Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Alevi Önderlerimiz - Kamber Kimdir?  Derdime derman senden oluptur
  Çünkü kulum berat senden oluptur.

  Nasibim verildi üstüne geldim
  Erenler oluşu cemden oluptur.

  Erenler hakkına na hak diyenler
  Hem evvel hem ahir dinden oluptur.

  Evvelim ahirim havendikarım
  İbrahim’e nazar senden oluptur.

  Şah kapısında çoktur kulları
  Herkesten kemteri Kamber oluptur.


  İZAHLAR:

  Berat: kısmet pay manevi lokma
  Nesib: kısmet ait olan
  Ahir: sonezelin sonu
  Kemter: en az


  AÇIKLAMASI:

  Derdime derman senden oluptur
  Çünkü kulum berat senden oluptur.

  Kamber dertliyim derman arıyorum diyor. Acaba bunların derdi neymiş ve niye dermanı kendi maşuklarında arıyorlar? Kamber kendini kul olarak görüyor. Bir Şahın yanında kul olmaktan iftihar duyuyor. Bu kullar tarih sahnesinde ülkelerin zalim şahlarına yani yöneticilerine bile boyun eğmemişlerdir. Ama batini Şahın kulları gönülden severek hizmet vermeye razılar. Kamber gibi üstatlar bu ulu hanlardan berat ister. Nasip havale ilham pay kimi kavramlara berat denir. Acaba burada berat ne olabilir? Berat meçhulleri çözen manevi bilgi demektir. Bu bilginin zarfı nefestir. O nefestir ki Tanrıdan Âdem’e İsa’dan ölülere Şems’ten Mevlana’ya Fazlullah’tan Aliyyül Alaya ve Nesimî’ye intikal olmuştur. Her bir batini üstat ( ister Budizm’de ister Krişnaizm’de ister Şamanizm’de ve b.) kuluna vermiştir bu nasibi. Bu zamanda ben de muazzam pirler ve üstatların karşısında diz çöküp onların batini nefeslerini alırım. Çünkü buna ihtiyaç duyarım. Pirin evinde ikram edilen çeşit-çeşit yemeklerde de bu manevi nefes vardır. Bu yemeklerden yediğimizde vücudumuzdaki milyonlarca hücre feryat ederek bu gıdaları ister. Çünkü Pirin evinde pişirilen yemek aşk ile pişer. Pişirenin yüreğindeki aşk yemek vasıtasıyla yiyen canlara şifa oluyor. Bundan dolayıdır ki Aleviler herkesin sofrasında oturmaz herkesin elinden lokma alıp yemezler. Bazen onlar için Şahın veya pirin huzurunda iken duvarda asılı olan fotoğraflar bile ilham vericidir. Hatta berat çok zaman pirin kelamında değil davranışlarında görülür.

  Nasibim verildi üstüne geldin
  Erenler oluşu cemden oluptur.

  Nasip yine burada berat anlamındadır ve kısmet yerine kullanılır. Nasip öyle bir havale öyle bir berattır ki daha önceden insan için onun talihinde yazılmış ve tedarik görülmüştür. Bu bize kaza ve kader konularını hatırlatır. Kaza ve kader cebr ve ihtiyar meselesidir. Yani mecbur olma ve mecbur olamama durumudur. Eskiler insanın başına bir olay geldiğinde “ böyle olması belki hakkında en hayırlısıdır. Tanrı böyle olmasını istedi” derlerdi. Yani bizim elimizde olmadan gelişen bu duruma Cebriyun denir. Burada bir hüküm var ve biz buna uymak zorundayız buna bir nevi mahkûmuz. Bu hükümlere yer çekimi suyun yüz derecede kaynaması suyun kaldırma kuvveti gibi maddi kurallar da dâhil edilir. Bu düşüncenin tersi olan düşünceye de İhtiyariyun denilmiştir. İhtiyariyun’culara göre Tanrı her şeyi yaratmış gerisini bize bırakmıştır. Biz ne istersek o olur. Beşerin tammül ihtiyar ( tam serbest ) olduğunu söylemişlerdir. İmam Cafer-i Sadık ise bu iki düşünce sahiplerini kınamış her iki düşüncenin de beşer hayatında olduğunu söylemiştir. Beşerin bazı konularda bazı şeylere mecbur olduğunu bazı konularda ise tam serbest olduğunu ifade etmiştir. İslam’ın büyük düşünürü ve arifi Şeyh Ebu Ali Sina “ Eğer bir kimse her işin cebr ile olduğunu söylüyorsa ona bir tokat atılmalı ve neden tokat attın diye sorduğunda ise bu cebrdir diye karşılık verilmeli” şeklinde buyurmuştur. Yine bu konuyla ilgili Hz Ali’nin başından geçen bir olayı örnek vermek istiyorum. Cebriyun fikrini savunanlardan biri Hz. Ali’ye sorar: „Ya Ali bu elimdeki elma benim kısmetim mi yoksa değil mi?“ Soruyu soran kişinin amacı Hz. Ali „bu senin kısmetindir“ dediğinde elmayı atmak „bu senin kısmetin değildir“ dediğinde ise elmayı yemektir. Ve Hz. Ali ona “ elmayı yersen kısmetindir yemezsen kısmetin değildir” şeklinde cevap verir.
  Bana göre insanlar ne kadar çok cahillikten uzaklaşırsa o kadar ihtiyar sahibi yani tam serbest olabilir. Cahil insanlar başlarına gelen tüm olayları böyle ifade ederek hayatın kurallara uymak mecburiyetindeyiz deyip boyun eğerler. Örneğin cahil insan kışın soğuğunda dışarıda kalmış ve üstelik kar yağıyor. Hiç mücadele etmez bu durum karşısında çünkü ona göre buna mahkûmdur. Bundan kendini koruyamaz ve soğuktan donar. Ama akıllı bir insan bu soğuktan korunmak için türlü yollar arar kendine bir baraka yapar ve kendini korumaya çalışır hemen pes etmez. Bu kural felsefe din ve hatta fıkıhta bile görülür. Ve 4 kapı 40 makam cebr ile ihtiyar arasında bulunan kapı ve makamlardır. Yani Cebr ve ihtiyar arasında köprüdür 4 kapı 40 makam bir türlü evrimdir. Taş cehaletin ve cebrin simgesidir. Taşlaştığın zaman Hakka varamıyorsun çünkü Hak tam bir serbestliktir. Yani Hak olmak dünyada her şeyin hakkını bilip vermektir. Erenlerin dilinde verildi verdi aldım buldum gibi kelimeler bir nasibin verilmesini temsil eder. Kamber nasibinin verildiğini bunun bir vasıta aracılığı ile olduğunu belirtiyor. Oluş kelimesi peydah olmak anlamındadır. Kamber burada yoktan var olma konusuna işaret etmektedir. İşte bu var olmanın sebebi nasibin verilmesinin zarfı ise Cem’dir. Verilen oluş ve cem ile bir üçgen oluşur. Cem bunları birbirine bağlayan uç noktadır. Yani sonuçtur. Kendinizi bu üçgenin ortasında bu üç noktadan gelen pozitif enerjinin bedeninizde toplandığını düşünün. Ne huzur verici bir tablo değil mi?


  Cavit Murtezaoğlu'nun Yarizm adlı kitabından alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Erenler hakkına na hak diyenler
  Hem evvel hem ahir dinden oluptur.

  Erenlerin hakkından bahsediyor. Erenler kâmil insanlardır ve kamil insanın Hak anlayışı farklıdır. Kamil insan kâmil bir hakikate sahiptir. Hakikat nispidir. Cahil bir insanın Hak sandığı şeyin içinde de cahillik vardır. Bu nedenle Kuşçuoğlu :

  “Gittim gördüm gerçekler yaslanmış yarın haki derine
  Keşke bende yaslanaydım bu gerçekler arasında”

  demiştir. Erenler kâmil oldukları için düşünceleri ve hakları da kâmildir. Kamber’e göre bu kâmil ve Hakta erimiş insanlara na hak diyenler hem bu dünyada hem ahrette şart ve ikrardan çıkmış sayılırlar. Din kelimesi burada şartlanmış kuralları ifade etmektedir. Evvel ahir kelimeleri Ehli Haklar arasında çok sık kullanılan kelimeler arasındadır. Bazen maddi ve manevi âlemi bazen de ezel ve son günü işaret eder. Yani cihanın başlangıcı ve sonudur. La ilahe illa Hu’dur. Evvel ahir yardır.

  Evvelim ahirim havendigarım
  İbrahim’e nazar senden oluptur.

  Havendigar Hüdavend ve kar kelimesinin birleşmesiyle oluşan Farsça bir kelimedir. „Hüdavend“ Tanrı“ Kar“ ise iş demektir. Kar kelimesi bazı yerlerde “gar” olarak söylenir. Bu nedenle Havendigar olarak karşımıza çıkabilir. Ehli haklara göre Tanrı Havendikar donunda iki âlemi yarattı. Daha sonra Havendikar Şah İbrahim’de tecelli etti. Şah İbrahim’in donu yedi meleklerden biridir ve Ehli Haklar ona “Eyvet” de derler. Şah İbrahim kendi donunu açıkladığı zaman İbrahim peygamberden de bahsetmiş ve İbrahim peygamber olduğunu da açıkça belirtmiştir. Bu nedenle Ehli Haklar İbrahim’e Hakkın tecellisi derler. Tanrı insana nasıl nazar eder? Acaba bir insan nasıl hakkı gizleyen zarf olabilir? Bu birleşmenin sebebi Tanrı mıdıryoksa insan mıdır? İnsan çaba ve zahmeti sayesinde Tanrıya ulaşır. O Tanrıdır ki insanda mihman olur. Acaba bu olabilir mi? Bütün bu sorular zaman içinde sorulmuştur.

  Şah kapısında çoktur kulları
  Herkesten kemteri Kamber oluptur.

  Kamber bir ağaç gibi bar verdikçe başın aşağıya eğiyor. Kamber Hakkın büyüklüğünü bilip kabul eden ve onda eriyendir. Kamber „Allahü Ekber“ nedir iyi biliyor. O öyle büyüktür ki ondan küçüğü yoktur ve O öyle küçüktür ki ondan büyüğü yoktur. O öyle ağırdır ki ondan hafifi yoktur ve öyle hafiftir ki ondan ağırı yoktur. O kâinattır ve zerre içindedir. O elektron proton nötronun birbirini izlemesinin nedenidir. O öyle bir aşktır ki hiçbir hikâye onu tamamıyla anlatamamıştır. O sevmenin ve zerrelerin sesi harfleridir. O öyle saklıdır ki bu saklılık herkesi çıldırtabilir. Öyle bir denizdir ki içindeki balıklar denize hasrettir. Kamber de bu nedenle kendini daha aşağıda görüyor ve bunu da Kemter kelimesi ile ifade ediyor. Kamber kendini kemter yani aciz görmekte gerçekten çok haklı. Çünkü o biliyor ki melekler Tanrıyı tespih etmekten acizler. Bence Kamber ve melekler hayret vadisindeler. Bu öyle bir hayrettir ki Tanrıyı bu hayret şehrinin sokaklarında görmek mümkündür. Çünkü O kendine hayrandır. O hayran olmanın tadına varmıştır. Bu bağlamda Kamber sözlerinde çok haklıdır.

  Cavit Murtezaoğlu'nun Yarizm adlı kitabından alıntıdır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş