Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Bektaşilik İnancının Özü Nedir?

  4. Alevîlik-Bektaşilik İnancının Özü Nedir?

  Alevî-Bektaşi inancının temeli İslâmiyet'tir. Ancak Alevîlik-Bektaşilik felsefesi en gerçekçi haliyle Anadolu'da özellikle Türkler arasında kendini bulmuş ve varlığını kazanmıştır.

  Alevı-Bektaşı felsefesının temelinde Kuran-ı Kerim yo*rumları yer alır. İnsanlık tarihinin dinî bir özeti sayılabilecek Kuran-ı Kerim'in Alevî-Bektaşiler tarafından görünür anlamının ötesinde bir de görünmeyen iç (batın) anlamı olduğu öne sürülmüştür. Alevî-Bektaşi felsefesinin temelindeki Kur'an'ı yorumlayış olayı siyasî nedenlere dayanmaktadır. Müslümanlığın ilk devirlerinde yöneticiler İslâmî kurallara göre yönettiklerini söyleyerek halkı sömürüyorlardı. Özellikle de biçimsel ibadetler (namaz oruç hac) vasıtasıyla onları etkilemeye ve kendilerine muhalefet edenleri İs*lâm dışı göstermek yoluyla etkinliklerini azaltmaya çalışıyorlardı.

  Muhalif düşüncelere sahip olanların bu düşüncelerini bir şekilde savunmaları gerekmekteydi. Bu doğrultuda Hz. Muhammed tarafından dile getirilen vahiyler (Kur'an metinleri) yorumlanmaya başlanmıştır. Peygamber Hz. Muhammed ve Hz. Ali de zamanında Kuran-ı Kerim'in mutlak surette (Batın) öz anlamının olduğunu be*lirtmişlerdir. Kur'an'daki bilgilerin bir önem sıralaması bulunmaktadır. Bunların tama*mı imana ve ahlâka dair inançlardır. Alevîlik-Bektaşilik bu imana ve ahlaka dair inan*cın esas alınmasını savunmakta biçime ait konulmuş bazı ilkelerin değişebileceğini kabul etmektedir.

  Bunun yanı sıra Alevîler ve Bektaşiler Kur'an'da dile getirilen gerçeklerin te*vil yoluyla anlaşılabileceğini savunurlar. Tevil; bir açıklamanın özünü göstermektir. Kuran-ı Kerim'in biçimsel açıklamasına ise tefsir denilir. Allah tarafından bildirilen va*hiylerin lafzı açıklaması olduğu için Tefsir'in bir iç yönü yoktur. Tevil vasıtasıyla ise vahiy dış yani lafzî görüntüsünden kurtarılarak özü ile yorumlanırlar vahiyler gerçek anlamlarına yüceltilirler.

  Hiçbir zaman için maddî gerçekliklerle ve anlamlarla sınırlanması mümkün olamayan İslâmiyet manevî gerçekliklerle ve anlamlarla varlığını bulur.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bektaşilik: Balım Sultan tarafından Aleviliği kısmen kopya ederek kurduğu bir tarikattır. Bugün Bektaşiliğin Alevilikle kısmen aynı olduğunu görüyoruz. Fakat tarihi incelediğimizde çok farklı amaçlar için kurulduğunu fark edeceksiniz.

  Bektaşiliğin kuruluşunda 2 maksat vardır.
  1-Anadoluda Kızılbaşların gücünü zayıflatmak maksadıyla.
  2-AnadoludaTürkmen Kızılbaşları sünnileştirmek amacıyla.

  Osmanlı Çaldıran Savaşında savaşırken yine Yeniçeri yani Bektaşiler bu savaşta yer alıyordu. Bu savaşta Şah İsmayıl Hatayi Pirimizin halkından olan 40 bin Anadolu Alevi-Kızılbaşı katlediliyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş