Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Ammit (Amemet, Kalp Yiğici)

  Hiyeroglif olarak:
  Ammit
  Ammit (Amemet Kalp Yiyici) Ammit (diğer söylenişleri: Ammut Ammet Amam Amemet ve Ahemait) Mısır mitolojisinde ölülerin kalbiyle beslenen suaygırı timsah ve aslanın melezi olan bir canavardır.

  Ammit (Amemet Kalp Yiyici): ... Eski Mısırlılara göre ölümden sonra ruh ağızdan bir kuş şeklinde çıkardı. Bunun için "Tanrı Anubis elindeki aletle ölünün ağzını açar bu sayede ölünün ruhu rahatça gidip gelirdi." Yine öteki dünyanın kapılarını da Tanrı Anubis açardı.

  Anubis Tasviri


  Batıda olduğu düşünülen ölüler ülkesinin kapılarında Tanrı Amente bekler "yeni gelenleri kapıda karşılardı." iriler ve ölüler ülkesi arasındaki korku ülkesini geçince büyük yargıcın karşısına Anubis veya Horus tarafından getirilirdi. Orada bir tören düzenleniyor bu törende ölenin kalbi tartılıyordu. Bu tören sırasında yeraltı tanrısı Anubis elinde bir terazi tutardı. Ölünün kalbi bu terazinin kefelerinden birine konurdu. Öteki kefede ise adaleti ve doğruluğu ölçebilecek bir tüy bulunurdu. Eğer ölü adil ve dürüst bir yaşam sürmüş ise kefeler dengelenirdi. Eğer kalp tartıda eksik gelirse yemesi için Ament adlı canavara verilirdi.

  Horus

  Bütün bu olup biteni Tanrıların katibi Thoth kayda geçirirdi Diriler ve ölüler ülkesi arasındaki korku ülkesini geçince büyük yargıcın karşısına Anubis veya Horus tarafından getirilirdi. Orada bir tören düzenleniyor bu törende ölenin kalbi tartılıyordu. Bu tören sırasında yeraltı tanrısı Anubis elinde bir terazi tutardı.

  Ölünün kalbi bu terazinin kefelerinden birine konurdu. Öteki kefede ise adaleti ve doğruluğu ölçebilecek bir tüy bulunurdu. Eğer ölü adil ve dürüst bir yaşam sürmüş ise kefeler dengelenirdi. Eğer kalp tartıda eksik gelirse yemesi için Ament adlı canavara verilirdi. Bütün bu olup biteni Tanrıların katibi Thoth kayda geçirirdi.

  İnanışa göre insanlar ölünce ruhları Duat'ta (Mısır mitelojisinde yer altı dünyası Araf) yargılanırdı. Bu yargılama Hakikat'i temsil eden bir tüy yardımıyla yapılır. Ölünün ruhu Duat'taki bir mahkeme salonuna Anubis (mumyalama tanrısı) tarafından götürülür ve ölünün kalbi ki kalbin kişinin ahlaki durumunun kayıdı olduğuna inanılırdı. Osiris tarafından yapılan bu mahkemede ölünün ruhu temiz ise; Ammit ölüye dokunamaz.

  Ruh Osiris tarafından Aaru'ya götürülür; ama Maat'ın hakikat ve adaleti temsil eden devekuşu tüyü ölünün kalbinden daha hafif ise Ammit ölünün ruhu / kalbiyle beslenir ve ruh Duat'ta (Araf'ta) kalmaya mahkum edilir; kişi ikinci kez ölürdü.

  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Onca yıl yaşa dişini tırnağına kat didin dur. Bedenini toprağa ruhunu Allah'a teslim et. Toprak seni örterken yılanların yediği yetmemiş gibi Gelsin seni kuş beyinli köpek görünümlü eşek suratlı hayvanın biri de kalbini yesin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş