Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Mümessil (tıbbi mümessil) - Reprezant Nedir?

  mümessil (tıbbi mümessil) = temsilci demektir.

  Temsilci nedir?

  Türk Dil Kurumu Türkçe Sözlüğü "Temsilci" sıfatının Türkçe'de üç ayrı anlamda kullanıldığını yazmaktadır. Birincisi: Hak ve görev bakımından birinin veya bir topluluğun adına davranan kimse. İkincisi: (Ticarette) Aracı olarak başkasına mal satmakla görevlendirilen ve çoğunlukla kanuni çalışma yeri ve elinde malı olmayan kimse. Üçüncü olarak ise benzerlerine örnek olan anlamında kullanılmasıdır.

  Sıfatların çoğunluğunun başında ise "tıbbi" kelimesi bulunmaktadır. Yine aynı sözlüğe göre "tıbbi" arapça bir isimdir ve tıpla ilgili hekimlikle ilgili anlamına gelmektedir.

  Firmaların kullandıkları çeşitli sıfat ve isimlerin aslında eş anlamlı sıfat ve isimler olduğu görülmektedir.

  "Tıbbi mümessilin": Tıpla doktorlukla ilgili tanıtım ve/veya satış temsilcisi olarak tanımlandığı ortaya çıkmaktadır. İki firmanın kullandığu gibi ilaç firmalarının temsilcileri için "tıbbi" yerine "ilaç" isminin kullanılması geniş kesimler tarafından daha anlaşılır olabilir. Bu durumda ise "İlaç tanıtım ve/veya satış temsilcisi" tanımlaması ortaya çıkmaktadır.

  Profesyonel tıbbi satış temsilcisinde (tıbbi mümessil'de) hangi nitelikler bulunmalıdır ?

  Mesleğin adından da anlaşılacağı gibi en temel nitelik satış yapma becerisidir. Satış becerisinin bazı ortak kuralları bulunmakla birlikte dünyanın çeşitli bölgelerinde ve ülkelerinde yaşayan insanların kültürlerine ve satın alma alışkanlıklarına göre farklılıklar gösterdiği bilinen bir gerçektir. Olaya bu açıdan bakıldığında tıbbi satış temsilcilerine Türkiye'de yaşayan insanların; hastalık tedavi doktorluk eczacılık ilaç satma ve ilaç alma kültürüne uygun bilgi ve becerilerinin öğretilmesi gerçeği ortaya çıkmaktadır.
  KeLeBeK, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  REPREZANT (İLAÇ TANITIM ELEMANI TIBBİ MÜMESSİL)
  TANIM

  Bir ilaç firması adına firmaya ait (ruhsatlı) ilaçların tanıtımı ve pazarlamasıyla görevli kişidir.

  GÖREVLER

  - Tanıtılacak ve pazarlanacak olan ilaçlar hakkında edinilmesi gereken tüm bilgileri edinir
  - Ziyaret edeceği eczaneleri hastaneleri Kamu veya özel kurum veya kuruluşların doktorlarını veya sağlık ocaklarını belirler
  - Belirlenen yerlere giderek tanıtacağı ilaçla ilgili katalog veya örnek mamulleri göstererek açıklamalarda bulunur
  - İlacın fiyatı ve kredi şartları ile fiyatlarda meydana gelebilecek değişiklikler hakkında görüştüğü kişilere açıklamalar yapar
  - Siparişler alır ve bunları çalıştığı firmaya gönderir
  - Yaptığı işlemler hakkında rapor yazar ve amirine iletir.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Bilgisayar
  - Çeşitli kırtasiye malzemeleri
  - Çeşitli ilaç numuneleri
  - Sipariş fişi.
  - Slayt Makinesi
  - Data Projektörü
  - Çanta

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  İlaç tanıtım elemanı (reprezant) olmak isteyenlerin;
  - Bedensel ve ruhsal özürü bulunmayan
  - Hareketli bir tempoya ayak uydurabilen
  - İnsanlarla kolay iletişim kurabilenikna kabiliyeti yüksek
  - Düşüncelerini etkili bir biçimde başkalarına aktarabilen
  - Dış görünümüne dikkat eden
  - Zamanı iyi kullanabilen sabırlı ve sorumluluk sahibi
  kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  İlaç tanıtım elemanları zamanlarının büyük bir kısmını seyahat ederek geçirirler. Tanıtım için hastaneyeeczaneye veya bir doktorun yanına giderek genellikle kapalı ortamlarda bulunurlar. Bazen de çalıştıkları firmada büro ortamında görev yaparlar. Reprezantlar çalışırken doktorlarla eczacılarla meslektaşlarıyla ve çalıştığı firmadaki elemanlarla iletişim halindedirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  İlaç endüstrisi tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sürekli olarak gelişen bir sektördür. Sayıları bir hayli artan değişik türdeki ilaçlara paralel olarak ilaç firmalarının sayısında da son yıllarda bir artış gözlenmektedir. Bu nedenle iyi bir eğitim almış olan ilaç tanıtım elemanlarına her zaman ihtiyaç duyulmaktadır.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi Fatih Üniversitesine bağlı Sağlık Bilimleri Meslek Yüksekokulunun "Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama" bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  - Meslek liselerinin Ebelik Ebelik-Hemşirelik Hemşirelik Laborant Laboratuvar Laboratuvar Teknisyenliği Sağlık Memurluğu Tıbbi Sekreterlik Tıp Sekreterliği Acil Tıp Sekreterliği ve İlkyardım Acil Bakım Teknisyenliği bölümlerinden mezun olanlar “Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama” ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler.
  - Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Başkanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli “Eşit Ağırlıklı (EA)” puanı almaları gerekir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Bu programın eğitim süresi 2 yıldır. Eğitim süresince öğrencilere; Farmakoloji Anatomi Fizyoloji İlaç Pazarlama ve Satış Teknikleri Pazarlama İlkeleri Bilgisayar ve Internet Kullanımı Psikoloji gibi dersler verilir.
  Kurslara katılanlar ise Biyoloji Farmakoloji gibi genel tıp eğitimi ile ilgili dersler görürler.

  MESLEKTE İLERLEME

  “Tıbbi Mümessillik ve Pazarlama” ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde “Halkla İlişkiler Halkla İlişkiler ve Tanıtım Pazarlama Uluslararası Ticaret Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik” lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

  İlaç tanıtım elemanları deneyim ve başarılarına göre çalıştığı firmanın idari kademelerine (bölge şefliği müdürlük vb.) yükselebilirler.

  BENZER MESLEKLER: Eczacılık Pazarlamacılık.

  BURS KREDİ VE ÜCRET DURUMU

  - Eğitim süresince öğrenciler Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun sağladığı kredi ve yurt imkanlarından ayrıca Kamu veya özel kurum ve kuruluşların sağladığı burs olanaklarından yararlanabilirler.
  - İlaç tanıtım elemanları ilaç firmalarında çalışır ve ücretlerini firma yöneticileriyle yaptıkları anlaşmaya göre alırlar. Firma büyüklüğü ücretlerde etkili olsa da ortalama olarak asgari ücretin 3-4 katı kadar bir ücret elde ederler.
  - Bazı firmalarda ise elemanların çalışma gücünü ve verimliliğini artırmak amacıyla primli ücret sistemi uygulanmaktadır.
  KeLeBeK, Bunu Beğendi.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  TIBBİ SATIŞ MÜMESSİLİ

  İşin Tanımı :

  Danışmanlığını yapmakta olduğumuz ilaç sektöründe faaliyet gösteren yabancı ortaklı müşterimiz için "Tıbbi Mümessil" aramaktayız.

  Aranan Nitelikler :

  * Üniversite mezunu olmak
  * İnsan ilişkilerinde başarılı diksiyonu düzgün prezentabl kişisel gelişimine önem veren
  * Tercihen 30 yaşını aşmamış olmak
  * Sürücü belgesine sahip ve aktif sürücü olmak
  * Seyahat engeli bulunmamak
  * Bilgisayar kullanabilmek
  * Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış olmak

  eğer tıbbi mümessil yada ilaç firmalarında görev almak yada başka bir deyişle represant olmak isterseniz ( genelde halk arasında bize ilaççı çantacı diyorlar ama tıbbi mümessil yada represant daha uygun bence bunu kullanmaları yani) bu ilanlara özgü bir cv oluşturmanız gerekmektedir.
  KeLeBeK, Bunu Beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş