Aşk-ı niyaz ile tüm canlara;
Sanırım şu sırlar meselesini biraz süreç içerisine yayarak ağır ağır açıklamak zamanı geliyor. Temel etik konular hariç biraz kafa karışıklığı var. Umarım bir nebze faydam olur.

Alevi-Bektaşi inanç sistemi insanı ve insan olmanın erdemleri üzerine kurulmuş bir teolojik sistemdir. Herkesin ilk bakışta anlayamacağı düşünülerek spinozanın geometrisine benzer bir sistemik dahilinde öğreti taliplerine açıklanır. Herkes alabildiği yere kadar gider.

Herkesin az Ya da çok bildiği an azından duyguğu bir talibe faş açıklanıp öğretilecek ilk sır “men aref” sırrıdır. Alev Bektaşi deyişlerinde duvazlarında sıkça bu sırrı duyarsınız. Men aref sırrı Ehli Beytten nakledilmiş hadisi kutsidir.

“Men arefen nefsehu fekad arafen rabbehu”
anlamı: Zaman kiplerini bozmadan tercüme edersek;
Kimki kendini bildi işte o zaman rabbini bildi” demektir.
Eğer bir hadisin kur'anda onu tev'il edecek dayanağı yoksa bizim gözümüzde o hadis uydurmadır.

Bu hadisin tev'ili nisa suresinde geçer;
Mâ esâbeke min hasenetin fe minallâh ve mâ esâbeke min seyyietin fe min nefsike. Nisa 73

Sana gelen her iyilik Allah'tandır bütün kötülükler de kendi nefsindendir.

Konu ilk bakışta basit gibi görülebilir. Biraz detaylandıralım. Bir insan ahlaki erginlik seviyesine ulaşmadan O'na aşk ile bağlanmadan Gerçeğin sırrına erişemez.

Sünni islam inancı amentüsünde “hayrihi ve şerrihi minallahu teala”der. Yani hem iyilik hemde kötülük Allahtandır der. Eğer siz yukarıdaki Hadis ve ayet var iken kötülük meselesini getirir Hakk' isnat ederseniz. Bizler Alevi-Bektaşi olarak sizin yaptığınız Ya da söylediğiniz Hiçbir şeye itibar etmeyiz.

Düşünün ki bir Yaradan var yeryüzündeki bütün kötülüklerin sebebi bu nasıl bir teolojidir. Bunun tutar yanı nedir?

Bizler bu yola men aref sırrı ile başlarız. Önce nefsimizi terbiye etmeyi elimize belimize dilimize hakim olmayı bütün kötülüklerin sebebinin de insan olduğunun gerçekliğini anladıktan sonra ilim yolunda ilerlemeye çalışırız.

Bütün sırlar hakkında zaman zaman yazmaya çalışacağım hatalarım affola
Aşk-ı muhabbetle