ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU GENELGE (27 Ağustos 2012)
Bu genelge “Yeni Anayasa” tartışmalarının yapıldığı “4+4+4 Eğitim Sistemi” ile inkar ve asimilasyon politikalarının sistematik hale dönüştürüldüğü süreçte demokrasi ve eşit yurttaşlık mücadelesini yükseltmek amacıyla hazırlanmıştır. Yaklaşık 10 yıldır iktidarda olan AKP Hükümeti çok kimlikli çok kültürlü çok inançlı Laik Demokratik Türkiye yerine “Tek din tek kimlik” politikasında ısrar etmektedir. Uzun süre “Açılım Politikası” ile Türkiye’yi oyalayan AKP Hükümeti “Türk/İslamcı” inkar politikası ve “Tek Din” yaklaşımı ile nihai hedefe doğru pervasızca yürüyor. Türkiye’de egemen devlet anlayışının kabul etmediği “Farklı” etnik ve inançsal kimliklere savaş açan AKP Alevi inancına ve Alevi Toplumuna karşı yürütülen inkar nefret ve şiddet politikalarının sorumlusudur. Cemevlerimize “Cümbüşevi” diyen zihniyet “Değişim ve ileri demokrasi” diyerek “Cemevleri ucubedir” noktasına gelmiştir.

Devlet ve hükümet bütün kurum ve kuruluşları ile “İnkar Nefret Şiddet” politikasında buluşmuştur. TBMM Başkanı Başbakan Bakanlar Diyanet İşleri Başkanı “Bağımsız Yargı” “Mülki idare amirleri” Alevi inancına karşı aynı politikayı yürütüyorlar. “Bir gece ansızın” kapımıza işaret koyanlar Sürgü’de katliam denemesi yapanlar devletin ve AKP Hükümetinin bu politikasından güç alıyorlar.

Öte yandan “Emperyalizmin Çıkarları İçin Yeni Yüzyıl” politikasında egemen güçlerin taşeronluğuna soyunan AKP Hükümeti Türkiye’de yürüttüğü politikaların bir benzerini “Ortadoğu” Halkları üzerinde yürütmektedir. AKP’nin “AB’ye tam üyelik” politikası da bu sürecin bir parçası haline gelmiştir! ABD ve AB AKP’nin mevcut politikalarını onaylamakla kalmıyor AKP’ye gerekli gücü vermek için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Etnik ve inançsal kimlikleri çatıştırmak ve oluşan kaos ortamında “Yeni yüzyılı planlamak” ABD AB ve AKP için bu konseptin temel politikasıdır.

Bizim için vazgeçilmez olan çok kimlikli çok kültürlü çok inançlı Laik Demokratik Türkiye’de inançların eşit halkların özgür olmasıdır.

BU AMAÇLA DANIŞMA KURULUMUZUN VE GYK’MIZIN ÇALIŞMALARI SONUCU AŞAGIDAKİ EYLEM PROGRAMI HAZIRLANMIŞTIR;

1.
Alevi Bektaşi Federasyonu’na bağlı tüm kurumlar “1 Eylül Dünya Barış Günü” etkinlikleri düzenleyecek ve düzenlenen etkinliklere katılacaklardır.

2. “2012 – 2013 Öğretim Yılı” başlangıcında (17 Eylül 2012) günü merkezi olarak Ankara MEB önünde ve örgütlü bulunduğumuz her il/ilçede “Milli Eğitim Müdürlükleri” önünde kitlesel “4+4+4 “ eğitim sistemine karşı açıklamalar yapacağız.

3. 30 Eylül 2012 Pazar günü Alevi Bektaşi Federasyonu Alevi Vakıflar Federasyonu ve Alevi Dernekler Federasyonu olarak “Laik Demokratik Türkiye İçin Eşit Yurttaşlık Yürüyüşü” adıyla Ankara Sıhhiye Meydanı’nda bir miting düzenleyeceğiz. Bu mitinge ABF’ye bağlı tüm kurumlar katılacak Türkiye genelinden Ankara’ya gelecektir.

EYLEM ve ETKİNLİKLERİMİZE ETKİN ve KİTLESEL KATILIM İÇİN AŞAĞIDAKİ ÇALIŞMALAR ABF TARAFINDAN TİTİZLİKLE YÜRÜTECEKLERDİR;

ABF’YE BAĞLI KURUMLAR BU GENELGE ÇERÇEVESİNDE KENDİ PROGRAMLARINI DÜZENLEYECEKLERDİR.

1. 30 Eylül 2012 Pazar günü Ankara Sıhhiye Meydanı’nda yapılacak olan “Laik Demokratik Türkiye İçin Eşit Yurttaşlık Mitingi” Tertip komitesi. (Üç federasyonun yöneticilerinden oluşacaktır. ABF adına tertip komitesinde Kemal BÜLBÜL Hüseyin YILDIRIM Kelime ATA Hasan Cem YILMAZ Cem Cihan ALPTEKİN görev alacaktır.)

2.
Siyasal parti Sendikalar meslek odaları ve demokratik kitle örgütleriyle görüşme (Randevular Genel Sekreterlik tarafında alınacak ziyaret programı düzenlenecek ve gerekli bilgilendirme yapılacaktır.)

3. Bölge Toplantıları.

Miting için belirlenen bölgeler; İSTANBUL İZMİR ADANA/ HATAY ANKARA TOKAT ANTALYA BURSA ANTEP (Çevre illerdeki kurumlarımızla genelgede belirlenen merkezi illerde toplantılar yapılacaktır.)

a) İstanbul’da ABF GYK üyelerimizden (Servet Demir Muhterem Aktaş Ersin Gedik Hüseyin Elmas PSAKD’den Atilla Özdemir ve Hıdır Çam) görevlidir.

b) İzmir Ege Bölgesi (Denizli) GYK Üyelerimiz (Mustafa Aslan Sinan Işık) görevlidir.

c) Adana Antep Hatay’da GYK Üyelerimiz (Adnan Özdemir Miktat Öztürk Hüseyin Yıldırm Hüseyin Kaya) görevlidir.

d) Tokat samsun Amasya Çorum GYK Üyelerimiz (Oktay Kandemir Muharrem Erkan Hüseyin Yıldırım ve PSAKD’den Cemsultan Ermiş) görevlidir.

e) Antalya GYK Üyemiz (Adnan Özdemir Hüseyin Yıldırım) görevlidir. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nden Alanya Şube başkanı Meral Altun Antalya Şube Başkanı Selçuk Akpınar ve Antalya Alevi Kültür dernekleri Şube Başkanı Hakverdi Çelik görevlidir.

f) Bursa GYK üyemiz (Hüseyin Olgun) Bursa PSAKD Şube Başkanı görevlidir.

4. TEKNİK HAZIRLIK KOMİTESİ

PANKART AFİŞ DAVETİYE vb. GÖRSEL MATERYALLER İÇİN

GYK Üyelerimiz (Adnan ÖZDEMİR Ali Rıza YILDIRIM Oktay KANDEMİR) Görevlidir.

5. MİTİNGİMİZE DAVET EDİLECEK SANATÇILAR İÇİN. (Genel Başkan Kemal BÜLBÜL Engin GÜNDÜK Murtaza DEMİR Necati ŞAHİN) Görevlidir.

6. KÜRSÜ SORUMLULARI VE SUNUCULAR. (Ali Rıza YILDIRIM Oktay KANDEMİR Adnan ÖZDEMİR Ali BAŞAK Hülya ASLAN Kelime ATA) görevlidir.

7. MİTİNG MALİ GİDERLERİ (Genel Başkan Adnan ÖZDEMİR Murtaza DEMİR)

8. AB ÜYESİÜLKELERİN ELÇİLERİ İLE GÖRÜŞME YAPILACAKTIR.

9. KÖŞE YAZARLARI VE GAZETECİLERLE GÖRÜŞME YAPILACAKTIR.


Kemal BÜLBÜL

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri