Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Teslim Tası Nedir?

  Bektasi sembolü Teslim taşı

  Bektaşi dergahına teslimiyet manasına gelen dervişlerin boyunun çıkarmadıkları taştır...Teslim taşının iç yüzü yani batını Hz. Ali’yi dışa bakan yüzü ise zahiri yani Hz. Muhammed’i temsil eder. Teslim taşı Bektaşi dervişlerinin taşıdığı bir eşyadır; 12 köşesi 12 imama denk düşer.

  Yüzünü Allah’a dönmüşlerin taşı olarak tarif ederler Bektaşiler teslim taşını. teslim taşını taşımak Pîr'e bağlılığı ifâde eder..

  PirYol ve erkana giren dervişe Teslim Taşı'nı tekbirlerle takardı.

  Özellikleri
  1- Oniki köşelidir ki bu Alevilikteki Oniki İmam inancını simgeler.

  2- Altında ve üstünde iki taş bulunur ki bu soy'un Hazreti Hasan ve Hazreti Hüseyin'den devam ettiğini simgeler.. bektaşi Pirleri ve dedeleri tümü hz. Muhammed'in ve 12 İmam 'ın soyundandır.

  3-En altındaki düğüm katl edilen Nesimi'yi simgeler

  4-Bu ip kızıldır ki buda kızılbaş mantığını simgeler.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Tefekkür eyledim ben kendi kendim
  Mucize görmeden imana geldim
  Şah-ı Merdan ile Düldüle bindim
  Zülfikar bağladım tiğ taşıdım ben

  Sireta Teslim Sureta Taş

  Bektaşi irfan geleneği ve de yolunda teslim taşının kaynağına dair anlatılan güzel bir mesel vardır. Şöyleki;

  Allah Hz.Musa´ya “Ey Musa kullarım arasındaki en alçak mahluku bana getir.” der. Hz. Musa´da -Hakk´ın insanı yücelttiği gerçeğinden hareketle- işe kendine inananların haricindekilerle başlar. Putperest Mecusi ve inançsızlar arasında dolaşır; her bakımdan zelil perişan durumda olanları götürmek ister. Sonra onların insan olarak ne kadar mükemmel bir şekilde yaratıldıklarını görür ve insanlar arasından kendinden “aşağı” bir yaratığı bulamayacağını anlar.

  Bu sefer işe hayvanlar aleminden başlar. Her düşkün bitkin perişan tiksindirici hayvanın boynuna bir tasma takıp götürmek ister. Bu sefer de her hayvanın farklı bir uzvu dikkatini çeker ve vazgeçer. Çaresiz giderken önüne herkesin tiksindiği yara bere içerisinde uyuz bir köpeği çıkar. “İşte buldum” der ve boynuna ip bağlayıp yola koyulur. Arkasına dönüp baktığında; köpeğin inci taneleri gibi dişleri gözüne çarpar. Bu esnada köpe k hal dili ile “Ey Musa benim en alçak yaratık olduğumu nereden biliyorsun” diye sorar.

  Hz. Musa yaptığından hicap duyar “Ben ne yapıyorum; bu köpeğin bir tek tüyünü o inci tanesi dişlerinden bir tanesini bile yaratmaktan acizken onu Allah'ın huzuruna en aşağılık yaratık diye nasıl çıkarabilirim. Ya rabbi hata ettim. Estağfirulllah el- Azim” diyerek kendi boynuna bir taş asıp acziyetini izhar eder. İşte Nazenin tarikatında boyna asılan teslim taşı “Acziyetimizi fehmedip teslimiyet kapısında bulunuruz” manasına remz etmektedir.

  Taşın kaynağından çıkıp olduğu gibi ham haliyle boyna asılmayıp bir üstadında elinde şekil verilmesi ise kişinin teslimiyet babına gelmeden evvel acziyetini fehmedecek idrake ulaşmasını sağlayan tevhidi bir tedrisata ya da “tevhid-i tedrisat” kanunu gereğince eğriyken düzeltme kıvamına getirme manasındaki “takvim”in “ahsen” yani en güzel şekil haline getirilmesini sembolize eder.

  Ahsen-i takvim olan kişi ise acziyetini mucize olmadan idrak eder. Mucize aciz´den türetilmiş olup; meydana geldiğinde kişiyi acze düşüren şey demektir. Ahsen-i Takvim olan aşıka ise mucize gerekmez. Hani diyor ya Şiri (Bektaş Çelebi)

  “...Ve Yakup sabahleyin erken kalktı ve başı altına koymuş olduğu taşı aldı ve onu direk olarak dikti ve tepesine zeytin yağı döktü. Ve o yerin adını Beyt-el (Allah´ın evi) koydu...”Tevrat/ tekvin bap 28...

  “...Emaneti ehline veriniz...” Nisa suresinin 58

  "....Şüphesiz biz emaneti göklere yere ve dağlara teklif ettik de onlar onu yüklenmek istemediler ondan çekindiler. Onu insan yüklendi. Çünkü o çok zalimdir çok cahildir...” Ahzab suresinin 72

  Emanet ise “nefahtü fıhi min ruhi” (Sad:72) de bahsi geçen Hakk´ın kendinden Âdem´e nefhyettihi kutsal olan ruhtur. Bu ruh üflenmeden önce kişi kaskatı bir taştır.

  İşte Alevi- Bektaşi irfanı kişiyi bu kaskatı taş gibi bir durumundan üflenen kutsal emaneti taşıdığının idrakinde olan ama bu emaneti sadece taşımış olmanın yeterli olmadığını yanı sıra emaneti yüklenen zalim ve de cahil insandan “emaneti ehline teslim” edecek insan-kamil fehmiyetini de kişiye kazandırmayı şiar edinir.

  Bu ehil olan kimse ise Beyt-el´in içindeki ehil olandır yani Ehl-i Beyt-i Mustafa´dan olandır. O ki kutsal olan emaneti yani velayet nurunu taşıyan dünyanın kutbu-merkezi yada Âdem-i Merkez olan Kutb ul Aktab´dır. Bu kutup kişiyi tadından yenmeye doyulmayan bir kıvama yani takvim olan ahsen haline getirir.

  Bu ehil olan kimse ise Beyt-el´in içindeki ehil olandır yani Ehl-i Beyt-i Mustafa´dan olandır. O ki kutsal olan emaneti yani velayet nurunu taşıyan dünyanın kutbu-merkezi yada Âdem-i Merkez olandır

  Taşı takan derviş İnsan-ı Kamil olma yolunda edeb ve erkan yolu üzredir.. Kur'an emirlerine Peygamber ve 12 İmam sünnetine tabidir.. 12 köşe 12 İmam İmanını ve islam anlayışını temsil eder..

  Allah Eyvallah

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bazı Forum Konularında Bilinçli ve kasıtlı olarak bektaşi sembolleri ile ilgili saptırıcı ve yalan bilgiler verilmektedir.

  Alevi bektaşi geleneği İçerisindeki başta Teslim tası olmak üzere kaynaklarımızda yer alan ve ne manaya geldiği konusunda yukarı da Açıklama yapılmıştır..

  Bektaşi teslim taslarıyla ilgili Resimlerden bir kaçını ise sunuyoruz

  Haci Baktas –i Dergahinin birinci avlusunda bulunan ücler cesmesinin üzerinde Bulunur

  Yola-Pire Baglilik Mührü:Hacı Bektas Veli Dergahi müzesinde sergilenen demirbaslardan teslimiyet ve baglilik mührü.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Teslim Tasi
  Teslim tasi 1-1.5 cm kalinliginda önyüzü biraz konik kenarlarindaki oniki muntazam hilal seklinde çukurlugu olan 5-15cm
  çapinda bir tastir. Yukardan asagiya çapi boyunca içinden delinir buradan geçen bag ile boyuna takilir bagin enseye gelen kismi ince deriden olur.Bu bagin teslim tasi içinden geçen ucu alt tarafa özel bir sekilde örülmüstür. öyleki en altinda dört kapiyi sembolize eder. Yanlarinda iki kabartma vardir. Bir yazmada "kayisi ismail için inen kurban derisidir. digerinde Nesimi sultanin yüzülen derisine isarettir ve kaytan Mansur'un ipidir. Yukari kabartmada Hz Hasan asagidaki kabartma hz Hüseyin'e .oniki terkler (kenarlarindaki giriltiler) oniki imam'a isarettir. dis yüzü hz Hatice iç yüzü de Hz Fatima'ya isarettir. Haci Bektas tasindan yapilir.

  1905 yilinda resmi çekilmis Bektasi Devrisi Nuri baba Nuri baba'ninda boynunda teslim tasi var.

  Nuri baba'nin kusaginda bulunan Paheng tasi

  Farsça dizgin demektir dervislerin gönüllerini tanriya baglamalarinin sembolüdür. Yantasi anlaminada gelir. Eline-Beline-Diline temiz olmak gerektigine isareti sayilir...kemer üzerine takilir.Teslim tasinin biraz büyükce çapta olanidir.Biraz solda tasinir.. Hz Muhammed'in aç yattigi günler midesi üzerine tas bastirarak açligini giderisini sembol olarak tasinilir. Orta yerinde büyükce bir mücehver tas ve bunun kenarina çember seklinde oniki ufak tas yerlestirilerek süslenmis olanlari vardir ki bunlar Hz Muhammed ve oniki imami anlatir.Sadece üç büyük mücehver yerlestirilmistir onlar Allah-Muhammed-Ali'yi ifade ederler.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş