Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Türkiye'deki Caferiler

  Türkiye'deki Caferiler Türk müdür yoksa farklı bir ırktan mı gelmektedirler?

  Caferiler
  : Biz Türkiye'ye göç etmedik toprağımızla beraber geldik

  Dünyadaki Müslüman nüfusunun yüzde 12'sini oluşturan Caferi olarak da adlandırılan Şiiler'in Türkiye'deki nüfusu resmi kayıtlara göre üç milyon. Kökenleri Azerbaycan'a dayanan Şii mezhebine mensup olan Türkiyeli Caferiler kamuoyunda çoklukla her sene 1 Mart'ta gerçekleşen kalabalık Aşura günü Kerbela Şehitleri'ni anma törenleriyle akla geliyor.

  Öte yandan Irak'ta süren iç çatışmalar ve Amerika'nın bölgedeki varlığı Irak'ın yüzde 65'ini oluşturan Şii nüfusun durumunu etkiliyor. Amerika'nın Irak'a müdahalesine karşı çıkanların başında gelen Şiiler'in Türkiye'deki lideri Selahattin Özgündüz ile Türkiyeli Caferileri daha yakından tanımak ve Irak'ta yaşanan gelişmeleri konuşmak üzere görüşüyoruz.

  Halkalı'daki Zeynebiye Camii'nin kütüphanesinde ziyaret ettiğimiz Özgündüz ile Türkiyeli Caferilerin sorunlarını dini eğitim taleplerini ve Irak'taki Şii nüfusun Amerikan işgaline olan tutumu üzerine konuşuyoruz.

  - Türkiye'deki Caferilerin kökenleri nereden geliyor?

  Türkiye'de eski Kültür Bakanı sayın Namık Kemal Zeybek'in Meclis konuşmalarında kayıtlara geçen rakama göre üç milyon civarında Caferi yaşıyor. Caferiler genelde Azeri kökenlidir ve Kars Iğdır Ağrı illerinde yaşarlar. İstanbul'da 500 binin üzerinde Caferi yaşıyor. Bursa Ankara Manisa İzmir gibi büyük şehirlerimizde de kayda değer ölçüde hemşehrilerimiz var.

  Biz Türkiye'ye göç ederek gelmedik biz Azeri Türkleri bu ülkeye toprağımızla beraber geldik. Yani buraya yama gibi gelip kimsenin üzerinde oturmadık. Rus Ermeni egemenliği altında kalmaktansa kendi dindaşımız kardeşimiz soydaşımız olan Türklerle beraber olmayı bu ülkede yaşamayı bu ülkeyle birlikte olmayı tercih etmişiz. Ve hiçbir zaman camia olarak bu ülkede milli birliğe toprak bütünlüğüne yönelik fesat ya da fitne unsuru olmamışız. Mezhep farkını da bir sorun olarak görmeyiz. Mezhep ve içtihat farklılığı bir milletin kökten farklılığı değil; renkliliği kültürel zenginliği güzelliğidir.

  Caferi nüfusu olarak çoğunluğun mensubu olduğu Sünni mezhebinden farklı olan dini eğitiminizi nasıl sağlıyorsunuz?

  Mesela ben ülke içerisindeki dini eğitimimi beş-altı yıla yakın ilkokul döneminden de başlayarak yurt içinde ama illegal olarak aldım; legal değildi. Bölgedeki hocalardan ders alarak sağladım. Çünkü legal olarak yok. Burada bir kısım Farsça Arapça okuduk. Daha sonra beş altı sene de Irak'ta Necef'ül Eşref'te kaldık. Orada gittik okuduk ama o da legal değildi. Turist olarak gittik talebe olduk. Pasaportumuzu onaylatmaya giderken de bin bir yalan uyduruyorduk. 'Biz burada okuyoruz' diyemezdik desek pasaportumuz onaylanmazdı. Çalışıyoruz diyorduk geziyoruz diyorduk ne bileyim bir şeyler uyduruyorduk; yalan caiz olmamasına rağmen. Başka çare yok ne yapacaksın?

  Din adamı yetiştirmeye ihtiyaç var yurt içinde bu imkan sağlanmıyor oraya da gitmek zorundayız başka çaremiz yok. Şu anda Türkiye'de yüz binin üzerinde din adamı yetiştirilmiş genel bütçeden buna rağmen azımsanıyor 'Daha da kadro lazım. En az on beş yirmi bin daha kadro verilmeli' deniliyor. Peki bu üç milyona din adamı lazım değil mi? Bunların da cenazesi var bunların da nikahı var. Yani Sünni'nin din adamına ne kadar ihtiyacı varsa Şia'nın da en az onun kadar ihtiyacı vardır. Bu nasıl karşılanacak? İçeride legal eğitimini yapamıyorsun dışarıda da pasaport verilmiyor.

  Şu anda dini eğitim almak isteyen Caferiler de mi Irak'a gidiyor?

  Ben orada okuduktan sonra ülkemizde hizmete başladım. Bizden sonraki kuşak ise Saddam rejimi baskılarını arttırınca Irak'ta okuma şansını kaybetti İran'da okumak daha kolay oldu. Benim dönemimde Necef'e gitmek serbestti gittim okudum. Üst düzeyde din eğitimimi bir yerde almak durumundayım. Yarım doktor candan yarım hoca imandan eder derler ya...

  Ondan sonra İran'da okuyup gelenler "İran ajanı" oldu. Almanya'da okuyup gelen Amerika'da okuyup gelenler ülkeyi devleti yönetiyor. Bir ülkede gidip okuyup gelen ajanlaşıyorsa...

  İran'da ajan olsanız ne yazar? İran'dan buraya ne getireceksiniz? İran buradan daha güçlü bir ülke değil ki; buranın üzerinde emelleri hesapları olsun burayı sömürsün. Böyle bir şey olamaz. Ama Amerika için bunu diyebiliriz. Amerika'nın bu ülke üzerinde emelleri var hesapları var etkileri var. Öyleyse orada okuyanlar daha çok Amerika ajanı veya Fransa ajanı. Ama biz öyle düşünmüyoruz. Birileri bizi böyle görüyorsa demek ki kendisi gibi düşünüyor ama vallahi biz farklıyız. Hiçbir ülkenin kuklası ajanı olmak da karakterimize uygun değil. Ajanlık bize göre değil biz din adamıyız ve Türk'üz bu ülkenin insanıyız. Bu ülke bizimdir bizden daha fazla bir başkasının değildir. Hiç kimse bizden daha fazla buralı değil. Slogan olarak demiyorum altı dolu olan bir söz olarak diyorum.

  Türkiye'deki Caferiler İran'da eğitim alanlar son yıllarda da aynı şekilde mi görülüyor? "İran ajanı" olarak mı algılanıyor?

  Bu hiçbir zaman çok yoğun olmuyor ama yani "Şii Caferi misin? İran yanlısısın" deniyor. Azeri demek Azerbaycan'a mensup Azeri kökenli demektir. Peki niye Azerbaycan'a değil de İran'a yakın görülüyoruz? İrani değiliz ki Azeriyiz. Çünkü konjonktürel açıdan Türkiye ile İran bir millet bir devlet iken bölünmüş. Bölgenin iki güçlü ülkesi olarak aralarında rekabet var. Mantıklı mıdır değil midir o ayrı bir olay. Hangisi haklı hangisi haksızdır o da ayrı bir olay. Ama biz Türk'üz ve Türkiyeliyiz. Ne diye Azeri'yi İrani diye niteliyorsun? İşte psikolojik etki yaratacak böylece asimilasyonu kolay olacak.

  Bunu diyanet içerisine sızmış bağnaz bir takım unsurlar bilinçli olarak yapıyor. Diyanet neticede bir devlet kurumu cumhuriyetin kurumu. Devletin cumhuriyetin kurumu olması nedeniyle de devletin diğer kurumlarına buradan giden raporlar ister istemez etki yapıyor. Diyanet cumhuriyetin ilk kurumlarındandır Atatürk'ün kurduğu kurumlardandır. Ben korunmasından yanayım ama ne yazık ki bu güzide kurumumuza her kurumdan daha fazla bağnaz mezhebi bağnazlığı milli duyarlılıklarının üzerinde olan unsurlar sızmıştır. Bu ülke için herkesten çok sorumluluk hissi taşıyan insanları kendi ülkesine yabancılaştırmak kendi ülkesinde ötekileştirmek ne zamana kadar devam edebilir? İster istemez eziklik hissedecek teslimiyet ruhu gelişecek ve asimilesi kolay olacak. Herhalde böyle düşünmüş olmalılar.

  Bu davranışın nedeni nereden kaynaklanıyor sizce? Bu devletin politikası mı yoksa diyanetin içinden mi kaynaklanıyor?

  Bizim gördüğümüz şahit olduğumuz bir takım şeyler var. Diyanet 'Bize daha 20 bin kadro lazım" diyerek yüz binlerce kadrosuna katrilyonluk bütçesine yan kuruluşlarının gelirlerine rağmen hala bütçe koparmaya çalışıyor ve başarıyor. Buradan Caferilere de düşen paylarını vererek onların da dinlerini tam bir rahatlık huzur içerisinde yürütmelerine katkı yapmalıyız. Hürriyet'e bir ara manşet olmuştu "Türkiye'de 300 bin cami İran'ın kontrolünde" diye. Bu gene Diyanet Baş Müfettişinin raporuydu. Bir takım kurumlara da aynı raporu sunmuştu. Biz bunları görüyor ve biliyoruz. Devletin laik demokratik cumhuriyet olduğunu da biliyoruz.

  Peki bir çözüm bulunamaz mı? Bulunur. Bize çözüm diretirler biz de kabul ederiz. Türkiye Cumhuriyeti'nde böyle bir şey telaffuz etmek bile ayıp. Ben çözeceğim ben sana çözüm empoze edeceğim sen kabul edeceksin. Bir de benle konuşman gerekmez mi el insaf... Benim haklarımı sınırlarımı sen mi tayin edeceksin bir kurum olarak benim fikrimi almak küçültür mü sizi?

  Şimdiye kadar sizin Caferiler olarak devletten bir talebiniz oldu mu?

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Biz talepte bulunduk ama ne yazık ki Diyanet'teki bazı yöneticiler bağnazlıklarına kendilerince bir de şark kurnazlığı ilave ederek işi geçiştirmeye çalışıyorlar. Mesela her devlet kurumu gibi diyor ki 'Biz kimsenin dinine mezhebine bakmıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gelip imam hatipte okumuş ilahiyat fakültesini bitirmiş kadro talebinde bulunuyor imtihanlardan geçiyorsa biz de alıyoruz. Biz ayrım yapmıyoruz ki...'

  Eskiden Hanefi olmayan kadroya alınamazdı şimdi onu düzeltmişler; yabancılar diretince o maddeyi çıkarmışlar. Biz bir din farkından mezhep farkından bahsediyoruz. Ben senin memurun olacağım sen de beni Adıyaman'a Mardin'e göndereceksin. Mardin'de benim yorumladığım şekilde ben "Allah u ekber" deyip kolu açık namaz kılacağım arkamdaki insanlar bakacak ki hoca kolunu sarkıttı bunların kolu bağlı. Böyle bir şey olmaz. Uyum sorunu yaşanır. Demek ki bu çözüm değil. Şafi veya Hanefi hocayı da benim köyüme göndereceksin ya o ona uyacak ya öbürü ona uyacak. Bizim meselemiz zorla milleti birbirine uydurmak değil. Herkesin kendi inandığını rahat huzurla ekonomik sıkıntı da olmadan yaşaması gerekir.

  Siz açık olarak Caferilere bir ayrımcılık yapıldığını düşünüyor musunuz?

  Kesinlikle; Bundan daha güzel ayrımcılık olur mu? Mesela bir tane Caferi Diyanet İşleri Başkanı olabilir mi? Cumhuriyet kurulalı beri bir Caferi başkan yardımcısı olmuş mudur?

  Diyanet'te hiç Caferi görevli yok mu?

  Bizden yok hayır. Kendilerine benzemediği için Alevi'den de yoktur. Bu kurumun içinde bu ülkenin üçte biri yok o zaman yediğiniz maaşın üçte biri helal değil size kardeşim. Diyor ki 'Din hizmetlerini bizden istesinler onlara da biz götürelim.' Kardeşim din hizmeti dediğin nedir; benim cenaze namazım mı Cuma namazım mı bayram namazım mı? Ben sana bedava yapıyorum sen benden aldığın maaşla yapıyorsun. Senin cenazeni ben kaldıracağım kabul eder misin? Diyecek ki 'Kardeşim olmaz içtihadımız farklıdır bana Hanefi imam namaz kıldıracak." Öyleyse Caferi'ye de bırak Caferi imam namaz kıldırsın.

  Caferilere ait bir dernek kurma projeniz var değil mi?

  Biz bir Caferi-Der oluşturacağımızı geçen sene Aşura'da deklare ettik. O sene devletin bazı yetkilileriyle bir iftar yemeğinde bir araya gelip konuştuk 'Arkadaş bizim de haklarımızı verin insaf edin' dedik. 'Siz kimsiniz tüzel kişilik değilsiniz. Tüzel kişiliğinizi oluşturun devlet kimi muhatap alacağını bilsin bize öyle gelin biz de sizi muhatap alalım' dediler. Baktım haklı ben de camiamın önde gelenlerini topladım. Bir şemsiye oluşturalım tüzel kişiliği olan bir Caferi Federasyonu olarak gidip devlete 'bizim payımıza düşeni de ver' diyelim kararını aldık. Yurt içinden yurt dışından heyecanla delegeler katıldı. Caferi toplumundan da tabiri caizse sosyolojik anlamda icazet alarak bu hareketi başlattık. Ama şu anda prosedürlere hiç uymayarak bizi hala sallıyorlar.

  Dünyadaki Şii nüfusunun büyük çoğunluğu Irak'ta yaşıyor. Amerika'nın Irak'ta devam eden varlığı hakkında Türkiye Caferilerinin tutumu nedir?


  Amerika'nın orada kalmasını isteyen bir Iraklı var mı? Herkes Amerika'nın çıkmasından yana ve baştan sona kadar biz de girmemesi için direndik Ayetullah El Sistani de 'Ülkenin işgali noktasında işbirliği haramdır' der ve bugüne kadar da hiçbir Amerikalıyı huzuruna kabul etmemiştir. Saddam'ın yanlışları yüzünden ülke işgal edilmiş ne yapmak gerekiyor? Kendimizi Iraklının yerine koyalım. Dünyanın ne yazık ki alternatifi olmayan tek gücü bizim ordumuzu dağıtmış ülkemizin üzerine çullanmış. Ben diyorum ki siyasi süreci hemen başlatıp hükümetimizi devletimizi hemen oluşturup; 'Amerika'ya 'Kardeşim çık git biz artık kendi güvenliğimizi kendimiz temin edebiliriz' diyelim. Savaşla atalım yerine önce barışçıl yollarla çıkarmayı tercih edelim. Iraklı olarak bunu düşünürüm.

  Iraklı Şii liderler de bu şekilde mi düşünüyor?

  İşgalden sonra Şia ve Irak'ın aydınları siyasileri liderleri El Hekim'in ortaya koyduğu bu fikir etrafında birleşti. Ama Saddam ve El Kaide unsurları savaşacağız diyor. Savaşın kendi halkınıza saldırırsınız. Onlar Amerika'nın işini kolaylaştırıyor orada daha uzun kalmasını sağlıyor. Keşke girmeseydi keşke olmasaydı ama olmuş.

  Amerika Irak'tan hemen çıkıp gitsin mi? Daha bu ülke kendi milli ordusunu emniyet teşkilatını oluşturmadan giderse bu bağnazlarla ülkede kan su yerine akacak. Öyleye ülkede emniyet sağlanana kadar Amerika'nın sorumluluğu sürecek. Bir alternatif de komutayı Birleşmiş Milletler'e bırakması. El Kaide ise Amerika derhal çıksın' diyor. Hemen çıkarsa sen yok olursun.

  . Türkiye'de legal eğitimimizi yapamıyoruz dışarıda da pasaport verilmiyor

  . İran'da okuyup gelenler "İran ajanı" oldu; Almanya'da Amerika'da okuyanlar devleti yönetiyor.

  . Birileri bizi İran ajanı olarak görüyorsa demek ki kendisinin olduğu gibi düşünüyor ama vallahi biz farklıyız.

  Azeri'yi İrani diye niteliyorlar. Bunu Diyanet içerisine sızmış bağnaz bir takım unsurlar bilinçli olarak yapıyor.

  Diyanet her kurumdan daha fazla bağnaz; mezhebi bağnazlığı milli duyarlılıklarının üzerinde olan unsurlar bu kuruma sızmıştır.

  "Türkiye'de 300 bin cami İran'ın kontrolünde" dediler bu gene Diyanet Baş Müfettişinin raporuydu.

  Diyanet'in içinde bu ülkenin üçte biri yok o zaman yediğiniz maaşın üçte biri helal değil size kardeşim.

  "Baskıyla din olmaz oldu mu dinsizliği bana zorla diretilen dine tercih ederim"

  Anlattıklarınızdan camilerinizdeki imamların kendi içinizde yetişenler olduğunu anlıyoruz doğru mu?

  Camilerimizin arsası kendi malımızdır binası kendi paramızla yapılır. Bu kıt imkanlarla imamın maaşı personel gideri camiinin diğer hizmetleri camianın kendi cebinden karşılanır. Sonunda dönüp uyduruk haberlerle raporlarla Camiler Kanunu çıkarırsınız 'Bu camiler de bizimdir bizim yönetimimizde olacak' dersiniz. Yönetimi nasıl sizin olacak? İmamı biz atayacağız imam bizim memurumuz olacak. Alevilere böyle yaptınız işte dinini kendi anlayışına göre öğrenmesine müsaade etmediniz. İbadethanesini "Devletin emri altında olacak" diyerek elinden aldınız. Dinini öğrenemiyor ibadetini yapamıyor. Üstünden bir asır geçince de işte böyle oluyor. Ondan sonra da; 'Kardeşim Müslüman'san gel camiye Hırıstiyan'san git kiliseye Yahudi'ysen git sinagoga' diyerek adama yol göstermeye başlıyorsun. Bizi de o duruma mı düşürmeye çalışıyorsunuz? Baskıyla din olmaz. Öyle oldu mu dinsizliği bana zorla diretilen dine tercih ederim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş