Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Dersim Doğu Anadoluda yer alan Alevi - Türkmen Kökenli Lolan Aşireti / Oymağı..


  İsim: AZ5l9z.jpg
Görüntüleme: 1
Büyüklük: 49.6 KB (Kilobyte)


  ÖZET


  Bu yazıda Doğu Anadolu bölgesinde yaşayan Alevi/Türkmen kökenli Lolan (Loulan) oymağının etimolojik yapısı ve sosyolojik oluşumu ile ilgili bir araştırma vardır. Çalışmada Lolan kelimesinin kaynağı Lolan oymağının Orta Asya ve Çin topraklarındaki geçmişi ve Anadolu’ya gelişi ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

  ABSTRACT
  In this writing there is a research on etymological structure and sociological formation of the Alevi/Turcoman rooted Loulan Family. Data about the source of the word “Loulan” the past of Loulan Family in the Middle East and Chine lands and about their Arrival at Anatolia.
  Anahtar Kelimeler: Lolan Oymağı Alevilik Türkmen
  Key Words: Loulan Family Alevism Turcoman


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da sosyal denge feodal yapının bir devamı olan aşiret sistemi üzerine kurulmuştur. Bu aşiretlerin büyük çoğunluğu Sünni inanca bağlıdır. Ancak buna paralel olarak Alevi oymaklar da hatırı sayılır çoğunluktadır. Özellikle bu yoğunluk Güneydoğu Anadolu’dan çok Doğu Anadolu’da yer almaktadır.

  Sünni aşiretlerin tamamına yakın çoğunluğu etimolojik olarak Kürt kökenli iken Alevi oymaklarda aynı oranda Türkmen kökenlidirler. Genelde söyleyiş tarzı bakımından Kürt kökenli kesime aşiret Türkmen kökenli kesime de oymak denildiğinden Lolanlılar’ı oymak olarak tanımladık. Her iki tabir de aynı anlama gelmektedir. Aynı şekilde Türklerin Sünni yerleşik kesimine Türk Alevi Yörük kesimine de Türkmen denilmektedir. Bunun yanında Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da çok az sayıda Kürt kökenli Alevi aşiretler de bulunmaktadır.

  Alevi ve Sünni aşiret ve oymaklar arasında büyük oranda dil ve kültür farklılığı bulunmaktadır. Doğu Anadolu’daki Alevi oymakların büyük çoğunluğu Türkçe’de başka dil bilmezken bir kısmı da Türkçe-Zazaca ve Kürtçe konuşmaktadır. Zazaca konuş**** dilin kelime sayısında yüzde 50 Farsça yüzde 35 Türkçe yüzde 10 Kürtçe ve 5 oranında Arapça kelimeler bulunmaktadır. Arapça kelimeler genelde Alevilik’ten kaynaklanan isimlerdir.

  Alevi ve Sünni oymak ve aşiretlerin kültür farklılığı büyük oranda göze çarpmaktadır. Bu farklılık yemek çeşitlerinde folklorda insan isimlerinde giyinişte sakal ve bıyıkta düğün ve ziyaretlerde sosyal yaşamda inançsal yapıda kendisini göstermektedir.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  Alevi kesimin insan isimlerinde Alevilik’ten gelen Ali-Hasan-Hüseyin-Mustafa-Mehmet-Fadime gibi Arapça kökenli kelimelerin dışındaki tüm isimler Türkçe asıllıdır. Türkçe isimler arasında Tekin-Çetin-Ayhan-Orhan-Gültekin-Çiçek-Güllüzar-Arzu gibi kelimeler ağırlıklıdır. Bunun yanında Aleviler şapka-ceket-pantolon giyerlerken Kürt aşiretlerde genelde şalvar giyip sarık bağlamaktadırlar. İnsan isimleri ise Abdülkadir-Abdülkerim-Muhammed-Ayşe-Ebubekir-Ömer-Osman-Abdulrezzak-Abdurrahman-Mustafa- İdris gibi Arapça ve Kürtçe isimler yer almaktadır.

  Maraş-Antep-Adıyaman dolaylarında oturan Alevi aşiretlerin dağınıklığı ile beraber azınlıkta kalmalarına karşın Malatya-Sivas-Erzincan-Tunceli-Bingöl-Aşkale-Hınıs-Kelkit-Varto yörelerindeki Aleviler toplu hâlde ve çoğunluktadırlar. Bu oymaklar 24 boy olan Şeyh Hasanlı oymakları ile yine 24 boy olan Dersimli oymaklarıdır. Sivas-Malatya-Kelkit dışındaki oymakları iki bölümde incelediğimizde şu tablo karşımıza çıkar.

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  A-Şeyh Hasanlı Oymakları
  1.Abbas Uşakları
  2.Bahtiyar Uşakları
  3.Beyt Uşakları
  4.Butikanlar
  5.Ferhat Uşağı
  6.Gülabi Uşağı
  7.İksorlu (ikisurlu) Uşaği
  8.Karaballı Uşağı
  9.Kari Kali Uşağı
  10.Koreşliler
  11.Laçin Uşağı
  12.Seyyid Kemâl Uşağı
  13.Arslan Uşağı
  14.Aşuranlı Uşağı
  15.Bal Uşağı
  16.Birim (Birmanlı) Uşağı
  17.Gav Uşağı
  18.Keçeli Uşağı
  19.Koç Uşağı
  20.Maksut Uşağı
  21.Refik Uşağı
  22.Şam Uşağı
  23.Süleyman Uşağı
  24.Topuz Uşağı


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  B-Dersimli Oymakları
  1.Abdalan Oymağı
  2.Alan Oymağı
  3.Arelli Oymağı
  4.Balaban Oymağı
  5.Caferan Oymağı
  6.Keçeli Oymağı
  7.Demenan Oymağı
  8.Elhanlı Oymağı
  9.Hadikan Oymağı
  10.Haydaran Oymağı
  11.Hormekli Oymağı
  12.İzollu Oymağı
  13.Karsanlı Oymağı
  14.Kemanlı Oymağı
  15.Kobanlı Oymağı
  16.Kureyşanlı Oymağı
  17.Lolan (Lou-lan) Oymağı
  18.Pilvenkli Oymağı
  19.Rutanlı Oymağı
  20.Silanlı Oymağı
  21.Şasanlı Oymağı
  22.Şivalanlı Oymağı
  23.Yusufanlı Oymağı
  24.Zimtekli Oymağı

  Koçkiri Aşireti bir zamanlar öncesinde Tunceli’den Erzincan ve Sivas dolaylarına göç edip yerleştiğinden yukarıda belirtilen listenin dışında tutulmuştur. Aslında Koçkiri aşireti büyük bir aşiret olup Refahiye ve Sivas’ın doğu yöresindeki ilçe ve köylerinde yer almışlardır. Biz bu araştırmamızda yalnız Dersimli Oymakları arasındaki Lolan Oymağı’nın etimolojik yapısına ve sosyolojik oluşumuna değineceğiz. Gelecek sayılarda da olanaklar ölçüsünde diğer oymak ve aşiretlere yer verecektir.


  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  ALINTIDIR.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Biz Doğu ve Güneydoğu Anadolu'yu sırf kürt ve pkklılardan oluştuğunu zannediyoruz. Oysaki öz ve öz Türk olanlar kürtlerden daha çoktur.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş