Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart 3500 Yıl Önce İmkansızı Başaran Firavun

  Bir firavun düşünün ki Nefertiti veya Kleopatra'dan kat be kat güçlü olsun. Bir erkek firavunu saf dışı bırakıp 21 sene koca Mısır'ı yönetsin. İnanması güç de olsa günümüzden neredeyse otuz beş asır önce bunu başarabilen bir kadın vardı.

  Hatşepsut'un iktidarındaki Mısır çok zengindi. Çünkü döneminde pek çok hammadde kaynağı bulundu. Mimari ve taşımacılık oldukça gelişmişti. O günkü teknolojiyle büyükçe bir dikilitaşı bir ay gibi bir sürede uzak bir mesafeye taşıttı. Amerika'da günümüz teknolojisiyle kütlesi bunun yarısı olan bir bloğun 4 ayda taşındığı biliniyor.


  Hayatı boyunca bir erkeğe aşık oldu. Senmut adındaki bu adam tamamen bu ailenin dışında bir mimardı. Onunla daha çok görüşmek için öldükten sonra konulacağı tapınağı yapma görevini ona verdi. Deir el-Bahri'de kendi ismiyle büyük bir tapınak yaptırdı.  Hatşepsut Antik Mısır'ı yöneten 18. hanedana mensup bir firavundur. Babası I. Thutmose'dur. Annesi iki kız doğurdu ancak sadece Hatşepsut hayatta kalabildi. Oldukça güçlü bir firavun olan babası geride bir erkek bırakmak için bir eş daha aldı. Bu eşinden olan çocuğu Thutmose sonradan Hatşepsut'un eşi olacaktı. Hatşepsut annesinin tek kızı olarak çok güçlü ve bir erkek gibi yetiştirildi.


  Hatşepsut'un mensup olduğu hanedanın bir adeti vardı. Tüm hanedanın asil olması için herkes kardeşleri ile evlendirilirdi. Buna geleneğe uyularak Hatşepsut da kardeşi Thutmose ile evlendirildi.

  Babasının ölümünün ardından eşi Mısır firavunu kendisi ise bir kraliçe oldu. Hatşepsut hiç istememesine rağmen sürekli kız çocuğu doğurdu. Annesinin kaderini yaşayan Hatşepsut bu yüzden narin olan kızlarını hiç sevmedi.

  Hatşepsut'un hayatının zor anları kocası firavun olduktan sonra başladı. Eşi bir erkek çocuk sahibi olmak için bir dansözü eş olarak aldı. Bu dansözden doğan oğluna kendisinin ve babasının adı olan Thutmose ismini koydu.

  Fakat II. Thutmose Hatşepsut'un düşmanlığından korktuğu için bu çocuğu yetiştirme görevini Hatşepsut'a verdi.
  İleride "bastırabileceği" bir aday seçen Hatşepsut üvey oğlunu yetiştirme görevini üzerine aldı. Küçük Thutmose'u devlet işlerinden uzaklaştırıp askeri görevlere daha yakın tutmaya başladı. Devlet yönetimi konusunda kendini geliştiren Hatşepsut din adamları ile de yakınlık kurmayı ihmal etmedi.

  Eşi II. Thutmose aniden öldü. Bu ölümün arkasında Hatşepsut'un parmağının olduğu iddia edilse de bu hiçbir zaman tam olarak anlaşılamadı. Rahipler ile de arası iyi olan Hatşepsut üvey çocuğu Thutmose'un küçük olduğunu öne sürerek tahta geçti. Üvey oğlunu savaşçı olarak yetiştiren Hatşepsut onu genelde seferlere göndererek iktidarını sürdü.

  Olası bir isyanı engellemek için bir erkek gibi giyinmeye başladı. Diğer firavunlar gibi törenlere katıldı ve takma sakallık kullandı. Döneminde birkaç kez karşı sesler çıkar gibi olunca orduyu toparlayarak sefere çıktı. En önde savaşıp halkına cesur olduğunu kanıtladı. O saatten sonra Hatşepsut'un iktidarı artık kesinleşmişti.  Üvey oğlu III. Thutmose artık iyice büyümüştü. Hatşepsut ise hastalıklarından dolayı sıkıntı çekiyordu. Thutmose'a emrindeki devlet adamlarını öldürmemek şartıyla iktidarı teslim edeceğini söyledi. Böylece sevdiği adamla gizli de olsa daha rahat görüşecek ve halkının nezdinde iktidarı bırakarak yüce gönüllü olduğunu gösterecekti.

  KuNFeYeKuN, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  III. Thutmose sözünü tutmadı ve çoğu devlet adamını öldürttü. Bunu haber alan Hatşepsut oğlunun karşısına geldi ve ''Mısır üzerinde intikamım kalacak. Bekleyin göreceksiniz!'' diyerek bir daha görülmemek üzere kayboldu.

  Mısır'a yakın bir yere yerleşen Hatşepsut'un hastalığı kısa bir zaman sonra daha da arttı. Eklem ağrısı çeken Hatşepsut'un kemik kanserinden hayatını kaybettiği düşünülüyor. Ölümünden sonra oğlunun hışmından korkularak alelacele mumyalandı. Bu yüzden mumyasını kokularla ve altınlarla süsleme imkanı olmadı.

  Hatşepsut'un güçlü iktidarının ardından tahta geçen III. Thutmose yanındaki kişilerin de etkisiyle annesinden kalan izleri silmeye başladı. Fakat dış tehditler artmaya başladıkça buna çok da fırsat bulamadı ve seferlere çıkmaya başladı.

  Bir süre sonra vicdan azabı çeken III. Thutmose bir zamanlar annesinin çektirdiği dişin üzerine Firavun Hatşepsut yazdırdı ve bunu ömür boyu yanında taşıdı.


  Hatşepsut'un mumyası aslında 1903 yılında Krallar Vadisi'nde bulundu. Bir erkeğe ait olduğu düşünülen mumyanın Hatşepsut olduğunun anlaşılması için 104 yıl geçmesi gerekti. 2007'de yapılan DNA testlerinden sonra bu mumyanın bir kadına ait olduğu anlaşıldı.

  Bu sıralarda bulunan bir diş üzerinde ise ''Firavun Hatşepsut'' yazıyordu. Mumyanın da bir dişi eksikti ve diş yerine oturtuldu. Kraliçe Hatşepsut'un mumyasının teşhisi Mısır'da 1922 yılında Tutankamun'un mezarının keşfinden bu yana en büyük arkeolojik buluş olarak nitelendiriliyor.

  Unutulmaktan korkan başarılı siyasetçi güçlü komutan ve ilk kadın firavun Hatşepsut artık rahat bir şekilde uyumaya devam ediyor. Ve mumyasına dikkatli bakınca sanki gülümsüyor...

  Antik Mısır'ın 18. hanedanı döneminde hüküm süren kadın firavun Hatşepsut'un Luksor'daki tapınağı ilgi görüyor.


  Mısır'ın orta kesimlerinde birçok antik yapıya ev sahipliği yapan Luksor şehri antik medeniyetin 18. hanedanından I. Thutmose'nin Kraliçe Ahmose’den olan kızı Hatşepsut'un tapınağını da barındırıyor.


  Luksor'un Nil Nehri'ne bakan batı kıyısında yer alan arkasını dev kayalıklara dayayan geniş arazide inşa edilen Hatşepsut Tapınağı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

  Dünyanın farklı yerlerinden gelen turistler kayalık bir yamacın eteğinde yükselen tapınağa yoğun ilgi gösteriyor.


  Üç katlı olarak kademeli bir taraça sistemiyle inşa edilen tapınak mimari yapısıyla ziyaretçileri adeta büyülüyor.

  Mısırbilimci Besam eş-Şema AA muhabirine yaptığı açıklamada iktidarda bulunduğu zaman dilimi konusunda çeşitli görüşler olsa da Hatşepsut'un M.Ö 1479 -1458 yılları arasında hüküm sürdüğünü belirtti.

  Şema tarihteki ilk kadın firavunlardan sayılan Hatşepsut'un emriyle Mimar Senmut tarafından planlanan tapınağın asırlar geçmesine rağmen görkemini koruduğunu ifade etti.
  Tapınakta iktidara geldikten sonra bir kral gibi giyinen ve takma sakal kullanan Hatşepsut'un sakallı olarak tasvir edilmiş heykelleri bulunduğunu söyleyen Şema girişte de tapınağın maketi bulunduğunu dile getirdi.

  Rivayete göre hakimiyet yılları boyunca barışçıl bir politika izleyen Hatşepsut yalnızca isyan bastırmak için sefere çıkmıştır.
  İmara önem veren ve dönemindeki en büyük ticaret yolunun girişimcisi olan Hatşepsut sayesinde Mısır'ın o tarihlerde refaha kavuştuğu anlatılıyor.

  Mimar Senmut'a kendisi için bir tapınak inşa ettirmesi talimatı veren Hatşepsut'un ölümünün ardından yerine III. Thutmose geçmiştir.

  Kadın firavun Hatşepsut'un ilgi çeken tapınağı...

  KuNFeYeKuN, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş