Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Bambaralar Kimdir?

  Bambaralar.


  Afrika'da yaşayan toplumlar arasında elde edilen en iyi ve en eksiksiz mitoslar Bambaralarınkidir. Bu toplulukla ilgili mitoslar dünyanın yaradılışı ve gelişmesini temellendiren mitoslardır. Bambara mitoslarına göre başlangıçta gla denilen sonsuz bir boşluk vardı. Gla'da meydana gelen bir iç devinimle ortaya sağlam ve parlak cisimler çıktı. Bu cisimler birbirini izleyen iki evrede eridiler. Bu erimeden sonra gla ile ikiz kardeşi dya dört yönü belirlediler. Bu yönlerden ilki varlıkların ilk kaynağı olan yöne yani doğuya yöneldi. Bundan sonra gla aşağıya ve yukarıya doğru yaptığı devinimlerle zincirlerini kopardı ve böylece varlıklar birer ruha kavuştu.

  Aynı anda iki gla arasında meydana gelen temas sonucu büyük bir patlama oldu; bu kez ortaya "sağlam ve güçlü bir madde" çıktı. Bu madde henüz yaratılmamış nesnelerin üzerine çöktü ve her nesneyi adlandırdı. Bundan sonra da bütün nesneler gla'nın düşüncesine uygun olarak yavaşça devinmeye başladı.

  Kısa süre sonra gla'dan bir başka unsur daha ayrıldı ve varlıkların üzerine gelip kondu: bu insan bilincinin sembolü olan "insan ayağı"ydı. Başlangıçta birbirine benzeyen herşey gla'ların "zo"ya sorumluluk yuKiemesıyle değişmeye başladı. Zo her nesneye gelecekte bir özgürlük tanımakla yükümlüydü. Zo kendisine verilen bu görevi kabul etti ve nesnelere sahip çıkarak onların ilkelerini "görünmeyen Yo" anlamına gelen "Yo yebali" adlı geniş bir küre içinde toplandı. Yo ruh daha doğrusu "bir düşünce ve devinim"di.

  Evrenin yaratılışı yo'dan başlayarak "düşünce"nin bir bileşimi olarak kabul edilmektedir. Bu "düşünce" üç bölümden oluşmaktadır: yo iç söz; o sessizlikten işitilebilecek şeye geçiş; yereyereli yaratıcı titreşim. Bu gelişim 7 işaretle gösterilmekteydi. 7 insanı temsil eden bir rakamdı: 3 (erkeğin işareti) ile 4 (kadının işareti) rakamlarının toplamayla meydana gelmişti.


  Yo bir ruh olarak kararlarında ve yaratıcı iradesinde özgürdü. Tam beş kez dört yöne gitmiş ve uzay fikrini yaratmıştı. 22 rakamıyla temsil edilen uzay Yo'nun bir ruh olarak içerdiği bütün niteliklere sahipti: Nugu (iç) kendinde bütün varlıkları ve insanı bulundururdu; yala "havanın tohumu" idi ve bütün boşlukları uzayın dört bir tarafına yerleştirirdi; faya "rüzgârın tohumu" sani "suyun tohumu" yere "ateşin tohumu" yelegu ise oyeryüzündeki maddelerin tohumu "ydu. Bu son dört terim aynı zamanda yaradılışın dört temel öğesi olan hava toprak ateş ve suyu da belirtirdi.

  Hava ve ateş erkek su ve toprak ise dişiydi. Yo kendi çevresinde yirmiiki kere dönerek uzayı yaratmış ve dört dünya düşünmüştü; Dye mana "dünyanın tösâi"; dye gale "ilk dünya"; dye bana "istenmeyen dünya"; dye nata "geleceğin dünyası". Yereyereli'nin bağrında ruh (miri) bulunuyordu. Ruhun içinde "vali" adı verilen eylem vardı; eylemin içinde nesnelerin gelişimi nali yatmaktaydı. Nali'de ise nesnelerin kökeni bulunuyordu.
  Miri aynı zamanda içinde doğanın yattığı dünyanın yumurtasıydı. Miri birbirinin içine geçmiş üç oval ile temsil edilirdi. Dye ko (dünyanın kapısı) adı verilen dış oval devamlı devinim durumundaydı. Boğa'nın doğuşu ve ölüşüne uygun olarak o da kendi ekseni çevresinde dönerek genişler yada daralırdı. So de (evin oğlu) adı verilen orta oval'den sonra Dye vali gale (dünyanın ilk devinimi) denen ve verimliliği temsil eden iç oval gelirdi. Parçalanıp düzenli bir biçimde uzaya dağılan 22 öğe dış oval Dye ko'dan doğmuştu. Bambaralarm anlayışına göre bu öğelerin sınıflandırılması çok çeşitliydi.

  Bu 22 öğenin ilk yedisine bomıana adı verilmekteydi ve bunlar varlıklarla nesnelerin genel karakterlerini özetlemekteydi: Kelena birlik; Makari dindarlık merhamet; Mako gereklilik; Sinaya saldırganlık kıskançlık; Fadena rekabet; Maloya utanç; Şia ırk tür soy.

  Baugini adı verilen 12 öğe insanların nitelik ve alınyazılarını belirtirdi: Ma ye ma ye yetenek imkân eğilim; Mako karşılıklı hizmet sadelik ağırbaşlılık bilgelik eğitim; Sebaya kuvvet kudret egemenlik; Dyuguya kötülük güçlük; Kunanguya kötü talih; Sira yol kılavuz itaat disiplin; Nafolo zenginlik bereket sağlık; Adama-dena kardeşlik insanlık özgürlük iyilik; Dahirime gıda mal mülk; Saya ölüm hastalık sakatlık delilik; Su gece karanlık ve ışık sır büyü; Kle gün güneş. Jiginî adı verilen son üç öğe ise şunlardı: Kun dünyayı düşünen kafa; Ba kendisini meydana getiren kalıp; Fo kendisini yaratan söz.

  Alıntıdır...

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Görüşleri şamanlara benziyor.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Akkoyunlular Kimdir? Akkoyunlu Devletinin Kurucusu Kimdir?
  Konu Sahibi Fier Forum Anadolu Beylikleri Dönemi ve Türk Tarihi
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Şubat.2015, 16:55
 2. Sancak Kimdir ? Yılmaz Erdoğan Kimdir ?
  Konu Sahibi Kuzey Forum Sanatçılar ve Müzisyenler
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 05.Eylül.2014, 22:49

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş