Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart ''Umay Kültü''

  Umay adına Türk tarihi kaynaklarında ilk defa Gök Türk yazıtlarında rastlanır. Kültegin yazıtında (I D 31) Bilge Kağan ''Babam hakan öldüğü vakit küçük kardeşim Kül Tegin yedi yaşında idi. Umay gibi anam hatun sayesinde küçük kardeşim Kül Tegin er - kahraman adını aldı'' diyor ki anasını çocukları koruyan dişi tanrı Umay'a benzetmiştir.

  Tonyukuk yazıtının batı tarafındaki 38. satırında ''Tanrı Umay ve mukaddes Yer - su'' ruhlarının Türklere yardım ettiklerinden bahsetmektedir. Son yıllarda Urga (Ulan Batur) çevresinde bulunan bir kiremitte ''Köğmen Yer - su ve Umay hatun'' sözleri okunmaktadır. Bu koruyucu dişi ruhun adını eski Türkler ad olarak verdiklerini Altun göl yanında bulynan bir yazıttan öğreniyoruz. Bu yazıtta ''bu atamız Umay Beg'' ibaresi vardır.

  Mahmut Kaşgari'nin Umay kelimesinin izahı da dikkate değer. Bu Türk - İslam bilginine göre ''Umay - kadın doğurduktan sonra çıkan son'dur. Kadınlar Umay ile tefe'ül ederler. Umaya tapılırsa oğul olur derlermiş'' (Divan-ü Lügati't - Türk I s. III; B. Atalay tercümesi s. 217)

  Mahmut Kaşgari Umay hakkında fazla bir şey bildirmemekle beraber bu kelime münasebetiyle naklettiği atalar sözü (''Umayka tabınsa oğul bolur'') dikkate değer. Umay ruhu hakkındaki Müslüman Türkler hele kadınlar arasında söylenen bazı şeyleri Mahmut Kaşgari'nin de duymuş olduğu anlaşılmaktadır.

  Devadari'ye göre Moğollarda Uma (Umay?) hatun kültü vardı; savaşa hazırlanırken bu Uma hatuna kurban sunarlardı. Bunun namına bir bebek yapıp çadırda saklarlardı. Buna bakşı dedikleri bir kadın hizmet ederdi. Bu kadın Alp Kara Arslan soyundan dı. (süleymaniye Kütüphanesi Damat İbrahim Paşa Nu. 919 varlık 207 a)

  Altay - Yenisey şamanist Türklerinin dini inançlarında Umay kültünün bulunduğu etnoğraflar tarafından tespit edilmiştir. Katanov tarafından toplanıp Radloff'un ''Türk halk edebiyatı'' külliyatının IX cildinde yayınlanan Sagay metinlerinde Umay (Imay) üç yerde geçmektedir. Bir metinde Şaman davulundaki resimler izah edilirken (s.565) iki kayın ağacının resmi hakkında söyle denilmektedir: ''biz bastap Ülgen adamnang töreende Imay icemeng kada tüstir bu iki kazıng'' Katanof bu metindeki Imay'ın Umay Ülgen'in şamanistlerin iyi tanrılarından biri olan Ülgen ve ''adam'' kelimesinin ''atam'' olduğuna dikkat etmemiş ve şöyle tercüme etmiştir: ''İlk bakışta aziz Adem'den türediğimiz zaman bu iki kayın ağacı anamız Havva ile beraber gökten düşmüş (inmiş) tir.'' (s. 552). Halbuki bu metin şöyle tercüme edilmelidir: İlk başta Ülgen atamızdan türediğimiz zaman bu iki kayın ağacı Umay ana ile beraber (gökten) inmiştir''. Başka bir metinde defin töreninden bahsedilirken şöyle denilmektedir: ''defin törenine iştirak edenler için evde et pişirilir. ezardan gelenler rakı içerken evin üstbaşı tarafında üç defa rakı saçarlar ki bu anamız Imay tarafınadır.'' (metin s. 575;tercüme s. 462) derler. Kaç'larda tespit edilen ''ateş duası''nda ''Imay ana'' ateş ruhu olarak zikredilmektedir. (aynı eserde s. 573; tercüme s. 564).

  Umay kültünün izlerine Yakutlar'da da rastlanmaktadır. Troşçanski'nin '' Yakutlar'da Kara dinin tekamülü'' adlı eserinde Naumov tarafından ilave edilen makalede (s. 178) şu kayıt vardır: ''Yakutlar'ın inançlarına göre Ogo ımıta denilen bir ruh vardır. Harfi harfine '' çocuk Imı'sı'' demektir. Bu ''Imı'' bir kuş şeklinde çocuğun başı üzerinde öter ve bununla çocuğun nesli bereketli olacağını haber verir''. Pekarski'nin izahına göre ''Imı'' kelimesinin başka bir anlamı da ''korunma silahı tılsım muska'' demektir. (Yakut sözlüğü s. 3794). Yakut mitolojisideki bu ''Imı'' ruhunun Umay olduğu muhakkaktır. Eski Umay'ın yerini Yakutlar'da aşağıda görüleceği vechile ayısıt almıştır.

  Ayısıt - yaradıcı bereket ve refah sağlayıcı dişi ruhlar zümresine denir. Bunlardan kimi insan yavrularını ve kadınlarını kimi de hayvan yavrularını ve dişi hayvanları korurlar.

  (Eski Türk Dini Tarihi Abdülkadir İnan S:24 25 26)
  Lahza, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sayın Abdulkadir İnan'ın Türklük ve Alevi meselesi hususunda yaza geldiği değerli bir analiz.Aleviliğin eski Türk inancı olan Tengricilikle olan bağlantısı inkar edilemez.
  Ziyaretçilere, Gizli İçerik!

  ▌│█│║▌█ ██║▌║█ │█║▌│
  T ü r kB u d u n Ziyaretçilere, Gizli İçerik! ö k ü n !

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş