Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Agac Mitolojisi


  Kırgız Türklerinin Ağaç Kültü


  Kırgız Türklerinin ayin sırasında yapılan ardıç ağacı ile “alazlamaları” (tütsüleme) belli ağaçların koruyucu ve arındırıcı niteliğine inanan Türklerin ağaç kültünden gelir. Alazlama esnasında ağaç kültü ile ateş kültü bir arada görülür.

  Kırgızlarda günümüzde de ardıç ağacı kutsal ağaç olarak yerini koruyor. Kırgızların yeni eve taşınmadan önce ve salgın hastalıklar sırasında ardıçla tütsü yapmaları özellikle onu yeni doğmuş bebeğin beşiği için malzeme olarak seçmeleri de ardın ağacının kutsal niteliğinden kaynaklanır.

  Ayrıca tek bitmiş ardıç ağacına “mazar” (kutsal yer) denilir ve özel amaçlı ziyaretler yapılır. Kumaş parçaları bağlanır dilek tutulur. Ağaçlara paçavra bağlayarak dilek tutmak ve çocuğu olmayan kadınların tek biten ardıç ağacının altından geçmeleri Doğu Türklerinde olduğu gibi Anadolu Türklerinde de görülen bir vakadır.

  Yakut Mitolojisinde Ağaç Kültü

  Yakut Türklerinin inanışlarına göre şamanlar yeryüzüne bir kartal tarafından getirilirlerdi. Onlara göre şaman olacak olan bir çocuğun ruhu çocuk daha doğmadan bir kartal tarafından yenirdi. Bu ruhu yiyen kartal bundan sonra güneşli bir bölgeye göç ederdi. Ortası büyük bir çayırlıkla kaplı olan bu bölgede güneşin ışıkları solmaz ve her zaman pırıl pırıl parlarmış. İneklerin ilk defa süte geldiği yerde yine bu çayırlık alan imiş. Tam bu çayırların ortasında ise kırmızı bir çam ile bir gürgen veya kayın ağacı varmış. İşte bu kartal bu ağaçların üzerine gelir ve yumurtasını bıraktıktan sonra gidermiş. Yumurta bir süre ağaçların üzerinde kaldıktan sonra yarılır ve içinden bir çocuk çıkarmış. Ağaçların altında bir beşik bulunurmuş. Çocuk yumurtadan çıkar çıkmaz hemen bu beşiğin üzerine düşer ve orada büyüme başlarmış.

  İnanışına göre iyi şamanlar kırmızı çam üzerindeki yumurtadan; kötü şamanlar ise gürgen ağacı üzerindeki yumurtadan çıkarlarmış. Yumurtadan çıkan bu şamanlar tabii olarak hayatları süresince “Kartal-Ana”ları tarafından korunurlarmış. Bu kartal onların her işlerinde büyük yardımcıları olurmuş.


  Yakutlar en yüksek ruhları taşıyan hayvanın kartal olduğuna inanıyorlardı. Şaman göğe yükselirken dünya ağacını vasıta olarak kullanıyordu. Bahsedilen bu dünya ağacının üstünde kuşlar ve tepesinde de kartal bulunuyordu. Bazen bu dünya ağacı uzun bir sırık şeklinde düşünülüyordu. Sırığın tepesinde genellikle gök kuşu denilen kartal veya çift başlı kartal bulunuyordu. Tasavvura göre bu sırığın üzerindeki kartal Gök tanrının kuvvet ve kudretinin temsil ediyordu. Dünya ağacı zaman zaman Türkler ve çevrelerinde ki topluluklar tarafından kutsal olarak kabul edilen kayın ağaçları gibi ağaçlardan seçilirdi. İlk şaman yaratıldığı zaman yaratıcının çocuklarının bulunduğu yedi dallı bir huş ağacı ilahi bir mesken olarak kurulur. Bunun dışında üç ağaç daha dikilir. Bu kozmik ağacın tepesinde de yukarı da bahsettiğimiz sırığın tepesinde olduğu gibi Gök tanrının bir biçimi olan kartal yer alır. Kartalın yanındaki kuşlar ise geleceğin kam’larının ruhlarını temsil etmekteydi. Kartal’ın ormanın ruhunu temsil ettiğinin söylenmesi bu dünya ağacının aynı zamanda orman kültüyle de alakalı olduğunu da gösterir.  Tispe ve Piremus

  Bir zamanlar birbirlerine asik iki genc vardi. Kızın adı Tispe delikanlinin ki ise Piremus idi.

  Bunlar yanyana evlerde otururlardı. Birlikte büyüdüler ve çocukluklarından beri birbirlerine karşı aşk beslerlerdi. Fakat aileleri görüsmelerini istemezler birbirlerine uygun olmadiklarini düsünürlerdi. Oysa onlar birbirlerini ölesiye seviyorlardi. İki evin arasinda gizli bir çatlak vardı aileleri bunu bilmezlerdi. Onlarda geceleri burda bulusur o aradan birbirlerine seslerini duyurur aşklarıniıdile getirirlerdi.

  Bir gece ormandaki agacin altında buluşmaya karar verdiler. Tispe ağaca Piremus dan önce varmıştı. Gittiginde avını yeni yemiş ağzindan kanlar akan kocaman bir alanla karşı karsıya geldi. Korkarak bir mağaraya doğru koşmaya basladı. Farkında olmadan yolda boynundaki esarbını düşürmüştü. O sırada Piremus geldi gördükleri karşısında dönüp kalmıştı.

  Kocaman aslan ağzında kanlarla birlikte biricik sevgilisi Tispe nin esarbını parçalıyordu. O an aklina gelen ilk ve tek sey aslanin Tispe yi öldürerek yediğiydi. Tispesiz yasayamazdi. Aklından gecen sadece aşkı uğruna canına kıymaktı.

  Belinden hançerini çikardi ve gögsüne sapladi. Kanlar icinde cansız bedeni yere düştü. Tispe ise korkusunu bir kenara atıp bir an önce aşkını görmek icin mağaradan çıkmaya karar vermisti. Ağacın altina geldiginde o korkunc sahneyle yuzlesti. Piremus un cansiz vucudu yerdeydi ve elinde Tispenin dusurdugu esarpini tutuyordu.

  İlk önce genç kız olanlar karşısında ağlamaktan hiçbir şeyi anlayamamisti. Ama eşarpi ve uzaklasan aslanı görünce anladı. Bir an mağarada düsündüğü o korkunç sey başına gelmisti. Ve onun öldügünü düşünen Piremus aşkı ugruna canına kıymıştı.

  Tispe bir an bile dusunnmeden hanceri aldi ve gögsüne götürdü. Onların aşkı ölesiye bir aşktı ve ölüm bile onları ayıramazdı. Eğer Piremus aşkı uğruna ölümü göze aldıysa o da hiç çekinmeden canına kıyabilirdi ve hanceri sapladi. Birden vücudu Piremusun bedeninin üstüne yığıldı.

  O anda tanrılar bu yüce aşkı ölümsüzleştirmek istediler ve bu çiftin üstünde duran ağacı bunların aşkına adadılar. Piremusun kanını bu ağacın meyvelerine Tispenin gözyaşlarini ise ağacın yapraklarına verdiler.

  O günden beri kara dut agacinin meyvesinin çıkmayan lekesini(Piremusun kan lekesini) dut ağacının yaprakları (Tispenin gözyaşları) temizler..

  (Bilir misiniz dut ağacının meyvesinin lekesi çıkmaz ama elinize ağacın yaprağımı alır avuşturursanız lekenin gittigine göreceksiniz)

  Druid Öğretisinde Ağaç Kültü


  Druidler kısaca Kelt rahipleri olarak tanımlanırlar. Druidlerin Kelt toplumu içindeki yerleri çok önemlidir . Toplumsal bir çok olayda rol oynadıkları gibi dağınık olan Kelt kabileleri arasında birleştirici bir rol de oynuyorlardı

  Druidlerin öğretileri her şeyden önce ezoterik öğretilerdi ve sadece seçilmiş müritlere sözlü olarak aktarılırdı . Bu yüzden druidlerin öğretilerini tam olarak bilemiyoruz. Antik yazarlar ve Kelt efsane ve öykülerinden derleyebildiğimiz kadarı ile druid öğretisini belirleyebiliyoruz

  Druidlerde sembolik olarak ağaç yeraltı dünyası yer ve gök arasında bir bağlantıyı temsil etmektedir.

  Kelt sembolizminde en önemli olarak meşe gücü ve elma ağacı ölümsüzlüğü sembolize eder.

  Ağacın bir önemi de üzerinde tanrıların habercileri olan kuşları barındırmasıdır. Kökleri ise geçmişe yeraltına doğru gider. Bu yüzden efsanelerde ölülerin ruhları dallar arasında ya da ağaçların gövdelerinde bulunurlar.

  Kutsal korular Druidler için kutsal mesajı aldıkları ve erginlenmenin olduğu yerlerdir. Druidler buralarda nemeton denilen kutsal yerlerde açık havada ritüelleri gerçekleştirirlerdi. Bu yüzden de Druidler’den günümüze tapınaklar binaları kalmamıştır.

  Druidler ellerinde bir ağacın küçük bir sembolü olan değnekleri taşırlardı. Bu değnekler druidin gücünün belirtis i olduğu kadar bunlarda sihir gücü de olduğuna inanılırdı. Ayrıca bu değneklerin yapıldığı madde ya da ağaç taşıyanın toplum içindeki yerini de belirttiğinden büyük önem taşımakta idi.

  Druidler için kutsal olan bir bitki de ökse otu idi. Bununla ilişkili törenlerin nasıl yapıldığını yukarıda incelemiştik. Ökse otu aynı zamanda ay sembolizmi ile de ilgili idi. Bu nedenle Druidlerin meşe üzerindeki ökse otunu kesmek için kullandıkları orak da hilal biçiminde idi. Ökse otu aynı zamanda üzerinde bulunduğu ağacı ruhu ve eliksir’i olarak da kabul ediliyordu. Aynı şekilde ökse otunun bir başka adı da “Meşe suyu” idi.

  ALINTIDIR

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up

  Ağaç inancı


  Animizim'de ağaçlar kişiliğe ve ruha sahip olan varlıklardır


  Ağaç inancı birçok doğa inançlarının barındırdığı animizimde ağaçların saygı gösterilmesi gereken bir ruha sahib oldukları ve ağaçlara gösterilen saygı bereketi etkilediğine inanmaktan kaynaklanan bir kült'dür.

  Eski Türklerin ve Moğolların inancı Tengricilikte ve kuzeyamerikanın yerli inançlarında ayrıca birde dünyanın merkezinde durduğuna ve yer ve gök alemini birleştirdiğine inanılan "Dünyalar ağacı" vardır. Ağaca tapınmanin izleri Oğuzlara kadar muhafaza edilmişdir: “Bay Terek” “Temir Kavak” veya “Hayat Ağacı” denilen kutsal “Evliya Ağaç” inanışına benzer inanclar sadece Türk mitolojisinde değil tüm dünya mitolojilerinde rastlanabilir.

  Sembolik anlamları

  Türk etnik-kültürel geleneğine baktığımızda önemli bir yer tutan ağaç miti Türk düşüncesinde yaratılış nedeninin başlıca motiflerinden biri olarak gösterilir. Bu düşünceye göre ilk insan dokuz budaklı bir ağacın altında yaratılmıştır. Türk mitolojisinde “Evliya Ağaç” Tanrı’ya kavuşmanın yoludur.

  İnanışa göre yüce dağlar gibi bazı kutsal ağaçların bakışları da gözle görülemeyecek kadar göklere yükselir ve göklerde olduğu sanılan ışık dolu cennet alemine ulaşır. Cennet ise Ulu Tanrı’nın gözle görülebilen yanına çevrilmiştir.Böylelikle “Evliya Ulu Ağaç” Türk düşüncesinde Tanrı’nın ilahi özelliklerinin maddi yeryüzündeki sembolü haline gelmiş başka bir deyişle onu sembolize etmiştir. Ağaç Türk halklarının geleneksel dünya görüşlerinde insanların birbirleriyle ve doğanın insanlarla bağını da sembolize eder.

  Tanrı’yı sembolize eden kutsal Evliya Ağaçları’nın Türk mitolojisindeki tanımına uygunluğu açısından birçok özelliği vardır; bu ağaçların tek ve benzersiz olması ölümsüzlüğü sembolize etmesi ve sığınacak yer olması bunlardan bazılarıdır. Bu özellikler aynı zamanda “Ulu Gök Tanrı”nın taşıdığı özelliklerdir. Bu nedenle ağaç kutsal bilinmiş ve onu kesmek günah sayılmıştır. Tanrı Dağı gibi “Evliya Ağaç” da Türk mitolojisindeki Tanrıcılıkta Tanrı’yı temsil etmektedir.

  Türk halklarında ağaçların bereketli olması veya birkaç yıl ürün vermeyen ağaçların ürün vermesi için "ağacı korkutmak" gibi adlarla bilinen gelenekler vardır. Uykuda çiçeklenen ağaç görmenin dünyaya çocuk geleceği yıkılan ağaç görmenin de ölümün işareti olarak yorumlanması ağaçlara bağlı eski inanışların bir ürünüdür. Mitolojik inanışa göre öbür dünyada her yaprağı bu yeryüzündeki bir insana ait olan bir ağaç vardır; bir insan yaprağı sararıp yere düştüğü zaman ölür. Kadir gecelerinde ise suların durduğuna ve ağaçların secdeye gittiğine inanılır.

  Ağaç Azerbaycan dekoratif sanatında ortaya konan örneklerin tamamında da hayatın başlangıç sembollerinden biri olarak yer almaktadır.

  Tarihsel kökenleri

  M. Kaşgari’nin Oğuzlardan bahsederken onların yüksek bir dağla yakınlıklarına değinir ve “gözlerine ulu görünen” büyük bir ağaca “Tankrı” dediklerini söyler. Derbent yakınlarında yaşayan Kumukların dokunulmaz ve kutsal saydıkları ağacı “Tenkrihan” olarak adlandırmış olması ve diğer birçok tarihsel bilgi Türklerin gözünde Ulu Ağaç’ın Tanrı’nın ilahi vasıflarını taşıdığını gösteriyor. Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi’nin uykusuna girip hakimiyetinin nerelere kadar uzanacağını söyleyen her tarafa dal-budak salan ve budaklarının gölgesi dört bir yanı örten de ağaçtı. Bazı kaynaklarda Ertuğrul Bey’in adıyla bağlantılandırılan bu uykudaki ağaç motifi Türk destan kültürüne de çok uygun düşüyor.

  Sayan Altay halk kültüründeki ağaç motifi yer sahibi motifiyle ilintilidir. Burada ağaç Ulu Ana’nın yaşadığı ve kahramanlara memesinden süt verdiği yerdir. Hakasların yaşlıları kayın ağacının yerin derinliklerine işlemiş köklerinde yeraltı dünyasındaki atalar alemiyle bağlı gücün ifadesini görürler. Türk halklarında ulu ağaçların evliya adlarıyla anılması da çok yaygındır. Büyük olasılıkla Tanrı’nın tekliğini simgelediği için yalnız ağaçlar mitolojik inanışlarda önemli yer tutmuşlardır.

  “Evliya Ağaç” mitolojisine dair edebiyatlarda “Dünya Ağacı” “Şaman Ağacı” “Bay Terek” gibi adlara rastlanır. Dünya halklarının mitolojisinde “Hayat Ağacı”; Altay Türk mitolojisinde “Bay Kayınk” ; bazı hikâyelerde ise “Tamir Terek” adları geçmektedir.

  Dünyanın tam ortasından yükselen bu ağacın kökleri yeraltına iner dalları ise dünya dağının zirvesine yükselir. Böylece bu kutsal ağaç dünyanın her üç katını -gök yer ve yeraltı dünyalarını- birbirine bağlamaktadır.

  Şamanist Türklerin en kutsal bildikleri ağaç kayın ağacıdır. Kutsal sayıldığı için de “Bay Kayın” denilen bu ağaç bütün şaman ayinlerinde yer alır. Ağaç motifi olan kayın Altaylarda şaman ayinlerinde doğum düğün ve bayramlarda önemli unsurdu. Ataların hayatları bu ağaçla bağlanırdı. Altay şamanlarının inancına göre insanlar yaratıldıkları zaman ilk kayın ağacı da Umay Ana ile beraber yere inmiştir. Şamanı besleyip büyüten ağacın adı Ara Ağaç'tı. Yakutlara göre göğün en üst katında olup göğün yere açılan kapısıdır. Yerle göğü birbirine bağlayan Dünya Ağacı’nın zirvesinde iki başlı bir kartal yuva kurmuştur. Bu kartalın görevi gökleri korumaktır.

  Hakaslar “Imay Toyı” adını verdikleri törenlerde kullandıkları ağacı tören bittiğinde ormana götürüp dikerlerdi. Eğer bu ağaç kurumazsa adına tören yapılan kadının ailede çocuklarının dünyaya geleceğine inanılırdı. Hakasların geleneksel görüşlerinde ağaç aynı zamanda “insan” “insanın canı” ve “soy” anlamlarıyla da bağlantılıdır.

  Toprağın ruhunun da kayın ağacında olduğuna inanılmıştır. Şamanlar kendi ilahilerinde tören ve ayinlerin başlıca unsuru olan kayın ağacına “Bay Kayın” derlerdi. Kayın Tanrı’yla kulu arasında ilahi bir köprü gibi düşünülürdü. Şorlar da dağ ve su ruhlarının şerefine yaptıkları ayinleri kayının altında gerçekleştirirlerdi.

  Türk etnik-kültürel geleneğinde her ağacın birer canlı varlık olduğuna inanılmıştır. Buna göre de kutsal ağaca zarar veren veya dallarını kıran birine zeval geleceğine inanılmıştır. Tapınılan ağaca ant içilir her yıl bir kurban kesilirdi. Anadolu Kızılbaşları kutsal ağacın ilahi özellik taşıdığını belirtmek için bu ağaçlara “Dede Ağacı” demiştir. Cengizname'ye göre Cengiz her boya bir işaret olarak ayrı ayrı damga kuş ve benzeri şeylerin yanında bir de ağaç tayin etmişti.

  Altaylarda “Genç Oğlan” adlı hikâyenin kahramanı kayın ağacının altında geceledikten sonra ad alır. Kırgız ve Kazaklarda ise kısır kadınlar yalnız ağacın (veya suyun) yanında geceleyip kurban keserlerdi. Yakutlarda çocuğu olmayan kadınlar kutsal bir ağacın dibinde ak-boz at derisinin üzerinde oturur ağlayıp sızlayarak yer sahibinden çocuk isterlerdi. “Er Sokotoh” destanında Er Sokotoh’un ablası sekiz budaklı ağaç kardeşine yenilmez güç vermek için onu emzirir. Oğuzname’deki “Kıpçak” efsanesinde de ağaçtan söz edilmektedir. Altay halk bilimindekayın ağacından inip yeni doğmuş çocuğa ad veren insanlara yardım eden ak sakallı yaşlı insan motifleri görmek mümkündür. Ancak Türk mitolojisinde ağaçtan doğma motifi görülmez. Kahramanlar ağaç yoluyla cennetten gelirler.

  Türk kültüründe kutsal ağacın küçük bir dalını bile kesmeye kimse cesaret edemez. Azerilerin inanışlarına göre dedebaba ruhları gününde ne olursa olsun kesilemezdi. Türbe ve mezarların başında olan ağaçlar da kutsal sayıldığından kesinlikle yakılmazlardı. Geleneksel görüşlere göre ağaç kesmek genellikle günah sayılmış ve sadece mecbur kalındığında bu yola başvurulmuştur.

  Anadolu Alevileri ise ağaçları ziyaret etmektedirler görkemli ağaç karşısında baş eğip yılda bir kez orada tören yaparak kurban keserler. Ağaca tapınmanın bir başka ifadesi de evin temeli etıldığında ağaca kurban kesme geleneğiydi. İnanışa göre ağır olduğu düşünerek meyveli ağacın altına yatmazlar tanrısal özellikler taşıyan Ulu Ağaç’ın dibinde oturmazlardı. Meyve getiren ağacın kesilmesi günah sayılırdı. Bir ağaç kesildiği takdirde ağaç sahibinin insana zarar vereceği düşünülürdü.

  M.Kaşgari “Bay Yığaç”ı bir yer adı olarak kayda almıştır. Kazakistan’daki birçok doğal obje ve yere “Avlıye Akaş” (Evliya AğaçKutsal Ağaç) gibi adlar verilmiştir. Bütün bunlar ağacın Türk uygarlıklarındaki yerine işaret etmekte onun kutsallık yönünü bildirmektedir.

  Aşık Paşaoğlu tarihinde “Devletli Kaba Ağaç” ifadesine rastlanılır. “Kaba Ağaç” anlayışı bu şekliyle Dede Korkut kitabında da geçer. “Kaba” sıfatı ağacın ululuğuna kutsallığına işaret olarak görülebilir.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş