Etiketlenen üyelerin listesi

Konu: Keltler.

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Keltler.
  Keltler.

  Tarihöncesi ve ilkçağ döneminde yaşayan Avrupa kavimlerinin bir bölümüdür. Dört bin yıl kadar önce Keltler anavatanları olan Orta Avrupa'dan göç ederek özellikle Britanya Adaları'na İspanya'ya ve Galya'ya yerleştiler. Savaşçı ve avcı oldukları kadar mükemmel çiftçiydiler. Tekerlekli pulluğu ve fıçıyı icat ettiler. Yayılmaları batıda Bronz Çağı'nın sonuna ve Demir Çağı'nın başına denk gelir. Sayısız göçleri sırasında Yunanlıların Etrüsklerin İtalyotların tekniklerini benimsediler; kazancılığı ve çömlekçiliği geliştirdiler. Onların yaptığı yollara sonradan Romalılar taş döşeyecekti.

  Çoğu zaman birbirine rakip kabileler ve klanlar halinde toplanmış olan Keltler gerek yaşama biçimi gerek kültür yönünden özgün bir halktı. Ürünlerin koruyucusu sayılan kır tanrılarına taparlar geleneklerin koruyucusu olan hem kâhin hem yargıç niteliğindeki din adamlarının (drüitler) yönetiminde yaşarlardı.  M.S. I. yy.da Romalılar tarafından kısmen yıkılan Kelt uygarlığı gene de Ortaçağ'a kadar yaşayageldi. Bugün bile bazı Breton ve İrlanda törelerinde bu uygarlığın varlığını sürdürdüğü görülür.

  Gümüş sunak kabı. Madencilikte usta olan Keltler yetenekli elsanatçılarıydı: çok erken bir dönemde o zamana kadar hiç bilinmeyen örme zırhlar mahmuzlar ve at nalları yapmışlardı. Kuyumculukta da ustaydılar: süs eşyası bu kap gibi oymalı ve kakmalıydı.

  Alıntıdır...

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ha kelt ha Fransız değişen birşey yok.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş