Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Thumbs up Adapa - Adamu Miti

  Adapa-Adamu Miti

  Adapa-Adamu Miti

  Adapa Mezopotamya mitolojisinde yaratılmış ilk insan. Adapa antik bir Sümer kralıdır Sümer'in krallar listesinde ulusun ilk lideri olarak geçer. Farklı biçimlerinde Oanes ve Alulim olarak da anıldığı olmuştur.

  Akadca'da ismi adam erkek insan anlamına gelir. Adem ile ilişkilendirilebilir.

  Antik Eidug(Eridu) şehrinin kralıydı. Enki (Ea) tarafından yaratıldığına inanılırdı bir bakıma Enki 'nin oğlu olarak düşünülmüştür. Yarı faniydi ama ölümsüzlerin kuvvetine sahipti. Evrenin tüm bilgisinin üçte birine sahip olduğu bu bilginin ona Enkitarafından öğretildiğine inanılırdı. İnsanlığa dili öğretenin Adapa olduğuna inanılır.

  Kral olarak görevlerinin yanı sıra bir rahip ve üfürükçüydü1. Öldükten sonra apkallu`dan (yedi büyük bilge) olmuştur.

  Mite göre Adapa tanrısal soydan gelen bir fanidir. Balıkçı teknesini devirdiği gerekçesiyle Güney Rüzgarı'nın kanatlarını kırınca Anu'nun (Cennetin ve tanrıların tanrısı) önünde hesaba çekilmesi gerekir. Enki(Ea) onun hami tanrısı cennetteyken yeyip içmemesi gerektiği konusunda onu uyarır. Bu aslında bir aldatmadır böylece Adapa'nın ölümsüz olma şansını elinden almıştır.

  Bu mite göre ise insanların ölümlü oluşu Adapa'nın aptallığından kaynaklıdır. Ea oğluna bilgelik vermiş ama ölümsüz yaşamı vermemiştir. Bir gün Adapa'nın önüne ölümsüzlüğü elde etme şansı çıkar ancak Adapa reddeder. Tanrı Anum'un huzuruna çağrılır. Ea orada ölüm için yiyecek ve içecek verileceğini onlardan tatmamasını haber verir önceden. Hüküm verileceği gün öteki tanrılar onu tutarlar ve yumuşayan Anum ölümsüzlük yiyecek ve içeceğini getirtir. Adapa bunları da almak istemez. Anum şaşırıp nedenini sorar. Adapa şöyle yanıtlar: "Bir başkası yemeyeceksin içmeyeceksin dedi". Anum buna bakıp Adapa'nın yeryüzüne atılmasını emreder.

  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ne de olsa bir erkek ne beklersin ki.(:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş