Yeni yıla evde kallavi bir sofrayla girecekler ve o kallavi sofranın yanına bir büyük aslan sütü açacak arkadaşlara güzel haberlerimiz var: Yılbaşı mezeleri.

Hani yeni yıla nasıl girersen öyle geçer efsanesi var ya 2015 enfes geçecek dostlar.

Masada o yoksa 2014’te sıkışıp kalırız: HaydarİBu topraklarda içilen rakının rakıdan alınan her yudumun muhtarı haydaridir. Onun olmadığı masada ‘şerefe’ demek en hafif tabiriyle şaşkınlıktır. Rakının Müzeyyen’den sonraki ikinci aşkıdır.

Yemeye 2014’te başlarsın 2015’te biter: Arnavut ciğeriCiğerin una bulanıp yağda kızartılması sonucunda ulaştığı mükemmelliğe arnavut ciğeri denir. Sıcak yenir soğuk yenir soğanlı yenir rakıyla yenir. Süper yenir. O yüzden…

Sabaha da kahvaltılık yaparsın: Muhammaraİçindeki baharat oranına yöresine göre acuka acıka muhamere olarak da bilinir muhamara. Kafkasların kahvaltıda uçuşa geçme sebebidir. Ama biz akşama alıyoruz…

Misafir kıskandırır: FalafelBırakın ağız tadıyla yapmasını adını bilen insan sayısı çayı sütle içen insan sayısından az. O yüzden bu sene yılbaşı mezeleri denince aklımıza falafeli de koyuyoruz.

Yap fava 2015’i bekle: Zeytinyağlı favaRakının haydariyi zeytinyağlı favayla aldattığı doğrudur. Haydari buna yer yer alınsa da siz aldırmayın. İkisinin de o masada yer var çünkü.

Geri sayımdan daha önemli: Etli çiğ köfteÇiğ köftenin olmadığı masada rakı olmaması ve rakının olduğu yılbaşı masasında çiğ köfte olmaması üzerine ciddi takıntılarımız var dostlar.

Yılbaşı yemeğine İtalyan misafir geliyor: Köz Patlıcanlı BruschettaRakıda balık oluyorsak eğer ilk önce balık oluyoruz demektir. Hangi balık Akdeniz’i sevmez ki? Hiçbiri.

Neredeyse bizim kadar zengin bir mutfaktan geliyor: Somon cevichePeru’dan geliyor. Pasifik Okyanusu’na kıyısı olan Peru’nun “denizden babam çıksa yerim” tadındaki lezzetlerinden.

Bütün çinkolar senin: Fırında kabak mücveriKabak sevmeyenler olabilir ama kabak mücverini sevmeyenleri 2014’te bırakıyoruz arkadaşlar. Kabak böreği de diyebilirsiniz tabii.

Büyük ikramiye size çıksa bu kadar mutlu olmazsınız: İçli köfteOlmamalısınız ya da. Eğri oturalım doğru konuşalım yıl 2014 de olsa ağız tadıyla bir içli köfte yemek çok kolay değil. İnsanın Malatya’ya ya da Maraş’a taşınası geliyor.

Yeni yılda kesin diyete başlıyorum diyenlere: Tabbule salatası“Bu sene kesin zayıflıyorum” diyenler yukarıda söyledik yeni yıla nasıl girerseniz öyle gider diye. Size bu konuda Lübnan mutfağından destek var.

‘Bir yıl sizin olsun sarma bizim’ bonusu: Yaprak sarmaSarma varsa masada direkt 2016’ya bile geçebiliriz 1 yıl sizin…

ALINTIDIR..