Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart İnanna'dan Leyla'ya

  İnanna'dan Leyla'ya


  İnanna Sümer medeniyetinde bereket ve aşk tanrıçasıydı. Sümerler'den sonra ortaya çıkan Sami kökenli Babil uygarlığında "İştar" adını aldı. İştar ismi bizde şimdi "Temmuz" olarak várolan çoban tanrı "Dumuzi" ile evlendi bu evlilik didişmelerle geçti ve Dumuzi yeraltına sürgüne gitmek zorunda kaldı. Ama yılda bir defa yeryüzüne çıkarak karısı İştar ile ilişkiye girecek ve yeraltından yerüstüne "yükseldiği" inancı sonraki binyılların dinlerinde de etkili olacaktı.

  İşte İnanna ile İştar'da şekillenen bereket tanrıçası kavramı ileriki asırlarda medeniyetler ve kıt'alar arası bir yolculuğa başladı. İştar eski Mısır'da "Osiris" Fenikeliler'de "Adonis" Roma döneminin Anadolusu'nda "Attis" ve Hristiyanlık öncesinin pagan Avrupa'sında "Ostara" oldu. Pagan dönemi Avrupalıları'nın tanrıçaya hürmeten her sene bahar ve bereket şenliği olarak kutladıkları Ostara bayramı Hristiyanlık sonrasında "Ester" halini aldı. "Ester" yani Hazreti İsa'nın göğe yükselmesinin kutlandığı "paskalya"... Paskalya hálen Hristiyan dünyasının en önemli dini bayramıdır ve göğe yükselme düşüncesinin temelinde İştar'ın kocası Dumuzi'nin yeraltından yeryüzüne yükselme motifi yatmaktadır.


  Miláttan önce 2500'lerde astronomiye olan merakın artmasıyla yeryüzü tanrıları ve tabiat güçleri göklerde de yeralmaya başladılar ve tanrılarla gök cisimleri arasında sembolik ilişkiler kuruldu. İnanna bu ilişkilendirme döneminde Venüs yıldızı oldu ve Venüs aşk sembolü haline geldi.


  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Mitolojinin İştar'ı yahut İnanna'sı aslında hızlı ve maceralı bir hayat süren cilveli bir tanrıçaydı. Bahçıvanlardan efsane kahramanı Gılgamış'a kadar çok sayıda sevgilisi vardı ama en önemli birlikteliği kocası Dumuzi ile yılda bir defa girdiği ilişkiydi. İştar tapınaklarındaki rahibeler tanrıçaya olan bağlılıklarını göstermek için her ilkbaharda bir erkekle para karşılığında ilişki kurarlar ve kazandıklarını tapınağa verirlerdi. Tapınağın başrahibesi ise hükümdarın yatağına girer ve böylelikle de İnanna ile Dumuzi'nin birleşmesini temsil eden "kutsal evlilik töreni" icra edilmiş olurdu.


  Şimdi İnanna yahut İştar adını taşıyan Mezopotamya tanrıçasının gölgesinin binlerce sene sonra günlük hayatımızda hálá nasıl várolduğunu anlatayım:

  Batı dünyasına Eski Yunan Roma ve paganizm yoluyla sızan ve hüviyetlerini isim değiştirerek muhafaza eden Sümer tanrıları İslám álemine dini unsur olarak değil efsane kahramanı şeklinde girdiler. Bu kahramanlardan biri de meşhur "Leylá ile Mecnun" hikáyemizde idi ve İnanna yahut İştar bizim meşhur Leylá'mız oldu!

  Alıntıdır.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart


  Leylá iláhi bir sevgilidir her kadın aslında bir Leylá'dır İştar'daki iláhi unsur Leylá'da da vardır. İştar zamanla Venüs ile özdeşleşmiştir ve Venüs sadece geceleri görünür. "Leylá" ismi Arapça'da "gece" demek olan "leyl" kelimesinden gelir "geceye ait" demektir ve en zevkli ilişki geceleri yaşanandır. İştar Sümer kabartmalarında yanında bir arslanla beraber yeralır; arslan İştar'ın iláhi gücünün sembolüdür ve bizim hikáyemizdeki Leylá'nın yanında da mutlaka bir arslan yahut kaplan vardır ve Mecnun ne zaman Leylá'ya yaklaşmak istese karşısına bu arslan çıkar. Leylá ile Mecnun'un ayrılıkları İştar ile Dumuzi'nin ayrılığının benzeridir ve hikáyenin eski versiyonlarındaki semboller de Sümer mitolojisindeki sembollerin ya tıpatıp eşi yahut asırlar sonrasına uyarlanmış şekilleridir. Sözün kısası Sümer zamanının tanrıça İştar'ı bizde hemen herkesin bildiği bir efsane-masal hálinde hálá yaşamaktadır.

  Leylá ve Mecnun hikáyesi binlerce sene öncesinin inançlarının günümüzdeki akislerinin sadece biridir. Üstelik divan edebiyatımız edebiyat tarihçilerimizin dikkatlerini pek çekmemesine rağmen geçmişi eski Mezopotamya'ya dayanan bu şekilde daha birçok kavramla doludur.


  Sümer mitolojisinin edebiyatımıza nasıl yansıdığı konusunda genel bir bilgi almak isterseniz Amerika'daki Harvard Üniversitesi'nin Türkoloji Profesörü Gönül Tekin'in Harvard Yakındoğu Dilleri ve Medeniyetleri Bölümü Yayınları'ndan 1992'de çıkan "Çengnáme" isimli muhteşem eserini temin edip okuyun. "Mecnun" kavramının gerisinde nelerin bulunduğunu öğrenmek için de yine Gönül Hanım'ın "Leylá ve Mecnun" kitabını okumanız kafi .

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  Ester in yahudi versiyonu . .


  Ve kral tekrar Ester’e söyler…İsteğin nedir Kraliçe Ester ? Kabul edilecektir… ( Ester 7:2 )

  İNSANLARININ KIZI ESTER

  Güzeller güzeli Kraliçe Ester kocası Kral Ahaşveroş’a Yahudi olduğunu hiçbirzaman söylememişti çünkü akrabası Mordehay bu konuyu gizli tutması için kendisini uyarmıştı. Fakat kralın veziri Aman bütün Yahudiler’i öldürmek isteyince Mordehay Kraliçe Ester’den Yahudiler’i kurtarması için krala yalvarmasını söyledi.

  Ester kendi işlerine karıştığı için kralın sinirleneceğini düşündüğü halde kraliyet giysilerini giyip krala mükemmel bir ziyefet hazırladı. Ziyafet sırasında kendi halkının bağışlanması için krala yalvardı. Ester’in cesareti ve bağlılığından çok etkilenen Ahaşveroş isteğini kabul etti ve kötü vezir Aman’ı cezalandırdı. Yahudiler’in bayramı Purim Kraliçe Ester’in cesaretini hatırlamak için kutlanır.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İnnana da kim Leyla'yı tercih ederim.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş