Eski Mısır'da yiyecek olarak ekmek ve bira bolca tüketilirdi. Sebze ve su ürünleri ise yine en çok tüketilen gıdalar arasında yer alıyordu.

Coğrafi iklim koşulları yüzünden meyve ve sebze bağlarının yetersizliği Mısırlıları deniz ürünlerine yöneltmişti. Soğan ve sebzeler kurutularak kışın da kullanılırdı.

En yaygın kullandıkları meşrubatların başında ise arpadan yaptıkları içecekler gelirdi. Güneşte kurtulmuş salamura bırakılan balık etleri de yine tüketilen gıdalar arasındaydı. Evcil olarak yetiştirilen hayvanların eti oldukça pahalıydı. Bu yüzden avlanmak yabâni meyve ve sebzelerden yararlanmak Mısırlılar için daha câzip bir yöntemdi. Yine dinsel kaynaklı nedenlerden dolayı; tapınaklarda kurban edilen hayvanların etleri muhtaç olanlara dağıtılırdı.

Asker ve memur gibi kamudaki görevlilerin belli bir beslenme standartları vardı. Üretilen yiyeceklerde askerlerin belli bir hakkı olurdu. Öküz eti balık ve sebzelerden askerlerin belli ölçeklerde almaya hakları vardı. Her askerin aylık olarak 20 ekmek yiyeceği kadar sebze iki keten; giysi alma hakkı vardı. Kralın habercilerinin mönüsüyse tamamen farklıydı. Bunların mönüsünde her gün; iyisinden ekmek iyi sebzeler ve balık eti öküz eti şarap ve zeytinyağı; bal incir olurdu.

Zengin Mönüsü

Üst tabakada yer alan Mısırlıların et kümes hayvanları sebzeler meyve suları ve şarap; kullandıkları en yaygın gıdalardı. Tabii ki ekmeği de unutmamak gerek. Yine bulunan bir Mısır resminde de Mısırlıların oldukça zengin bir mönüden akşam yemeği yedikleri görülmekte.

Virginia Üniversitesi'nden Stephen Mackos tarafından yapılan bir çalışmada orta çağ dönemine ait Mısır Çin ve Avrupa insanlarının saçları üzerinde testler yapılmış bu karşılaştırmalı testlerde sıradan Mısırların Avrupa ve Çinlilere göre daha iyi beslendikleri ortaya çıkmıştır.

Kurabiyeler

Mutfak çoğunlukla çatıda veya avlunun bir köşesi olurdu. Mutfak olarak kullanılan bu yerler yaprak ve dal benzeri hafif malzemelerle sütü kapanırdı. Izgara tarzı yemekler pişirildiğinde evi havalanması için mutfağın dışarıya açık olması için duvarlarda pencere açıklıkları büyük bırakılırdı. Bu yüzden bu mutfak köşeleri her zaman dışarıya açık bir tarafı olurdu.

Yemekler açık ateş üzerinde pişirildiği gibi kilden yapılmış toprak fırınlarda da pişirilirdi. Yakacak olarak mangal kömürü ve odun kullanılırdı..

Kullanılan bu mangal kömürü hakkında bilgilere Medinet Habu'nun papyrus ve günlüklerinde rastlanır. Taşımada sepet ve çuvallar kullanılırdı. Yine bir odun dan meşaleler yapılırdı..

(-Tepenen ) (Jms. -Ameset ) (-Shaw ) ve (-Hemedj). Hardal da Egypt [3] tarçın ve biberiye gibi baharatlarda tapınaklarda III. Ramses'e sunulan hediyeler arasındaydı. Mercanköşk pelin vanilya gibi baharatlar biraz daha değerliydi. Bu baharatları şarap veya bira gibi içkileri tatlandırmada kullanırlardı.

Daha çoğu içti yapabilir steepedin de onların eti var mı ve onlarda balık avlar mı. tatlandırıcı olarak bal kuru üzüm mayalandırılmamış üzüm şurubu ve incirler keçi boynuzu gibi meyvelerden yapılmış değişik şurup tarzında ürünler kullanırlardı. Yine sirke kullandıklarına dair yazılara rastlanmıştır.

Kaplar

Eski Mısır mezarlarında bulunan yazılarda yemek yemekle ilgili kullanılan kap kacaklar hakkında pek çok bilgiye rastlanmaktadır.Gıdaları saklamak için kullanılan kavanozlar toprak kaplar tepsiler kepçeler yemek çırpmak için kullanılan preparatlar. Et ve balık temizlemesinde kullanılan alçak mutfak masaları kullanılan masalar arasındaydı.. Masalar alçak olduğu için iş yapılırken masanın kenarında çömelinir ve yemekler de yine böyle bu alçak masalarda yenilirdi. Asil olmayan sıradan insanlar yemeklerini kilden yapılmış toprak kaplarda pişirir ve toprak kaplarda yerlerdi. Zengin soylularsa alım gücüne bağlı olarak daha pahalı olan bronz ve altın kaplarda yemeklerini yerlerdi. Yemek yerken bugünkü biçimiyle kaşık veya çatal kullanılmazdı. Yemeklerini parmak uçlarını kullanarak yerler ve yemekten sonra küçük su kaselerinde ellerini temizlerlerdi.

Kaynak: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]