Tutankhamon Efsanesi

En önemsiz firavunlardan biri olan Tutankhamon mezarı bulunduktan sonra Mısır'a damgasını vuran tarihi kişiliklerden çok daha fazla tanındı... Arkeolojinin yeniden doğuşu olarak kabul edilen kazı çalışmaları beraberinde getirdiği gizemli ölümler ve görkemli sanat eserleriyle tüm dünyanın ilgisini çekmeyi her dönem başardı. Tutankhamon'u böylesi önemli kılan neydi? Ve mezarı gerçekten lanetli miydi?

Orta yaşlı iki İngiliz 26 Kasım1922'de M.Ö. 1333-23 yılları arasında Mısır'ı yöneten çocuk kralın mezarına doğru yola koyuldular ve modern tarihin en önemli arkeolojik keşfini başlattılar. Howard Carter ile Lord Carnarvon uzun süre kapalı kalan mezarı açarak şaşırtıcı hazineyi açığa çıkardılar ve arkeolojiye olan ilginin yeniden hayat bulmasına katkıda bulundular.

Tutankhamon'un mezarındaki ihtişam olağanüstüydü ve eski sanatçıların yaratım güçlerinin bir kanıtıydı. Bu keşif sanatta popüler kültürde dekorasyonda hatta Boris Karloff'un "Mumya" filmlerinde olduğu gibi sinemada "Mısır tarzı"nın başlangıcı oldu. Günümüzde de etkisi sürüyor.

Carter ile Carnarvon araştırmalarının 5 yılını Mısır krallarının mezarlarının bulunduğu efsanevi Krallar Vadisi'ni temizleyerek geçirdiler. Arkeoloji deneyim ve maceranın bütünleştiği bu keşif insanların hayal gücünü etkisi altına almaya yetti. O zamanlar Mısır uygarlığını inceleyen bilimlere olan ilgi azdı. 1921'de Londra'daki Mısır Araştırma Derneği Komitesi insanların arkeolojiye ve özellikle Mısır arkeolojisine olan ilgisini artırmanın gün geçtikçe zorlaştığı hatta imkânsız hale geldiği konusunda açıklamalar bile yapmıştı.

Ancak 1874'te Kensington'da doğan Norfolk Swaffham'da büyüyen ve bir sanatçının oğlu olan Carter her şeyi değiştirecekti. Carter'ın babasından aldığı sanatçı ruhu daha çok küçük yaşlarda ortaya çıkmıştı. Resme ve suluboyalara tutkun olan Carter henüz 17 yaşındayken görmeyi çok istediği Mısır'a gitti. Burada British Museum için mezar çizimleri ve duvar resimleri kopyaladı.

Mısır Carter'ın gönlünü fethetmişti. Nil'e bakan bir mezarda günlerce yarasalarla yaşadı ve her gün sabahtan alacakaranlığa kadar çalıştı. Birkaç ay içinde antika konusunda uzman olmuştu ve kendisini eski Mısır'ın güzelliklerine adadı. Birkaç yıl içinde artık ünlü bir Mısır bilimciydi. 25 yaşında Mısır hükümeti tarafından Mısır Anıtları Genel Müfettişliği görevine getirildi. Ama inatçı ve ele avuca sığmayan yapısı yüzünden bir grup içkili Fransız'la girdiği tartışma sonunda istifa etti.

Saatler öğlen vakitlerini gösterirken geçidin 9 metrelik bölümü temizlenmişti ve işçiler ilkine benzeyen ikinci mühürlü geçidi buldular. Duydukları heyecan açıktı: "Sona yaklaşmanın verdiği heyecanla kapıya uzanan yoldaki çöp kalıntılarını hızlı bir şekilde temizledik..."
Artık hazineyle karşılaşma vakti gelmişti.

"Titreyen ellerle sol üst köşeye küçük bir delik açtım." Carter ölçüm çubuğu ve karanlık yardımıyla önünde bir boşluğun olduğunu anlamıştı. Hemen yanındakilerden bir mum istedi. Neyle karşılaşacağını bilmeden delikten içeri baktı. "Teb mezarı planlarını göz önünde bulundurarak yeni bir merdiven ya da odayla karşılaşacağımı düşünüyordum..."
Odadan yayılan sıcak ve küflü hava mum ışığını titrettiğinden Carter başlangıçta hiçbir şey göremedi. "Ancak gözlerimi kısıp odanın içine daha dikkatli baktığımda odadaki ayrıntılar sisler arasında yavaş yavaş belirmeye başladı: ilginç hayvan heykelleri ve her yanda parıldayan altınlar... "

Carnarvon daha sonra bu anı şöyle anlatacaktı: "Carter elinde tuttuğu mumla başını içeriye uzattı. Yaklaşık 2 ya da 3 dakikalığına sessizliğe gömüldü. Sessizliği bende umut ile korku karışımı bir his yarattı. Yeniden hayal kırıklığına uğrayacağımı düşünerek içeride bir şey görüp görmediğini sordum. Carter sesi titreyerek 'Evet evet... Olağanüstü!' diye bağırdı..."

Carter'ın elinde tuttuğu mumun ışığı altınların göz kamaştıran ışıltısıyla delikten dışarıya süzülüyordu. Carter bu anla ilgili olarak günlüğüne şunları yazdı: "Işık odayı aydınlattıkça beliren manzara karşısındaki duygularımızı ve şaşkınlığımızı tanımlamak çok zor..."

Gerçekleştirdikleri keşif dünya arkeoloji tarihi açısından bir ilkti. Çünkü Krallar Vadisi'nde hiç bozulmadan keşfedilen tek mezardı. Ertesi gün Carnarvon arkadaşına bir mektup gönderdi: "Burada British Museum'un Mısır bölümünün üst katını dolduracak kadar eşya var. Kanımca bugüne kadar bulunanların en güzelleri." Haklıydı da...

Ekip ayrıntılı incelemeler sonunda mezarın 4 odadan meydana geldiğini tespit etti. Birinci oda 8 m. x 35 m. boyutlarında duvarları beyaza boyanmış antreydi. Bu aynı zamanda Carter'ın bulduğu ilk odaydı. Oda daha küçük bir ek oda ve ardından da ana mezar bölümüne açılıyordu. Mezardan sonra hazine odası geliyordu.

Carter girişteki odada iki gözcü heykeli buldu. Bölüm içinde yataklar sandalyeler vazolar ve sandıkların yer aldığı ek odaya açılıyordu. Genç firavunun mezarının girişinde bulunan
mühürleri inceledikten sonra el değmemiş bu eserleri keşfetmenin verdiği mutluluğu yaşadılar. Carter günlüğüne "Hazine hayal edilemeyecek kadar güzel ve ihtişamlıydı." diye yazıyor ve devam ediyordu "Nesneler üzerindeki sanatsal tasarımların zarifliği ve güzelliği karşısında büyülenmiştik..."

Tutankhamon üç bölümden oluşan bir tabutta yatıyordu. Dıştaki iki bölüm altın işlemeli tahta çerçevelerden yapılmıştı. İç bölüm ise 1104 kg'lik saf altından... Tutankhamon'un başında altından bir maske vardı. Mumyasının üzeri ve tabut mücevherler muskalarla süslüydü. Tabut ve taş lahit altın işlemeli tahtalardan ve bez parçalarından oluşan dört kabir ile çevriliydi. Mezarı oluşturan diğer odalar savaş arabası silahlar elbiseler ve mobilyalar gibi değerli eşyalarla doluydu. Carter'ın Tutankhamon'un mezarındaki 3.500'ü aşkın parçayı çıkarması ve listelemesi 10 yılını aldı

Keşfin yapıldığı günlerde Tutankhamon çılgınlığı (Tutmania) radyo televizyon ve sinema aracılığıyla tüm dünyaya yayıldı. Pek çok insan gazetelerde özellikle The Times'ta yayımlanan haberler nedeniyle Mısır'a akın etti. Herkes keşiften pay sahibi olmak ve eski Mısır'ın ihtişamının tadını çıkartmak istiyordu. Tutankhamon giysileri şapkaları sigaraları bastonları Avrupa ve Kuzey Amerika'daki birçok dükkânda satışa sunuldu.
Heyecan uzun süre devam etti. 16 Nisan 1923 tarihli Daily Mail'de çıkan yazıda Mısır tarzının banyo kıyafetlerini etkisi altına aldığından söz edildi. Pierre Legrain gibi modacılar Mısır tarzı sandalyeler ürettiler. Kadınlar Mısır tarzı mücevherler takmaya başladılar. Tutankhamon devrinde yaygın olan Mısır sanatı taklit edilmeye ve dekorasyon alanlarında da etkili olmaya başladı.

Kuzey Londra'nın Es*** Caddesi'ndeki Carlton Sineması gibi tapınak görünümlü sinemalar yaygınlaşmaya başladı. Çılgınlık bisküvi firmalarının Mısır'da ceset küllerinin konduğu kaplara benzer ambalajlar üretmesiyle uç noktalara vardı. İngiltere'deki Tooting ve Camden'dan geçen metronun adı mezarın keşfedilmesi onuruna "Tutancamden" olarak değiştirildi. Tutankhamon'un bu kadar meşhur olmasının bir başka nedeni ise Lord Carnarvon'un mezar açıldıktan beş hafta sonra gizemli bir hastalıktan dolayı ölmesiydi. Bu olay medyanın büyük ilgisini çekmişti. Sherlock Holmes'ün yaratıcısı Sir Arthur Conan Doyle Lord Carnavon'un ölümünü o dönemde kimsenin bilemeyeceği doğal bir nedene bağlayınca yüreklere su serpildi.

Ancak ölümler birbirini izledi. İlk önce Lord Carnarvon'a kardeş gibi yakın 2 kişi daha hayatını kaybetti. Yanı sıra Tutankhamon'u incelemek için Mısır'a gelen bir röntgen uzmanı mezarı ziyaret eden Amerikalı bir iş adamı ve yine Carter'ın arkadaşı Arthur Mace ardı ardına öldüler. Carter'ın kanaryası bile Mısır inanışına göre şeytani bir sürüngen sayılan kobra yılanı tarafından öldürüldü. Fransız bir bilim adamı mezarı ziyaretinden hemen sonra öldürüldü yaşlı bir Mısırlı ziyaretçi karısı tarafından vuruldu Carter'ın sekreteri Richard Bethelle esrarengiz bir şekilde öldü (Babası Westbury Lordu gibi). Bethell'in cenazesi sırasında bir çocuk cenaze arabasının çarpmasıyla hayatını kaybetti. Pek çok kişi bu ölümleri intikam almak isteyen bir ruhun varlığına bağladı.

Ancak Amerikalı Mısırbilimci 1934'te bütün bunların sadece rastlantı olduğunu açıkladı.
Mezarın açılması çalışmalarına katılan 26 kişiden 6'sı 10 yıl içinde öldü. Ancak Tutankhamon'un cesedinin çıkarılışına tanık olan 10 kişiden hiçbiri ölmemişti. Dahası sonraları ortaya çıktığı gibi Carnarvon'un ölüm nedeni sivrisinek ısırığı sonrası kaptığı enfeksiyondan başka bir şey değildi. Ancak Carter mezarın steril ve güvenli olduğunu açıklamış hatta dünyada hiçbir yerin buldukları mezar kadar güvenli olamayacağını savunmuştu. Her şeye rağmen tartışmalar günümüzde de sürüyor.

Son yıllarda bilim adamları Carnarvon'ı eski Mısırlılar tarafından mezara bırakılan bir mikrobun öldürdüğünü savunuyorlar. Paris'teki Laboratoire d'Ecologie uzmanlarından Dr. Sylvain Gandon "Ölümün olası nedeni etkisini uzun yıllar sürdüren ölümcül bir virüse bağlanabilir" diyor.

Tarihte çok fazla öneme sahip olmayan uzun zaman önce ölmüş Mısırlı bir firavuna yönelen bu ilgi fazlasıyla şaşırtıcı. Gerçekten de Tutankhamon Mısır tarihindeki en silik kişilerden biri. Diğer firavunların ondan çok daha önemli işlere ve başarılara imza attıkları bir gerçek. Örneğin Mena M.Ö. 3200'de Aşağı ve Yukarı Mısır'ı birleştirerek Mısır'ı yarattı. Khufu "Büyük Piramit"i inşa etti. Sesostris Nil ile Kızıldenizi birbirine bağlayan ilk kanalı yaptı. Buna karşılık Tutankhamon sadece 9 yıl saltanat sürdü ve 19 yaşında da öldü.

1920'li yıllarda British Museum'daki Mısır Antikaları Bölümü şefliğini yapan H. R. Hall'a göre Tutankhamon mezarı bulunmadan önce dünyada az sayıdaki bilim adamı tarafından bilinmekteydi. Hall 1925'te kaleme aldığı bir yazısında ise şöyle yazıyordu: "Tutankhamon adını şu an tüm dünya tanıyor. Hatta Mısır tarihine hizmet etmiş pek çok önemli kişiden çok daha fazla..." Howard Carter bile Tutankhamon'un yakın tarihte önemli bir yere sahip olmadığını kabul ediyor. En göze çarpan özelliğinin ise ölümü ve gömülmesi olduğunu söylüyor. Mezarının açıldığı günden bu yana Mısır'a damgasını vuran Ramses ya da Kleopatra'dan bile ünlü olmayı başaran bu küçük krala ait hazineler dünyanın ilgisini çekmeyi sürdürüyor.

Eski Mısır politikası

Tutankhamon Mısırda yoğun bir dini karmaşanın hüküm sürdüğü dönemde yaşadı. Tutankhamon'un tahta çıktığı yıldan önce büyük bir olasılıkla babası olan Akhenaton geleneksel tanrıları reddedip güneş tanrısı Aten'i kabul ederek ülkeyi alt üst etti. Yanı sıra Mısır'ın tüm mal varlığını Teb'den Amarna'ya taşıdı.

Akhenaton M.Ö. 1336'da öldü. Varisi Smenkhare da ondan 2 yıl sonra öldü. Böylece krallığın başına Akhenaton'un ikinci karısı Kiya'dan olan 10 yaşındaki oğlu Tutankhamon geçti. Tutankhamon yine 10 yaşındaki üvey kız kardeşi Ankhesenamon ile zaten evliydi ve tahta M.Ö. 1332'de geçti. Tutankhamon'un hükümdarlığı döneminde eski tanrılar yine ihtişamlı günlerine geri döndüler ve kraliyete ait tüm mal varlığı yine Teb'e taşındı. Bu aşamada genç firavun ölünceye kadar onun adına ülkeyi hırslı hizmetçileri Aye yönetti.