Alevi – Bektasi geleneginde sadece hayatta olan talib ve dervisler dâr´a cekilmez. Hakka yürüyen muhib talib dervis dede baba ve ya dedebaba icin de dâr cekilir. Hic bir Bektasi ölümünden sonra toplum huzurunda hata ve kusurlarinin ortaya cimasini istemez. Bu yüzden ölen kimseler icin gerceklestirilen dâr erkani bireysel ve toplumsal sorumlulugu daha da artiran bir etki gücüne sahiptir.

Hakka yürüyen kimse icin ücüncü yedinci ve kirkinci günü yapilan törene "Dârdan indirme erkani" adi verilir. Dâr erkani ”Hayir yemegi” ”Kirk yemegi” ve ya ”Lokma yemegi” seklinde isimlendirilmekte olup tarihten bu güne uygulanmakta olan önemli bir Alevi – Bektasi erkanidir.

Dardan indirme ve ya dar cekme sirasinda Hakka yürüyen (ölen) kisi görgü ve sorgudan gecirilmis yasayan kisilerden helallik ve rizalik alinmis olur. Isparta bölgesindeki Alevi – Bektasi inancina göre dardan indirme erkani uygulanincaya kadar Hakka yürüyen kisi kabirde rahat edemez. Dar´da (ayakta) bekler. Bu yüzden dar erkani bir an önce gerceklestirilmelidir.

Dar cekilmeden önce dede dua eder. Topluma dünya ve ahret hayati hakkinda aydinlatici bir aciklama yapar. Geride kalanlari teselli edici sözler söyler. Cerag uyandirilir post serilir ve süpürge calinir. Meydan (Erkan) böylece acildiktan sonra Hakka yürüyen kisinin yakinlarindan üc kisi dar´a dururlar. Iclerinden birisi dede ve cemaate hitaben üc defa su tercemani okur ”Rabbena zalemna enfüsena ve in lem tagfir lena ve terhamna le nekünenne mine´l hasirin” Sonra söyle der: “Destur Pirim! Yüzüm yerde özüm darda Hak Muhammed Ali divaninda erenlerin dar´i mansurunda canim kurban canim terceman bu fakirden alacagi olan incinmis gönlü kirilmis kardes varsa dile gelsin bile gelsin hakkini istesin. Burasi hak meydanidir. Herkesin hakki herkese teslim edilir. Rizalik alinir. Hakkima yoluma bagliyim. Allah eyvallah”

Dede cemaatin bilgisine bas vurur. Merhumun borcu ve ya alacagi varsa mirascilari bunlari öder ve ya kabul ederler. Eger her hangi bir alacak ve ya verecek yok ise orada hazir bulunanlar söyle derler: ”Gönül birligi ile hepimiz hakkimizi helal eyledik. Allah ve erenlerde bagislasin. Biz raziyiz Allah´da razi olsun. Hakka yürüyen kisinin ruh´u sad ve sevincli olsun. Hak Muhammed Ali yardimcisi olsun. Allah rahmet eylesin”