Alevilik yalniz su dinden yada su bölgenin yasayis tarzi ve inancindan ortaya cikmistir seklinde bir yaklasimin dogru oldugu kanisinda degilim. Ulularimiz Pirlerimiz Mürsitlerimiz tüm dinleri inanclari ibadetleri gelenek ve görenekleri büyük bir dikkatle süzgecten gecirerek iyiye güzele dogruya Hak´ka en kestirim yoldan giden Aleviligi bizlere miras birakmislardir.

Hic bir art niyet tasimadan Aleviligin Hz.Isa ve Incil ögretisine bire bir benzeyen inanc ibadet ve uygulamalara deginmek istiyorum.

Meryem ve Fatima ana:

Incilde Meryem ana su sekilde anlatilirken

Gökte ulu bir belirti gördüm. Günesi kusanmis bir kadin ayaklarinin altinda ay. Basinda on iki yildizdan bir tac. Karninda cocuk tasiyor dogum sancilariyla kivranarak bagiriyor.( Incil-Vahi 12:1)

Ümmül Kitab´ta Fatima ana su sekilde anlatilmakta

Orada değişik renkler ve parıltılarıyla bir milyon ışıkla/nurla donanmış bir kişi (kadin) gördüler; başında bir taç kulaklarında iki küpe ve kemerinde iki ağızlı keskin bir kılıçla bir taht üzerinde oturuyor; (Ümmü-l Kitab)

Kadin bosama:

Hz.Muhammed bir hadisinde “Allah’ın kullarına helal saydığı ve fakat hiç hoşlanmadığı amel kadın boşamaktır.” dese de Kur´an da Tevrat´ta mehirleri verilmek sartiyla kadin bosamayi serbest kilmistir.

Bilindigi gibi Alevilikte kadin bosamak hos karsilanmaz. Hatta gecerli sebebi olmadan bunu yapanlar düskün ilan edilir.
Böyle bir uygulamaya yalniz Incilde rastlanmakta.

Ama ben size derimki her kim karisini zina disinda bir sebeple bosarsa Onu zinaya itmis olur.. (Matta 5:32)

Bekaret küpesi:

Mücerredlige seçilen aday dervislerden ve babalar arasindan seçilir. Bu derece halifeye en yakin olanidir. Belirli bir merâsim yapilir. Adayin sag kulagi delinir; Mengûs adi verilen bir küpe takilir. Bunlar kendilerini tarikata adadiklari için evlenemezler çocuk sahibi olamazlar. (Samil-Islam Ansiklopedisi-Bektasilik)

Kuran´da böyle bir uygulama yoktur. Hatta Kur´an´in bir den fazla evlilige bile ruhsat veridigini savunanlar vardir.

Kimisi de göklerin hükümranligi icin kendilerini evlenmekten uzak tutarlar. Bunu yüregine sigdirabilen sigdirsin. (Matta 19:12)

Haci Bektas Veli ve Balim Sultan gibi alevi ulularindan bunu yüregine sigdiranlar cikmis ve Isa peygamberin kendisi gibi ömür boyu hic evlenmemeyi secmislerdir.

Makalat Incil bezerligi:

Vay sizlere dinsel yorumcular ve Fersiler! Iki yüzlüler! Cünki bardagin canagin disini temizlersiniz ama ici soygunculukla bencil istekle doludur. Kör Fersi ilkin bardagin icini temizle ki disida temiz olsun. (Matta 23:2526)

Bir kaba murdar bir nesne koy ağzını berkit ve denize bırak içinde dursun. Ol kabın günde on kez dışarısın yu ta hatta on yıla değin günde bin kez yursan gene bayağı murdardır. (Makalat-i Haci Bektas Veli)

-----

Insanin icinden cikan sey iste budur insani kirleten. Cünki icerden insan yüreginden kötü tasarilar cikar. fuhus hirsizlik adam öldürme zina ac gözlülük kurnazlik düzen bazlik soysuzluk kiskanclik sövüp sayma kendini begenme akilsizlik. Bu kötülüklerin tümü icerden cikar ve insani kirletir. (Markos 7:2023)

Vay ona kim içinde kibir ve buğuz ve buhulluk ve tamah ve öfke ve gaybet ve kahkaha ve maskaralık bunlardan maada nice dürlü şeytan fiili ola; dışardan su ile yunup arınır mı? Şöyle bilesin kim arınmaz. (Makalat-i Haci Bektas Veli)

72 milleti bir görmek:

Tevrat ve Zebur tanrinin yalniz Yahudilerin tanrisi oldugunu ve Yahudi olmayanlardan baskalarinin cennete gidemiyecegini söyler.

Kur´an da ”Yahudi ve Hiristiyanlari dost edinmeyin. Onlar bir birlerinin dostudur” der.

Pirimiz Haci Bektas Veli´nin yetmis iki milleti bir görme Tüm insanliga ayni gözle bakma Yaradilani yaradandan ötürü hos görme gibi hayat görüslerine en yakin fikirler gene incilde mevcut.

”Tanri Rab´bi tüm yüreginle tüm caninla tüm anlayisinla seveceksin.” En önemli ve basta gelen buyruk budur. Ikinciside bununla es degerdedir. ”Insan kardesini kendin gibi seveceksin” Tüm ruhsal yasa ve peygamberlerin ögretisi bu iki yasaya dayanir. (Matta 22:3640)

Dervislik:

Medrese ve dergahlarda özenle yetistirilen dervis ve abdallarin halki bilinclendirmek amaciyla bir asa bir carik yurdun cesitli bölgelerine gönderilmek üzere görevlendirilmelerinin de bir Isa peygamber uygulamasi oldugunu saniyorum.

On ikileri yanina cagirip onlari ikiser ikiser gönderdi. Onlara kötü ruhlar üzerine yetki verdi. Yolculuk icin degnekten baska hic bir sey ne ekmek ne torba nede kusak arasinda bakir para almamalarini buyurdu. Ayaklarina sandal giymelerini ama iki kat giysi almamalarini söyledi. Her nerede bir eve girerseniz oradan ayrilincaya dek o evde kalin dedi. Her hangi bir yerde sizi kabul etmez dediklerinize kulak asmazlarsa oradan cikarken kendilerini uyarmak icin ayaklarinizin altindaki tozu silkin” Ögrenciler gidip insanlarin günahtan dönmesi icin sözü yaydilar. (Markos 6:712)

Daha bunlarin yaninda

Vaftiz edilmeden hiristiyan olunamiyacagini Ikrar vermeden Alevi olunamiyacagina. Kilisede günah cikarmanin cemlerde dara durmaya. On iki havarilerin On iki imamlara. Baba Ogul Kutsal ruh üclemesinin Hak Muhammed Ali üclemesine benzete biliriz.

Ayrica Hz.Isa´nin mucizeleriyle Haci Bektas Velin´in kerametleri arasinda bire bir benzerlikler vardir. Örnek olarak ikisininde ölüyü diriltmeleri körleri hastalari iyilestirmeleri. Yine besikteyken ikisininde konusmus olmalari. Isa peygamberin ölümünden üc gün sonra dirilmesiyle Haci Bektas Velinin kendi cesedini kendi yikamis olmasi kiyaslana bilir.

12. Imam Mehdi ve Hz.Isa´nin beraber gelecekleri inanci da bunlarin arasindadir.