Bildiğiniz üzere secde Hak karşısında büktüğümüz bel (rüku/kıyam) / semah / sema (aşk ile dönme) gibi bir tapınma şeklidir.

Secde Kur an-ı Kerimde açık olarak buyrulmuştur ki insanlardan ve cinlerden beklenmektedir.İşte bu noktada yolumuz güzelliğini ve Hakk' a bağlılığını gene ortaya koymuştur. Alevi Bektaşilik dışındaki mezheplerde secdeye varıldığında tek cümle ile Allah a tapınmak söz konusudur ki secdenin süresi sanki acelesi varmış gibi saniyeler ile ölçülebilir.
Ancak ya yolumuzda ? Yolumuz gereğince secdeye varıldığındaAllah a önce teslim olduk denir. Elimiz erde yüzümüz yerde ile Ehlibeytin Yüzü suyu hürmetine af dilenir bağışlanma dilenir. Allah ın büyüklüğü tesbih edilir ve kulluğumuzun birtek O na olduğu söylenir. Secde 3 saniye değil dakikalar sürer kimi zaman. İşte Hak karışısında kuluğunu bilmek gerçekten secde etmek budur!!! Kur an ve nice islam alimi (alevi sünni bektaşi hanefi bektaşi hambeli caferi mevlevi) hepsi namazın acele edilmeden ve hatta secde de göz yaşı dökülebileceğinden bahsetmiştir. Lakin son dönemlerde secde yerine iki secde arası uzun oturanların daha güzel iş yaptığını söylemiştirler ki oda çok ama çok saçma olduğu her halinden belli. Şayet öyle bile olmuş olsa Cemlerimizde ki secde ile namaz arasındaki secde ve oturumlar arasında dağlar kadar farklar var.

"İnsan aceleci [tabiatta] yaratıldı." (Enbiya Suresi 37)

"İnsan pek acelecidir." (İsra Suresi 11)

Sizlere birkaç kanıt ile aşağıda anlatmaya çalıştık canlar.

Kur an-ı Kerim :

"Onlar kendilerine Kur'an okununca secde de etmezler."
(İnşikâk Suresi 21. Ayet)

Alevi Bektaşilik Dışındaki Namazda

"Sübhâne Rabbiyel-alâ"
"Pek yüce olan Rabbimi her türlü eksiklik ve noksanlıklardan tenzih ederim." demektir.

CEMLERİMİZDEKİ SECDE

“Bismi şah Allah Allah!
İlâhi Yarabbi! Seni andık sana inandık senin huzurunda secdeye vardık. Elimiz erde yüzümüz yerde özümüz darda alnımız secdede evliyalarını ve enbiyalarını vesile kılarak sana yalvarıyoruz. Şu anda Allah Allah diyen dilleri senin aşkınla coşan gönülleri Ehlibeyt sevgisinden ve muhabbetinden mahrum koyma Yarabbi!

İki cihan serveri Muhammed Mustafa ve O’nun temiz Ehlibeyti’ni vesile kılarak tövbe edip bağışlanmayı diledik bağışla bizi Yarabbi!...
Dualarımız niyazlarımız secdelerimiz tüm ibadet ve itaatlarımız senin içindir kabul eyle Yarabbi!...

Gerçeğe Hû...