ARKADAŞLAR KİMİ CANLARIIZ ALİ NEDEN ZÜLFİKARI KULLANMAMIŞ DİYE SORUYOR YADA ÖMERİN EBU BEKİRİN NASIL HALİFE OLDUĞUNU GÖRÜN

HAZRETİ ALİ (A.S) BUYURDU:
Ey muhacir ve ensar Tanrıdan korkun. peygamberin tertemiz evhalkı olan Ehl-i beyt masumdur.bu ilahi makam onlara ait olup başka insanlara layık değildir.Hz.Ali (a.s)böyle konuşunca aad oğlu beşir ensari dediki:

Ey Ali ensarebu bekire biat etmeden öncebu konuşmayı dinlemiş olsalardı.sana karşı çıkmazlardı.HZ.Ali(a.s)ise şöyle devam etti:

Tanrıya and olsunki sizin yaptığınızı hiç bir ümmetyapmaz.yaptığınız bu işi halen doğru görüyorsanız kıyamette Tanrı'nın peygamberine ne cevap vereceksiniz? veda Hacc'ından sonra gadir-i Hum tarlasında:

"MEN KÜTÜ MEVLAHU...BEN KİMİN EFENDİSİ İSEM ALİ'DE ONUN EFENDİSİDİR" hadisini peygamber(s.a.v)den kim duyduysa bu toplantıda olanlardan Allah rızasına doğruyu söylesinler.

bu konuşmalardan sonraHz.Ali'nin düşmanlarından erkam oğlu zeyd'in anlatmasına göre Ebu bekir'e biat edenlerden 12 kişi ayağa kalkıp yukarıda açıklanan hadisin doğru olduğunu o mecliste tasdik ettiler. o zaman ömerHZ.Ali'ye biat olunur kaygısıyl korkuya düşüp telaş ile darılarak meclisin toplantısını dağıttı.

bu olayın ikinci günü peygamberin sahabelerinden ileri gelenlerden 12 kişi "ebu bekirpeygamberin minberine çıktığı zaman öldürülmesi" için karar aldılar. sonradan Hz.Ali (a.s)a danışmadan böyle bir iş yapmanın doğru olmayacağını düşündüler. Hz. Ali 'nin yanına gelerek dediler: ya ali hakkını başkalarına nasıl bırakırsın tanrının peygamberi senin hakkında

ALİYYUN MEELHAK VELHAK MEALİYYİN - ALİ HAK ALE VE HAK ALİ İLEDİR
buyurmuşlardır. bunu söyledikten sonra ebu bekiri minberden indirmek için aralarındaki anlaşmayı anlattılar. bu konuda emriniz nedir dediler. hz. ali ye gelenlerin isimleri: selman saadül asoğlu halid ebuzeri gaffarimikdad esved ammar bin yasirberidei eslemiebul ettihan hanifoğlu suheyl hanif oğlu osman sabit oğlu huzeyme kaab oğlu ubeyebu eyyubi ensari idiler

imam ali onlara buyurdu:tüce tanrıya and olsunki siz böyle bir yaparsanız haşi oğulları hepsize yardıma gelirlerher taraftan kılıçlar oynar.ancak bu durumun önünü almak benim üzerime düşer. çünkü tanrının peygamberi bana şöyle haber vermiştir:

"EY ALİ BENİM ÜMMETİM BENDEN SONRA SANA ZULM EDECEKLER SÖZLERİNDE DURMAYACAKLAR. YA ALİ SEN BANA HARUN İLE MUSA GİBİSİN. NASIL Kİ İSRAİLOĞULLARI HARUNU BIRAKIP ÖKÜZE TAPMAYI KABUL ETTİLERBENİM ÜMMETİMDE SENİ BIRAKIP BAŞKASINA UYACAKLAR."
o vakit tanrının peygamberine ben ey tanrının peygamberi nasıl hareket edeyim ne buyuruyorsundiye sordum buyurdularki ey ali sabret. onlar ile savaşma. öünkü kılıçlar çekilirs: kuran-ı kerimin enam suresinin 95. ayeti

YUHRİCULHEYYE MİNELMEYYİT-ÖLÜDEN DİRİ ÇIKAR DİRİDEN ÖLÜ
neticesiz olur.islam yok olur.
eyali tanrının emri böyledir ki sabır ve tahammül edip evinde oturmalısın.hatta mazlum olduğun zaman bana kavuşasın"

sevgili canlar bu yazıda imam alinin neden hakifelik için savaşmadığını yazdım

bi konu altında da yaptıkları oyunları yazıcam
bu yazılar tam hüsniye adlı kitaptan alınmıştır içindekilerin tamamı gerçektir

bu kitap: abbasi halifelerinden harun reşitin meclisinde hüsniye adıyla anılan bir hizmetçi ile basra ve bağdat alimleri arasında kii mezhebi ve islami bir tartışmayı kapsayan kitaptır.mısırın kahire şehrinde 1298 yılında basılmıştır.