Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Kızılbaşlar,Tavşan Meselesi, Hz Ömer, Hz Ali Ve Farklı Bir Bakış Açısı

  Tavşan Neden Yenmez?
  Tavşan Yememenin Gerçekleri

  Tavşan çeşitli canlılara benzer.Kafası kediyekuyruğu domuzaadet(hayız)görmesiyle insanakulakları eşeğeayakları köpeğe benzer.Birleşme ve doğurma biçimlerinde gariplikler vardır.Eti yoktur.Pıhtılaşmış kan külçesidir.Pişirmek için çok malzeme gerekmektedir.

  TavşanAlevilerce uğursuz sayılan hayvanların başında gelir.Alevi ve sünni müslümanları ayıran en belirgin biçimsel öğelerdendir.Alevilerin;üzerinde tavşanın geçtiği tarlalarını yedi yıl ekmediklerini söylüyerek.alay edilir.

  Oysa tavşanın geçtiği her tarlanın ekilmemesi durumunda bir çifci toplumu olan Alevilerin köyleri beklememeleritüm arazilerini ham bırakmaları gerekirdi.Bir yabanıl hayvan olan tavşanın geçmediği arazi düşünülemez

  Tavşan Başka Toplumlarca da Yasak
  İran şiiliğinde de Tavşan kirli kabul edilir.Eti yenmez
  Yahudi inancında da yasaklanıştır

  Tavşan Hititler'de "tabu"dur yasaktır

  Aleviler'de Uğurlu-Uğursuz Kabul Edilen Hayvanlar

  Uğursuz Hayvanlar

  KeklikKızıl ayaklıdır.Ayakları Hüseyin'in kanına bulandırdığı inancıyla Aleviler kekliği sevmezler

  Katır Sevilmeyen hayvanlardandır.Tanrı'nın lanetine uğradığından dölü olmadığına inanılır

  AyıSevilmez adı anılmaz."Dağdaki""Kocaoğlan"gibi gönderme adlarla dile getirilir

  Domuz ve Hindide sevilmez
  BaykuşUğursuz
  Keklik Müvsit
  Uğurlu Hayvanlar

  Turna En hayırlı kuştur.SesiHz.Ali'nin sesi gibi kabul edilir
  Kırlangıç Kutsal sayılır

  Geyik kutsal sayılır

  Koyun.Koç kurbanlık olarak "mübarektir"

  At Kardeş ve murat sayılır Hz.Ali de "düldül"denen atıyla birlikte Alevi'nin kafasında yer etmiştir

  Bülbül sevilen
  GüvercinAlevilerde kutsal'dır.Avlanmazkesilmez ve yenmez.Hacı Bektaş'ın Sulucakarahöyük'e güvercin biçiminde(-donunda)geldiği inanışı vardır
  Şoförlerin yoluna tavşan çıkmasını uğursuz saydıklarıYılan görmeyi de rahat yolculuk belirtisi olarak inandıkları bilinir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Hugo Grothe 1902 (anadoludaki arastirmalari sirasinda bir kizilbas köyünde.Köyün adi Ya Tavla yada Kirkkisrak)

  "Aksam yemekte sohbet ederken Kizilbaslarin tavsan ile ilgili baglantilarinin ic yüzünü ögrenmeye calisiyorum. Bunun üzerine Ibrahim Molla Ali ve ogullarinin sözünü keserek Kizilbaslar arasinda bilinen birseyi anlatir:

  Aralarinda Ali´nin de bulundugu daha sonraki dört halife birgün Muhammedin evinde misafirlerdir. Burada 3 Halife Ali´den bir mucize gerceklestirmesini isterler. Ali ise sadece Allah mucizeler göstermeye kadirdir der ve ekler : Isterse 1000saati 1 saate bile sigdirabilir. Diger 3 halife bunu dinledikten sonra böyle birseyin olamayacagi konusunda Ali´ye cevaplar verirler. O esnada Hz Ömer ín karisi hamur yogurmaktadir ve suya ihtiyac duyar. Bunun üzerine Ömer su getirmek icin en yakin dereye kadar gider. Derenin berrak ve serin sularini görünce Ömer´de derede yikanma istegi dogar. Ömer suya girip ciktiktan sonra gözlerine inanamaz. Cünkü kadin olmustur. Aglamaya baslar. O esnada oradan köpegiyle gecen bir coban bu derenin kenarindaki kadini görür onu evine götürür ve nikah kiyar. Yillar gecer...Coban ve karisinin iki cocuklari olur. Aradan 7 yil gecer ki cobanin karisi bir gün dereye su almaya gider. Derenin yanina gidince kadinda suya girme istegi dogar ve suya girer. Sudan ciktiginda kadin tekrar Hz Ömer´e dönüsür. Hemen evine kosar ve hala hamur yogurmakta olan ve onu bekleyen karisini görür. Bu esnada cobanin iki cocugu ise annelerini aramaktadir. Ömeri bulurlar ve icgüdüsel olarak onun kucagina otururlar. Ömer bundan cok utanir ve Peygambere: beni bu utanctan kurtar diye yalvarir. Peygamber onu dinler ve cocuklari tavsana dönüstürür. "kac" deyince de tavsanlar kacip giderler. O günden beri Kizilbaslar tavsanin gözlerine bakmazlar. Bir yola cikildiginda da tavsana rastlanirsa bu ugursuzluk sayilir. "

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş