Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart İntiharın en yaygın olduğu meslekler

  İntiharın en yaygın olduğu meslekler

  Bazı meslekler stresli çalışma koşulları sebebiyle intihar etmeye daha meyilli. İşte o meslekler...

  Yapılan bir araştırmada sağlık çalışanlarının %22’sinin intihara meyilli olduğu sonucu ortaya çıktı. Sağlık çalışanları yaşadıkları baskı ve sindirmeleri destek almadan kullandıkları anti-depresan ilaçlarla gidermeye çalışırken çoğu psikolojik destek alıyor.
  Peki başka hangi meslekler risk altında?
  Mesleğiniz bunlardan biriyse akıl sağlığınıza özellikle dikkat edin:
  1- Doktor

  Doktorlar hasta olduklarında başka doktorlara görünmez. Bazen bu kazara intihara sebep olur fakat dozlar konusunda bilgi sahibi olan doktorların intiharları genellikle planlıdır. Stres ilaçlara erişim rekabet ve uzun çalışma saatlerinin hepsine sahip olan bu meslekte intihar en sık görülür.
  2- Diş hekimliği

  Milletin ağız kokusunu çekmek durumunda kalan dişçilerin de işi hiç bitmez. Ağız cerrahisi rekonstrüksiyon ağız içinde kanser belirtileri arama gibi görevleri vardır. Yanlış tedavi davalarından yahut bu riskten ötürü başı ağrıyan tıpçıların geri kalanı gibi ilaçlara erişimi kolay olan dişçilerin intihar teşebbüslerinin başarılı olma ihtimali yüksektir.
  3- Cerrah

  Ömür törpüsü eğitim ve ihtisas sürecinden sonra cerrah olabilenler de büyük stres altındadır. Herkesi kurtarmalarının imkansızlığı kabul etmesi zor bir gerçektir. Tıp dünyasında yüksek olan intihar eğilimi cerrahlarda belirgindir. Bir insanın yaşamını iki eli arasında tutan cerrahlar genelde gururlu olduklarından yardım istemeleri de zordur.
  4- Veteriner

  İnsanların evcil hayvanlarını kaybetmelerine şahit olmak bir yakınlarını kaybetmelerine şahit olmaya eşdeğerdir. Veterinerler mesleklerinde çok zor kararlarla karşı karşıya kalabilirler. Eğitim süreci uzun ve zorlu olan bu meslekte sıklıkla insan kendisini başkalarına yardım etmek uğruna kendi hayatından ödünler vermek durumunda bulabiliyor.
  5- Şantiye şefi

  İşiniz için baret takmanız gerekiyorsa iş zaten zordur. Bu tehlikeli bir ortamda çalıştığınız anlamına gelir. Şantiye şefleri planlama ayağındaki beyaz yakalıların yanı sıra mavi yakalı işçilerle çalışır. Her şeyin planlandığı gibi gitmesini sağlamak onların işidir. Sıkışık bir zaman aralığında bütçe güvenlik ve kaynakları optimize etmesi gereken şantiye şefleri işleyişe dair hemen her şeyden sorumludur.
  6- Eczacılık

  Bütün gün antibiyotik ve antidepresan satmak durumundaki eczacıların depresyona girmesi ihtimal dahilinde. Ayrıca ilaçlara erişimin en kolay olduğu bu meslekte insan kötü hissettiğinde reçetesiz de olsa ilaç almaya fazla alışabilir. Bu da intihar düşüncelerine kadar giden ilaç bağımlılıklarına yol açabilir.
  7- Gemi mühendisliği

  Massachussetts Institute of Technology'deki görece yüksek intihar oranlarının da gösterdiği üzere mühendisler kendilerini oldukça fazla stresin altına sokuyor. Mesai saatleri çok uzun olan mühendisler özellikle de eğer kendi projeleri üzerinde çalışıyorlarsa boş zamanlarını da işlerine ayırmak zorunda kalabiliyor.
  8- Finans/Borsacılık

  Dalgalanmalara çok açık olan bu sektörde başkalarının parasını yönetmekten sorumlusunuz bu yüzden oldukça fazla baskı ve stres barındıran bir meslek. Paranın çok hızlı kazanılıp kaybedildiği finans sektöründe ekonomi beklenmedik bir viraja girdiğinde ya da kötüye gittiğinde intiharlar da tavan yapar.
  9- Şehir planlamacılığı

  Adı üstünde bu meslekte evdeki planın çarşıya uymamasının yarattığı hüsran sık sık yeniden yeniden yaşanıyor. Değişik taraflar arasındaki anlaşmazlıkların çözümünü bulup herkes için iyi olacak sonuçlara vardırmaktan sorumlu şehir planlamacıları işlerinin hayatlarını ele geçirmesine engel olamayabiliyor.
  10- Emlakçı

  Rekabetin yoğun yaşandığı bir alan da emlak sektörü. Komisyondan para kazanan emlakçılar ekonomi düşüşte olduğunda en çok etkilenenlerden. Kararsız potansiyel müşteriler ekonomik dalgalanmalar sürekli müsait olma zorunluluğu gibi sebeplerden emlakçılık da mesleğinde ise insan intiharı düşünebiliyor.
  11- Avukat

  İnsanların kaderlerini belirleyen bu stresli meslekte rekabet de yoğun. Uzun mesai saatleri çoğu zaman mesleğin bir parçası. Ceza hukukunda uzmanlaşan avukatlar ise kimi zaman suçlu olduklarını bildikleri bir müvekkili savunmak durumunda kalıyor.
  12- Bilim

  Sürekli yeni bir keşif arayışında olan bilim insanlarının kendilerinden beklentileri çok yüksek olabiliyor. Ayrıca eğer kötü emellere alet edilebilecek bir buluş yaparlarsa bu da strese yol açabiliyor. Bilim insanları çok fazla öğrenim gerektiren bir tek alanda uzmanlaşıyor. Bütün günü iş yerinde geçirdikten sonra akşamları da çalışıp sınavlara hazırlanmaları gerekebiliyor.
  13- Çiftçilik

  Dünyanın en zor mesleklerinden birini yapan çiftçilerin erkenden başlayıp gece geç saatlere kadar çalışması gerekiyor. Günün büyük bir bölümü düşünceleriyle baş başa geçiyor. Günümüzde süpermarketlerle yarışmak zorunda olan çiftçilerin birçoğu şehir dışında ikamet ettiğinden (hele de eğitim seviyeleri düşükse) mevcut piyasada iş değiştirme imkanları pek olmuyor.
  14- Polis

  Tehlikeli ve oldukça stresli olan bu meslekte mesai saatleri zorlayıcı olabiliyor. Mesleğin doğası gereği en tatsız olaylara şahit olunuyor ve devamlı tetikte olmak gerekiyor. Polisler iş başında olmadıkları zaman da tetiktelik hissinden kurtulamayabiliyor. Birçok polis intihar düşüncelerine yol açan depresyon ve bağımlılık gibi sorunlarla boğuşuyor.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Son sırada yer bulabilmişik kendimize buna şükür daha bizden önce ne intihar edesi meslekler varmış
  Bir bozuk saattir yüreğimZiyaretçilere, Gizli İçerik!
  Hep sende durur..
  .

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İntiharın meslekle alakası olmadığını düşünüyorum.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Sağlık sektöründe çalışanların intihara neden meyilli olduklarını anlıyorum. Hastalara yardım etmekten kendi sağlıklarını hiçe sayıyorlar. Listede ayrıca psikologlar olmalı. En çok intihar vakası psikologlarda görülüyor. Delilerle uğraşmaktan kendileri delirip intihar ediyor.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Listede askerlik ve hayat kadınları yok.

  Bence bunlarda da yaygın...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş