Bunun üç nedeni vardır.

1: Aleviler inanc tarihinden günümüze kadar ibadetlerini dualarini gülbenklerini Türkce yapmislardir. Amin kelimesi anlami öyle olsun yani kabul olsun anlamindadır. Allah'a emir verir gibi gelir. Oysaki Allah Allah demek ise tamamını içerir sonuçta dua'yi kabul edecek olan Allah'tır onun içinde dualarmızın sonunda Allah Allah diyerek zikredilir. Allah Allah diyerek insan tevhitle dahada aşka geliyor sebebi bütün manaların bütün sırların başı Allah olmasıdır. Hak Kabul Etsin demekte aynı manaya gelir kendince anlayabildigin dilden söylemek varken anlamını bilmedigin sekilde yakarışı tercih etmezler.

2: İkinci neden edilen duanın kabulünün hayırlı mı hayırsız mı olduğunun kulun bilmemesidir. Allah Allah demek bu ettiğim duanın hayırlı mı hayırsız mı olduğunu sen bilirsin. Hayırlıysa duamı kabul eyle. Hayırsızsa kabul eyleme diyerek 2 kere Allah Allah denir. 2 Kere demenin Hâyırlı mı Şêrli mi sen bilirsin demektir.

Örnek vermek gerekirse.
''Oğlum veya kızım şu okulu bölümü kazansın''
Amin.

Dua kabul olup kazandığı okulda ya başına kötü birşey gelirse? Okuluna giderken kaza olursa?

Bu yüzden duayı ettikten sonra kabul olsun manasında Amin demez. Allah Allah der. Çünkü yaradan herşeyi önceden bildiğinden en iyisini eylesin demektir. Kabul edip etmemeyi yaradana bırakır.

3: Dua ederkende sonunda Allah Allah diyerek zikir etmektir.