Guatemala'da en eski Maya mezarı bulundu

Guatemala'nın güneyindeki Retalhuleu eyaletinde yer alan Tak'alik Ab'aj bölgesinde yapılan kazılarda en eski Maya mezarı bulundu.ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 11:12 TSİ 27 Ekim. 2012 Cumartesi

Guatemala'nın güneyinde Mayaların ilk yöneticilerinden birine ait mezar bulundu.

Arkeologlar Retalhuleu eyaletinde yer alan Tak'alik Ab'aj bölgesinde yapılan kazılar sırasında gün ışığına çıkarılan mezarda yeşim taşından çok sayıda mücevherat bulunduğunu söyledi.

Arkeolog Miguel Orrego karbon tarihleme testi sonuçlarına göre mezarın milattan önce 700 ve 400 yılları arasında inşa edildiğini belirtti.

Mezarın 2 bin 200 yıllık geçmişe sahip Tak'alik Ab'aj bölgesinde şimdiye kadar ortaya çıkarılan en eski mezar olduğuna işaret eden Orrego mezarda bulunan akbaba kafalı insan figürleri taşıyan gerdanlığın mezarın sahibinin bir yönetici olduğunu gösterdiğini söyledi.

Orrego mezarın sahibine Maya dilinde 'Ata Akbaba' anlamına gelen 'K'utz Chman' adını verdiklerini sözlerine ekledi.

Mezarın Maya kültürünün kuruluş dönemine ışık tutması bekleniyor.
Milattan önce 400'lü yıllarda büyüyüp gelişmeye başlayan Maya uygarlığı Meksika'nın güneydoğusundan Honduras El Salvador ve Guatemala'ya kadar uzanan bir bölgede hüküm sürmüştü.

Milattan önce 600'de yükselişe geçen uygarlık milattan sonra 250-900 yıllarında altın çağını yaşamış ve İspanyol işgaliyle de sona ermişti. Maya kentlerinde yapılan araştırmalar; Mayaların astronomi matematik mimari ve sanat gibi birçok alanda çok ileri bir düzeye ulaştığını gösteriyor.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]