Bir Yiğit Alevi Önderi: Babek


İnsanlık tarihinin görüp görebileceği en gaddar zalimler topluluğu Emeviler İslam ülkesinde binbir entrikalar ve Kerbela olayı gibi yüzyıllar sonra bile insanlığın yüreğini kanatan katliam ve kıyımlarla iktidarı ele geçirerek saltanatını kurduktan sonra izlediği yayılmacı politikayla dört bir yana ordularını gönderdi.

Bu kan içiciler İslam’ı yayma iddiasıyla gittikleri Türk Fars Kafkas Bizans diyarlarında eşi benzeri görülmemiş katliamlar gerçekleştirdiler direnen halklara akla hayale gelmeyecek işkenceler zulümler yaptılar. Onların asıl dertleri ganimetti kanla yazdıkları bu tarihsel süreçte “Halife”nin kasası işgal edilen yerlerden ele geçirilen altın gümüş değerli taş vb. servetle doldu. Ele geçirdikleri ülkelerin özgür başı dik insanlarını köle yaptılar. Bu insanlık düşmanı zalimler sadece cana kıymakla kalmadılar aynı zamanda gül bahçesine dalmış fil sürüsü gibi insanlığın halkların binlerce yıllık kültür birikimini medeniyetini inanç kurumlarını da yerle bir ettiler. İran Azerbaycan Anadolu ve daha birçok bölge Emevi yönetimi altında inim inim inledi. Yiğitçe başkaldıranlar şeytanın bile aklına gelmeyecek hile ve entrika yöntemleriyle bastırıldı hep.

Bu zalimlerin iktidarını devirmek Horasanlı Eba Müslim adlı yiğit Alevi önderine nasip oldu. Eba Müslim soyu bozuk Emevilerden aldığı iktidarı altın bir tepsi içinde Peygamberin amcası soyundan gelen Abbasi hanedanına teslim etti. Ancak bunların yaptığı ilk iş kendilerine saltanatı veren Eba Müslim’i potansiyel tehlike olarak gördükleri için hile ile öldürtmek oldu. Abbasi yönetimi de Emeviler’i aratmadı.

BABEK adlı bir yiğit önder

Bu zalim Halifelere karşı başkaldırıların hep benzer yöntemlerle bastırılması sonrasında Azerbaycan’da Babek ve yandaşlarının şanlı isyanı patlak verdi. Babek yiğitlik ve erdem abidesi bir Hürremi idi.

Babek-Hurremi toplumsal muhalefet hareketi yaklaşık beş yıl sürdü ve Eba Müslim hareketinden sonra bölgede en uzun süren toplumsal başkaldırı hareketi oldu. Bu sırtında fıçısıyla dolaşan bir kandil yağı satıcısının oğlu olan Babek’in önderliğinde yiğit ve erdemli Azerbaycan halkının dünyayı değiştirmeye yöneldiği geniş kapsamlı toplumsal ve siyasi bir hareketti.

Hareketin içinde Pers Türk Kürt Ermeni Bizans Rumları Paulikien Arap Arami vb. değişik inanç ve halk toplulukları yer aldı. (Tıpki yüzyıllar sonra Anadolu’da gerçekleşen Bedrettin hareketi gibi)

Babek davası uğruna halkı için yıllarca yiğitçe savaştı Halife’nin rüşvet ikbal tekliflerini elinin tersiyle çevirdi. Dağlık bölgelerdeki boğaz ve geçitlerde istihkam kuran Kızıl bayraklı Babekiler Kara bayraklı Halife ordularının bütün hücumlarını püskürttü ve kısa zamanda Azerbaycan’dan Horasan ve Tabaristan’dan Kuhistan’a kadar birçok bölgeyi etki alanına kattı. Birçok Abbasi emirinin ordusunu yok etti Kendilerini de esir etti ya da öldürdü. 824’de Bağdad’dan gönderilen Halife ordusu yenilerek geri döndü.

Halife ve uleması Bir proto-Alevi inanç grubu olan Hürremiler’in zındık olduğunu “mum söndü” yaptıkları iftiralarını yayıyorlardı.

Halife ordularını mertçe yapılan tüm savaşlarda yenen Babek Halifenin alçakça hilelerine ise karşı koyamadı. Kendisine bağlı olan Ermeni prenslerinden Sonbat oğlu Sahl ona ihanet etti. Sahl şatosuna sığınan Babek’i yakalatarak Halife Mutasım’dan 1 milyon dirhem gümüs ödül aldı ve taçlandırıldı.

Babekilerin isyanını bastıran halife Mutasım (833-844) oldu. Halife’nin hizmetine girmiş İslam örtülü Mani inançlı (Usrusana) Türk prensi Afşin büyük ve günün koşullarında eksiksiz donatılmış büyük bir ordunun başına geçirilerek 835’te Babekilerin üzerine gönderildi. Afşin yetkin bir kumandan olmasına karşın iki yıl boyunca birçok yenilgi aldıktan sonra çeşitli savaş hileleriyle Babek’i ele geçirmeyi başarabildi. Önce Babek’in en gözde kumandanı olan Tarkan’ı tuzağa düşürüp ortadan kaldırdı.

“Halifelerin vereceği azatlığa ihtiyacım yok”

Afşin esir aldığı Babek’i Halifesine götürmeden önce kendisine Halifenin teklifini sundu. Buna göre Babek pişmanlık dile getirip af dilerse Halife ona azadlık (özgürlük) verecekti. Bir kaya gibi dimdik duran Babek inanmış yiğit insanların kararlılığıyla ve delip geçen bakışlarıyla Afşin’e şöyle dedi: “Menim halifelerin bahşedeceği azatlığa ehtiyacım yohdur”

Canice infaz

Babek Halife Mutasım’ın karşısında da mağrur biçimde dimdik durdu asla eğilip af dilemedi. Oysa esir aldığı adeta kafese kapattığı elleri zincirli bu arslanın karşısında Halife Mutasım tahtında rahat oturamıyor eli ayağı titriyor göz kapağı seyiriyor hızlı hızlı tespihini çekiyordu; hala O’ndan korkuyordu.

Abbasi halifesi Babek’in hiçbir insanın vicdanının kabul etmeyeceği tarihin görebileceği en vahşi yöntemle infaz edilmesini emretti. Önce Babek’in kol ve bacakları adeta taksit taksit kesildi. Daha çok acı vermek amacıyla zamana yayılan bu işlem sabah başlayıp gün batana kadar devam etti. En sonunda Babek’in kalan bedenini darağacında astılar.

Anlatıldığına göre Babek elleri ayakları kesilirken sağlam kalanıyla fışkıran kanını yüzüne sürermiş. Mutasım neden öyle yaptığını sorduğunda: “Kendi kanımla boyuyorum ki yüzümün sararmaya başladığı görülmesin. Zira senden korktuğumu sanğrlar” diye yanıtlamış.

Kolları bacakları taksit taksit kesilirken kılıç darbeleri inerken gözleri bir noktaya bakan Babek istifinibile bozmadı “ah” bile demedi. Babek’in son nefesini verirken ağzından şu sözler duyuldu:

“Hemişe (daima) seninleyem Azerbaycan
Hemişe seninleyem Azerbaycan
Hemişe seninleyem....”

***
-Naki Bakır-

Babek yaşıyor...

اوزانلار دؤشونده صدفلى سازين Ozanlar döşünde sedefli sazın
ميضرابى٬ پرده سى٬ تئلينده بابك! Mizrabı perdesi telinde Babek!
كؤكونو قازماغا ياد يارامازين Kökünü qazmağa yad yaramazın
دؤيوشدو داغلارين بئلينده بابك! Döyüşdü dağların belinde Babek!

نئچه مين سينه دن نفسى گلير Neçe min sineden nefesi gelir
ديللرده ديريليك كلمه سى گلير Dillerde dirilik kelmesi gelir
دوشوبدور داشلارا گور سسى گلير Düşübdür daşlara gür sesi gelir
ديرىدير٬ ياشايير ائلينده بابك! Diridir yaşayır elinde Babek!

ظاليملار بوغماغا اللرى واردير٬ Zalımlar boğmağa elleri vardır
آرخادا سارسيلماز ائللرى واردير٬ Arxada sarsılmaz elleri vardır
اؤزو بير داغ كيمى سئللرى واردير٬ Özü bir dağ kimi selleri vardır
بوغولماز ظاليملار سئلينده بابك! Boğulmaz zalımlar selinde Babek!

ايندى ده مؤحتشم قالاسين گزير٬ İndi de möhteşem qalasın gezir
يوردونا گؤز تيكن باشلارى ازير Yurduna göz tiken başları ezir
يابانجى لشينى يان يانا دوزور٬ Yabancı leşini yan yana düzür
هماييل قيلينجى بئلينده بابك! Hemayıl qılıncı belinde Babek!

ايندى ده گؤزلرى يوردونا باخير İndi de gözleri yurduna baxır
غئيرت قانى مينلر داماردا آخير Qeyret qanı minler damarda axır
شيمشك تك داغلارين باشيندا چاخير٬ Şimşek tek dağların başında çaxır
تيتره دير دوشمنى يئلينده بابك! Titredir düşmeni yelinde Babek!

گره ك بابك ائلى ياشايا بيدار٬ Gerek Babek eli yaşaya bidar
داييم اوندان قورخا اجنبى٬ خونخار Dayım ondan qorxa ecnebi xunxar
قانىيلا ائديبدير مؤعتصمى خار٬ Qanıyla edibdir mö'tesemi xar
اوزونه ياخاندا الينده بابك! Üzüne yaxanda elinde Babek!

"گولدورلو ولى"دن سلاملار سيزه! Güldürlü Veli'den selamlar size!
سيزين نفسينيز روح وئرير بيزه٬ Sizin nefesiniz ruh verir bize
آذربايجان خالقى٬ اولو تبريزه Azerbaycan xalqı ulu Tebriz'e
باخگينان٬ ازبردير ديلينده: بابك! Baxgınan ezberdir dilinde: Babek!