Ev yapımı biber salçası

Sulu yemeklere katmaya kıyamayacağınız güzellikte bir biber salçası tarifi.


Geleneksel yöntemlerle yapılan güneşte kurutma yöntemi dışında fırında ya da geniş bir tencerede kısık ateşte pişirebilir fazla suyunu çektirdikten sonra önceden kaynatılıp kurutulan kapakları sıkıca kapatılan kavanozlarda güneş görmeyen bir yerde muhafaza edebilirsiniz.
Malzemeler

5 kilogram etli kapya biber
500 gram acı sivri biber (arzuya göre)
3 yemek kaşığı kaya tuzu
Saklamak için:
1/2 su bardağı ayçiçek yağı
Püf noktaları:
- Kısık ateşte kaynattığınız salça karışımını dibinin tutmaması için uzun saplı tahta bir kaşık yardımıyla karıştırın. Metal kaşık kaynayan salçanızın kıvamını sulandıracaktır.
- Salça yapımında sofralık tuz yerine (salçayı sulandırır) kaya tuzu kullanmayı tercih edin. Tuz miktarını damak tadınıza göre ayarlayın. Tuz salçanın uzun süre bozulmadan saklanmasını kolaylaştırır. Bu yüzden tuz eklemekten korkmayın. Beş kilogram etli kapya biber ortalama 50-75 gram kaya tuzunu kaldırır.
Nasıl yapılır

Bol suda yıkadığınız etli kapya biberleri ve salçaya acılık vermesi adına kullanacağınız acı sivri biberlerin sap kısımlarını bıçak yardımıyla kesin. Çekirdekleri kısımlarını çıkartın. Zedesiz ve etli biberleri gelişigüzel iri parçalar halinde doğrayın. Aralarına az miktarda kaya tuzu serperek derin ve kapaklı bir tencereye yerleştirin. Çok az sıcak su ilavesiyle kapağı kapalı tencerede 20 dakika kadar pişirin.
Biberlerin haşlama suyunu çorba gibi farklı tariflere lezzet katması için ayrı bir yere süzdürün. Daha özlü ve pürüzsüz kıvamlı bir salça elde etmek için tel süzgeçten geçirdiğiniz biberlerin kabuk (posa) kısımlarını kullanmamak üzere bir kenara ayırın. Diğer bir yöntem kısa süre haşlanan biberleri el mikseri yardımıyla püre haline getirin. Hazırladığınız biber püresini salçaya dönüştürmek için iki seçeneğiniz var.
Birinci yöntem biber püresini güneşte bekletip fazla suyunu çektirmek. Bu yöntemde tadına bakarak kaya tuzu eklediğiniz biber püresini geniş tepsilere alın. Tepsileri toz vb. çevresel faktörlerden etkilenmeyecek bir şekilde güneşte bekletin. Tahta bir kaşıkla günde iki kez karıştırıp fazla suyunu çektirin (Bu yöntem günler sürebilir ve bulunduğunuz iklim koşulları salçanın tat renk ve kıvamında etkili olur).
Kapağı sıkıca kapanan temiz ve kuru kavanozlara aldığınız biber salçasını ters çevirip bir gece bekletin. Güneş almayan ve kuru bir yerde muhafaza ettiğiniz biber salçasını bir kez açtıktan sonra üzerine bozulmaması ve uzun süre dayanması için ikinci bir kapak vazifesi görecek sıvı yağ döküp kavanozun kapağını sıkıca kapattıktan sonra buzdolabında muhafaza edin
İkinci yöntem: Kaynatma. Elde ettiğiniz biber püresini derin bir tencereye alıp kısık ateşte suyunu çekene kadar kaynamaya bırakın. Dibinin tutmaması ve sıçramaması için tahta bir kaşık yardımıyla aralarda karıştırmayı unutmayın. Suyunu çeken ve kıvam alan biber salçasını sıcakken önceden kaynatılmış temiz ve kuru kavanozlara aktarın. Kapaklarını sıkıca kapatın.
Ters çevirip bir gece bu şekilde bekletin. Bir kez açıp kullanmaya başladıktan sonra üzerine sıvı yağ döküp kapağı kapalı şekilde buzdolabında muhafaza edin.
Afiyet olsun...