Hazreti Ali'nin Yöneticilere Tavsiyeleri

* Mahiyetinizde çalışan insanlara karşı içinizden sevgi ve nezaket duyguları besleyin. Onları hiçbir zaman azarlayıp sert davranmayın böylesi düşüncelere bile kapılmayın.

* Çalışanların düşünceleri ve inançları ne olursa olsun herkese adil davranın. Taraf tutmayın insanları kayırmayın. Bu davranışlar sizi zulme ve gaddarlığa çeker.

* Elemanlarınızı seçerken şahsiyetli ve sorumluluk hissi taşıyanları tercih edin. Dürüst nazik çıkarcı olmayan gerçekleri korkmadan dile getirebilenleri tercih edin.

* Haksız davranışlara fırsat tanımayın. Yapılan çalışmaları sürekli denetleyin. Güvendiğiniz insanlara danışın.

* Size yapılan teklif ve müracaatları mutlaka cevaplayın. Güvenilirliğinizi sevginizi muhataplarınıza hissettirin ve onlara inandırın.

* Başaramayacağınız yerine getiremeyeceğiniz işlere söz vermeyin. Esnaf ve tüccara dikkat edin. Onlara gereken önemi gösterin.

* Karaborsacılığa ve mal yığmaya fırsat vermeyin. Tarımla uğraşanlar devletin servet kaynağıdır. Bu serveti titizlikle koruyun.

* Öfkenizi yenin kendinize sahip olun. Dilinizi tutun sinirliyken ceza vermeyi erteleyin. Yaptıklarınızı olduğundan çok gösterip öğünmeye kalkışmaktan kaçının

Alıntıdır..