Eski Mısır Piramitlerinin yapılışı ve ve inşasına ödenen bedeli'nin anlatıldığı bir belgesel. Yazar Eski Mısır'da köle olarak (İnsan-Tanrı ve Tanrılar adına) çalıştırılan insanların "emperyal" zihniyetlerin kanını emdiği günümüz insanlarıyla benzeşen kaderlerine değiniyor. (Baştan söyleyeyim download edilebilir bir mp3 değildir. Sadece dinleyebiliyorsunuz. Ortaokul 1'deyken dinlemiştim ve çok etkilenmiştim...)

Belgeselden alıntılar:

"Ben şahsen soylulara ilgi duyarım. Ama soyluluğu altın ile güçlendirenlere değil. İnsan medeniyet ve mirasına derin bir ilgi duyuyorum. Dikkatimi en çok çeken de bizden önce yeryüzünde yaşayanların bıraktıkları eserlerin iyi ve kötü yönlerini araştırmak oluyor. Sanatındaki ustalık ve güzelliği beni iliklerime kadar titreten Delphi tapınağını gördüm. Yunanistan'da Roma'da mimarî özelliği olan tapınakları sanat eserlerinin sergilendiği müzeleri ve büyük sarayları gezdim. Uzakdoğu'da Çin ve Vietnam'da Tanrılar ve yeryüzündeki temsilcileri için insan eli ve beyniyle tapınak haline getirilmiş dağlar var... İnsanlardan kalma bu eserler benim için büyük değer taşıyor."

"Geçen yaz Afrikaya gidişimde ise Mısır Piramitlerini görmek istedim. Çevresinin çok geniş olması nedeniyle medeniyetin bu büyük anıtı düşüncelerimi meşgûle diyordu. Geçmişin 7 harikasından birini; piramitleri görmek için acele ediyordum. Kulağımı dört açarak dinlemeye başladım bana piramitleri gezdiren kılavuzumun anlattıklarını:..."

-Biliyor musunuz efendim 6'sı büyük 3'ü küçük bu piramitlerin yapılması için tam 800 milyon taş kütlesi gerekliymiş ve bu 800 milyon taşı Assuha'dan Kahire'ye köleler taşımış.
-Assuhan?
-Assuhan... Kahireye 980 millik uzaklıktadır efendim...
-İçine mumyalanmış firavun cesetlerinin konucağı bir binanın yapımı için 980 millik mesafeden milyonlarca taş taşınmış ha!
- Evet! Şimdi buyrun piramitlerin içine girelim... Buyrun girin...

"Dostum... Evrenin yarısını belki de tamamını elinde tutan bir düzenin egemen olduğu bir dönemde yaşıyorum. İnsanlık yeni bir kölelik kalesine sürülüyor... Her ne kadar fizikî bir kölelik içinde değilsek de gerçekte sizinkinden daha kötü bir kaderimiz var. Düşüncelerimiz kalplerimiz ve ilâhi gücümüz köleleştirilmiş. Ve şimdi ben dua ediyorum sevgili dostum...Dua..."

Bölüm 1: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Bölüm 2: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

(MP3 downloadı site çizgimizin dışında olduğu için Belgeseli MP3 olarak download edemezsiniz. Sadece dinleyebilirsiniz.)

Uzatın ellerinizi karatopraklardan
Kurşun seslerinden şarkılar söyleyin!
Şuh bestelerden ninniler...
Şeytan nefeslerime sindi biliyor musunuz...
Biliyor musunuz ha bre kan kusturup duruyorlar şimdi
Ha bre isyan damarlarıma doğru Ecinnîler...

Kurşun seslerinden şarkılar söyleyin;
Söyleyin dünyalılara bir bir...
Ben artık günah yüklü çocuk
Yoz ruhların simgesi.

Bana ölüm getir bana cehennem anne;
Uzatın ellerinizi karatopraklardan...

Yüce ve ışık
Bir büyük adam özlemiştiniz
Yüce ve kutsal
Yüce ve sonsuz
Bakmayın suratıma öyle
Öyle tâ uzaklardan
Beni siz mi doğurdunuz
Beni neden doğurdunuz
Beni kime doğurdunuz anne???

Yoksa ağlıyor musunuz...

ALINTIDIR.