Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart 40 Sayısının Gizemi
  Hemen hemen bütün kültürler sayılarla ilgilenmiş hatta sayıların yaşamdaki rollerini biraz da abartmışlardır. Filozoflar da her şeyi sayı ile açıklamaya çalışmışlar sayıların gizli ahlaki ve sembolik güçleri olduğunu alemin bile belirli sayısal ilişkilere göre yaratıldığını ileri sürmüşlerdir.


  '1' sayısı tekliği ve yaratanı simgelediği için bütün inanç sistemlerinde kutsaldır. Günümüzde pek bilinmese de tarih boyunca çeşitli toplumlarda '3' mükemmelliğin '5' yaşam ve sevginin '72' bolluğun sembolü olmuşlardır.

  '7' sayıların en kutsalıdır. İlk çağlarda bilinen beş gezegen ile Güneş ve Ay'ın toplam sayısının yedi oluşu Tevrat'ta Tanrının evreni altı günde yaratıp yedinci gün de dinlendiğinin belirtilmesi '7' sayısına gizemli ve uğurlu bir sayı olarak bakılmasına sebep olmuştur. Göklerin yedi kat oluşuna olan inanış müzikteki ana nota ve ana renklerin haftanın günlerinin yedi tane oluşu Roma'nın İstanbul'un yedi tepe üzerinde kurulmuş olmaları bu sayının gizemini iyice arttırmıştır.

  '12' sayısının gizemi gökyüzündeki on iki yıldız grubundan (burcundan) geliyor ama bu sayının asıl özelliği 2 3 4 ve 6 ile bölünebilmesi ve eski çağlarda en çok kullanılan sayı birimi olmasıdır. '12' sayısı bugün bile düzine adıyla sayı birimi olarak kullanılırken katları 24 60 ve 360 da zaman ve açı birimleri olarak kullanılıyorlar.

  '40' sayısı ise daha ziyade İslam toplumunun günlük yaşamında en çok kullanılan sayıdır. İçinde kırk sayısı geçen isim ve deyimlerin bazıları şunlardır: Kırkpınar kırk haramiler kırk-ikindi yağmurları kırk dereden su getirmek kırk bir kere maşallah kırk ev kedisi kırk para kırk yılın başı kırk yılda bir kırk yıllık dost. kırk katır mı-kırk satır mı bir fincan kahvenin kırk yıl hatırının olması...

  Kırk sayısının özel ve uğurlu bir sayı olduğuna bazı tabiat varlıklarını temsil ettiğine çok eski çağlardan beri inanılır. Dinde matematikte astronomide astrolojide edebiyat ve tasavvufta ayrı ayrı anlamlan vardır.

  Kırk sayısı eski Mısırlılarda gök varlıklarının kendi yörüngeleri üzerindeki dönüm sürelerini gösterir. Tevrat'ta da insanın yaş dönemlerini belirtir. Muhtemelen 'kırkından sonra azmak' veya 'kırkından sonra saz çalmak' deyimleri de buradan kaynaklanır.

  Eski doğu ülkelerinde Hindistan'da ve Türklerde büyük önem taşıyan kırk sayısı sonradan İslam inançları içersine girdi. Kırk sayısı Kuran'da ve onun hükümlerine dayanan hadislerde de geçer. Bunların biri de insanın 40 yaşında olgunlaşması ile ilgilidir. Hz. Muhammed'e 40 yaşında peygamberlik verilmesi İslam dininin doğuşu sırasında ona ilk bağlananların kırk kişi olması kadınlarda hamileliğin 40 hafta sürmesi de bu sayının kutsallığına olan inancı geliştirdi. İnsanın malının kırkta birini zekat olarak vermesi de bununla ilgilidir.

  Ayrıca insanlar tarafından Nuh tufanının 40 gün süren yağmurlardan sonra oluştuğuna Tanrının Hz. Adem'in çamurunu 40 gün yoğurduğuna dünyanın sonu yaklaştığında Mehdi'nin kıyametten önce 40 yaşında ortaya çıkacağına ve kırk yıl yeryüzünde kalacağına inanılır.

  Doğum yapmış kadınların çocukları ve ölüler için doğumdan ve ölümden sonra 40 gün geçmesi daha sonra şerbet ve lokma dağıtılması ile 'kırkı çıkmak' deyiminin kullanılması da 40 sayısının özelliğine olan inançla ilgilidir.[1]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sehri_Ask, Bunu Beğendi.
  Pişmanlığa tercih etme geçmişteki hataları; yalnız gözyaşların yıkar ruhundaki günahları

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bir rakam vardır ki Anadolu gelenek ve göreneklerde bahsedilir ve önemi büyüktür. İslam dininde de yeri çok büyük olan ve inisiyasyon çalışmalarında olgunluğa erme ve tamamlanma bütünlenme olayının anlatılması için kullanılır bu rakam.

  Özellikle o rakamı incelerken azımsanmayacak (yüzlerce) kadar bilgiye ulaşabildim ve aklıma en çarpıcı olarak Kur’anın o rakama denk gelen suresine göz atmak oldu.

  Ve bu beni gerçekten çok şaşırttı tahminlerim beni hiç yanıltmamıştı çünkü surenin anlamı da inanan anlamına gelmekteydi.

  KUR’ANın 40. Suresi Mü’min suresidir inanan teslim olan kabul eden tamama eren anlamına gelmektedir. Ve 40. ayetine denk gelen yerde de cinsiyet ayrımı yapılmadan inanan her kimsenin eşitliği anlatılmaktadır. Olgun tamama eren ve ulvi bir anlayışla yaklaşım ele alınmaktadır. 40. Surenin 40. Ayeti:

  “Kim bir kötülük yaparsa ancak onun kadar ceza görür. Kadın veya erkek kim mü’min olarak salih bir amel işlerse işte onlar cennete girecek ve orada hesapsız olarak rızıklandırılacaklardır.”

  مَنْ عَمِلَ سَيِّئَةً فَلَا يُجْزَى إِلَّا مِثْلَهَا وَمَنْ عَمِلَ صَالِحًا مِّن ذَكَرٍ أَوْ أُنثَى وَهُوَ مُؤْمِنٌ فَأُوْلَئِكَ يَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ يُرْزَقُونَ فِيهَا

  بِغَيْرِ حِسَابٍ
  Men amile seyyieten fe lâ yuczâ illâ mislehâ ve men amile sâlihan min zekerin ev unsâ ve huve mu'minun fe ulâike yedhulûnel cennete yurzekûne fîhâ bi gayri hisâb(hisâbin).

  Bu ayette de açıkça kadın ve erkeğin aslında bir ve eşit olduğu cinsiyetin farketmediği inanan olarak iyilik yaparsa hesapsız rızık alacağı anlatılmaktadır. Yine cinsiyet farketmeden bir kötülük işlerse de o oranda ceza alacağı anlatılıyor.

  Benim burada anlatmak istediğim ceza veya ödül sistemi değil eşitliğin ve olgunluğun vurgulanmasıdır. Olgunluğun dünya görüşünün ulvileşmesi cinsiyet ayrımının yapılmadığı bir anlayışta olmanın 40. surenin 40. ayetine denk gelmesi bir tesadüf olamaz.

  40 sayısının gizemi bize tamama erme olgunluğa erişme ulvi dünya bakışı düalitenin bittiği BİR ve BÜTÜN olan anlayışı vermektedir. 40’tan sonra farklı bir kapı açılır olağan durumda bir değişme olur. Süregiden herşeyin seyri değişir. Bu yüzden tamamlanma tamama erme halidir.

  40 sayısının Gizemi
  Antakya'da bulunduğum zaman içerisinde görüşmelerimde ve araştırmalarımda edindiğim 40'lar ile ilgili çok ilginç tespitlerim olmuştur ve sizlerle bunu paylaşmak isterim.

  Antakya'da dilden dile konuşulan ve Antakya için şöyle bir efsane vardır hep konuşulur. Büyük kıyamet kopmadan 40 yıl önce Haberci ortaya çıkacak ve Antakya depremlerle yok olacak ve dünyanın son 40 yıl ömrü kalacak diye...

  Samandağ'a konuk olduk her sofrada söylenen şu deyim çok dikkatimi çekti yemek yemek istemeyenlere diyorlar ki "sofranın hatırına 40 lokma". Sordum nedir anlamı diye "40 lokma doymak tamama ermek tamamlanmak mış....
  öyle diyorlar....

  Ayrıca yine bu yöredeki inanışlara göre bir kişi yaptığı korkunç bir eylemden sadece kendisi sorumlu tutulmaz. 40 yıl süren miras gibi dededen toruna geçen bir lanetlenmeye tabi tutulur. 40.yılın sonunda bu lanet o sülalenin üzerinden kalkar. Bunun için herkes yaptığından sorumludur çünkü tüm kuşakları etkileyecek bir durum meydana getirmiş olacaktır.
  Ayrıca yapılan olumsuz bir büyünün de 40 gün süresinin olduğuna inanılır. 40 günün sonunda etkisi geçecektir.

  Nihayet olgunluk çağına gelip kırk yaşına varınca şöyle der (Ahkaf: 15)
  Ben sizin aranızda bundan (Kur’an’ın inişinden) önce (kırk yıllık) bir ömür yaşadım. Hiç düşünmüyor musunuz?” (Yunus 16)

  Rabbinin belirlediği vakit kırk geceye tamamlandı. (Araf 142)

  O halde orası onlara kırk yıl haram kılınmıştır. (Maide 26)
  Asırlardan beri mistik ustalar çömezlerine hep KIRK GÜN tavsiye etmişler…

  Kırk gün sabret kırkgün tekrarla kırk güne kadar gerçekleşir.

  Halk arasında da pratik bilgilere dayanılarak hüküm verilmiş..

  Birine kırk gün deli denilirse delirir.
  Yunus Emrenin 40 yıllık bir çilesi anlatılır düzgün odun taşır dergahına.

  Ünlü Yazar Elif Şafak’ın da kitabında Şems’in kurallarını belirlerken 40 rakamını kullanması da bir tesadüf olmamalı.


  27. Kural: Şu dünya bir dağ gibidir ona nasıl seslenirsen o da sana öyle aksettirir.

  Ağzından hayırlı bir laf çıkarsa hayırlı laf yankılanır şer çıkarsa sana gerisin geri şer yankılanır. Öyleyse kim ki senin hakkında kötü konuşur sen o insan hakkında kırk gün kırk gece güzel sözler et. Kırk günün sonunda göreceksin herşey değişmiş olacak. Senin gönlün değişirse dünya değişir.

  Kırkı çıkmak Kırk katır kırk satır Kırk gün kırk gece Kırk kere söylersen olur Kırkından sonra azanı Kırk parçaya bölünmek Kırk yiğitler Kırk haramiler Kırk dereden su getirmek Kırklara karışmak Kırk tarakta bezi bulunmak Kırk akşamın delisi Kırk çarşamba bir arada Kırk evin nankör kedisi Kırk gün düşünsem aklıma gelmez Kılı kırk yarmak Kırk bir kere maşallah Kırk kürk kırkının da kulpu kırık küp Kırklanmak.

  40 Rakamı Hazırlık ve tamlıktır. Bereketli sayıdır.
  Zamana işaret eden 4'ün ve bilgi demek olan 10'un çarpımıdır.

  Kutsal metinlerde 40 gün veya 40 yıl arınma bekleme veya hazırlanma süresidir.
  Katolik Kilisesine göre 40 insanın Kanonik çağıdır. Yani zeka bu yaşta bütünüyle gelişmiş olur.

  İslam Mistisizmine göre Sufinin 40 günlük inzivaya katlanması şarttır.
  Bektaşilikte 40'lar vardır.
  40 sayısı Tevrat'ta da insanın yaş dönemlerini belirtir.

  Doğum yapmış kadınların çocukları ve ölüler için doğumdan ve ölümden sonra 40 gün geçmesi daha sonra şerbet ve lokma dağıtılması ile 'kırkı çıkmak' deyiminin kullanılması da 40 sayısının özelliğine olan inançla ilgilidir. Doğum yapan kadın ile doğan bebeğin mezarı 40 gün açık kalır. Yani her an ölebilirler anlamındadır.

  Kırkları çıkana kadar da başka kırklı lohusa kadınlar birbirleriyle karşılaştırılmazlar kırkları karışmaması için. Bu yüzden lohusa kadın ve bebeği kırk gün dışarı çıkamazlar.

  Ayrıca insanlar tarafından Nuh tufanının 40 gün süren yağmurlardan sonra oluştuğuna
  Tanrının Hz. Adem'in çamurunu 40 gün yoğurduğuna
  Dünyanın sonu yaklaştığında Mehdi'nin kıyametten önce 40 yaşında ortaya çıkacağına ve kırk yıl yeryüzünde kalacağına inanılır. (Antakya efsenelerinde geçen bahis)

  Kırk sayısı Kuran'da ve onun hükümlerine dayanan hadislerde de geçer. Bunların biri de insanın 40 yaşında olgunlaşması ile ilgilidir:

  Hz. Muhammed'e 40 yaşında peygamberlik verilmesi İslam dininin doğuşu sırasında ona ilk bağlananların kırk kişi olması kadınlarda hamileliğin 40 hafta sürmesi de bu sayının kutsallığına olan inancı geliştirdi. İnsanın malının kırkta birini zekat olarak vermesi de bununla ilgilidir. Alevilikte en eski sebah da kırklar semahıdır.

  Hz. Muhammed'in isminin (Arap alfabesiyle yazılışında) başında ve ortasında bulunan mim harfinin sayısal değeri 40'tır. İsminden mim harfi çıkarıldığı zaman Ahad kelimesi kalır ki bu da ALLAH'ın isimlerinden olup 1 demektir.

  Mısır Piramitlerin sayısı 80'e yakındır. Hepsi Nil’in sol kıyısına kurulmuş ve vadide 40 kilometrelik bir uzunluk içine yayılmışlardır.

  Olgunlaşma manasında 40 fırın ekmek yemek deyimi kullanılır.

  Şaman inanışına göre ruh fizikî bedeni 40 gün sonra terk etmektedir.

  Eski Mısır’da firavunun ölümünden kırk gün sonra cennete gidebilmek için bir boğa ile mücadele etmek zorunda kalırmıs.

  Ayrıca 40 sayısı Eski Mısırlılarda gök varlıklarının kendi yörüngeleri üzerindeki dönüm sürelerini gösterir.
  Hristiyanlar paskalyaya 40 gün oruç tutarak hazırlanır.

  Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırının olması...

  40 hadis

  Bir yastıkta tam kırk yıl kocama.
  Masallarda düğün kırk gün kırk gece sürer.

  Beden susuzluğa ancak 40 gün dayanabilir.

  Ayrıca 40 gün aksatmadan sabah namazını cemaatle camide eda edenlerin O'nunla mutlaka karşılaşıp görüşecekleri de Hızır Aleyhisselam'ın sırrına vakıf olanlar tarafından nakledilmiştir.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  13 yatsımamak gerek ama
  SensizliğinZiyaretçilere, Gizli İçerik! senle olan bir anısındayım

  ...Sonbaharda..

  Çocukken kolumuzu ısırarak yapardık saatleri.;
  Sanki o kadarcıkken bileZiyaretçilere, Gizli İçerik!
  Zamanın canımızı yakacağını anlarmış gibi...


  AşkZiyaretçilere, Gizli İçerik! adresinde yokturZiyaretçilere, Gizli İçerik! sesinizde veda kalmıştır!..


  Yeni Twitter Adresim

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Kuran'da 40. süresi olması Hz. Muhammed'in 40 yaşında peygamberlik yapması Kuran'da geçtiği için 40 sayısı gizemli bulunmuş.
  Toplumda dilimize pelesenk olmuş cümlelerin batıl inançtan farkı yok bence..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş