Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Dar-ı Mansur

  ar-ı MansurSivas Maraş Erzincan Çorum sonra yine Sivas... Yeni değildir bu tarih. Asılmış yakılmıştır yüzyıllar boyu. Ve bütün bunlar Alevi halkın bilincinde geleneklerinde derin izler bırakmıştır. Bunun en çarpıcı simgelerinden biri de Cem törenlerindeki "dar"a verilen adlardır.

  Dar'lar Dar-ı Mansur Dar-ı Fazlı Dar-ı Nesimi Dar-ı Hüseyin (ya da Dar-ı Fatma) adını taşırlar.

  Alevi-Bektaşi inanç ve geleneğinin en önemli toplumsal öğelerinden Cem törenlerinin bölümlerinden biridir dar.

  Kullanış biçimine göre anlam kazanır. "Yola kabul edilme yol arkadaşı tutma dava görme başokutma" gibi çeşitli amaçlarla yapılanları vardır. Dar en özlü haliyle Alevi toplumunun kendi kendini arındırma mekanizmasıdır. Ve bu anlamıyla da bu mekanizmaya ‘Dar'a çıkma dara çekilme' gibi adlar verilir.

  Dar-ı Mansur Dar-ı Fazlı Dar-ı Nesimi Dar-ı Hüseyin işte bu dar'a çıkmanın biçimlerini anlatır aynı zamanda.

  Dar-ı Mansur: Darağacında asılarak katledilen Hallac-ı Mansur'dan esinlenerek yaratılmıştır bu kavram. Cemaatin ve dedenin önünde meydan odasının orta yerine gelerek ayakları mühürlenmiş kolları göğüste çapraz baş öne eğik olarak beklemek biçiminde uygulanan bu Dar'a durmak yol uğruna ölmeye asılmaya hazır olmayı anlatır.

  Dar-ı Fazlı: Fazullah-ı Hurufi gibi yol uğruna başının boynundan kesilmesini göze almaktır; darda yüzüstü yere kapanma duruşuyla temsil edilir.

  Dar-ı Nesimi: Yol uğruna Nesimi gibi derisinin yüzülmesini göze almaktır. Darda derimin yüzülmesine hazırım dercesine diz üstü durulur.

  Dar-i Hüseyin: Yol uğruna İmam Hüseyin gibi başını vermeye hazır olmaktır. Dar-i Fatima da denir. Darda ayak mühürleme duruşuyla temsil edilir.

  Bir halkın yaşadığı acıları onun geleneklerinden de çıkarabilirsiniz. Bu nasıl bir tarih ki derisi yüzülmekle boynunun vurulmasıyla asılmakla yakılmakla şekillenmiş gelenekler. Dört duruş düşünceleri uğruna ölümü göze almış dört insanı temsil ediyor.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart  Mansur ozanların aşıkların nefesleriyle cemlerdeki "Dar-ı Mansur"larla gelmiş bugüne. Onu hiç tanımayanların bile çoğu onun Enel-Hak deyipde darağacına çekildiğini duymuştur.

  "Enel-Hak" diyerek yani "Ben Tanrıyım" "Ben Hakikatım" diyerek tanrının insanda vücut bulduğunu söyler Mansur. Yüzyıllar öncesinde yani dinin en baskıcı zamanında bunu söylemenin bedelini canıyla öder.

  Egemenler Mansur'u öldürmekle düşüncelerini öldürmek isterler. Ama başaramazlar. İşte Mansur'u dara gönderen Harun Şziken de tarihen de ölmüştür. Ama Mansur Ahmet Yesevi'den Nesimi'ye Yunus'a kadar Bedreddin'e kadar yaşamaya devam etmiştir.

  Dahası işte bakın Alevi cemlerinin meydanlarında bugün hala yaşamaktadır Dar-ı Mansur'da.

  *

  Hallac-ı Mansur 856 yılında Abbasi egemenliğindeki Beyza adlı bölgede doğmuştur. Beyza Basra bölgesinin kuzeydoğusunda İran dili ve Mazdeist kültürün egemen olduğu bir bölgeydi. Mansur hallaç olan babasıyla birlikte o yörelerdeki dokuma merkezlerini dolaşırken genç yaşlarda İslamiyetin tüm yönlerini araştırır öğrenir.

  Seyahatleri Mansur'un düşüncelerinin olgunlaşmasını da sağlar. Bir inziva dönemi yaşar. Mekke'ye giderek burada bir caminin iç avlusundan iki yıl boyunca zorunlu ihtiyaçlarının dışında çıkmaz. Her gün bir yudum su içip bir lokma ekmek yiyerek yaşar. Hallac bu yolla Allah'a ulaşabileceğini düşünür. Dünya nimetlerinden el-etek çekerek "Enel-Hak" düşüncesine ulaşır...

  Mansur'un insan sevgisi yoksullara yardım etmesi çevresindeki insanları etkilemeye başlar. Onun "hükmetmeyen insanla sevgi birliği içinde beraber olan Allah" anlayışı egemenlerin saltanatı için de bir tehdit oluşturmaktadır. Çünkü buyuran-buyurulan yaratan-yaratılan düşüncesiyle "kul"luk felsefesiyle insanı insana kul eden egemenlerin işine gelmez Mansur'un düşünceleri. Onu Allah'ın yüce gücünü gaspetmekle suçlar bazen de onun bir deli olduğunu söylerler.

  Mansur daha da ileri gidip islamı kullanarak esir temin etmek için savaş kışkırtıcılığı yapanları dini kullanıp yoksul hakkını yiyenleri eleştirir. İslamın öz ve esas itibariyle bu haksızlıklara ve yozlaşmaya karşı olduğunu söyler; "Gerçek secde edenlerin yöneldiği yer bilgelik ve sevgi olmalıdır" der Mansur.

  Bilgiyi öne çıkarır Mansur. Cehaletin insanı tanrıyı tanımaktan uzaklaştıracağını söyler ve der ki: "Allah'a ulaşmak için iki rek'at namaz da yeter. Ancak böyle bir namaz için abdesti insanın kendi kanı ile almış olması gerekir."

  Mansur tüm bu düşüncelerinden dolayı önce sekiz yıl hapsedilir. Ve sonra da yoksulların öfkesi ve talepleriyle haklı bir mücadele veren Hanbeli Mezhebi taraaftarlarının ayaklanmasını desteklediği için ölümle cezalandırılması kararı çıkarılır.

  Bağdat'ın eli kanlı kadılarının Mansur hakkında verdiği hüküm şudur: "Önce kamçılanmasına sonra bedeninin dilim dilim edilmesine ve en sonra da kellesinin bedeninden ayrılarak yakılmasına..."

  Ve Mansur bu fetva ile 922'de Bağdat'ta öldürülür. Mansur'u öldürüp kendisiyle birlikte tüm eserlerini kitaplarını yakarlar. Ama tüm unutturma yoketme çabasına rağmen Hallacı Mansur beşyüzyıl sonra Hurufi'de hayat bulacak ve Nesimi de onun gibi "Enel-Hak" diyecekti.

  *

  Fazlullah-i Hurufi 14. yüzyılda yaşamıştı. 1339 doğumlu olduğunu yazar tarihler. İran'ın Tebriz şehrini merkez edinir kendine. Düşüncelerini yayar geniş bir taraftar kitlesi oluşur.

  Hurufi şeriat yönetimlerine halkın dinle uyutulmasına karşı durmaktadır. "Hurufilik" harfler demektir kelime anlamıyla ve harf gizemciliği diye de adlandırılır. Hurufilik en yalın haliyle tanrının ve evrenin harfler aracılığıyla insanda belirmesini yorumlamaktır ve esas olarak "enel hak" anlayışının değişik bir biçimidir. Bu yüzden de "mürtet ve sapkın bir akım" ilan edilir. Hurufi sonra Baku'ya Azerbaycan taraflarına gider. Burada zulüm bekliyordu onu. Düşünceleri "şeriate aykırı" sayıldığı için tutuklandı. 1394'de Timur'un emrince Şeyh İbrahim'in verdiği fetva ile Alinca Kenti'nde başı vurulup katledildi. Ölüsü ayaklarına taş bağlanarak sokaklarda süründürüldü. Lakin düşünceleri yayılmaya devam etti.

  *

  Fazlullah-i Hurufi'yle aynı yüzyılda (14. Yüzyılın ikinci yarısında) yaşamıştı Seyyit Nesimi de. Nereli olduğuna dair farklı rivayetler olsa da kendi yazdığı Nesimi Divanı Azeri olduğunu belirtir. Hallac-ı Mansur'dan etkilenip Hüseyin adıyla şiirler yazmaya başlar. Azerbaycan Irak İran Arabistan'da dolaşır. Gördüğü çelişkileri anlatır halkı ekmeksiz özgürlüksüz bırakanları lanetler şiirlerinde. Esterabad'lı Fazlullah-i Hurufi'yi duyar onun düşünceleriyle tanışır öğrencisi ve sonra dokuz halifesinden biri olur. Hakikatın ışığıdır artık Nesimi. Ve o nedenden dolayı Mogol hükümdarı Aksak Timur ferman buyurdu; "Görüldüğü yerde derdest edile kanı heder edile canı alına ber-dar edile" diye.

  Moğol emiri ferman buyurunca Kadılar tez fetva çıkardılar:

  "Bu böyle bir mırdardır ki kanının değdiği yer yıkamakla temizlenmez orayı kesip atmak gerekir".

  Fetva Halep şehrinde uygulanır. İşkencede el aman dilettirmek için olmadı bir "ah" dedirtmek için başvurmadık yöntem bırakmazlar. El aman dilemedi ah demedi Nesimi. Sonunda derisini yüzdüler. O esnada Celladın bıcağından sıçrayan kan Kadı'nın parmağına da gelir. Ve elbette "kanının değdiği yeri kesip atmak gerekir" diye fetva veren kadı kanın değdiği parmak kendisinin olunca fetvayı uygulamaz. Nesimi şöyle seslenir Kadı'ya: "Sen şeriat üzerine parmağını bile kesemezsin halbuki görüyorsun ki biz inancımız yolunda kendi kanımızla yıkanıyoruz..."

  *

  İşte böyle; Kerbela'dan bu yana kendi kanında yıkanmak durumunda bırakıldı Alevilik. Yollar (tarikatlar) önderler değişti ama Aleviliğin zulme direnişi değişmedi. Ahmet Yeseviler Yunus Emreler Baba İlyaslar Baba İshaklar ve Pir Sultanlar Bedreddinlerle sürüp geldi gelenek... Ne zulüm eksildi ne Aleviliğin direnen özü yok oldu. Bundandır ki her dar'a çıkışında zalim karşısında asılmayı boynunun vurulmasını işkenceleri hiçe sayan bir duruş aldı... Her dar'da Mansur olan Aleviliği kim teslim alabilir kim onlara geleneklerini unutturabilir...

  2008.06.29

  KAYANAK:Yürüyüş Dergisi

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş