalet önerir. Ateş tanrısı Hephaistos elmastan bir kılıç teklif eder. Zeka tanrıçası Athena ona pirinçten bir başlık sunar. Bu sadece metal kısmından Medusa’ya baktığında onun kötü etkisinden korunacağını söyler. Perseus bu başlığı giyerek Gorgon Medusa ile mücadele eder ve sonunda onun kafasını keser. Gorgon’un bedeninden Pegasus (Kanatlı At) çıkar ve yıldırım gibi gürleyerek göklere doğru uçar. Perseus elinde Gorgon’un kafası ile Afrika üzerinden uçarak geçer. Libya üzerinden geçerken Gorgon’un kesik başından akan kanlar yerdeki kumlara damladığında yerden yılanlar çıkmaya başlar. Perseus Atlas krallığında mola vermek ister. Ancak kral Atlas Perseus’u sarayına kabul etmez ve ona düşmanca davranır. Perseus Atlas’a Medusa’nın başını gösterir. İri yapılı heybetli kral Atlas taşa dönüşür. Kuzey Afrika’daki Atlas Dağları’nın böyle oluştuğu söylenir.

  Perseus yolculuğuna devam ederken Cepheus ile Cassiopea’nın kızı Andromeda’yı deniz kıyısında bir kayaya zincirlenmiş durumda görür. Cetus Etiyopya kralı Cepheus ‘un eşi kraliçe Cassiopeia’nın küstahlığını cezalandırmak için deniz tanrısı Poseidon tarafından Etiyopya’ya gönderilen deniz canavarı olarak bilinir. Cetus balık ve su yılanı karışımı bir vücuda sahiptir. Prenses Andromeda Cetus’a kurban edilecektir. Cetus kralın güzel kızı Andromeda’ya saldırmak üzere iken kahraman Perseus canavarı öldürür. Gökyüzünde Cetus Andromeda’yı yakalamaya çalışır ama Perseus prensesi korur gibi görünmektedir. Başka bir inanışa göre Cetus sevimli ve barışçıl bir balina olarak bilinmektedir.

  Perseus Seriphos adasına geri döndüğünde kral Polydectes onu hiç iyi karşılamaz. Perseus ona Medusa’nın başını gösterir ve kral taşa dönüşür.

  Perseus’un tüm maceralarının sonunda kral Acrisius’a söylenen kehanet gerçekleşir. Bir gün kral Perseus’un bulunduğu bir yarışmaya katılır. Perseus bir tartışma çıkarır. Tartışma izleyicilerin de katıldığı büyük bir kavgaya dönüşür. Kavga sırasında Acrisius başına yediği darbe ile ölür.

  Başka bir masalda; Kral Acrisius ölümünün bir disk atma yarışmasında Perseus’un fırlattığı diskin kralın kafasına gelerek gerçekleştiği söylenmektedir. Perseus öldürdüğü adamın dedesi olduğunu öğrenince çok üzülür. Argos ülkesinin tahtına çıkmayı kabul etmez. Tiryns’e kral olan akrabası Megapenthes’e Argos’u verip kendisi Tiryns kralı olur. Kahraman Perseus ve karısı Andromeda öldüklerinde tanrılar tarafından gökyüzüne yıldızlar arasına alınırlar.  Perseus ve Cetus takımyıldızlarının gökyüzündeki görüntüsü

  Kaynak:Yasemin ÖRS
  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve UzayBilimleri - Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri - Ankara 2001

  Etiketler: Acrisius Cetus Danae Dictys Euryale Gorgonlar Medusa Perseus Polydectes Stheno Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Coma Berenices (Berenis'in Saçı)

  Berenis’in Saçı gerçek bir insanla özdeşleşen nadir takımyıldızlarından biridir. Saçlarının güzelliğiyle gururlanan Mısır Kraliçesi Berenis yüzyıllardır süregelen geleneklere bağlı kalarak erkek kardeşi Ptolemy III Euergetes ile evlenir. Evliliklerinden kısa bir süre sonra Berenis’in kocası Asya’daki bir savaşa katılmak üzere ülkeden ayrılır. Bunun üzerine Berenis tanrılara adakta bulunur. Kocası savaşta galip gelip sağ olarak geri dönerse karşılığında saçlarını keseceğine dair söz verir. Ptolemy evine zaferle döner ve Berenis saçlarını keser. Kestiği saçlarını Zephyrium’da annesine ithaf edilen bir tapınağa bırakarak sözünü yerine getirir. Ancak ertesi gün saçların bırakıldığı yerde olmadığı görülür. Ptolemy ise gökyüzünde Aslan’ın Kuyruğu’nun yanındaki birkaç yıldızı göstererek kaybolan saçların yıldızların arasına katıldığını söyler.
  Coma Berenices takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü


  Kaynak:Yasemin ÖRS
  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve UzayBilimleri - Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri - Ankara 2001

  Etiketler: Berenis Coma Berenices Ptolemy Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri Zephyrium


  24 Haziran 2009 Çarşamba

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Draco (Ejderha)

  Draco takımyıldızının temsili resmi

  Ejderha’nın masalı Hesperid’lerin altın bahçeleri ve Herkül’ün görevlerinden biriyle ilgilidir.

  Hesperid’ler Güneş’in battığı yerin perileridir. Nyks yani gece tanrıçası Hesperid’leri kendi kendine yaratmıştır. Bazı masallarda Zeus ve adalet tanrıçası Themis’in kızları oldukları söylenir. Başka bir masala göre dünyayı omuzlarında taşımakla görevli Atlas’ın kızlarıdır.

  Hesperid’lerin başlıca görevi tanrıların bahçesinde altın elmalara bekçilik etmektir. Yer tanrıçası Gaia cennetin tanrıçası Hera ile baş tanrı Zeus’a evlilik hediyesi olarak verdiği bu ağaç dünyanın batı ucundaki bir bahçeye dikilmiştir. Hera altın elma bahçesini koruması için yüzlerce başa sahip bir ejderha olan Ladon’u görevlendirmiştir. Herkül’ün görevi bu bahçeden altın elma çalmaktır. Herkül ağaca dolanarak altın elmaları koruyan canavarı atlatmak için bir plan yapar. Planını uygulayabilmek için bir yardımcıya gereksinimi vardır. Bunun için Zeus’a karşı geldiği için dünyayı omuzlarında taşımakla cezalandırılmış olan Atlas’ı seçer. Herkül Atlas’a “eğer Hesperidler’in bahçesinden bir altın elma getirirse dünyayı bu süre içinde Atlas’ın yerine taşıyabileceğini” söyler. Atlas bu teklifi kabul eder. Herkül bahçeye zehirli oklar fırlatarak Ladon’u öldürür ve dünyayı omuzlarında taşırken Atlas Hesperid’lerin bahçesinden üç altın elma koparıp Herkül’e getirir. Herkül’le konuşurken bir daha dünyanın yükünü taşımamak için mükemmel bir fırsat ele geçirdiğini düşünür. Herkül’den birkaç ay daha dünyayı taşımasını ister. Daha sonra dünyanın yükünü geri alacağını söyler. Durumun farkına varan Herkül Atlas’tan kısa bir için dünyayı tekrar omuzlarına almasını rica eder böylece dünyayı daha rahat taşıyabileceğini söyler. Atlas hiç şüphelenmeden bunu kabul eder ve dünyayı tekrar sırtına alır. Atlas dünyayı tekrar sırtına aldıktan sonra Herkül kendisine teşekkür ederek oradan ayrılır.

  Hera Ladon’un ölümüne çok üzülür ve kendisini kutup yıldızı yakınlarında gökyüzüne yerleştirerek onurlandırır.

  Bir başka masala göre Draco Olympos’un genç tanrıları ile daha yaşlı tanrıları arasında evrenin sahipliğini ele geçirmek için yapılan savaşta yaşlı tanrı Titanlarla savaşan canavarlardan biriydi. Savaşın sonuna doğru Draco savaş tanrıçası Athena’ya karşı gelir. Athena onu kuyruğundan yakalayıp büyük bir kuvvetle gökyüzüne fırlatır. Draco dönerek ve yalpalayarak uçar. Cennetin kubbesine çarparak vücudu gökyüzünde düğümler haline gelir. Draco kuzey kutbuna yakın soğuk bölgelerde gökyüzüne çarptığı için vücudundaki düğümleri çözemeden dondu. Draco gökyüzünde düğümler halinde görülmektedir.  Draco takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü


  Kaynak:Yasemin ÖRS
  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri - Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri - Ankara 2001

  Etiketler:
  Atlas Draco Ejderha Hera Herkül Hesperid Ladon Nyks Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Corona Borelias (Kuzey Tacı)
  Corona Borelias takımyıldızının temsili resmi

  Girit kralı Minos kraliçe Pasipae kızları prenses Ariadne ve Theseus ana karakterleri çevresinde gelişen bir masaldır.

  Minos Sarpedon ve Rhadamanthys Zeus ve Europe’nin oğullarıdır. Üç kardeşin büyüğü olan Minos Girit tahtına çıkmak isteyince kardeşler arasında büyük bir kavga kopmuş. Minos tanrıların ondan yana olduklarını ileri sürmüş. Bunu kanıtlamak için deniz tanrısı Poseidon’dan bir dilek dilemiş. Poseidon’un denizden bir boğa göndermesini istemiş. Eğer tanrılar kendisinden yana iseler dileği gerçekleşecekti ve denizden gelecek boğayı tanrılara adayacaktı. Minos’un dileği yerine gelir. Denizden köpükler gibi ak bir boğa çıkıverir. Minos krallığının işareti sayılan bu boğayı alır ve kardeşlerini ikna etmiş bir halde tahta oturur. Ama tanrılara kurban etmeye söz verdiği boğayı kurban etmeyi unutarak ak boğayı sürülerin içine damızlık olarak gönderir.

  Bu duruma çok kızan Poseidon ak boğayı Minos’un başına bela etmiş. Bir masala göre ak boğa kudurur. Kimsenin baş edemediği bir canavar halini alır. Ve sonunda Herkül tarafından öldürülür.

  Başka bir hikayede kral Minos güneş tanrısı Helios’un kızlarından Pasiphae ile evlidir. Kraliçe Pasiphae bu ak boğaya doğa dışı bir aşkla tutulur ve onunla birleşir. Çılgına dönen Minos boğayı öldürtür. Bu olaydan sonra Girit sarayının yaşamı karma karışık olur. Güneş tanrısı Helios’un tüm kızları gibi Kraliçe Pasiphea da büyücüdür. Aşık olduğu boğayı öldürttüğü için Minos’u büyüler. Yaptığı büyü ile Minos’un yatağından akrepler yılanlar çıyanlar çıkmaya başlar. Bu yılanlar akrepler çapkın Minos’un yatağına giren her kadını sokup öldürmekteymiş. Minos’un erkeklerle de aşk maceraları yaşadığı da ileri sürülür.

  Bir süre sonra Pasiphae yarı boğa yarı insan olan bir canavar doğurur. Adı Minotauros’tur (Minos Boğası anlamındadır). Minos bu korkunç yaratığı saklamak için mimar Daidalos’a Labyrinthos (labirent) sarayını yaptırır. Canavarın belli zamanlarda beslenmesi gerekmektedir. Her defasında yedi genç erkek ve yedi genç kızdan oluşan Atina’lı genç grup canavar Minotauros’a yiyecek olarak verilmekteymiş.

  Bir defasında Minotauros’a yiyecek olarak gönderilen gençlerin arasında Poseidon'un oğlu Theseus da bulunmaktaymış. Kral Minos’un kızı Ariadne Theseus’u görür ve ona aşık olur. Prenses Ariadne labirentte yolunu kaybedip Minotauros’a yem olmaması için Theseus’a bir yumak ip verir. Karşılığında Theseus kaçarken Ariadne’yi de beraberinde götüreceğine söz verir. İp yardımıyla canavar Minotauros’u öldüren Theseus diğer gençler ve Ariadne’yle birlikte bir gemi çalarak kaçar. Naksos adasında (Ege denizinde bir ada) dururlar. Theseus burada Ariadne’yi terk eder. Terk etmesinin nedeni hakkında bir çok masal vardır.

  Bir masala göre bir tanrı (Şarap tanrısı Dionysos olduğu söylenir) Theseus’u Ariadne hakkında uyarır. Ariadne’nin bir tanrıya (o tanrı Dionysos’un kendisidir) evlenmek üzere söz verdiğini ve ölümlülerle evlenmeyeceğini söyler. Bunun üzerine Theseus Ariadne’yi bırakarak adayı sessizce terk eder.

  Theseus Atina’ya dönerken zafer işareti olan beyez yelken açmayı unutur. Thaseus’un babası Atina Kralı Aigeus (Latince Eegeus Fransızca Egee) oğlunun yenildiğini ve öldüğünü sanarak kendini denize atar ve ölür. O günden sonra o denize “EGE” denmektedir.

  Girit zaferi dönüşü Theseus Yunan ülkesine (Attika) kral olur. Ve Attika ülkesinde yeni ve güzel bir düzen kurar.

  Bazı masallara göre Kuzey Tacı Theseus’a deniz perisi Thetis tarafından labirentte yolunu bulabilmesi için verilmiştir. Labirentte taçtaki mücevherlerin ışığı yardımıyla yolunu bulması kolaylaşacaktı. Labirentten çıktıktan sonra Theseus tacı Ariadne’ye vermiştir.

  Bir başka masala göre Kuzey Tacı Ariadne’ye evlilik armağanı olarak Aphrodite tarafından verilmiştir. Ancak tüm masalların ortak yanı tacın Ariadne’ye ait olmasıdır.

  Ariadne Theseus tarafından terk edildiği günlerde şarap tanrısı Dionysos tarafından görülür. Dionysos ona aşık olur ve evlenme teklif eder. Ancak Ariadne Dionysos’un bir tanrı olduğuna inanmaz. Bunun üzerine Dionysos Ariadne’nin tacını gökyüzüne fırlatır. Taç gökyüzüne yükseldiği gibi üzerindeki mücevherler yıldızlara dönüşür. Bu gün bildiğimiz Kuzey Tacı takımyıldızı oluşur. Ariadne Dionysos’un tanrı olduğuna inanır ve onunla evlenir.

  Corona Borelias takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü

  Kaynak:Yasemin ÖRS
  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri - Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri - Ankara 2001

  Etiketler: Ariadne Corona Borelias Kuzey Tacı Minos Minotauros Pasipae Poseidon Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri Theseus

  22 Haziran 2009 Pazartesi

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Ophiuchus (Yılancı) Serpens (Yılan)
  Ophiuchus ve Serpens takımyıldızlarının temsili resmi


  Ophiuchus ( Yılancı ) güneş ve bilgelik tanrısı Apollon ile Theselia’da oturan bir kavim olan Lapith’lerin kralı Peirithoos’un ( Phlegyas) kızı Koronis’in oğludur. Mitolojide sağlık tanrısı olarak bilinir.

  Apollon’un eşi hakkında bazı şüpheleri vardır. Eşini izlemek için bir karga görevlendirmiştir. O zamanlar tüm kargalar beyaz renktedir. Karga Apollon’un eşini izler ve eşinin kendisine sadık olmadığını iletir. Apollon duydukları karşında çok öfkelenir ve öfkesini kargaya yöneltir. Bu öfkeyle karganın rengini siyah rengine döndürür. O günden sonra kargaların hepsinin rengi siyah olmuştur. Apollon kardeşi Artemis’ten okları ileOphiuchus’a hamile olan eşi Koronis’i öldürmesini ister. Ancak Apollon eşi ölürken pişman olur. Apollon erkek kardeşi Hermes’ten oğlu Asclepius’u annesinin rahminden çıkarmasını ister. Hermes Apollon’un oğlunu kurtarır. Asclepius eğitilmek üzere yarı at yarı insan şeklindeki (Kentaur’lardan) Chiron’a verilir. Asclepius ölüyü diriltme özelliğine sahiptir. Bu özelliği ile pek çok kişiyi yaşama döndürmüştür. Bunlardan bazıları; at arabası ile kaza yaparak ölen ve gökyüzünde Arabacı (Auriga) olarak bilinen Theseus’un oğlu Hippolytus Girit kralı Minos’un bal fıçısında boğularak ölen oğlu Glaucon ve akrebin sokması sonucu ölen büyük avcı Orion’dur.

  Asclepius o kadar insanı hayata döndürmüştür ki yer altı tanrısı Hades’in hükmettiği ölüler diyarındaki nüfus sürekli azalmaktadır. Hades bu durumu Zeus’a anlatıp ondan yardım ister. Zeus yolladığı bir yıldırımla Asclepius’u öldürür. Oğlunun öldürülmesine çok kızan Apollon intikam almak için Zeus’un tek gözlü yardımcıları Cyclope’leri öldürür. Bunun sonucunda Zeus Apollon’un öfkesini dindirmek için Asclepius’u Ophiuchus takımyıldızı olarak gökyüzüne yerleştirir.

  Yılancı sağlığın ve iyileşmenin temsilcisi olarak bilinir. Bunun nedeni bazı kültürlerde yeniden doğumun simgesinin bir yılan olmasıdır. Yılanın her ilkbahar mevsiminde derisini döküp değiştirmesinin onun yeniden doğuşunu simgelediği düşünülür. Asclepius yılanın yeniden doğuş sırrını öğrenir. Asclepius bir yılanın üzerine basarak yılanın ölümüne neden olur. Bu sırada ikinci bir yılan ortaya çıkar. Bu yılanın ağzında bir çeşit bitki vardır ve bu bitki ölen yılanı tekrar diriltir. Asclepius bu mucizevi bitkiden kendine alır ve yılanın sırrına ulaşır.

  Serpens Ophiuchus’un kolları arasından tüm bedenini sarmış gibi görünür.
  Ophiuchus ve Serpens takımyıldızlarının gökyüzündeki görüntüsü


  Kaynak:Yasemin ÖRS
  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri - Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri - Ankara 2001

  Etiketler: Apollon Asclepius Ophiuchus Serpens Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri Yılan Yılancı


  18 Haziran 2009 Perşembe


  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Canis Majör (Büyük Köpek)

  Canis Majör takımyıldızının temsili resmi

  Büyük köpek Avcı’nın meşhur köpeklerinden biridir. Bir masala göre Büyük Köpek üstün yetenekli bir köpek türü olarak bilinen Laelaps türündendir. Kimsenin yetişemeyeceği kadar hızlı koşabilme yeteneği ile ünlüdür. Onu bir çok kişi sahiplenmiş olsa da son sahibi Atina kralı Erichtonius’un kızı Procris’tir. Procris aynı zamanda Hermes’in oğlu Cephalus’un karısıdır. Bazı masallarda Prokris’e Büyük Köpeğin av tanrısı Artemis’in yolladığı bazılarında ise Girit kralı Minos’un yolladığı anlatılmaktadır. Girit kralı Procris’e bir de sihirli mızrak hediye eder. Mızrağın özelliği her zaman hedefine doğru yol alması ve hiçbir zaman hedefinden sapmamasıdır. Bir av sırasında Cephalus mızrağı yanlışlıkla karısına yönlendirir ve sihirli mızrak Procris’in
  ölümüne neden olur. Cephalus’a ise sürgün cezası verilir.

  Bir süre sonra Cephalus Yunan şehri olan Boeotia’ya ( Thebes’te bir şehir) gider. Thebes şehrinde insanlara korku salan bir tilki yaşıyormuş. Bu tilki kimsenin yakalayamayacağı kadar hızlı koşabilen özel bir hayvandır. Cephalus Büyük Köpeği tilkinin üzerine salar ve bu iki hızlı hayvan sonu gelmeyen bir kovalamacaya başlar. Bu bitmeyen mücadeleye son veren Zeus olur ve her ikisini de taşa dönüştürür. Daha sonra Büyük Köpeği yıldızların arasına gönderir.

  Orion’un iki köpeğinden büyük olanı Canis Majör’dür. Avcının (Orion) hemen önünde Tavşan’ı (Lepus) kovalar. Orion’un Boğa (Taurus) ile savaşına yardım etmek için orada olduğunu anlatan hikayeler de vardır.

  Canis Major takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü


  Kaynak:Yasemin ÖRS
  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri - Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri - Ankara 2001

  Etiketler:
  Büyük Köpek Canis Majör Cephalus Laelaps Procris Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri

  08 Haziran 2009 Pazartesi

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Cygnus (Kuğu) Eridanus (Irmak)
  Cygnus takımyıldızının temsili resmi

  Cygnus ve Eridanus takımyıldızları birlikte anlatılacaktır.

  Mitolojide Kuğu baş tanrı Zeus olarak bilinir. Zeus peri Nemesis’i baştan çıkartabilmek için bir kuğu kılığında ona yaklaşmış ve onu elde etmiştir. Zeus’un bu hareketi sonucu bir yumurta oluşmuştu. Bu yumurta daha sonra Sparta (Yunanistan’da bir şehir ) kraliçesi Leda’ya verilmişti. Yumurtadan gelecekte Troyalı Helen olacak güzel bir çocuk çıkmıştır.

  Başka bir masalda ise Zeus’un kuğu şekline girerek baştan çıkarttığı kadın kraliçe Leda olarak bilinir. Kraliçe kocası kral Tyndareus ile beraber yaşamaktadır. Zeus ve kraliçe Leda’nın birlikteliklerinden bir yumurta (ya da iki) ortaya çıkmıştır. Yumurtadan (veya yumurtalardan) ikizler Kastor ve Pollluks çikmıştır. İkizler gökyüzünde Gemini takımyıldızının en parlak iki yıldızı olarak görülür.

  Diğer bir masalda ise yumurtalardan iki kız çocuğunun çıktığı söylenir. Bunlar Helen ve Clytemnestra’dır. Helen ve Polluks’un Zeus’un çocukları ve ölümsüz olduklarına inanılır. Kastor ve Clytemnestra’nın ise kraliçe Leda’nın ölümlü eşi kral Tyndareus’un çocukları olduklarına ve ölümlü olduklarına inanılır.

  Bunların dışında başka bir masal daha vardır. Dünyayı kuşattığı ileri sürülen ırmak tanrısı Okeanos’un kızı Klymene ile bilgelik ve doğruluk tanrısı Apollon’un Phaethon adında bir çocukları vardır. Phaethon arkadaşlarına kendisinin tanrı Apollon’un oğlu olduğunu anlatır. Arkadaşları ona inanmaz ve yalan söylediğini düşünürler. Phaethon’un çok üzüldüğünü gören annesi Klymene onu babası Apollon’a gönderir. Phaethon babası Apollon’u görmeye gider. Oğlunun geldiğini gören Apollon bu duruma çok sevinir. Phaethon’a arkadaşlarını ikna etmesi için yardım edeceğine dair söz verir. Phaethon bir süre düşünür ve arkadaşlarını inandırmak için babasından Güneş arabasını kullanmak için izin ister. Her gün Apollon’un idare ettiği güneşin şarına dört gürbüz at koşulurdu. Bunların adları “Eoüs Pyrous Ethon Phlegon”dur. Yani “Al at Ak at Parlak at Toprak at” dır. Güneş sabahleyin kırmızı olarak doğar yavaş yavaş beyazlaşır sonra öğle vakti parlak olur. Akşama doğru batacağı sırada toprağa dokunur ve toprak rengini alır. Güneş tanrısı sabahleyin şafağın pembe parmaklarıyla açtığı gök kapısından çıkar akşam olunca yorgunluğunu dindirmek için batıda olan sarayına iner orada geceler. Apollon bu teklif karşısında şaşırır ve oğlunu caydırmaya çalışır. Çünkü güneş arabasını kullanmak oldukça tehlikeli bir iştir. Ancak Phaethon fikrini değiştirmez ve babası sözünü tutmak zorunda kalır. Phaethon’u hem annesi hem de kız kardeşleri güneş arabasını kullanması konusunda yüreklendirirler. Phaethon arabayı kullanmak için oldukça acemidir. Buna rağmen arabayla oldukça uzaklara ve yükseklere doğru yol almaya başlar. Doğu ufkunda öyle bir yere gelir ki burası gök kubbenin en tepesidir. Arabasıyla gökyüzünün bir ucundan diğer ucuna büyük bir çizgi çizmeye başlar. Daha bu çizgi gökyüzünde Samanyolu olarak anılmaya başlar. Bu sırada Dünya yüzeyi soğumaya başlar çünkü araba çok uzaklara gitmiştir. Bunun üzerine arabanın atları hızla Dünya’ya doğru yol almaya başlar. Dünya üzerinde Afrika semalarından geçerken arkalarında bıraktıkları yerler kavrulur. Nehirler göller ve tüm su kaynakları kurur. Büyük bir çöl oluşur. Asıl tehlike Phaethon’u ileride beklemektedir. Phaethon bir anda büyük akrebi ( Scorpio ) görür. Akrep güçlü kuyruğuyla arabada başı çeken atı sokar. Araba eskisinden daha hızlı bir şekilde gitmeye başlar. Tüm bu olanlardan sonra Phaethon babasını kendisini caydırmaya çalışma isteğinin haklılığını anlar. Baş tanrı Zeus tüm olan bitenin farkındadır. Çevreye daha fazla zarar gelmemesi için bir yıldırım yollayarak Phaeton’u öldürür ve vücudu dünyaya doğru düşmeye başlar. Arabanın atları ahırlarına geri dönerler. Phaethon’un vücudu Eridanus nehrine düşer ve dibe doğru batar.

  Eridanus gökyüzünde çok uzun dolambaçlı bir nehir olarak betimlenir. Takımyıldızının bu uzun nehir görüntüsünü gökyüzünde belirlemek zordur. Bazı yazarlar bu nehrin Nil nehrini temsil ettiğini söylerler.

  Phaethon’un ölümüne çok üzülen kızkardeşleri tam dört ay boyunca durup dinlenmeden ağladılar. Onların bu hallerine acıyan tanrılar bu kızkardeşlere daima inleyen ve sarsılan kavak ağaçlarına dönüştürdüler. Ağaca dönüşen kız kardeşler Eridanus nehri boyunca dizilirler.

  Phaethon’un başına gelenleri duyan arkadaşı Cygnus onun cesedini bulabilmek için nehre girer. Cygnus Phaethon’un çok yakın ve sadık bir arkadaşıdır. Phaeton’un cesedini bulmak için nehre ard arda dalar ve nehirde boydan boya devamlı yüzmeye başlar. Bu hareketleri onu nehirde yiyecek arayan bir kuğuymuş gibi gösterir. Daha sonra Cygnus arkadaşının acısıyla ölür. Tanrı Apollon Cygnus’a acıyarak onu gökyüzüne Kuğu takımyıldızı olarak koyar.  Cygnus ve Eridanus takımyıldızlarının gökyüzündeki görüntüleri


  Kaynak:Yasemin ÖRS
  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri - Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri - Ankara 2001

  Etiketler: Cygnus Eridanus Helen Irmak Kuğu Leda Nemesis Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri Zeus

  14 Mayıs 2009 Perşembe

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Corvus (The Crow) Crater (Kupa)


  "Apollon’un kadehi” diye adlandırılan Crater (Kupa) takımyıldızının masalı da bu masal içinde anlatılacaktır.

  Corvus (The Crow Karga) eski Yunan’da Raven (Kuzgun) olarak adlandırılıyordu. Apollon’un kutsal kuşudur. Apollon kehanetler bilim müzik şiir tıp felsefe ve hukuka olan ilgisiyle bilinir. Olympos tanrıları bir gün canavar Typhon’un saldırısına uğrayınca tanrılardan biri olan Pan diğer tüm tanrılara uyarıda bulunur. Canavardan kaçabilmek için tüm tanrılar kendilerini birer hayvana dönüştürürler. Aphrodite ve Eros birer balığa dönüşürken Pan da balığa dönüşmek ister. Ama sadece yarım bir balık olabilir. Apollon ise bir karga olmayı seçer.

  Apollon’un kargasının bir kar tanesi kadar beyaz renkte olduğu söylenir. Ancak bu karga Apollon’a bazı kötü haberler getirir. Ona sevgilisi Coronis’in artık onu sevmediği haberini verdiğinde Apollon çok üzülür ve kızar. Karganın tüylerinin rengini siyaha dönüştürür.

  Bir gün Apollon Zeus’a bir yardımda bulunmak amacıyla kargasına bir kupa vererek su getirmesi için pınara gönderir. Ancak karga pınarın yanında bulunan incir ağacını görünce canı fena halde incir yemek ister. İncirler tam olgunlaşmamış olduğundan iki-üç gün onların olgunlaşmalarını bekler. Bu arada Apollon karganın su getirmesini beklemektedir. Apollon tam beklemekten vazgeçtiği sırada karga ağzında su dolu kupayla geri döner. Apollon çok sinirlenir. Karga pınarın bir su yılanı tarafından tıkandığını söyleyerek af dilese de onun yalan söylediğini anlayan Apollon kargayı cezalandırır. Karga’nın güzel sesini çirkin bir sese çevirir. Bazı masallarda Karga’nın renginin bu sırada siyaha çevrildiği söylenir.

  Apollon’un Corvus’a verdiği en büyük ceza ise onu gökyüzünde Crater’in (Kupa) yanına göndermek olur. Kupa’nın hemen önündeki Su Yılanı (Hydra) da karganın kupadan su içmesini engellemekle görevlidir. Böylece karga hiçbir zaman kupaya ulaşamaz.

  Corvus takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü

  Crater takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü

  Kaynak:Yasemin ÖRSAnkara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri - Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri - Ankara 2001

  Etiketler: Apollon Coronis Corvus Crater Karga Kupa Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri


  12 Mayıs 2009 Salı


  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Delphinus (Yunus)

  Delphinus takımyıldızının temsili resmi


  Delphinus “The Dolphin” ya da “Yunus” Pegasus’un batısında yer alan eski bir takımyıldızıdır. Bazı kaynaklarda adı “Arion” olarak geçer. Eski çağlarda iki tane Arion olduğu rivayet edilmektedir.

  Biri Yunan mitolojisine göre M.Ö. 8. yüzyılda yaşamış olan müzisyen ve şairdir. Masallarda Arion’un gelmiş geçmiş en büyük müzisyen olduğu söylenmektedir. Şairler adası Lesbos’da (Midilli Adası) yaşayan Arion adadan ayrılıp Korinthos’a (Eski Yunanistan’da Atina’ya 18 km. uzaklıkta bir şehir) gitmiş. Korinthos’un yöneticisi Periandros’la dost olmuş ve oranın halkını da sanatıyla etkilemiştir. Arion sanatıyla yalnız ün değil para da kazanmıştır. Bir süre sonra Korinthos’tan Sicilya’ya (İtalya) gider. Sicilya’da kaldığı süre içinde servetine servet katmıştır.

  Yaşı ilerleyince Korinthos’a geri dönmek ister. Sicilya’da kazandığı servetini güvenli bir şekilde götürmek gibi büyük bir problemi varmış. Bu yüzden güvendiği Korinthos’lu bir tayfa ile anlaşır. Ama güvendiği tayfalar denize açıldıktan sonra Arion’unaltınlarına ve parasına el koymayıplanlamışlardır. Denize açıldıktan bir süre sonra tayfaların niyetini anlayan Arion en azından hayatını bağışlamaları için yalvarır. O gece rüyasında bilgelik ve doğruluk tanrısı Apollon’u görür. Bunu hayırlı bir şey olarak yorumlar. Tayfalar Arion’u denize atmak isterlerken onlardan son bir defa saz çalmasına izin vermelerini diler. Sazını o kadar güzel ve dokunaklı çalmış ki Apollon’un kutsal hayvanları olan yunuslar onu dinlemeye gelmişler. Arion ezgisini bitirince kendini denize atar. Dalgalar arasında boğulmak üzere olan Arion’u bir yunus balığı sırtına alıp Yunanistan kıyılarına götürür.

  Tanrı Apollon da Arion’un sazıyla üzerinde yolculuk ettiği yunus balığını ödüllendirmek için gökyüzüne yerleştirir.

  Masallarda adı geçen diğer Arion ise denizler tanrısı Poseidon ile toprak ve ürün tanrısı Demeter’in oğludur. Demeter ve Poseidon’un oğlu Arion’un Yunus takımyıldızının mitolojik masalıyla bir ilişkisi yoktur.

  Bu takımyıldızının ismi daha çok Poseidon’la ilişkilidir. Deniz tanrısı Poseidon’un sarayında elli tane su perisi vardı. Bunların tümünü Nereus dünyaya getirmiştir. Bu yüzden bu periler “Nereid’ler” olarak bilinirlerdi. Poseidon onların çoğuna karşı ilgisizmiş. Bir eş bulması gerektiği zaman aralarından denizde yaşamaya alışkın olanlarından birini eş olarak seçmeye karar verir. Poseidon’un ilk seçimi elli Nereid’in ilki olan Thetis’tir. Poseidon Thetis’in dünyaya bir oğlan çocuğu getiremeyeceğini öğrenir. Poseidon’un evlik için sonraki seçimi Thetis’in kız kardeşi olan Amphitrite’dir. Amphitrite Poseidon’la evlenmek istemez Atlas dağlarının ardına kaçar. Poseidon Amphritite’yi kendisinin su altı krallığına eşi olarak geri dönmesi için ikna etmek üzere çok sayıda haberci gönderir. Bu görevde başarılı olan Delphinus’tur. Amphiritite Delphinus’un yalvarmaları sonucunda ikna olup Poseidon’un sualtı krallığına kraliçe olarak geri döner. Poseidon Delphinus’u başarısından dolayı ödüllendirerek gökyüzüne takımyıldız olarak alır.

  Hristiyanlığın ilk yıllarında Delphinus İsa’nın çarmıhı olarak da adlandırılır.
  Delphinus takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü

  Kaynak:Yasemin ÖRSAnkara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri- Takımyıldızların MitolojikÖyküleri - Ankara 2001

  Etiketler: Arion Delphinus Poseidon Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri Yunus


  11 Mayıs 2009 Pazartesi

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Auriga (Arabacı)


  Auriga takımyıldızının temsili resmi


  Ateş ve demir tanrısı Hephaistos’un oğlu olan Auriga bir masala göre Atina kralıdır ve adı efsanevi kral Erichthonius olarak geçer. O Hephaistos’un yere saçılan tohumlarından meydana gelmiş yarı insan yarı yılan bir çocuk iken zeka tanrıçası Athena yerde çırpınan bu acayip yaratığa acımış onu alıp bir kutunun içine koyarak Kekrops’un üç kızına vermiş ve kutuyu açmamalarını söylemiştir. (Kekrops Yunanistan’ın doğusunda küçük bir yarım ada olan Attika’nın efsanevi ilk kralıdır. Yunanlılara medeniyeti getirmiş ve Atina şehrini kurmuştur.) Kekrops’un kızları tanrıçanın sözünü dinlemeyip kutuyu açmışlar ve Erichthonius’u görünce çıldırarak kendilerini Akropolis’ten (Yunancada akros=yüksek polis=şehir demektir.) aşağı atarak intihar etmişlerdir.

  Erichthonios büyüyünce Atina krallığını ele geçirir. Erichthonios Atinalıların baş koruyucusu olan uysallıkları ve yetenekleriyle ünlü dört atı birden süren ilk insandır. Bu nedenle yıldızlar arasına “arabacı” ünvanıyla alınarak Zeus tarafından onurlandırılır.

  Başka bir masala göre Arabacı ırmak tanrısı Asopos’un kızı Antiope ile Atina krallarından Theseus’un oğulları olan Hippolytos’tur. Fakat Theseus Antiope’nin ölümünden sonra ( veya Antiope’yi terk edip ) Girit kralı Minos’un kızlarından biri olan Phaidra ile evlenmiştir. Güzel bir kız olan Phaidra aşk yüzünden büyük bir faciaya neden oldu. Gerçekten ateşli bir kişiliğe sahip olan bu kraliçe üvey oğlu Hippolytos’u görünce aklı başından gitti. Hippolytos’u elde etmek aşk ateşini onunla paylaşmak için her çareye başvurdu. Genç çocuk üvey annesinin aşkına karşılık vermeyince iftiraya uğrar. Phaidra Theseus’a Hippolytos’un kendisini kaçırmak istediğini söyler. Bu yalana inanan baba Theseus oğlunun cezalandırılması için tanrı Poseidon’a yalvarır. Babaların çocukları hakkında kötü bile olsa isteklerini (çocukların dünyaya gelmelerine neden oldukları için) tanrılar her zaman kabul ederlermiş. Poseidon Hippolytos arabasıyla deniz kıyısından giderken dalgalar arasından dev bir boğa göndererek atlarını ürkütür. Atlar delicesine koşmaya başlarlar. Çok geçmeden Arabacı kaza geçirir ve feci bir biçimde can verir.

  Diğer bir masala göre ise Arabacı tanrıların habercisi Hermes’in oğlu Myrtilus’tur. Kral Ooenemaus’un at sürücüsü olarak bilinir. Kralın çok güzel bir çift atı varmış. Onları krala savaş tanrısı Ares vermiştir. Bu yüzden bütün ölümlü hayvanlardan üstün oldukları düşünülürmüş. Kralın Hippodameia adında bir de kızı varmış. Kral kızına öylesine bağlıymış ki evlendirmek bile istemiyormuş. Ne zaman evlenmek isteyen bir delikanlı gelse önce kendisini at yarışında yenmesi şartını koşarmış. Tabi damat adayının kralın tanrısal atlarını geçmesi mümkün olmayınca kral mutlu bir şekilde adayı reddediyormuş sonradan aday öldürülüyormuş. Çünkü kural böyleymiş: “kazanırsan kızımla evlenirsin kaybedersen ölürsün.”

  Lydia (batı anadoluda bir yer) kralı Tantalos’un oğlu Pelops meydana çıkana kadar Hippodameia’nın evlilik konusunda şansı pek iyi gitmez. Genç kız Pelops’a gönlünü kaptırmış ya da artık bu yarışlara bir son verme zamanının geldiğine inanmış olacak ki babasının arabacısı Myrtilos’u parayla kandırır. Myrtilos kralın arabasının tekerleklerinin vidalarını gevşetince yarışı Pelops kazanır. Sonraları bilinmeyen bir nedenden dolayı Pelops kendisinin Hippodameia ile evlenmesini sağlayan Myrtilos’u öldürtmüştür.

  Baba Hermes oğlu Arabacı’nın hatırasını yıldızlarda yaşatır.

  Başka bir masala göre Arabacı Zeus’u emziren keçidir. Titanlardan Kronos kız kardeşi Rhea ile evlenir. Kehanete göre çocuklarından biri onu öldürecektir. Bu nedenle karısı Rhea’nın her doğurduğu çocuğu yutarmış. Buna çok üzülen Rhea son çocuğu Zeus doğduğu zaman gecenin karanlığından yararlanarak Girit adasındaki İda dağının tepelerine gider. Zeus’u oraya bırakır. Gaia (yer) çocuğu alır ve bir mağaranın dibine saklar. Rhea kocası Kronos’a yeni doğan oğlu Zeus yerine bit taşı kundak bezine sararak verir. Kronos taşı Zeus sanarak hemen yutar. Zeus keçi Amaltheia’nın sütünü emerek dağda büyür. Zeus keçiye olan gönül borcunu onu yıldızlar arasına alarak öder.

  Bir başka masala göre keçi Amaltheia’nın çok çirkin ve ürkütücü bir görünüşü vardır. Bu görünüşü Titanları bile korkuttuğundan Zeus kendisine keçinin derisinden bir pelerin yaparak düşmanlarını korkutur. Zeus’u koruyan bu pelerin Aegis olarak bilinir.

  Auriga kuzey yarımkürenin en parlak yıldızlarından biri olan Capella’yı içeren bir takımyıldızdır. Auriga genellikle bir savaş arabası kullanıcısı olarak resimlenir. Bu yıldıza ilşkin her kültürde pek çok efsane vardır. Genç Auriga bir elinde kamçı diğerinde ise biri erkek biri dişi olan iki keçi tutar. Capella’nın anlamı “küçük keçi”dir. Diğer dişi olan keçi Zeus’u emziren Amaltheia’dır.  Auriga takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü


  Kaynak:Yasemin ÖRS
  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri - Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri - Ankara 2001

  Etiketler: Aegis Amaltheia Antiope Asopos Auriga Erichthonius Hephaistos Kekrops Myrtilus Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri Theseus

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  10 Mayıs 2009 Pazar

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Sagitta (Okçuk)


  Sagitta takımyıldızının temsili resmi


  Okçuk küçük bir takımyıldızıdır. Yay ile birlikte mitolojide önemli bir yere sahiptir. Mitolojide pek çok masala konu olmuştur.

  Bir efsaneye göre ok güneş bilgelik ve doğruluk tanrısı Apollon’a aittir. Apollon okçuğu intikam için kullanmıştır.

  Tesalya (Tanrılar dağı Olympos’u içine alan kuzeydoğu Yunanistan’da bir bölge) kralı Phelegyas’ın kızı Koronis ile Apollon’un Asclepius adında bir oğulları vardır. Yunan dünyasında hekimlik tanrısı olarak büyük ünü vardır. Asclepius usta bir hekim olarak yetişir. Hekimliğin ve cerrahlığın bütün bilgilerini edinir. Bununla da kalmayıp ölüleri diriltmeye başlar.

  Tanrıça Athena Gorgo canavarı Perseus tarafından öldürüldüğü zaman Gorgo’nun bedeninden akan kanı toplamış Asclepius’a vermiştir. Gorgo’nun sağ tarafındaki damarlarında dolaşan kan zehirli sol tarafındaki damarlarında yararlı kan dolaşmaktaymış. Bu yararlı kanı Asclepius ölüleri diriltmek için kullanırmış. Gereğinden fazla ölüyü dirilttiği ve ölüler dünyasının düzenini bozduğu gerekçesiyle Zeus tarafından yıldırım gönderilerek öldürülmüştür. Oğlunun öcünü almak isteyen Apollon Zeus’a yıldırımı bağışlayan tek gözlü Cyclope’leri bugün gökyüzünde Sagitta adıyla bildiğimiz okçuk ile öldürür.

  Başka bir masalda ise okçuk Herkül’e aittir. Herkül babası baş tanrı Zeus tarafından cezalandırılan Prometheus’u kurtarmak için okçuğu kullanmıştır. Herkül Zeus tarafından Caucausus (KafkasGürcistan bölgesi) dağlarına zincirlenmiş Prometheus’un ciğerini yemeğe gelen ve bu iş için Zeus tarafından görevlendirilen kartalı (Bazı masallarda bu kartalın Aquila olduğu söylenir) okçuk ile öldürür. Herkül’ün kartalı öldürürken gösterdiği ustalığın anısına okçuk gökyüzüne yerleştirilir.

  Başka bir masala göre okçuk aşk tanrısı Eros’un okunu temsil etmektedir.
  Sagitta takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü


  Etiketler: Apollon Eros Herkül Sagitta Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri Teselya

  05 Mayıs 2009 Salı

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Aquila (Kartal)


  Aquila takımyıldızının temsili resmi.


  Milattan önce 8. Yüzyılda yaşamış olan Hesiodos’ın Theogonia adlı eseri mitolojinin en eski kaynaklarındandır. Theogonia evrenin ve tanrıların nasıl yaratıldıklarını anlatır. Hesiodos’a göre başlangıçta khaos vardı. Khaos karışık ve hiçbir şekil almamış olan uçsuz bucaksız boşluk ve karanlıktır. Khaos’tan geniş göğüslü herşeyin dayanağı olan toprak ana Gaia çıktı. Gaia ölmezlerin yeri olan ve yıldızlarla bezeli bulunan göğü Uranos’u doğurdu. Gaia’nın kendi öz oğlu Uranos’la birleşmesinden Titanlar doğdu. Altısı erkek altısı dişi olmak üzere oniki tanedir. Bu erkek titanlardan İapetos’un oğullarından biri insanlığın kurtarıcısı Prometheus’tur. Titan Prometheus ilk insanı yaratan tanrıdır.

  Tanrılarla ölümlü insanlar Mekone’de toplanmışlardı. Prometheus’da orada bulunuyordu. Kocaman bir öküz kesilmişti. Bunun paylaştırılması Prometheus’a düşmüştü. Bir tarafa hayvanın etinin en güzel parçalarını ayırdı üstünü örtmüştü. Diğer tarafa hayvanın kemiklerini yığarak üstüne yağlı parçalar koymuştu. Prometheus Zeus’a iki parçadan birini seçmesini söylemişti. Zeus kötü tarafı seçerse aslan payı insanların olacaktı; tersi olursa üstünlük yine tanrılarda kalacaktı. Baş tanrı daha iyi ve yağlı görünen parçayı seçmişti. Aldatılıp kemik yığınını seçtiğinin farkına varınca öfkelenmiş ve insanları cezalandırmak için ellerinden ateşi almıştır. Prometheus bunun da bir çaresini bulmuştur. İçi baştan başa oyuk fakat tutuşabilir bir özle kaplı olan Ferule (şeytantersi ağacı) denilen ağaçtan eline bir dal aldı ve Olympos’a çıktı. Bu sopanın içine bir kıvılcım saklayarak yeryüzüne insanlara getirmiştir. Kendi haberi olmadan ateşi çalarak insana verdiği ve insanı şımarttığı için Zeus Prometheus’a öfkelenir ve onu cezalandırır.

  Kartal Olympos tanrılarının lideri olan Zeus’a hizmet eden yırtıcı bir kuştur. Bazen yıldırım kuşu olarak da adlandırılır. Çünkü Zeus’un yıldırımlarını taşıdığı ve atıldıktan sonra geri getirebildiğine inanılır. Zeus Kartal’ı Prometheus’un cezasını infaz etmek üzere görevlendirir. Zeus yanardağların ateşin ve sanayinin tanrısı Hephaistos’a emir vererek bu saygısız titanı Caucasus (Kafkas) dağlarına zincirletir. Hephaistos Prometheus’un ayaklarına ve kollarına kırılmaz zinciri geçirdi ve onları sağlamca kayaya çaktı. Zeus Kartal’a her gün Prometheus’un ciğerini yemesi için emir verir. Ancak Zeus Prometheus’un ciğerinin her gün kendisini yenilemesini sağlayarak ölmesini engeller ve acısının sürekli olmasını sağlar. Uzun bir zaman sonra Zeus Prometheus’a acır ve onu affeder.

  Bir başka masala göre Sagitta (Okçuk) takımyıldızı Kartal’ı öldüren oku temsil etmektedir. Prometheus’u acısından kurtarmak için Herkül oku öldürmüş olduğu Hydra’nın (Su yılanı) kanıyla zehirleyip Kartal’a fırlatmış ve onu öldürmüştür. Zeus ise sadık hizmetlerinden dolayı Kartal’ı gökyüzünde yıldızlar arasına koymuştur.  Aquila takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü


  Kaynak:Yasemin ÖRSAnkara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri -Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri - Ankara 2001

  Etiketler: Aquila Kartal PROMETHEUS Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri

  29 Nisan 2009 Çarşamba

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Lyra (Çalgı)

  Lyra takımyıldızının temsili resmi


  Lir en eski müzik aletlerinden biridir. Yunan mitolojisine göre lir Hermes tarafından icat edilmiştir.

  Hermes daha çocukken bir kaplumbağanın kabuğuna inek bağırsağı gererek bir lir yapar. Bu liri üvey kardeşi Apollon’a ( her ikisinin de babası Zeus’tur ) verir. Daha sonra Apollon liri henüz küçük bir çocuk olan Orpheus’a hediye eder.

  Orpheus’a liri kullanmayı periler öğretirler. Orpheus lirini öyle güzel çalar ki doğa bile kendi özgün sesini durdurarak onun müziğini dinler. Hatta vahşi hayvanlar onun peşinden gelir bitkiler ona doğru eğilirmiş. Orpheus Argonaunt’lar seferine katılır. Öteki kahramanlar kadar güçlü kuvvetli olmadığından kürek çekmez. Kürekçilere tempo tutarak “kürekçibaşı” lık yapar. Bir fırtına sırasında gemideki tüm kahramanları şarkılarıyla sakinleştirir sonra dalgalar da sakinleşir.

  Orpheus’la ilgili en ünlü mitos karısı Eurydike’nin aşkı uğruna cehenneme (ölüler diyarı Hades) inmesidir. Eurydike’nin masalı şöyle gelişir. Birgün Trakya’daki bir ırmak boyunca gezinirken Aristaios ona tecavüz etmek ister. Eurydike kaçmaya çalışırken otların arasındaki bir yılanın üzerine basar ve yılanın sokması sonucu ölür.

  Karısına delicesine aşık olan Orpheus bu ölüme kahrolur. Karısını aramak için cehenneme (ölüler diyarı) iner. Orpheus lirinin sesiyle yalnızca cehennem canavarlarını değil cehennem tanrılarını da mest eder. Ölüler diyarı tanrısı Hades ve eşi Persephone karısını böylesine seven adama acırlar. Karısı Eurydike’yi geri vermeyi kabul ederler. Ama bir şartları vardır. Orpheus karısı Eurydike’nin önünde yürüyecek ve yeraltı ülkesini terk etmeden karısına bakmayacaktır. Orpheus çaresiz şartı kabul edip yola koyulur. Fakat gün ışığına çıkmak üzere iken Persephone’nin kendisine bir oyun yaparak Eurydike’yi vermemiş olabileceği şüphesine düşer. Bu şüphe içinde yürüyen Orpheus bir an dönüp arkasına bakar. Bakar bakmaz arkasında yürüyen Eurydike yok olur ikinci kez ölür. Orpheus dönüp karısını yeniden bulmayı denediyse de cehennem bekçisi canavar Kharon Orpheus’un Ölüler diyarına tekrar girmesine izin vermez. Orpheus karısını alamadan insanlar arasına dönmek zorunda kalır.

  Orpheus’un ölümü bir çok masalın doğmasına yol açmıştır. Genellikle onun Trakyalı kadınlar tarafından öldürülerek hayata veda ettiği anlatılır. Trakyalı kadınların nefretine yol açan nedenler farklıdır. Kadınlar onu Eurydike’nin anısına sadık kaldığı ve bunu kendilerine yapılmış bir hakaret saydıkları için öldürürler. Bazı masallarda da Orpheus’un kadınlarla hiçbir ilişkide bulunmak istemediği bu yüzden çevresini delikanlılarla doldurduğu böylece eşcinselliği icat ettiği söylenir. En yakın dostu da Boreas’ın oğlu Kalais’tir. Yine bazı masallara göre Orpheus ölüler ülkesinden dönüşünde öbür dünyadaki deneyimlerine dayanarak bazı öğretiler yaratmıştır. Bu öğretiyi sadece erkeklerle kapalı mekanlarda yaptığı toplantılarda anlatır. Bu toplantılara kadınların katılmalarına kesinlikle izin vermez. Bir gece silahlanan kadınlar toplantı çıkışında
  Orpheus’u ve müritlerini öldürürler.

  Orpheus’un ölümüne ilişkin en yaygın masalda Trakyalı kadınlar Orpheus’u öldürdükten sonra cesedini parçalarlar. Parçaladıkları cesedi nehire atarlar. Ceset parçaları akan nehirle sürüklenerek denize ulaşır. Orpheus’un kesik başı ve çalgısı (lir) Lesbosadasına kadar gider. Lesbos’lular şaire cenaze töreni düzenlerler ve mezar yaparlar. Bu mezardan lir sesleri duyduğunu iddia edenler bile çıkar. Bu nedenle Lesbos adası lirik şiirin öz yurdu sayılır.

  Orpheus’un ölümünden sonra onun liri gökyüzüne çıkartılıp bir takımyıldız yapılarak ölümsüzleştirilir.

  Orpheus’un Homeros ve Hesiodos’un atası olduğunu söyleyen masallar da vardır.
  Lyra takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü


  Kaynak:Yasemin ÖRSAnkara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri - Takımyıldızların Mitolojik ÖyküleriAnkara 2001

  Etiketler: Boreas Eurydike Hermes Kalais Lesbos Lyra Orpheus Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri Çalgı

  20 Nisan 2009 Pazartesi

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Andromeda Cepheus (Sefe) ve Cassiopeia (Koltuk)

  Andromeda takımyıldızının temsili resmi.


  Etiyopya’nın (Afrika’nın doğusunda yer alan eski adı Habeşistan olan ülkedir) prensesi Andromeda Cepheus ve Casssiopeia’nın kızıdır. Kraliçe Cassiopeia elli deniz perisinden oluşmuş bir grup olan Nereid’lerden daha güzel olduğunu söyleyecek kadar kibirli biridir. Nereid’ler birbirinden güzel olan ve her bakımdan deniz dalgalarının sembolü olan deniz perilerine verilen addır. Kraliçenin bu tutumu karşısında Nereid’lerin onuru kırılır ve kraliçeyi cezalandırması için denizler tanrısı Poseidon’dan yardım isterler.

  Nereid’lerin ricası karşısında Poseidon bir deniz canavarını Etiyopya’ya gönderir.(Bazı hikayelerde bu canavarın Cetus olduğu söylenir. Ancak genel olarak Cetus zararsız bir balina olarak bilinmektedir.) Kral Cepheus’un danıştığı Ammon kahini krala kızının kurban edilmesi şartıyla Etiyopya’yı su altında bırakabilecek bu canavardan kurtulabileceğini söyler. Etiyopyalılar bu fedakarlığı kabul etmesi için Cepheus’u zorlarlar. Bunun üzerine kızını bugün Tel Aviv olarak bilinen şehrin kıyısına zincirleyip canavarın gelmesini beklemeye başlar. Bu canavar kayaya zincirlenmiş kızı gelip alacak ve ona ne istiyorsa yapacaktır.  Cepheus ve Cassiopeia takımyıldızlarının temsili resimleri

  Tam bu sırada büyük kahraman Perseus prensesin imdadına yetişir. Perseus Gorgon Medusa’yı kafasını keserek öldürdükten sonra kanatlı atı Pegasus’a binmiş geri dönerken tesadüfen prensesi zincirlenmiş bir şekilde ağlarken görmüş ve ona aşık olmuştur. Prensesle konuşmaya çalışır ancak uzunca bir süre prenses tek kelime bile konuşamaz. Ama Perseus’un ısrarlı tutumu karşısında prenses ona kim olduğunu neden zincirlendiğini ve olan biten herşeyi anlatır. Bu sırada deniz kabarmaya başlar ve canavar görünür. Perseus prensesin ailesine canavarı öldürebileceğini ancak bunun karşılığında prensesle evlenmek istediğini söyler. Kral ve kraliçe bu teklifi hemen kabul ederler. Perseus bunun üzerine Andromeda’yı kurtarmaya karar verir. Gökyüzünde uçarken Perseus’un suya vuran gölgesi canavarın aklını karışır. Canavarın aklının karışmasından faydalanan Perseus canavarı oklarıyla öldürür. Başka bir masala göre Perseus Medusa’nın kopmuş kafasını canavara göstererek onu taşlaştırır. (Efsaneye göre Medusa’nın yüzü o kadar çirkindir ki gören herkes birden taşa dönüşür.)

  Anlaşmanın kendi üzerine düşen kısmını yerine getiren Perseus Andromeda ile evlenmek ister. Ancak Cepheus kendi erkek kardeşi Phineus’u Andromeda ile evlendireceğine dair verdiği sözü unutmuştur. Phineus Perseus ve Andromeda’nın düğününe yandaşlarıyla gelir. Perseus burada da kahramanlığını göstererek Phineus ve yandaşlarını savaşarak yok eder.

  Kral Cepheus ve kraliçe Cassiopeia öldükten sonra tanrı Poseidon tarafından gökyüzünde yıldızlar arasına alınarak onurlandırılmışlardır. Perseus ve Andromeda’da onlara gökyüzünde eşlik ederler.

  Andromeda gökyüzünde kolları sereserpe uzatılmış ve bileklerinden zincire bağlanmış bir kadın figürü olarak yer almaktadır.  Andromeda takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü


  Cepheus ve Cassiopeia takımyıldızlarının gökyüzündeki görüntüsü.


  Kaynak:Yasemin ÖRSAnkara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri - Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri - Ankara 2001

  Etiketler: Andromeda Cassiopeia Cepheus Medusa Nereid Perseus Poseidon Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri

  19 Nisan 2009 Pazar

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri Pisces (Balık)


  Pisces takımyıldızının temsili resmi.


  Pisces eski bir takımyıldızdır. Bu takımyıldızın masalı toprak ana Gaia ile ölüler ülkesinin en derin yerinde olan Tartaros’un çocuğu olan Typhon ile ilgilidir. Typhon eski Yunan tanrılarının en korkuncuydu. Bir rivayete göre Typhon’un yüz tane başı vardı. Başları yıldızlara değebilirdi. Tüm başlarından kara diller ve gözlerinden ateş çıkarırdı. Ayrıca bu dev canavarın yılan ayakları ve gökyüzünü saracak kadar uzun kolları vardı. Bu korkunç canavar ile Olympos’taki tanrılar bile dövüşmekten kaçınırlardı.

  Bir gün Typhon tanrıların evi olan Olympos’a saldırdı. Ve tanrılar kendilerini bir hayvana dönüştürerek kaçmaya çalıştılar. Zeus kendini bir koça dönüştürdü şarap tanrısı Dionysos bir keçi haline geldi tanrıların habercisi Hermes ( Merkür ) balıkçıl bir kuş şeklini aldı. Güzellik tanrıçası Aphrodite ve oğlu sevgi tanrısı Eros ise Nil nehrinden geçebilmek ve canavardan daha rahat kaçabilmak için bir çift balık halini aldılar. Athena (Minerva ) sonradan bu olayı ölümsüzleştirmek için bu iki balık figürünü yıldızların arasına yerleştirdi.

  Bu balıklardan biri olan gözkamaştırıcı güzelliğe sahip Aphrodite bir efsaneye göre dalgaların köpüğünden doğmuştur. Bir ilkbahar sabahı Kıbrıs adası kıyılarında kıpırtısız olan deniz birden bire köpüklü beyaz bir dalga ile hareketlendi. Ve bu dalgayla birlikte bir sedef kabuğu kıyıya vurdu. Sedefin kapağı açıldığında içinden güzeller güzeli Aphrodite ve beraberinde aşk tanrısı olan oğlu Eros çıkmışlardır. Aphrodite güzelliğiyle sadece tanrıların değil insanlarında gönlünü fethetmiştir. İnsanların kalplerine sevgi ve aşk tohumları serpiyor onlara sevinç veriyordu. Aphrodite gücünü sadece insanlar üzerinde göstermezdi. O tüm tabiata söz geçirebilirdi. Aphrodite gibi Eros da tanrıların ve insanların kalplerinde aşkın ilahi ateşini yakar onların mutluluklarını veya bahtsızlıklarını hazırlardı. Eros’un elinde oklar veya tutuşmuş kızgın bir meşale bulunurdu. İnsan ruhu neşesini de ıstırabını da hep Eros’a borçludur.

  Burçlar kuşağındaki Pisces Aphrodite ve Eros’un birbirlerine iple bağlı görünen iki balık figürünü temsil eder.


  Pisces takım yıldızının gökyüzündeki görüntüsü.


  Kaynak:Yasemin ÖRSAnkara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri - Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri - Ankara 2001

  Etiketler: Afrodit Aphrodite Athena Balık Dionysos Eros Gaia Hermes Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri Typhon

  Takımyıldızların Mitolojik Öyküleri / Aquarius (Kova)

  Aquarius’un temsili resmi.


  Yunanlıların oniki büyük tanrısı Olympos’ta otururdu. Olympos Makedonya ile Tesalya arasında oldukça heybetli bir sıradağın en yüksek tepesiydi. (Olympos ismi yalnız tanrıların oturdukları; yüksekliği 2985 metreye varan meşhur dağın ismi değildir. Bizim Anadolumuzda bile bazı dağların isimleri eskiden Olympos’du. Bugün isimleri Uludağ Aladağ ve Hisardağı olan dağların isimleri de eskiden Olympos’du.)

  Olympos dağının Ulu tanrısı dünyanın sahibi tanrıların ve insanların babası her güzel varlığın yaratıcısı olan Zeus yalnız kadınların güzelliğine vurgun değildi. O güzel olan herşeye hatta delikanlılara bile gönlünü kolayca kaptırıyordu. Zeus birgün yeryüzünde olağanüstü güzelliğe sahip bir delikanlı gördü. Ganymedes adını taşıyan bu delikanlı Truva şehri kralı Tros’un oğludur. Su taşıyıcısı olarak bilinen Ganymedes Olympos dağında yaşayan tanrılara fincan veya kupalarda içecek taşımakla görevlidir. Bu delikanlı o kadar hoş ve güzeldi ki Zeus onun cazibesinden kendini kurtaramadı. Fanilerin arasında görüp beğendiği ve sevdiği bu genci daima yanında bulundurabilmek için yeryüzünden kapıp Olympos’a çıkarmayı düşündü. Bir gün Ganymedes İda dağının (Bayramiç ile Erdemit arasında 1767 metre yüksekliğinde bugün Kazdağı denilen dağın eski adı İda’ydı.) yamaçlarında sürüsünü otlatıyor ve bir kayanın üzerine oturmuş kaval çalıyordu. Kocaman bir kartal şekline giren Zeus Olympos’un tepesinden aşağı doğru süzüldü ve Ganymedes’in arkasından geldi. Ansızın üzerine çullandı ve onu kaptığı gibi doğru tanrıların dağına uçurdu. Bu genç çoban Olympos tanrılarının yiyeceği olan Ambrosia ile içenlerin ölümsüzlük kazandıkları ve tanrılara mahsus içki olan nektarla beslendi. Bu suretle güzel yüzü hoş endamıyla tanrıların gözünü okşamak için ebedi gençliğine muhafaza etti.

  Başka bir masala göre Ganymedes’i kaçıran şafak tanrıçası Eos’tur. Şafak tanrıçası gül renkli parmaklara sahip güzel ve gönül alıcı bir bakireydi. Her sabah doğu tarafından göğün kapılarını açarak Güneş’e yol verirdi. Eos Ganymedes’e karşı tutku ve öfke karışımı bazı hisler beslemektedir. Ancak tanrıların tanrısı Zeus Ganymedes’in çekiciliğinin farkına varıp onu tanrıça Eos’un elinden alır.

  Mısır kökenli bir masalda ise Aquarius Nil nehri tanrısı olarak bilinir. Büyük bir olasılıkla Aquarius’un kupasından dökülen su Nil nehrinin kendisini temsil etmektedir. Aquarius su tanrısı olarak da bilinmektedir. Bazı toplumlara göre iyi bazılarına göre ise kötü bir tanrıdır. Kuru iklimlerde yaşayan Etiyopya ve Yunan toplumları için Aquarius çok iyi bir tanrıydı. Çünkü hasat zamanı kendilerine bolca yağmur getiriyordu. Ancak Babiller için iyi bir tanrı değildi Güneş’in Aquarius’a geldiği ayda yağmurun lanetinden söz etmeye başlarlardı. Güneş Aquarius’a girdiği an yeni yıl başlar yani bahar yaklaşmaktadır ve suyun başladığı bu mevsim bereketli ürünlerin müjdecisidir.

  Aquarius kuzey yarımkürede Pisces(Balık) ve Cetus(Balina) takımyıldızlarının yanında bulunur. Su taşıyıcısı kendi kupasındaki suyu Piscis Austrinus’un (Güney balığı) ağzına dökmektedir.
  Aquarius takımyıldızının gökyüzündeki görüntüsü.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İlgi çekici geldi. Biraz uzun ama keyifli.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş