Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Şiilik Nedir? Şiiler Kimlerdir?

  Şiilik kavram olarak Hz. Ali taraftarlığı demektir. Şiilik sözcüğü Şia kelimesinden türetilmiştir. Her ikisi de aynı anlama gelmektedir: Hz. Ali taraftarlığı.

  Genel anlamda Alevilik konusunda Aleviliğin ne olduğu konusunda kavramlar alabildiğine çarpıtılmış anlamları değiştirilmiş her türlü yoruma tâbi tutulacak bir hale gelmiştir. Bu kavramların başında Şiilik kavramı gelmektedir. Yukarıda da belirtildiği üzere Şiilik kavramı Hz. Peygamberin Hakka yürümesinden sonra Hz. Ali’nin halifeliğine (dini-siyasi önderliğine) inananlar için kullanılmıştır. Şiiliğin bir başka manası da Aleviliktir. Neticede Alevi kelimesi de Hz. Ali’nin isminden türetilmiştir. Ama bir çok olayda olguda olduğu gibi tarihsel süreç yoğun baskı ve asimilasyonla geçtiği için bu kavramlar ve temsil ettikleri değerler de deforme olmuşlar başka anlamlar yüklenmiş ve başka başkalaşımlar gerçekleşmiştir. Öz olarak Şiilik ve Alevilik aynı şeylerdir. Fakat tarihsel gelişim sürecindeki olaylar bazı değişimler yenilikler adetler sapmalar getirmiştir. Tekrar belirtmek gerekir ki; öz olarak çıkış noktası olarak ikisi de aynı anlama gelmektedir.

  Şiilik ve Aleviliğin ortak noktalarından başla bunları tarihsel süreç içerisinde yaşadıkları farklılaşmaya kadar biraz açalım.

  Hz. Peygamberin vefatından sonra Hz. Ali’ye yapılan haksızlıklar Emevi saltanatı sırasında Hz. Ali’nin soyuna karşı devam etti. Bu süreçte yaşanan haksızlıklar katliamlar adaletsizlikler safları iyice netleştirdi. Hz. Ali ve Ehlibeyt taraftarlığı İslam’ın Hak davetini sürdürürken buna karşın Emevilerde temsilini bulan Sünnilik bir devlet dini oluyordu. Her tarihsel olayda olduğu gibi burada da egemen olanın sözü daha geçerli getirdiği kurallar daha etkili ve din adına yürüttüğü çalışma daha verimliydi. Emevilerin bu yoğun çalışmaları ve kurumlaşmaları İslamiyet’i bütün coğrafyalara yayıyordu. Bu arada Ehlibeyt taraftarları da davetlerini gerçekleştiriyordu. Ehlibeyt taraftarları devlet örgütlenmesine sahip olmadıkları için örgütlenmeleri daha çok gönüllülük temeline dayanıyordu. Emevilerinki zora dayanıyordu. Ama yine tarihin kanıtladığı gibi; gönüllülük daha kalıcı olurken zora dayalı gelişim daha güçlü ama geçici oluyordu. Nitekim Emeviler zor ile İslam’ı yaymaya çalışırken Ehlibeyt taraftarları sevgi ile yapıyordu. Emevilerin ardıllarının İslam adına yaptıkları tahribatları Ehlibeyt taraftarları düzeltiyordu. Ehlibeyt taraftarları inancın özünün; Emevilerin yaptığı ve uyguladığı gibi olmadığını kanıtlıyordu. Nitekim Ehlibeyt taraftarları bu kadar baskı altında gelişim bulmuşsa bunun en büyük sebebi Ehlibeyt taraftarlarının şiddet ve zor yerine sevgiyi esas almalarıdır.

  Yukarıda da izah etmeye çalıştığımız gibi Hz. Peygamberin vefatından sonra İslamiyet iki kutuba ayrıldı.

  Ehlibeyt ve Ehli sünnet. Bunlardan tarihsel süreç içerisinde bir çok oluşum oluştu. Ehlibeyt taraftarları dünyanın her tarafında hemen hemen bütün coğrafyalarda varlar. Ama bunların ortak noktaları azalmış farklılıkları çoğalmıştır. Her coğrafyadaki Ehlibeyt taraftarları o coğrafyadaki tarihsel gelişmeler çerçevesinde farklılaşmış yeniden şekillenmiştir. Şüphesiz aynı durum Ehli sünnet taraftarları içinde geçerlidir.

  Aradaki fark; Ehli sünnet hemen hemen her zaman bir iktidar diniydi. Bu avantaj kullanılarak ortak noktalar korundu. Ehlibeyt taraftarları ise yoğun baskılar sonucu her zaman gizlenmek zorunda bırakıldılar. Bunun sonucu ortak bir örgütlenme yaratılamadı. Yaratılamayınca da kopukluk başladı ve böylece temel değerlerin dışında kalan ama günlük yaşamda belirleyici bir çok konuda farklılıklar ortaya çıktı. Bunun en can alıcı örneği günümüzde kendisini Alevi ve Şii olarak adlandıran toplumlar arasında görülüyor. Aleviler daha çok Anadolu’da Balkanlar’da ve kısmen Ortadoğu’da yaşamaktalar. Şiiler ise Ortadoğu Kuzey Afrika ve Asya’da yaşamaktalar. Aleviler ile Şiiler arasındaki temel ortak noktalar: Peygambere On İki İmamlar’a Ehlibeyt’e Kuran’a Hz. Ali’ye bağlılıktır. Bunun dışında şüphesiz daha bir çok ortak nokta var. Ama ayrı noktalar da bir o kadar fazla. Şimdi hangisinin haklı veya daha doğru olduğu tartışmasına girmeyeceğiz. Bu tartışma yaklaşık 200 yıl kadardır sürüyor. Ayrılığın başlangıcı 1800’lü yıllara dayanmaktadır. 1500’lü yıllarda başlayan ve Şah İsmail’in önderlik ettiği birliktelik 1800’lü yıllarda son bulmuş dünyadaki Ehlibeyt taraftarları arasındaki bağlantı kopmuştur. İşte yaşanan bütün farklılıklar bu 200 yıllık zaman diliminde gerçekleşmiştir. Ama farklılık çok belirleyici olmuştur. Örneğin Asyalı bir Şii`nin önder kabul ettiği bir şahsiyeti diğer Ehlibeyt taraftarları tanımıyorlar bile. Yine bir Anadolu Alevisinin önder kabul ettiği birisini diğer Ehlibeyt taraftarları tanımıyorlar. Biz olayın özetini böyle vermeye çalıştık. Sonuç olarak şunu belirtebiliriz ki; Ehlibeyt taraftarları birbirilerine inançlarını empoze etmek dayatmak kabullendirmek yerine ya da kendi doğrularını savunmak yerine ortak değerler etrafında buluşmadılar. Bu salt Aleviler için değil bütün insanlık için geçerlidir. Yine Ehli sünnet için de geçerlidir. Ehlibeyt ve Ehli sünnet taraftarları ortak noktalarda buluşmalı ayrı noktalarda ise karşısındakinin inancına saygı duymalıdır. İnsanlığın huzuru barışı böylesi bir atmosferde gerçekleşir. Aleviler Ehlibeyt taraftarları böylesi bir dünyanın özlemi içinde olup bunun için azami çaba sarf edenlerdir. Şimdi sıra diğer inanç sahiplerinde.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  1-şiilikte ikrar ve biat yoktur.tanıklık ve baglılık vardır.alevilikte ise ikrarbiat ve teslimiyet vardır.

  2-şiilikte minhac(aydınlık yol)yani tasavvuf ve tarikat yoktur.alevilik ise minhaç ve erkan yani tasavvuf yoludur

  3-şiilikte şeriata baglı kalınır.alevilikte ise şeriat tarikatmarifetve hakikat aşamaları kabul edilir.

  4-şiilikte musahip olma koşulu yoktur.alevilikte ise musahip olma koşulu vardır.

  5-şiilikte mut'a nikahı evlilikleri kabul edilir.alevilik ise mut'a nikahını kabul etmez.tek eşlilik esas alınır.

  6-şiilikte zikirsemahmüzik ibadete sokulmaz.alevilikte ise bunlar ibadetin temel ögeleridir

  7-şiilikte dini şartı beştir.tevhidadaletnübüvvetimamet ve mead dır.alevilikte altıdır bunlara velayet eklenir buda usulü dindendir


  8-alevilikte mürşidrehbertalip veya mühip yol oglu gibi kavramlar vardır.bunlar şiilikte yoktur.

  9-aleviler ibadetlerinde müzik ile cem olurlar şiilerde bu da yoktur

  10-şiilerde 5 vakit namaz vardır alevilerde 5 vakit namaz anlayışı yoktur

  11-şiilerde ramazan orucu vardır.alevilerde muharremhızır48 perşembe oruçları vardır

  şiilerle alevilerin tek ortak noktası ehlibeyt sevgisidir.şiilik şeriat alevilik tasavvuf yoludur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş